PDA

Zobacz pełną wersję : Objektyw Macro



galczus
01-02-2009, 03:20
Witam.
Chciałbym a byście mi pomogli w kupnie Obiektywu Macro aktualnie posiadam Nikon D-80 18-135 mm AF-S DX
Czy macie może jakiś obiektyw do polecenia?? Aparatu ( D80 ) nie mam zbyt długo wiec za bardzo nie mam pojęcia jaki obiektyw by najbardziej ,,pasował "xD

GeparD
01-02-2009, 03:25
ty nie wiesz, a skad my mamy to wiedziec? zadales sobie chociaz trudu by poszukac odpowiedzi? pytan na temat obiektwu makro bylo ostatnio bardzo duzo

galczus
01-02-2009, 03:32
Wiesz pytam osob które maja pojecie o fotografii i chciałbym usłyszec ich polecen bo zawsze znajdzie sie ktos lepszy od nas i warto posłuchac jego propozycji. to jest forum chyba po to by sie konsultowac i pytac jak sie czego nie wie. Czekam na ciekawsze wypowiedzi niz twoja :)
a po 2 jestem na tym forum nawy wiec nie wiem czy było pytan na ten temat duzo

Tad_Bie
01-02-2009, 03:44
Pomyśl o Nikkorze 60mm f2.8. W DX-ie będziesz miał odpowiednik 90mm (z analoga), a w "analogowych czasach" macro w okolicy 90mm - 105mm to był standard (oczywiście odwzorowanie 1:1).
Z "niezależnych" polecam Tamrona.
Gdybyś w przyszłości planował przejście na FX (pełną klatkę), to radzę od razu rozważać zakup czegoś w ogniskowej 90mm - 105mm.
Pozdrawiam, TB.

velaskez
01-02-2009, 06:01
Najbardziej będzie pasował Nikkor 105/2.8 :-P A z tańszych to Tamron 90/2.8

GeparD
01-02-2009, 06:04
Wiesz pytam osob które maja pojecie o fotografii i chciałbym usłyszec ich polecen bo zawsze znajdzie sie ktos lepszy od nas i warto posłuchac jego propozycji. to jest forum chyba po to by sie konsultowac i pytac jak sie czego nie wie. Czekam na ciekawsze wypowiedzi niz twoja :)
a po 2 jestem na tym forum nawy wiec nie wiem czy było pytan na ten temat duzo

jak sobie wyobrazasz forum kiedy co 15 min jakis NOWY zadawalby pytanie: "kupilem d80, potrzebuje szklo makro, jakie?", nie zadajac sobie nawet minimum trudu by poszukac czy ktos wczesniej nie zadal podobnego.

wyszukanie tego zajelo mi 2 min:
http://nikon.org.pl/showthread.php?t=85528&highlight=obiektyw+makro
http://nikon.org.pl/showpost.php?p=1085500&postcount=5
http://nikon.org.pl/showthread.php?t=84762&highlight=obiektyw+makro
http://nikon.org.pl/showthread.php?t=82773&highlight=obiektyw+makro

mozna by tak dlugo...

To ze jestes nowy to ciebie nie usprawiedliwia, ja rowniez nie jestem tutaj weteranem, zasady obowiazuja kazdego.

velaskez
01-02-2009, 06:08
Obowiązują, bo potem siedzisz na tym forum dłuższy czas i średnio raz na kilka dni widzisz taki wątek i krew zalewa. A wkurzeni użytkownicy do pomocnych nie należą:mrgreen: I nie powiedziałeś jaki masz budżet...

galczus
01-02-2009, 15:09
No wsumie macie racje a na niego przeznaczone mam 1500 zł

ajt
01-02-2009, 15:24
Rzecz w tym, że to jaki obiektyw będzie najlepiej pasował, zależy głównie do Ciebie, tzn. od tego, co i jak masz zamiar nim fotografować. Ja mam 60/2,8 i taka ogniskowa najbardziej mi pasuje, bo używam go prawie wyłącznie do studyjnych zdjęć obiektów o wymiarach rzędu kilku-kilkunastu cm. Czasem jest to coś większego, wtedy odsuwam się na metr czy dwa i też jest ok. Mając obiektyw makro o większej ogniskowej, musiałbym dla większych obiektów zmieniać go na coś krótszego albo wyburzyć ścianę lub sufit :)
Ktoś inny za to robi głównie robaczki, więc woli dłuższą ogniskową, bo to pozwoli na zachowanie większej odległości od obiektu i rzadsze spłoszenie delikwenta. Jak nie wiesz co chcesz focić, albo nastawiasz się głównie na żywe obiekty, wybierz ogniskową w okolicach 90-105mm.

rainer
01-02-2009, 15:28
Skoro 1500zł ,to ja polecę Tamrona 90 , mam i bardzo sobie chwalę ;)

galczus
01-02-2009, 15:37
To znaczy robie zdjecia np kwiatów a tak ze np owadów
mam przykład to moj photoblog www.photoblog.pl/galczan