PDA

Zobacz pełną wersję : SB800 i lampka gotowosci



stig
27-01-2005, 10:59
Stalo sie. Mam. Przyszla do mnie wczoraj. :)
Jak zaczalem przegladac menu itd., to strach mnie ogarnal -- "nie naucze sie tego przez miesiac!". No nic... Na razie zaczalem bawic sie jak z najprostszymi lampami -- palnik w sufit, aparat na A i zabawa czasem migawki.
W momencie, kiedy coraz czesciej lampa przestawala wybijac przy szybkich "strzalach", zaczalem sie zastanawiac: kiedy wlasciwie jest ona gotowa? Lampka gotowosci mruga tylko po wyzwoleniu migawki, kiedy sama lampa nie wybija. A poza tym -- nie zapala sie. :( Moge czekac i czekac -- ta cholerna czerwona dioda zwyczajnie sie nie chce zapalic! Skad do jasnej anielki mam wiedziec, ze kondensator jest juz naladowany i moge zrobic nastepne ujecie?!
Dotychczas korzystalem z jakiejs starej lampy, gdzie oprocz wlacznika i 3-poziomowego suwaka mocy blysku, byl i dzialal ten najwazniejszy element -- dioda gotowosci. Od wlaczenia lampy (czy po zrobieniu zdjecia), kilka sekund pozniej sie po prostu zapalala i moglem robic nastepne ujecie.
Tylko mi nie piszcie, ze mam uszkodzona lampe, bo mnie szlag jasny trafi... Teraz sobie tak pomyslalem, ze moze da sie to ustawic gdzies w menu (a domyslnie np. moze byc wylaczone). Niestety jestem teraz w pracy i nie moge sie upewnic w swoich domyslach...
Jesli to jakas trywialna sprawa -- wezcie wzglad na moj brak doswiadczenia (i przyznaje sie -- instrukcje przejrzalem po lebkach (nie bardzo mialem czas, zeby ja doglebnie studiowac)).

irekka
27-01-2005, 15:18
A sprawdziłeś czy baterie/akumulatory są jeszcze ok ??? Miałem podobny przypadek, ale naładowanie akumulatorków pomogło.

stig
27-01-2005, 15:22
A sprawdziłeś czy baterie/akumulatory są jeszcze ok ??? Miałem podobny przypadek, ale naładowanie akumulatorków pomogło.

Zabawe zaczynalem na nowych bateriach... Od poczatku lampka sie nie zapala na znak gotowosci... Ale za to mryga zawsze... :|

JaW
27-01-2005, 17:34
Tylko baterie AA lub jeszcze lepiej (zdecydowanie taniej) akumulatorki. Lampka gotowosci zapala sie w ciagu sekundy po zrobieniu fotki.

stig
27-01-2005, 18:51
Tylko baterie AA lub jeszcze lepiej (zdecydowanie taniej) akumulatorki. Lampka gotowosci zapala sie w ciagu sekundy po zrobieniu fotki.

No i juz jest OK. Kupilem nastepny komplet bateryjek i... lampka zaczela sygnalizowac gotowosc. :) Wczorajsze tez niby nowki -- ale jak widac, prawdopodobnie zbyt dlugo lezaly w magazynie... :) Ciesze sie, ze to tylko kwestia zasilania.
A aku i ladowarka juz zamowione... 2 komplety, po 2500 mAh sztuka... :)

JaW
27-01-2005, 18:54
A aku i ladowarka juz zamowione... 2 komplety, po 2500 mAh sztuka... :)
Wow, niezla elektrownia :)

stig
27-01-2005, 19:00
A aku i ladowarka juz zamowione... 2 komplety, po 2500 mAh sztuka... :)
Wow, niezla elektrownia :)

Mam fiola na punkcie zasilania... :) Do D70'tki drugie aku jakie dokupilem, to w owym czasie najbardziej pojemne -- 1800 mAh. Podobnie lubie miec zapas pamieci, ale niestety jak na razie sa inne priorytety w podobnej cenie i jakis czas jeszcze musze byc zadowolony z 2x512 i 2x256 MB... :(

Mateusz
27-01-2005, 19:27
jakis czas jeszcze musze byc zadowolony z 2x512 i 2x256 MB... :(

Niestarcza ci tyle? przeciez to 450 fotek :shock:

c2h5oh
27-01-2005, 19:31
jakis czas jeszcze musze byc zadowolony z 2x512 i 2x256 MB... :(

Niestarcza ci tyle? przeciez to 450 fotek :shock:

Ja mam 1x2gb i dopiero raz zdarzylo sie ze mi miejsca braklo, ale to byly pieciogodzinne zawody..

stig
27-01-2005, 19:39
jakis czas jeszcze musze byc zadowolony z 2x512 i 2x256 MB... :(

Niestarcza ci tyle? przeciez to 450 fotek :shock:

W NEFie to raptem 150-200 sztuk. 7 godzinna sesja z 4 modelkami, ponad 320 sztuk. Po 4 godzinach musialem sobie zrobic przerwe i skoczyc do firmy, zeby to wszystko zrzucic na dysk i walic dalej, zanim modelki padna na pysk... :) W wiekszosci przypadkow to wystarcza, ale zdarzaja sie extrema, a ja nie lubie byc zaskakiwany takimi bzdurami jak brak miejsca na karcie... :>

JaW
27-01-2005, 19:48
7 godzinna sesja z 4 modelkami, ponad 320 sztuk. Po 4 godzinach musialem sobie zrobic przerwe i skoczyc do firmy, zeby to wszystko zrzucic na dysk i walic dalej, zanim modelki padna na pysk... :)
Obrobka tych NEF-ow musiala Ci zajac sporo czasu... Ale jest chociaz w czym wybierac :)

stig
27-01-2005, 20:23
Obrobka tych NEF-ow musiala Ci zajac sporo czasu... Ale jest chociaz w czym wybierac :)

To prawda, ale jesli warunki sa w miare podobne, to wiekszosc pracy mozna odwalic za pomoca kopiowania parametrow z jednego NEFa do reszty wybranych (C1 Pro). No i oczywiscie polowa z nich i tak poleciala do kosza, ale wolalem, zeby te zabawe mial inicjator sesji, a nie ja... :)
Czas poswiecony na obrobke takiej ilosci materialu zwraca sie w satysfakcji z ogromu odwalonej pracy. Tym bardziej cieszy, kiedy robota charakteryzatorki, szefa zdjec, czlowieka od swiatel i innych ludzi (chociazby kierowcow czy tych, ktorzy parzyli kawe), nie poszla na marne. Uwielbiam ten moment, kiedy zmeczony wyszukiwaniem setek kadrow i rezyserowaniem swiatlami -- moge sobie w spokoju popatrzec na to co splodzilismy... :)

ALF
28-01-2005, 02:31
wam to się chopy wew gówkach poprzestawiało ode tych syfraków...a nie łaska zrobić 3-4 dobre foty zamiast tych 400-500? :mrgreen:
łoj...odesłał bym ja was do analogów na treninigi :wink:

Lord Rayden
28-01-2005, 02:38
No wiesz Alf, nie każdy jest fotografem jak Ty.... Ja po prostu lubię zrobić zdjęcia. Jak dotąd z moich NEFow na karcie 256 MB wybierałem kilka i było fajnie.

Jak sądzicie - czy lepiej mieć kartę 1GB czy 2 po 512 ? Wychodzi drozej jak się kupic 2 512 MB... Ale znowu jak jedna padnie..

Rayden

ALF
28-01-2005, 03:36
myślę, że każdy z tu obecnych jest fotografem, ino niektórzy ciut bardziej leniwi :mrgreen:

lepiej 2 mniejsze, a jeszcze lepiej fotobank :wink:

stig
28-01-2005, 08:47
wam to się chopy wew gówkach poprzestawiało ode tych syfraków...a nie łaska zrobić 3-4 dobre foty zamiast tych 400-500? :mrgreen:
łoj...odesłał bym ja was do analogów na treninigi :wink:

Alfie... Przypadek o ktorym pisalem -- zakladal taka ilosc ujec... Nooo... W kazdym badz razie okolo 150. Tylko prawdziwi zawodowcy robiacy zdjecia analogami, moga byc zadowoleni z 90% swoich zdjec... :) Widzialem sesje, w ktorych kazde ujecie jest tak naszkicowane, ze wyglada prawie jak gotowa fota... Tam charakteryzator, scenarzysta, wizazysta i oswietleniowiec -- pracuja nawet godzine nad jednym ujeciem. Niemniej finalem jest i tak okolo 10 klatek, z ktorych wybiera sie te jedna... :)

Lolas
28-01-2005, 11:00
jakis czas jeszcze musze byc zadowolony z 2x512 i 2x256 MB... :(

Niestarcza ci tyle? przeciez to 450 fotek :shock:

W NEFie to raptem 150-200 sztuk. 7 godzinna sesja z 4 modelkami, ponad 320 sztuk. Po 4 godzinach musialem sobie zrobic przerwe i skoczyc do firmy, zeby to wszystko zrzucic na dysk i walic dalej, zanim modelki padna na pysk... :) W wiekszosci przypadkow to wystarcza, ale zdarzaja sie extrema, a ja nie lubie byc zaskakiwany takimi bzdurami jak brak miejsca na karcie... :>

Pomysl o zakupie jakiegos "worka na zdjecia" typu Image Tank czy X's Drive

stig
28-01-2005, 11:04
Pomysl o zakupie jakiegos "worka na zdjecia" typu Image Tank czy X's Drive

Mysle... Ale chce cos, na czym bede mogl przejrzec NEFy... Jak na razie ten wymog spelnia chyba tylko ten "woreczek" Nikona, ale ta cena... :(