PDA

Zobacz pełną wersję : D90 wartość przysłony przy ktorej dziala AF



gregtom
30-01-2009, 21:24
Nie mogę nigdzie znaleźć do jakiej wartości przysłony działa AF w D90.

W parametrach technicznych znalazłem :
-Zakres działania Od −1 do +19 EV (ISO 100, +20°C)
co nijak ma się do wartości przysłony....

Pozdrawiam

okoterroru
30-01-2009, 21:37
Jak to do jakiej wartości przysłony i co ma EV do AF? W D80 AF działa z każdą wartością przysłony więc chyba w D90 tym bardziej. A co ma ISO i temperatura do AF? chłopie napisz to pytanie jeszcze raz.czy na pewno chodzi o AF?

Mechanick
30-01-2009, 21:42
Ech... Autorowi chodziło zapewne o to do jakiego otworu przysłony jest wystarczająco jasno by działał AF. Z tego co gdzieś czytałem zazwyczaj jest to w lustrzankach coś około f5,6. Jak ciemniej to z ustawianiem ostrości bywa kiepsko.

hicks
30-01-2009, 21:49
Jak to do jakiej wartości przysłony i co ma EV do AF? W D80 AF działa z każdą wartością przysłony więc chyba w D90 tym bardziej. A co ma ISO i temperatura do AF? chłopie napisz to pytanie jeszcze raz.czy na pewno chodzi o AF?

Prawidłowa odpowiedz to do F5,6. Czyli obiektyw powinien na max otwartej przyslonie nie byc ciemniejszy niz 5,6. Np. jesli do obiektywu z f5,6 zalozysz telekonwerter to przeslona moze ulec zwiekszeniu do f8 lub nawet f11 i wtedy af moze nie dzialac.
pozdr

okoterroru
30-01-2009, 21:53
Hicks ego to nie wiedziałem, bo nie mam obiektywu ciemniejszego niż 5,6. Ale dlaczego w takim razie AF działa z obiektywem 3,5-5,6 ustawionym np. na przysłonę f36,przecieżto skrajnie ciemno a działa.

gregtom
30-01-2009, 22:10
Ech... Autorowi chodziło zapewne o to do jakiego otworu przysłony jest wystarczająco jasno by działał AF. Z tego co gdzieś czytałem zazwyczaj jest to w lustrzankach coś około f5,6. Jak ciemniej to z ustawianiem ostrości bywa kiepsko.

Dokładnie tak jak kolega pisze.

Zastanawiam się nad D90 i S 150-500f/5.0-6.3 stąd pytanie odnośnie otworu przysłony i progu działania AF.
Nie chciałbym się rozczarować w momencie gdy przy f6,3 nie będzie działać AF w D90...

pawel
30-01-2009, 22:11
przysłona jest zamykana tuż przed otwarciem migawki (nie w momencie ustawienia jej w aparacie), i otwiera się od razu po zrobieniu zdjęcia. Dlatego przy obiektywie ze światłem 4 i ustawioną przysłoną na np 22, dla autofocusa liczy się f4, maksymalny otwór.
ps. Telekonwerter nie zmienia wartości przysłony, tylko zmniejsza odpowiednio ilość światła docierającego do matyrycy.

ajt
30-01-2009, 22:12
Hicks ego to nie wiedziałem, bo nie mam obiektywu ciemniejszego niż 5,6. Ale dlaczego w takim razie AF działa z obiektywem 3,5-5,6 ustawionym np. na przysłonę f36,przecieżto skrajnie ciemno a działa.

AF pracuje na pełnej dziurze, przysłona do ustawionej wartości domyka się dopiero na czas wykonania zdjęcia.

gregtom
30-01-2009, 22:15
Hicks ego to nie wiedziałem, bo nie mam obiektywu ciemniejszego niż 5,6. Ale dlaczego w takim razie AF działa z obiektywem 3,5-5,6 ustawionym np. na przysłonę f36,przecieżto skrajnie ciemno a działa.

No bo ostrość ustawiana jest max przy f5,6. Dopiero po ustawieniu ostrości przysłona przymykana jest np do f36 i robione jest zdjęcie.

wasilewk
30-01-2009, 22:16
Dokładnie tak jak kolega pisze.

Zastanawiam się nad D90 i S 150-500f/5.0-6.3 stąd pytanie odnośnie otworu przysłony i progu działania AF.
Nie chciałbym się rozczarować w momencie gdy przy f6,3 nie będzie działać AF w D90...

Ale o so hodzi ?

Przecież już w Zenicie był tzw. pierścień preselekcji !

W Nikonie np. D90 i z tym obiektywem otwór będzie max a dopiero podczas zdjęcia przysłona zostanie przymknięta.

Ale to nie możliwe, by ktoś miał D90 i tego nie wiedział !

gregtom
30-01-2009, 22:23
Ale o so hodzi ?

Przecież już w Zenicie był tzw. pierścień preselekcji !

W Nikonie np. D90 i z tym obiektywem otwór będzie max a dopiero podczas zdjęcia przysłona zostanie przymknięta.

Ale to nie możliwe, by ktoś miał D90 i tego nie wiedział !

Jeśli ustawię ogniskową na 500 to nie ustawię przysłony na mniej niż 6,3 - mam rację ? Więc AF nie będzie działał.

okoterroru
30-01-2009, 22:25
Kumam bazę, zakręciłem się trochę.
GregTom - ja mam D80 i Sigmę 150-500, wszystko działa jak trzeba.

SlaWasII
30-01-2009, 22:28
Też testowałem tę Sigmę z D60 i nie było problemu z ostrzeniem.

wasilewk
30-01-2009, 22:28
Jeśli ustawię ogniskową na 500 to nie ustawię przysłony na mniej niż 6,3 - mam rację ? Więc AF nie będzie działał.

Nie wiem.
Na takiej ogniskowej wolałbym polegać na własnym oku.

SlaWasII
30-01-2009, 22:35
Na takiej ogniskowej wolałbym polegać na własnym oku.
Bez problemu i bardzo szybko ostrzy ta Sigma na ogniskowej 500mm.

okoterroru
30-01-2009, 22:38
Gregtom - właśnie Sigma na ogniskowej 500 ma dziurę f6,3 i AF działa bez zarzutu więc o co tu chodzi w końcu?

gregtom
30-01-2009, 22:44
Gregtom - właśnie Sigma na ogniskowej 500 ma dziurę f6,3 i AF działa bez zarzutu więc o co tu chodzi w końcu?
Dwie osoby mające tą Sigme stwierdziły, że AF działa na f6.3. Co prawda z D80 ale myślę, że z D90 tez tak będzie.
Ja się cieszę, że działa.Rozwiało to moje wątpliwości.

Co do wypowiedzi odnośnie ostrzenia do dziury 5,6 no to nie wiem.

Ps. Okoterroru -poszło PW

SlaWasII
30-01-2009, 22:46
Dwie osoby mające tą Sigme stwierdziły, że AF działa na f6.3. Co prawda z D80...
Ja testowałem z D60.

gregtom
30-01-2009, 22:48
OK
Z D60 i D80 nie ma problemów z AF przy 6.3

wasilewk
30-01-2009, 22:49
Dwie osoby mające tą Sigme stwierdziły, że AF działa na f6.3. Co prawda z D80 ale myślę, że z D90 tez tak będzie.
Ja się cieszę, że działa.Rozwiało to moje wątpliwości.

Co do wypowiedzi odnośnie ostrzenia do dziury 5,6 no to nie wiem.

Ps. Okoterroru -poszło PW

W instrukcji D80 na str 32 (na dole) w tytule "Dalmierz elektroniczny" jest mowa o tym otworze f/5.6

wg mnie Nikon tego 'z palca nie wyssał' - coś w tym musi być !

pawel
30-01-2009, 22:53
Co do wypowiedzi odnośnie ostrzenia do dziury 5,6 no to nie wiem.
Z tym jest tak, że AF działa do przesłony 5,6. Jest wystarczająco jasno, żeby działał. Przy mniejszej ilości światła może mieć już problemy, ale to nie znaczy że obowiązkowo ma nie działać. Po prostu producent informuje.

okoterroru
30-01-2009, 22:55
wasilewk - czytałem to przed chwilą, ale to nie zmienia faktu że AF działa bez najmniejszego problemu z sigmą 500 mm, f 6,3. Więc kto ma rację ja czy instrukcja?

SlaWasII
30-01-2009, 22:59
W instrukcji D80 na str 32 (na dole) w tytule "Dalmierz elektroniczny" jest mowa o tym otworze f/5.6

wg mnie Nikon tego 'z palca nie wyssał' - coś w tym musi być !
W instrukcji D60 na str. 116 (też na dole) również jest mowa o tym. Ale tu wyraźnie pisze, że nie AF ino dalmierz elektroniczny (przy ostrzeniu ręcznym) nie będzie działał z obiektywami o otworze mniejszym niż 5.6
Prawdę mówiąc tego nie sprawdzałem.

okoterroru
30-01-2009, 23:15
SlawasII w instrukcji D80 piszą dokładnie to samo. Ale chyba AF bazuje na dalmierzu, co nie zmienia faktu że z Sigmą działa przy 6.3

wasilewk
30-01-2009, 23:22
wasilewk - czytałem to przed chwilą, ale to nie zmienia faktu że AF działa bez najmniejszego problemu z sigmą 500 mm, f 6,3. Więc kto ma rację ja czy instrukcja?

Nikon to nie Łomo.
Nikon wspomina, że przy mniejszym otworze niż f/5.6 nie gwarantuje poprawnej pracy dalmierza.
Łomo prawdopodobnie w ogóle nie wspominałoby o tym.

Natomiast jest szereg innych warunków (kontrast, powtarzalne wzory itp), przy których dalmierz działa poprawnie lub nie. Zgadzam się, że praktyka w większości pokazuje, że z tym AF-em przy tym obiektywie na 500mm praca jest poprawna. Często zapomina się pojedyńcze przypadki, przy których nawet przy większej ilości światła - AF nie trafił - jako 'wyjątek, potwierdzający regułę'. Ja bym jednak ostrzeżenia z intrukcji traktował poważnie.

Pzdr.

okoterroru
30-01-2009, 23:26
Instrukcja instrukcją, praktyka praktyką. AF działa przy 6.3 Sigmy zawsze i bezbłędnie.

pawel
30-01-2009, 23:38
Nikon to nie Łomo.
Nikon wspomina, że przy mniejszym otworze niż f/5.6 nie gwarantuje poprawnej pracy dalmierza.
Łomo prawdopodobnie w ogóle nie wspominałoby o tym.
Hola! Łomo (LC-A) to maszyna o wyjątkowej konstrukcji! Można powiedzieć (oczywiście używając pewnego skrótu myślowego), że powstał przy współpracy radzieckich inżynierów z japońskimi ;P Światłomierz instalowany w tych maszynach (LC-A) jest morderczo precyzyjny :)

wasilewk
30-01-2009, 23:42
Hola! Łomo (LC-A) to maszyna o wyjątkowej konstrukcji! Można powiedzieć (oczywiście używając pewnego skrótu myślowego), że powstał przy współpracy radzieckich inżynierów z japońskimi ;P Światłomierz instalowany w tych maszynach (LC-A) jest morderczo precyzyjny :)

Masz rację !

Miałem na myśli pewną fabrykę aparatów fotograficznych (i nie tylko), która żadnymi patentami się nie przejmowała, podkreślając przy tym pochodzenie swoich produktów ' dla ludu pracującego miast i wsi'.

Pzdr.

SlaWasII
30-01-2009, 23:48
Ja za swoim ЛОМО-компакт-автомат stałem pół dnia w długiej kolejce. Chciałem kupić co innego ale jak doszedłem do lady pozostały tylko te aparaciki. Cóż miałem zrobić? :mrgreen:

pawel
31-01-2009, 00:08
Ja za swoim ЛОМО-компакт-автомат stałem pół dnia w długiej kolejce. Chciałem kupić co innego ale jak doszedłem do lady pozostały tylko te aparaciki. Cóż miałem zrobić? :mrgreen:
Haha, piękna i wręcz klasyczna historia :D Absurdalna rzeczywistość dziś znana tylko z filmów Barei :)

SlaWasII
31-01-2009, 00:16
Łezka się w oku kręci... że tak powiem...

danz1ger
31-01-2009, 16:50
W instrukcji D80 na str 32 (na dole) w tytule "Dalmierz elektroniczny" jest mowa o tym otworze f/5.6

wg mnie Nikon tego 'z palca nie wyssał' - coś w tym musi być !


"Jeśli największa jasność obiektywu wynosi
przynajmniej f/5.6, to do sprawdzenia, czy obiekt
znajdujący się w wybranym polu ostrości jest ostry,
można użyć wskaźnika ostrości wyświetlanego w
wizjerze."

SlaWasII
31-01-2009, 23:47
"Jeśli największa jasność obiektywu (ciach)
Zobacz jak Twój post wygląda na czarnym tle... ;) "Forum czarne" jest wygodniejsze do fotografii.

wasilewk
01-02-2009, 00:06
"Jeśli największa jasność obiektywu wynosi
przynajmniej f/5.6, to do sprawdzenia, czy obiekt
znajdujący się w wybranym polu ostrości jest ostry,
można użyć wskaźnika ostrości wyświetlanego w
wizjerze."

No właśnie o tym Nikon pisze w instrukcji, ale zaznacza, że poprawnie ten wskaźnik będzię działał, gdy otwór obiektywu przepuści ilość światła odpowiadającą przysłonie max. wart. f=5.6

Pzdr.

Zbysior
03-02-2009, 19:42
Zastanawiam się nad D90 i S 150-500f/5.0-6.3 stąd pytanie odnośnie otworu przysłony i progu działania AF.
Nie chciałbym się rozczarować w momencie gdy przy f6,3 nie będzie działać AF w D90...[/QUOTE]
_______________________________________________

Wczoraj odebrałem to szkiełko 150-300. Nie ma żadnych problemów z AF ani ze stabilizacją. Wczoraj w mieszkaniu bez dodatkowego światła robiłem nieporuszone zdjęcia kwiatkom na 500 z ręki, a dziś byłem nad Wisłą i fociłem ptaki lecące do jedzenia, czyli niezłe zamieszanie i szybka akcja, a pogoda fatalna, zdjęcia wyszły zaskakująco dobrze. To świetny obiektyw za tą cenę, wydaje mi się że słaba przesłona 6,3 rekompensowana jest wielkim szkłem.

gregtom
04-02-2009, 23:44
Wczoraj odebrałem to szkiełko 150-300.

150-300 czy 150-500?

SlaWasII
05-02-2009, 00:53
150-300 czy 150-500?
Nie ma Sigmy 150-300.

Lagunman
05-02-2009, 00:58
Ale o so hodzi ?

Przecież już w Zenicie był tzw. pierścień preselekcji !

W Nikonie np. D90 i z tym obiektywem otwór będzie max a dopiero podczas zdjęcia przysłona zostanie przymknięta.

Ale to nie możliwe, by ktoś miał D90 i tego nie wiedział !

hhmmm pierścień preselekcji w zenicie ? coś przegapiłem chyba podczas nauki :/ o jakim zenku mówisz ?

wasilewk
05-02-2009, 20:47
hhmmm pierścień preselekcji w zenicie ? coś przegapiłem chyba podczas nauki :/ o jakim zenku mówisz ?

Dokładnie, to kolega, który go ma, wspomniał mi o tym. Ja osobiście w latach 70-ch używałem pierścienia preselekcji we wszystkich elektrycznych obiektywach w Praktice TTL (miałem ich trzy - wtedy to był sukces !).

Pzdr.

Zbysior
07-02-2009, 08:52
150-300 czy 150-500
______________________

Sorki, czytam o tylu obiektywach że mi się już mózg gotuje, oczywiście 150- 500.
Morze wreszcie dzisiaj go wypróbuje w słońcu, zapowiadali przebłyski.

SlaWasII
07-02-2009, 09:12
Zbysior, wrzuć z jedno zdjęcie zrobione tym obiektywem. Jak go testowałem w grudniu, było kiepsko ze światłem. Najlepiej jakby Ci się udało zrobić gołąbka na krakowskim Rynku Głównym.

Zbysior
08-02-2009, 01:28
Zbysior, wrzuć z jedno zdjęcie zrobione tym obiektywem. Jak go testowałem w grudniu, było kiepsko ze światłem. Najlepiej jakby Ci się udało zrobić gołąbka na krakowskim Rynku Głównym.

______________________

Jasne że wrzucę, tylko muszę gdzieś przeczytać jak to zrobić, wcześniej nie wstawiałem nic na forum, a w fotografii jest to konieczne.

koles
08-02-2009, 06:53
Z tym jest tak, że AF działa do przesłony 5,6. Jest wystarczająco jasno, żeby działał. Przy mniejszej ilości światła może mieć już problemy, ale to nie znaczy że obowiązkowo ma nie działać. Po prostu producent informuje.
Tak sobie myślę, że może tu nie o ilość światła chodzi, ale np. o GO - przy zbyt dużej system "nie widzi różnicy" przy próbie dostrajania. Przecież gdyby o światło chodziło, to podawaliby przysłony. 5,6 w nocy to nie ta ilość światła, co 5,6 w słońcu. Chociaż z kolei GO od ogniskowej i odległości zależy....

Zbysior
08-02-2009, 17:07
Zbysior, wrzuć z jedno zdjęcie zrobione tym obiektywem. Jak go testowałem w grudniu, było kiepsko ze światłem. Najlepiej jakby Ci się udało zrobić gołąbka na krakowskim Rynku Głównym.

No to wstawiam.
Zdjęcia robione bez słońca i z ręki, stąd cudów ostrości nie będzie.
Ten gościu to wprawdzie nie ptica ale na nim najlepiej widać ostrość lub nieostrość.




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbysior1601.fm.interia.pl/W locie.jpg)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbysior1601.fm.interia.pl/Pracownik.jpg)

SlaWasII
08-02-2009, 23:37
IMO Sigma 150-500 warta swojej ceny.
(ostrzenie działa!)

Ładne mewy. Dzięki.

Zbysior
09-02-2009, 11:53
Wprawdzie mewy poprzycinane ale tylko te były na ogniskowej 450 a te nieostrości to raczej z powodu poruszenia.
Jak tylko wyjdzie słońce to wstawię własny wątek, strasznie mało jest na forum zdjęć z tego obiektywu i wiara ocenia go raczej w ciemno. Byłem teraz w Gdowie i zrobiłem foty krzaczorów używając statywu mono, szczena mi opadła jakie zdjęcia wyszły bez słońca. Myslę że jak się zrobi jaśniej to ten obiektyw pokarze co potrafi.
Jeszcze jedna ważna zaleta, ogniskową można ustawiać pompowaniem co niesamowicie skraca czas kadrowania.
AF działa świetnie w pełnym zakresie ogniskowej i F, jak nie mogłem wyostrzyć na ptaku to ostrzyłem na wodzie i potem już bez problemu celowałem na ptaka.

sylwekw
15-03-2009, 09:40
Ale o so hodzi ?

.....
W Nikonie np. D90 i z tym obiektywem otwór będzie max a dopiero podczas zdjęcia przysłona zostanie przymknięta.

Ale to nie możliwe, by ktoś miał D90 i tego nie wiedział !

Oj możliwe możliwe :-)