PDA

Zobacz pełną wersję : Panel lcd a kalibracja kolorow



gbh
27-01-2005, 20:43
Witam,
Probowalem skalibrowac kolory w minitorze lcd do profilu ktory dostalem z labu kodaka i ku mojemy zdziwieniu barwy czerwona i zielona ustawiane na rozne sposoby dalekie sa od tego co na probce . Najpierw przypuszczalem ze wine ma dany egzemplaz monitora wiec zmienilem na inny i praktycznie zadnej zmiany na lepsze nie zauwazylem. bylo troche inaczel ale takze daleko od spodziewanego efektu. Nastepnie jeszcze zmienilem (zeby wykluczyc jakas usterke)karty graficzne - tez zadnej zmiany. Niestety nie mam aktualnie zadnego monitora analogowego i nie moge tego przetestowac pod tym katem. Moze ktos mial podobne problemy i udolo mu sie go rozwiazac ?

Rave
27-01-2005, 20:51
znaczy niby jak przebiegala ta kalibracja u ciebie.. co zrobiles krok po kroku..

gbh
27-01-2005, 21:16
otworzylem plik otrzymany z labu i porzez dostepne regulacje w monitorze (jasnosc kontrast oraz RGB) probowalem dopasowc barwy do tych na odbitce - niestety nie udalo sie , nastepnie uzylem oprogramowania dolaczonego do monitorow do kalibracji kolorow z takim samym skutkiem , kolory czerwony i zielony sa przejaskrawione.

deep
27-01-2005, 22:22
Napisz jaki masz monitor. Ja ostatni testowałem 17" LCD Belinea i próbowałem go ustawić tak samo jak mój monitor (17" LCD DELL) i nie dało się. Z grubsza było dobrze ale co zdjęcie to inne kolory, a to mało odcieni skóry, a to jakieś czerwone lub niebieskie, koszmar. Test przeprowadzony na dwóch komputerach pracujących jednocześnie i monitory ustawione obok siebie. Najpierw ustawiłem kontrast i jasność potem poszczególne składowe kolorów i na "nokia test" było w miarę podobnie - lepiej się nie dało ustawić. Po kalibracji zacząłem oglądać sobie zdjęcia równocześnie, te same, na dwóch monitorach i powiem tylko tyle: mojego DELLa długo nie zmienię, no chyba że trafię na jakieś super eizo i w testach wyjdzie mi lepiej. Tak więc czasami nie da się osiągnąć takich kolorów jak chcemy. Inna sprawa to to że na odbitce to co widać w dużej mierze zależy od oświetlenia w jakim oglądasz tą odbitkę. Jak jest za ciemno to kolorki nie te i kontrast słaby, a LCD świecą dość mocno (standartowe ustawienia zabijają oczy ale robią wrażenie na świeżo kupujących :) ) Więc jak będziesz kalibrować sobie monitor do odbitki to postaraj się o dość mocne światło dla odbitki i generalnie skup się na odcieniach kolorów a nie na kontraście bo ten będzie zawsze większy na LCD. Uff ale się rozpisałem....

Rave
27-01-2005, 22:48
to taka kalibracja to nic nie zrobisz.. monitor/ program do zdjec musi miec ten profil co w labie zeby zgodnosc kolorow byla zblizona i dopiero wtedy mozesz dopasowywac.

gbh
27-01-2005, 23:35
Fotke porownywalem z probka na ekranie w swietle dziennym , panele testowane to LG iSAMSUNG, jesli chodzi o roznice lolorow to polegaja one glownie na nasyceniu barwy czerwonej i zielone na ekranie mam jaskrawo czerwony i jaskrawo zielony

gALL
27-01-2005, 23:45
Daj sobie spokoj z LCD ... tego czegos za rozsadne pieniadze nie da sie dobrze skalibrowac pod zdjecia. Poza tym jaka karta graficzna?
Mam zestaw: Matrox G550 + CRT Nec FE771sb i jeszcze dlugo nie bedzie mnie stac na LCD ktory mi da co ta banka.

deep
28-01-2005, 00:30
Nie zgodzę się
Daj sobie spokoj z LCD ... tego czegos za rozsadne pieniadze nie da sie dobrze skalibrowac pod zdjecia

Sam miałem bardzo dużo monitorów (mam firmę komputerową więc mielę sprzętem) i osobiście bardzo długo używałem CTX 710 FUTURA i był nie do pobicia (oczywiście wyselekcjonowany z wielu innych CTXów :)) aż trafiłem na LCD DELLa który sprawił, że sprzedałem moją bańkę i już nigdy do niej nie wrócę. Fakt faktem, że większość LCD na rynku są do niczego (pisałem wcześniej o BELINEA) ale nie można tak uogólniać, że Bańka najlepsza. Na dobrym LCD mam koloki bardzo dobre (i nie podbite jak na wielu LCD), ostrość 100 razy lepszą od CRT (nawet od crt eizo bo takie też już przerobiłem, choć muszę przyznać, że był o wiele ostrzejszy od NECa FE771SB a tych też trochę sprzedałem, więc nie jest to opinia wyrobiona na podstawie jednego modelu) i super kontrast oraz bardzo dobrą biel. Jedyne wady ale już drobne (powtarzaw, w dobrych LCD a nie w taniochach) to nie za głęboka czerń oraz konty patrzenia (trzeba siedzieć w optymalnej pozycji aby osiągnąć 100% jakości)

gbh
28-01-2005, 01:27
Sam tez zajmuje sie sprzedaza sprzetu komputerowego i troche juz moje oczy widzialy ale nigdy nie stalem przed zadanie zestrojenia kolorow z labu z tymi na moniterze , zawsze zwracalem szczegolna uwage na czystosc biali a to jesli chodzi o panele LCD jest domena LG , przede wszystkim jest to cecha powtarzalna w przeciwienstwie do PHILIPSA gdzie kazdy egzemplaz inaczej swieci i posiada mniejsze lub wieksze przebarwienia. Sprawdzilem dzisiaj jeszcze jednego LG i jest identyczny ,tak samo jak w poprzednim czerwony i zielony przejaskrawione, bez mozliwosci sensownej korekty.

Krakus
28-01-2005, 01:38
Coś mi się zdaje, że monitora nie da się ustawić (szczególnie dla mocno wysyconych kolorów) tak samo jak odbitki - tu zaczynają dawać o sobie ukochane nasze profile .icm.

adik_
28-01-2005, 02:07
Krakus - zrobiłem kredki (pamiętasz-rozmawialiśmy o profilach) ;ciągle nie mam czasu, żeby spokojnie usiąść i obejrzeć: papier --> monitor --> real
może w przyszłym tygodniu jakoś na spokojnie się uda ; to wtedy zreferuję Ci wyniki
w każdym razie pamiętam

pzdr
ab

Anonymous
28-01-2005, 03:22
Witam,
Probowalem skalibrowac kolory w minitorze lcd do profilu ktory dostalem z labu kodaka i {klik}
Moze ktos mial podobne problemy i udolo mu sie go rozwiazac ?

Spróbuj tego przepisu. http://www.cdrom.pl/index.php?title=Profile_ICC
BTW - profil labu i monitora to dwa rózne profile do różnych zastosowań.

Lolas
28-01-2005, 10:55
Do grafiki powinno wybierac sie LCD, ktore sa do tego "dedykowane". Jesli ktos kupuje najtanszy panel, to powinien miec swiadomosc, ze jest to sprzet typowo biurowy z bardzo ograniczonymi mozliwosciami kalibracji.
Uzywam dosc dobrego LCD EIZO, ale i tak mozliwosci jego skalibrowania dalekie sa od monitorow kineskopowych.

Krakus
28-01-2005, 11:29
BTW - profil labu i monitora to dwa rózne profile do różnych zastosowań.Wiesz, Alter Egonie, robiłem przynajmniej ze trzy podejścia do zdjęć zkonwertowanych do profilu fotolabu i kolory były jeszcze mniej prawdziwe, niż przy zdjęciach bez profilu.
PS Oczywiście piszę o konwersji zdjęcia do profilu fotolabu, a następnie drukowaniu z tegoż fotolabu odbitek i porównywania ich do obrazka na monitorze.

Anonymous
28-01-2005, 18:36
Wiesz, Alter Egonie, robiłem przynajmniej ze trzy podejścia do zdjęć zkonwertowanych do profilu fotolabu i kolory były jeszcze mniej prawdziwe, niż przy zdjęciach bez profilu.
PS Oczywiście piszę o konwersji zdjęcia do profilu fotolabu, a następnie drukowaniu z tegoż fotolabu odbitek i porównywania ich do obrazka na monitorze.

Hmmm, jasne, ja się odniosłem do poniższego fragmentu:


to taka kalibracja to nic nie zrobisz.. monitor/ program do zdjec musi miec ten profil co w labie zeby zgodnosc kolorow byla zblizona i dopiero wtedy mozesz dopasowywac.

Który jest "nieco" mylący.
W sprawie konwersji do profilu labu... nie znam LABu w PL, który by miał aktualne mierzone dla konkretnej partii filmu profile, udostępnione w sieci, bo zresztą tego nie da się zrealizować przy dużym obrocie. Dlatego MBSZ o wiele lepiej zdać się na sRGB i mądrość laboludków, którzy może kalibrują sprzęt po każdej zmianie papieru.

W przypadku używania profili niezbędna jest konsekwencja. Niezbędna, a każde wybiórcze zastosowanie zazwyczaj kończy się porażką. Co zresztą jest podstawowym powodem kłopotów, przy użytkowaniu systemu zarządzania kolorem, przez "zwykłych użytkowników". Coś gdzieś ktoś powie, coś gdzieś się ustawi, coś gdzieś się sknoci.

Anonymous
28-01-2005, 18:37
No i się nie podpisałem

Krakus
28-01-2005, 20:07
W fotolabie o którym piszę profile są dwa - dla papieru błyszczącego i matowego. Laboludkowie twierdzą, że kalibrują przynajmniej raz dziennie laba tak, aby kolory były zgodne z profilem. Niemniej jednak, po zaaplikowaniu profilu i zrobieniu odbitek miałem poważne zastrzeżenia nawet co do balansu bieli. A lab jest jeden z najlepszych w Krakowie (ponoć).

Anonymous
28-01-2005, 21:06
Ustaw monitor wg. podanego wcześniej przepisu, zdjcia obrabiaj w sRGB, oddaj do labu i powiedz, czy jest "w normie".

vid3
18-07-2015, 00:40
Daj sobie spokoj z LCD ... tego czegos za rozsadne pieniadze nie da sie dobrze skalibrowac pod zdjecia. Poza tym jaka karta graficzna?
Mam zestaw: Matrox G550 + CRT Nec FE771sb i jeszcze dlugo nie bedzie mnie stac na LCD ktory mi da co ta banka.

Minęło ... 10 lat.
Jak tam bańka ? Trzyma się jeszcze ?

Jędrula
19-07-2015, 16:27
Bańka pewnie się trzyma, ale dyskutanci powymierali. Chcesz ekshumacji? :-o

notdot
19-07-2015, 16:30
Minęło ... 10 lat.
Jak tam bańka ? Trzyma się jeszcze ?
górnik roku :D

vid3
19-07-2015, 19:51
Nie wiem jak bańka, ale gALL trzyma się dobrze. Z tego co wiem właśnie wrócił z Japonii.