PDA

Zobacz pełną wersję : zdjecia pod światło



toma-k
02-02-2009, 11:40
Witam

Proszę doświadczonych użytkowników o wyjaśnienie jak prawidłowo zrobić zdjęcie osobom na tle zachodzącego słońca np. nad morzem, tak aby i osoby były widoczne (zwykle wychodzą jako ciemna plama) i tło miało naturalne kolory.

Kosti68
02-02-2009, 11:43
Najprosciej to z blyskeim.

Agraf
02-02-2009, 11:47
Ustawiasz ekspozycję na tło, aby go nie przepalić, a pierwszy plan jak napisał kolega wyżej doświetlasz błyskiem, chyba że chcesz zachować cienie, taki zarys postaci to wtedy bez błysku.

stock
02-02-2009, 11:53
tylko nie mierz punktowo z zachodzacego słońca - bo tez takie praktyki kiedys widziałem :D

mathu
02-02-2009, 13:57
Tak jak koledzy napisali, mierzyć na niebo. A potem podciągnąć cienie w programie do wołania rawów.

anchel
02-02-2009, 15:22
Tak jak koledzy napisali, mierzyć na niebo. A potem podciągnąć cienie w programie do wołania rawów.

Hehhehe ;]

ozzy
02-02-2009, 15:36
Hehhehe ;]

kolega mathu to widać bardziej teoretyk ;)

najlepsza możliwość to tryb M, mierzyć ekspozycję na niebo. A 1. plan doświetlić lampą.

pinokio
02-02-2009, 15:52
I wszystko jasne :)

mathu
02-02-2009, 17:42
kolega mathu to widać bardziej teoretyk ;)
E nie, zobacz w sygnaturkę :D

anchel
02-02-2009, 19:00
E nie, zobacz w sygnaturkę :D

Widzę. Ale jakość zdjęcia ma też dla ciebie jakieś znaczenie? ;]

mathu
02-02-2009, 19:33
Widzę. Ale jakość zdjęcia ma też dla ciebie jakieś znaczenie? ;]
Z S5 można sobie poradzić bez lampy w 90% sytuacji kiedy robimy pod światło. Z innymi aparatami jest gorzej, ale też bardzo często można się bez niej obyć. Ja np. wolę nawet lekko zaszumione cienie niż sztuczny błysk. Co innego jeśli mamy cały komplecik z parasolkami, to oczywiste...

RBT
02-02-2009, 20:23
Umiejętnie dobierając błysk można uzyskać dość wiarygodny efekt. Dobrze błyskać przez ciepły filtr, a lepiej doświetlać, jeśli to możliwe, blendą.