PDA

Zobacz pełną wersję : kalibracja monitora



Leslaw
30-01-2009, 19:01
Podpowie ktoś jak zainstalować ADOBE GAMMA do VISTY lub WINDOWSA 7 ?

Lex
04-02-2009, 17:52
skoro już taki wątek jest założony to się podepnę; Znacie może jakiś dobry zewnętrzny program to kalibracji monitora?? Obecnie użytkuję CS4 i Adobe gammy tam nie ma a zależy mi na uzyskaniu względnej zgodności pomiędzy tym co widzę na monitorze a tym co widzę na odbitce z labu (oczywiście zdaję sobie sprawę, że taka kalibracja programowa to rozwiązanie pośrednie i nic nie zastąpi porządnej kalibracji sprzętowej).

markB
04-02-2009, 18:01
http://quickgamma.de/indexen.html

Tom01
06-02-2009, 12:13
skoro już taki wątek jest założony to się podepnę; Znacie może jakiś dobry zewnętrzny program to kalibracji monitora?? Obecnie użytkuję CS4 i Adobe gammy tam nie ma a zależy mi na uzyskaniu względnej zgodności pomiędzy tym co widzę na monitorze a tym co widzę na odbitce z labu (oczywiście zdaję sobie sprawę, że taka kalibracja programowa to rozwiązanie pośrednie i nic nie zastąpi porządnej kalibracji sprzętowej).

Kalibracja programowa również wymaga "sprzętu" w postaci czujnika. Na oko, to jak mówią, chłop w szpitalu...

Piotr.S
08-02-2009, 13:46
Tom01 - ma rację. Najpierw odpowiedni sprzęt a potem kalibracja. Monitor, kalibrator i dobre oko.

okoterroru
12-02-2009, 15:34
Mam pytanie - jaką temperaturę należy ustawić na monitorze, ja mam wybór 9300, 6500, 5500, sRGB i User Preset osobno dla R, G i B?

stock
12-02-2009, 16:00
sugerowałbym sRGB - ja tak mam przynajmniej :)
zaznaczam, ze sie nie znam :)

okoterroru
12-02-2009, 16:39
Przyzwyczaiłem się do 9300 i sRGB wydaje mi się trochę żółte, ale może warto zmienić nawyki.

Tom01
12-02-2009, 18:27
9300K to temperatura a sRGB przestrzeń barwna, więc niespecjalnie te wielkości mają coś wspólnego. Może tylko tyle, że w tym standardzie przyjętym punktem bieli jest skorelowana temperatura barwowa 6500K. Taka wartość jest najczęściej spotykana jako naturalna temperatura podświetlenia w monitorach LCD. Przy tym nastawieniu monitor ma najmniejsze defekty.

Teoretycznie można pracować przy dowolnej temperaturze, wszak oko się adaptuje. Praktyka wskazuje jednak, że najlepszą "naturalność" barw, na monitorach, większość ludzi widzi przy zakresie 5500-6500K. 5500K jest najczęściej nie do użycia, gdyż 95% monitorów zaczyna żółknąć. Więcej jest wskazane do prezentacji monitora na wystawie. Wówczas niebieska biel wydaje się bardziej jaskrawa. Coś jak niebieskie żarówki samochodowe imitujące lampy xenonowe.

PS. Proszę pamiętać, że wartość nastawiona w menu najcześciej nie ma nic wspólnego z tym jaka rzeczywiście jest temperatura na ekranie. Błąd w monitorach klasy popularnej może wynosić plus/minus 400-1000K.

marbed
12-02-2009, 20:03
Swego czasu na spółkę z kilkoma userami zakupiliśmy kalibrator Colormunki. Pierwszorzędna maszyna do amatorskich zadań. Polecam potrafi również profilować drukarkę.

mp_
14-02-2009, 22:30
na oko niestety niczego się nie skalibruje :/ pracuję na profesjonalnym monitoru eizo i ustawienie na pałę 6500 nic nie dało - po pomiarze i kalibracji kalibratorkiem eyeone okazało się, że temperatura była daaaleeeeka od zakładanej 6500 ;) także co nie jest sprzętowo skalibrowane - nie jest skalibrowane w ogule. Do netu nie ma to większego znaczenia bo i tak 90% odbiorców nie ma skalibrowanego monitora, także wystarczy ustawić sobie kontrast i jasność tak by cała skala testowych "klocków" była widoczna (dostępne np tu: http://epaperpress.com/monitorcal/) wtedy masz przynajmniej 50% szans na to, że nie masz ustawionego tego za ciemno lub za jasno. Jeśli natomiast idzie o kolor to niestety, jeśli ktoś twierdzi, że skalibrował monitor "organoleptycznie" i to działa to można mu z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że bredzi :)

kh29228
17-02-2009, 22:28
pracuję na profesjonalnym monitoru eizo


nie jest skalibrowane w ogule.

hmmm...

Tom01
18-02-2009, 09:51
OT: Nawiasem mówiąc, spotykam się całkiem często z pytaniami dotyczącymi "monitoru". Podobnie jak "rozumie" stosowane w pierwszej osobie. Nowe słowa się tworzą niepostrzeżenie. :)

mp_
18-02-2009, 15:59
hmm. Powiem tak: spadajcie ;) przyznaję, że paluszki szybsze niż oko to moja przypadłość (oczywiście chodziło mi o "monitorku"), ale widzę, że łatwiej zinterpretować czyjąś pomyłkę tak by było "śmieszniej". Powodzenia panowie! Błędów można nie robić, ale przestać być dupkiem to już jest wyzwanie ;)

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Rafał_Sz
18-02-2009, 21:11
Krótkie pytanie. Da się skalibrować Samsunga SyncMaster 971p czy wysłać go w diabły i kupić coś innego? W tej chwili dobija mnie różnica w nasyceniu (monitor mocne, odbitka blada) oraz w odwzorowaniu kolorów. Wiem że ideału nigdy nie zrobią, ale coś, co nie będę musiał uzupełniać wyobraźnią by się przydało.

Jak się skalibrować nie da, to jest w ogóle sens szukać czegoś płaskiego do 22 cali w cenie max 3000 zł?

Zastosowania amatorskie, wymagania względem plik - ekran - odbitka zdecydowanie wyższe. Jedyne oprogramowanie jakiego używam do zdjęć to Capture NX.

Z góry dzięki za podpowiedź.

Tom01
18-02-2009, 22:54
hmm. Powiem tak: spadajcie ;)

Niech się kolega nie obraża. ;)

Tom01
18-02-2009, 22:56
Krótkie pytanie. Da się skalibrować Samsunga SyncMaster 971p czy wysłać go w diabły i kupić coś innego?

To jeden z najgorszych monitorów jakie miałem sposobność mierzyć. Korygować coś tam się da, nie ma co się napalać jak szczerbaty na suchary. No i taki drobiazg: Za tydzień będzie świecił całkiem inaczej niż po korekcji.

mp_
18-02-2009, 23:06
Krótkie pytanie. Da się skalibrować Samsunga SyncMaster 971p czy wysłać go w diabły i kupić coś innego? W tej chwili dobija mnie różnica w nasyceniu (monitor mocne, odbitka blada) oraz w odwzorowaniu kolorów. Wiem że ideału nigdy nie zrobią, ale coś, co nie będę musiał uzupełniać wyobraźnią by się przydało.

Jak się skalibrować nie da, to jest w ogóle sens szukać czegoś płaskiego do 22 cali w cenie max 3000 zł?

Zastosowania amatorskie, wymagania względem plik - ekran - odbitka zdecydowanie wyższe. Jedyne oprogramowanie jakiego używam do zdjęć to Capture NX.

Z góry dzięki za podpowiedź.

Z pewnością się da. Problem polega na tym jak dobrze i na jak długo. Jasne jest, że nie będziesz miał takiego odwzorowania jak z monitora za 4000 zł, ale nie sądzę byś miał aż taką potrzebę - zwłaszcza, że jak piszesz, są to zastosowania amatorskie i nikt Ci głowy nie urwie, że zdjęcie ma jakąś dominantę :)
Także więcej Ci da w tym momencie inwestycja w sam kalibrator z oprogramowaniem, niż monitor za 3tyś bez kalibratora, bo ten zestaw prawdopodobnie lepiej odwzoruje barwy (choć sądząc po opisie przedmówcy jest to jakiś felerny model - przyznam, że nie bawiłem się tym konkretnym modelem)

Jednak tak jak pisałem wcześniej, nawet monitor za 4000 czy nawet 5000 zł bez kalibracji nie wyświetla prawidłowo.

Jeśli już koniecznie chcesz zmienić monitor to rozglądałbym się za monitorem z matrycą IPS, S-IPS albo PVA (koniecznie matowa matryca) - Jeśli chodzi o markę to najlepiej NEC albo EIZO - sprawdzone w poligrafii gdzie odwzorowanie jest bardzo ważne. Ale do tego koniecznie kalibrator albo usługowa kalibracja i z głowy.

mam nadzieję, że mogłem pomóc :)

mp_
18-02-2009, 23:07
Niech się kolega nie obraża. ;)
już mi lepiej :P

Rafał_Sz
19-02-2009, 09:57
Dzięki.

Ale po przeczytaniu wątków o kalibracji i kalibratorach jestem średnio przekonany do wydania sporej sumki na kolorymetr który może pomoże, a może wprost przeciwnie. Jeśli chodzi o stabilność w.w. samsunga, to nie dopatrzyłem się u niego jakieś samoistnej zmiany kolorów czy jasności. Jak do d... było na początku tak dalej jest.

Jest jeszcze jedna kwestia. Może problem nie leży tylko po stronie LCD, ale także profili NX i profili labu. Tylko że to temat rzeka. I to rzeka która nie ma końca. :(

Kurdę, nie przejdę pod FX dopóki nie uzyskam zadowalających efektów na poziomie ekran monitora - odbitka na papierze. Nie lubię zdjęć w formie pikseli na ekranie, zdecydowanie wolę widzieć efekt na papierze.

Zaczynam tego nie ogarniać.

Mam kartę NVidia 8600 GT/512, jak pisałem używam tylko NX, co zrobić żeby uzyskać efekt zbliżony choćby do ideału? Czyli jak uzyskać podobieństwo między tym co wyświetla monitor, a tym co dostanę na papierze. Dodam, że psedokalibracja "pod odbitkę" też przynosi mizerne efekty.

Czy może jednak kupować kalibrator?

Tom01
19-02-2009, 11:10
Kurdę, nie przejdę pod FX dopóki nie uzyskam zadowalających efektów na poziomie ekran monitora - odbitka na papierze. Nie lubię zdjęć w formie pikseli na ekranie, zdecydowanie wolę widzieć efekt na papierze.

Zaczynam tego nie ogarniać.

Jest kilka rzeczy, które trzeba zrobić na jakimś poziomie i problem, w dużej, części się rozwiąże.
1. Kalibracja toru wyświetlania. Potrzebny rozsądny monitor i zestaw kalibracyjny.
2. Dostęp do profili maszyny. Potrzebny minilab z obsługą która ma jakieś pojęcie o swojej maszynie.
3. Opanowanie warsztatu pracy z uwzględnieniem zarządzania kolorem. Potrzebna odrobina literatury z podstawami.

mp_
19-02-2009, 11:30
Jest jeszcze jedna kwestia. Może problem nie leży tylko po stronie LCD, ale także profili NX i profili labu. Tylko że to temat rzeka. I to rzeka która nie ma końca. :(

Kurdę, nie przejdę pod FX dopóki nie uzyskam zadowalających efektów na poziomie ekran monitora - odbitka na papierze. Nie lubię zdjęć w formie pikseli na ekranie, zdecydowanie wolę widzieć efekt na papierze.



To nie jest takie trudne jak Ci się zdaje - na prawdę :)

Aby mieć zbliżony efekt na odbitce to tak czy siak musisz mieć skalibrowany monitor (chyba, że umiesz posługiwać się korekcją opartą o liczby - wg. Dana Margulisa da się dokonywać korekcji kolorów nawet na czarno białym monitorze - troszkę to ekstremistyczne podejście ale jest to prawdopodobne).

Musisz umieć stosować profile kolorystyczne (po zrozumieniu jak to działa jest to banał) i musisz posiadać profil konkretnej maszyny (nie fabryczny ale kalibracyjny konkretnej sztuki) - jeśli robisz odbitki w dobrym labie to nie będziesz miał problemu z uzuskaniem profilu - jeśli nie to zmień lab.

Na początek jednak wskazówka podstawowa - nie wysyłaj plików w Adobe RGB (ta przestrzeń ma się nijak do przestrzeni kolorystycznej labów!)

Co do monitora - pisałeś, że chcesz wydać 3000zł na monitor. Możesz wydać niecałe 2000 na monitor i 600zł na kalibrator i zapewniam Cię, że efekty będą znacznie lepsze, niż gdybyś kupił sobie super wypasiony monitor bez kalibratora. I ta pierwsza opcja na prawdę bardziej się opłaca.

Zróbmy tak:
Skombinuj profil swojego labu i daj znać jak będziesz go miał.
Zrobimy próbę i potem postanowisz co dalej z tym robić.
Najpierw wiedza a potem zakupy (o ile w ogóle będą potrzebne) ;)

Rafał_Sz
19-02-2009, 21:30
Dzięki!

Zrobię tak: najpierw uzupełnię teorię na temat kolorków, a potem zaczynam zajęcia praktyczne.

Jak to poukładam w całość, dam znać.

pozdrawiam Rafał

rupi
09-10-2009, 14:33
"Na początek jednak wskazówka podstawowa - nie wysyłaj plików w Adobe RGB (ta przestrzeń ma się nijak do przestrzeni kolorystycznej labów!)"

a jeżeli mój lab podaje,że jego przestrzeń barwna to Adobe RGB ??

Czornyj
09-10-2009, 18:40
Każda syntetyczna przestrzeń edycyjna - sRGB, AdobeRGB - ma się nijak do przestrzeni barwnej minilabu. Zdjęcia są automatycznie konwertowane z przestrzeni sRGB/AdobeRGB do generycznej przestrzeni minilabu przez oprogramowanie RIP-a maszyny. Jeśli w minilabie mówią, że chcą AdobeRGB, to oznacza to jedynie, że ich RIP wyposażony jest w moduł zarządzania barwą zgodny z ICC i "rozumie" profile. Wiele minilabów ma na stałe zapięte traktowanie wszystkiego jako sRGB, dlatego zwykle bezpieczniej renderować zdjęcia do tej przestrzeni, ale jeśli RIP zarządza barwami, to w zasadzie wszystko jedno - można zanieść w Adobe, ProPhoto, ECI, Ekta, Wide - w czym się komu podoba, efekt będzie praktycznie taki sam.

erber
20-04-2010, 21:14
Krótkie pytanie. Da się skalibrować Samsunga SyncMaster 971p czy wysłać go w diabły i kupić coś innego?


To jeden z najgorszych monitorów jakie miałem sposobność mierzyć. Korygować coś tam się da, nie ma co się napalać jak szczerbaty na suchary. No i taki drobiazg: Za tydzień będzie świecił całkiem inaczej niż po korekcji.


Podepnę się do tematu. Mam Samsunga SyncMaster 770P. Nabyty parę ładnych lat temu po lekturze tego testu...
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1859-25

Wszystko było pięknie dopóki nie zacząłem interesować się problematyką odzworowania kolorów, a po kilku próbach kalibracji mojego monitora aplikacją MagicTune osiągnąłem widoczne (na moje oko) pogorszenie wyświetlanie barw i kontrastów.

Mając na uwadze opinię Toma01, czy zakup w moim przypadku Eye One Display 2 lub Spyder 3 elite przyniesie zadowalające efekty? Czy kalibracja sprzętowa monitora w którym nie ma przycisków na obudowie, tylko wszystkie ustawienia zmienia się suwakami w aplikacji przeszkadza w prawidłowym skalibrowaniu takiego monitora?

Tom01
20-04-2010, 21:23
czy zakup w moim przypadku Eye One Display 2

Tak, będzie poprawa i to spora. Regulacja za pomocą Magic-cośtam jest upierdliwa ale możliwa.

erber
20-04-2010, 21:34
Tak, będzie poprawa i to spora. Regulacja za pomocą Magic-cośtam jest upierdliwa ale możliwa.

Podziękował :-)

Robik
21-04-2010, 08:37
Czy po skalibrowaniu monitora ( tylko kosmetyka bo Adobe Gamma,ale... :-) ) należy zmienić coś w zakładce zarządzania kolorami w PS.

T&T
21-04-2010, 09:34
O ile dobrze pamiętam, przed kalibracją monitora należy wywalić z systemu Adobe Gamma, ale lepiej nich jeszcze to ktoś potwierdzi.

Michal_C
21-04-2010, 09:48
Robik (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=4303) jeśli dobrze pamiętam w PS niec nie trzeba robić. Ustaw szeroką przestrzeń i by przy otwieraniu nie konwertował i już :).

Robik
21-04-2010, 09:51
Dzięki :-)

Tom01
21-04-2010, 10:19
Użycie Adobe Gamma nie jest kalibracją, a zazwyczaj rozregulowaniem sprzętu.

Robik
21-04-2010, 10:32
Użycie Adobe Gamma nie jest kalibracją, a zazwyczaj rozregulowaniem sprzętu.
Ok ale napisałem że kosmetyka i może lepsze coś takiego niż nic.. - jak uważasz ? Mam potrzebę skalibrowania laptopa Toshiba P100-387 (17" matryca Samsung). Oczywiście wiem , że laptop nie do takich celów jak obróbka zdjęć itd... :-)
Może doradzisz czy można coś poprawić fachową kalibracją w/w laptopa czy też nie warto sobie zawracać głowy , bo różnicy nie zobaczę ?

Tom01
21-04-2010, 10:46
Ok ale napisałem że kosmetyka i może lepsze coś takiego niż nic.. - jak uważasz ?

Lepsza przypadkowa regulacja czy przypadkowe rozregulowanie? Hm... co by tu odpowiedzieć...? :)


Może doradzisz czy można coś poprawić fachową kalibracją w/w laptopa czy też nie warto sobie zawracać głowy , bo różnicy nie zobaczę ?

Trzeba go oprofilować i wgrać korekcję do LUT karty. To jedyny rodzaj kalibracji możliwy w tym sprzęcie. Wiedząc jak laptopy są ustawiane fabrycznie zapewniam że zmiana będzie kolosalna. Niestety będą też skutki uboczne. To jak duże, zależy od jakości ekranu.

Robik
21-04-2010, 10:54
Jakiego rodzaju "skutki uboczne"?

Tom01
21-04-2010, 11:18
Jakiego rodzaju "skutki uboczne"?

Utrata palety. Prowadzi to do wybiórczych dużych zaburzeń w losowych odcieniach lub grupie odcieni.

Robik
21-04-2010, 12:28
Dzięki