PDA

Zobacz pełną wersję : Szara karta i pomiary - jak Wy to robicie?



Anonymous
27-01-2005, 14:49
Witam wszystkich forumowiczów!
Jestem początkującym użytkownikiem aparatu cyfrowego. Staram się czytać instrukcje obsługi, ale nie wszystko jest tam napisane prosto i zwięźle, zwłaszcza dla kogoś kto zaczyna swoją przygodę z cyfrową fotografią. Mam w związku z tym kilka pytań, na które odpowiedzi szukali pewnie inni także.
Szara karta Kodaka. Jak jej używać?
1. Przykładowo jestem w plenerze muszę ją ustawić w kierunku źródła światła, skierować na nią obiektyw wybrać PRE itd.?
2. Czy istotne jest ustawienie na nią ostrości?
3. Czy cała karta musi zajmować kadr?
4. Jak postępować w pomieszczeniu?
5. Czy w ten sam sposób można mierzyć swiatło?
Podziwiałem kiedyś zdjęcia Admina na których był pierwszy śnieg tej zimy. Piękna biel i brak "wypalenia" śniegu. Widoczne szczegóły w cieniach. Zastanawiałem się "Jak On to zrobił?".
Dalej:
6. Czy przy fotografowaniu w pomieszczeniach z lampą mam (i jak?) dokonać pomiaru na szarą kartę? Jeśli tak to jak wygląda sprawa światła bezpośredniego i odbitego od sufitu?
Chodzi mi o praktyczne rady, jak Wy to robicie.
To by było na tyle :D

Dawid

Miqel
27-01-2005, 22:08
Szara karta służy do punktowego pomiaru ekspozycji. Ustwiasz ją np. na tle kompozycji, oświetlasz całość a pomiaru dokonujesz tylko na karte. Nie wiem czy jest to dobry pomysł, bawić się w szarą kartę, mając do dyspozycji tak zaawansowane pomiary światła w aparacie ???
Z tego co się oriętuję kiedyś używano szatych kart w studiu ale teraz????
Charakter światła (ostre-miękkie) nie ma większego znaczenia w większości przypadków. No chyba że bawisz się w fotografię szkła lub obiektów ślinie blikujących np. chromy. Wtedy dokonujesz pomiaru na szarą kartę i otrzymujesz szczegóły w światłach

Jezeli się nie mylę to szara karta ma 13-18% "pochłanialności" - absorbcji światła.
Pytaj jeszcze jak będą jakieś wątpliwości, może ktoś z forumowiczy ma większe doswiadczenie w tej materii :roll:

Anonymous
28-01-2005, 13:19
Może w instrukcji też o balansie bieli poczytajcie

OK, ale jesli robię zdjęcia w jpgach nie mam możliwości korekcji WB jak w RAW-ie.
Dlatego chciałbym mieć balans ustawiony najdokładniej jak można czyli przez szarą kartę. Ustawianie go "na oko" nie przynosi zadawalających rezultatów. :(

Wojtek J.K.
28-01-2005, 15:00
Spróbujmy tak:

1. Szara karta jest takim substytutem pomiaru światła padającego przez pomiar odbitego od powierzchni o znanej reflektancji (czyli od tej karty właśnie). I jako taka służy do dobrania parametrów ekspozycji, nie do ustawiania WB.

2. Druga strona tejże karty jest najczęściej biała, odbija 90% - i to właśnie tę stronę wykorzystuje się zwykle do ustawiania WB.

3. W obu wypadkach karta ma wypełnić cały kadr, ostrość powinna być ustawiona "gdzie indziej", tj. nie na karcie. Co do ustawienia (kąta względem źródła światła i aparatu - to już cała filozofia :roll: , ale przyjmij póki co, że tak w połowie :wink: - a resztę wygooglaj, dużo na ten temat napisano)

4. jeśli tylko ustawiać WB potrzebujesz - daj sobie spokój z szarą kartą - używaj kartki kserograficznego papieru, podklejonego jakimś białym kartonikiem (albo złożonych kliku kartek - pojedyncza trochę prześwituje). Równie dobre i nieomal darmowe 8)

5. pamiętaj, że w niektórych sytuacjach ustawienie "obiektywnego" balansu bieli... nie ma sensu, bo odbiera zdjęciom klimat :lol: - np. przy zachodach słońca.

Anonymous
28-01-2005, 17:04
Dziękuję Wam serdecznie :D
Myslę, że sporo sie już dowiedziałem. Teraz do dzieła. Czas teorię zastosować w praktyce :!:

Pozdrowienia - Dawid

PS
To Forum jest nieocenione... :D

Krakus
28-01-2005, 17:07
To Forum jest nieocenione... :DWiemy, wiemy :wink: