Zobacz pełną wersję : zdjecia pod światło
Witam
Proszę doświadczonych użytkowników o wyjaśnienie jak prawidłowo zrobić zdjęcie osobom na tle zachodzącego słońca np. nad morzem, tak aby i osoby były widoczne (zwykle wychodzą jako ciemna plama) i tło miało naturalne kolory.
Najprosciej to z blyskeim.
Ustawiasz ekspozycję na tło, aby go nie przepalić, a pierwszy plan jak napisał kolega wyżej doświetlasz błyskiem, chyba że chcesz zachować cienie, taki zarys postaci to wtedy bez błysku.
tylko nie mierz punktowo z zachodzacego słońca - bo tez takie praktyki kiedys widziałem :D
Tak jak koledzy napisali, mierzyć na niebo. A potem podciągnąć cienie w programie do wołania rawów.
Tak jak koledzy napisali, mierzyć na niebo. A potem podciągnąć cienie w programie do wołania rawów.
Hehhehe ;]
Hehhehe ;]
kolega mathu to widać bardziej teoretyk ;)
najlepsza możliwość to tryb M, mierzyć ekspozycję na niebo. A 1. plan doświetlić lampą.
kolega mathu to widać bardziej teoretyk ;)
E nie, zobacz w sygnaturkę :D
E nie, zobacz w sygnaturkę :D
Widzę. Ale jakość zdjęcia ma też dla ciebie jakieś znaczenie? ;]
Widzę. Ale jakość zdjęcia ma też dla ciebie jakieś znaczenie? ;]
Z S5 można sobie poradzić bez lampy w 90% sytuacji kiedy robimy pod światło. Z innymi aparatami jest gorzej, ale też bardzo często można się bez niej obyć. Ja np. wolę nawet lekko zaszumione cienie niż sztuczny błysk. Co innego jeśli mamy cały komplecik z parasolkami, to oczywiste...
Umiejętnie dobierając błysk można uzyskać dość wiarygodny efekt. Dobrze błyskać przez ciepły filtr, a lepiej doświetlać, jeśli to możliwe, blendą.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.