Zobacz pełną wersję : Jak zacząć obróbkę NEF/RAW?
Witam serdecznie.Może taki wątek juz istnieje na forum(jesli tak to prosze o linka)ale postanowiłem w końcu zadac to pytanie.Temat RAWów był dla mnie dotąd czarną magią i zdjęcia robiłem tylko w JPGach.Jednak chciał bym poznac tajniki wywoływania i obróbki RAWów.Od czego zcząć,jak to ugryźć jaki program wybrac do wywoływania i obróbki.Prosze o pomoc.Dziekuje za odpowiedzi
redrumdanyboy
29-01-2009, 14:29
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=66392 wystarczy troszkę poszukać. Jeśli zaczynasz to przeczytaj też: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4281 .......a później już tylko praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Od siebie polecam Capture N.X v 1.3. Nie muli...tak jak NX2 ale nie ma też najnowszych fajerwerków. Acha...jeszcze coś tutaj http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=82895
To jest kolego pytanie podobne do np: Jaką przesłone wybrac do zrobienia zdjecia ?
Potrafisz odpowiedzieć ?
Programów do wywoływania RAWów jest sporo. Począwszy od darmowych (GIMP), skonczywszy na drogich (PS CS4)
Do wyboru do koloru.
Podobnie sposobów wywoływania (tzn kolejnosci czynnosci - bo o tym jedynie mozemy ytu mówić) jest mnóstwo.
W zasadzie kazda elementarna ksiązka do fotografii cyfrowej zawiera jakies wskazówki.
Od czego zcząć...
najlepiej od wlaczenia komputera...
najlepiej od wlaczenia komputera...
No tak. Inteligentna odpowiedź. Nie ma co. Gratuluję.
Witam serdecznie.Może taki wątek juz istnieje na forum(jesli tak to prosze o linka)ale postanowiłem w końcu zadac to pytanie.Temat RAWów był dla mnie dotąd czarną magią i zdjęcia robiłem tylko w JPGach.Jednak chciał bym poznac tajniki wywoływania i obróbki RAWów.Od czego zcząć,jak to ugryźć jaki program wybrac do wywoływania i obróbki.Prosze o pomoc.Dziekuje za odpowiedzi
Ściągnąć triala Photoshop Elements i zacząć się bawić ACR.
Nie wiemy jakie oprogramowanie doradzać, bo nie piszesz czy i ile pieniędzy na nie chcesz przeznaczyć. Ze znanych mi darmowych propozycji mogę polecić UFRaw http://ufraw.sourceforge.net/Install.html
Ma sporo zalet i trochę wad, ale na początek wystarczy. Temat jest zbyt rozległy by można było się z nim na poczekaniu zapoznać. Proponuję, jak pisał mathu, rozpocząć zabawę, notować cisnące się pytania, a wówczas będzie można konkretniej rozmawiać.
Najprostszym darmowym programem którym wywołasz NEFy to PICASA - można tam dokonać prostej korekcji balansu bieli i niewiele więcej, ale jest szybki, darmowy i wygodny
Jeśli chodzi o darmowe i zaawansowane programy to węgierski RAWTherapy - ma duuuuużo suwaczków od wszystkiego, działa rozsądnie szybko i jest po polsku
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.