PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zacząć obróbkę NEF/RAW?



negoi
29-01-2009, 14:09
Witam serdecznie.Może taki wątek juz istnieje na forum(jesli tak to prosze o linka)ale postanowiłem w końcu zadac to pytanie.Temat RAWów był dla mnie dotąd czarną magią i zdjęcia robiłem tylko w JPGach.Jednak chciał bym poznac tajniki wywoływania i obróbki RAWów.Od czego zcząć,jak to ugryźć jaki program wybrac do wywoływania i obróbki.Prosze o pomoc.Dziekuje za odpowiedzi

redrumdanyboy
29-01-2009, 14:29
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=66392 wystarczy troszkę poszukać. Jeśli zaczynasz to przeczytaj też: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4281 .......a później już tylko praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Od siebie polecam Capture N.X v 1.3. Nie muli...tak jak NX2 ale nie ma też najnowszych fajerwerków. Acha...jeszcze coś tutaj http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=82895

lechupe
29-01-2009, 14:30
To jest kolego pytanie podobne do np: Jaką przesłone wybrac do zrobienia zdjecia ?
Potrafisz odpowiedzieć ?

Programów do wywoływania RAWów jest sporo. Począwszy od darmowych (GIMP), skonczywszy na drogich (PS CS4)
Do wyboru do koloru.
Podobnie sposobów wywoływania (tzn kolejnosci czynnosci - bo o tym jedynie mozemy ytu mówić) jest mnóstwo.
W zasadzie kazda elementarna ksiązka do fotografii cyfrowej zawiera jakies wskazówki.

R
29-01-2009, 14:44
Od czego zcząć...


najlepiej od wlaczenia komputera...

durom
29-01-2009, 19:32
najlepiej od wlaczenia komputera...

No tak. Inteligentna odpowiedź. Nie ma co. Gratuluję.

mathu
30-01-2009, 16:59
Witam serdecznie.Może taki wątek juz istnieje na forum(jesli tak to prosze o linka)ale postanowiłem w końcu zadac to pytanie.Temat RAWów był dla mnie dotąd czarną magią i zdjęcia robiłem tylko w JPGach.Jednak chciał bym poznac tajniki wywoływania i obróbki RAWów.Od czego zcząć,jak to ugryźć jaki program wybrac do wywoływania i obróbki.Prosze o pomoc.Dziekuje za odpowiedzi
Ściągnąć triala Photoshop Elements i zacząć się bawić ACR.

RBT
02-02-2009, 20:33
Nie wiemy jakie oprogramowanie doradzać, bo nie piszesz czy i ile pieniędzy na nie chcesz przeznaczyć. Ze znanych mi darmowych propozycji mogę polecić UFRaw http://ufraw.sourceforge.net/Install.html
Ma sporo zalet i trochę wad, ale na początek wystarczy. Temat jest zbyt rozległy by można było się z nim na poczekaniu zapoznać. Proponuję, jak pisał mathu, rozpocząć zabawę, notować cisnące się pytania, a wówczas będzie można konkretniej rozmawiać.

art-74
04-02-2009, 12:34
Najprostszym darmowym programem którym wywołasz NEFy to PICASA - można tam dokonać prostej korekcji balansu bieli i niewiele więcej, ale jest szybki, darmowy i wygodny
Jeśli chodzi o darmowe i zaawansowane programy to węgierski RAWTherapy - ma duuuuużo suwaczków od wszystkiego, działa rozsądnie szybko i jest po polsku