PDA

Zobacz pełną wersję : Photoshop - skrypty



wain
25-01-2009, 23:18
Witam

Chcialem zautomatyzowaac sobie ACR niestety ten wiadomo nie lyka zadnych akcji wiec pomyslalem ze mozna sprobowac ugryzc go jakims skryptem. Niestety moja wiedza i doswiadczenie z praca w shopie na tym poziomie sprowadza sie do tego ze wiem ze skrypty sa. W zwiazku z czym mam pytanie, czy ktos juz się bawil w cos takiego i czy przez skrypty udalo mu sie ujarzmic ACR'a? A jesli nie to chociaz jaka ksiażke do skryptowania w photoshopie by polecal?

stig
26-01-2009, 10:08
A co dokladnie chcesz zautomatyzowac w ACR?

wain
26-01-2009, 10:37
A co dokladnie chcesz zautomatyzowac w ACR?

Wolanie rawa na 3 roznych presetach lub wolanie rawa z -1EV, 0EV, +1EV, (przy zachowaniu innych ustawien), wynik zapisany na 3 warstwach jednego pliku .psd. Inne zastosowanie to np zwiekszenie +10 parametru Fill light dla grupy zdjec (nie chodzi o ustawienie takiego samego) - to akurat mozna napisac sobie jakas mala aplikacje .NET bo xmp jest xmlowym plikiem ale skrypt bylby przyjemniejszy (chyba).

stig
26-01-2009, 11:22
Wolanie rawa na 3 roznych presetach lub wolanie rawa z -1EV, 0EV, +1EV, (przy zachowaniu innych ustawien), wynik zapisany na 3 warstwach jednego pliku .psd. Inne zastosowanie to np zwiekszenie +10 parametru Fill light dla grupy zdjec (nie chodzi o ustawienie takiego samego) - to akurat mozna napisac sobie jakas mala aplikacje .NET bo xmp jest xmlowym plikiem ale skrypt bylby przyjemniejszy (chyba).Na chwile obecna raczej nie da sie oskryptowac ACRa, i pewnikiem pozostaje grzebanie w XMLach. O ile istnieje skypt dla PSa, ktorym da sie w miare automatycznie wciagnac PSDki na warstwy jednego dokumentu, to juz wolanie 3 raz jednego NEFa, to zapewne kwestia przyszlosci (chociaz i tak nie widze w tym wielkiego problemu -- przesunac suwaczek ekspozycji, zrobic save image, x3). W koncu nie robi sie chyba tego 300x dziennie. :)

wain
26-01-2009, 11:55
Na chwile obecna raczej nie da sie oskryptowac ACRa, i pewnikiem pozostaje grzebanie w XMLach. O ile istnieje skypt dla PSa, ktorym da sie w miare automatycznie wciagnac PSDki na warstwy jednego dokumentu, to juz wolanie 3 raz jednego NEFa, to zapewne kwestia przyszlosci (chociaz i tak nie widze w tym wielkiego problemu -- przesunac suwaczek ekspozycji, zrobic save image, x3). W koncu nie robi sie chyba tego 300x dziennie. :)

Co dziwne wg suchej dokumentacji funkcji skryptowych sa metody ktore pozwalaja skryptem otworzyc dany plik via ACR i grzebanie w ustawnieniach ACR tyle ze to nie jest wystawione na zewnatrz zeby podpiac pod to akcje. Skrypty niestety jako jedyne pozwalaja tez na warunkowe przetwarzanie. Czasami chodzi o inteligentne przeskalowywanie albo inne traktowanie w zaleznosci od orientacji fotk. Na chwile obecna nic poza skryptem takiej mozliwosci nie udostepnia co jest dosc dziwne biorac pod uwage jaki sie zrobil kombajn z szopa. Niestety ilosc ksiazek na temat skryptow jest znikoma (no chyba ze ja nie potrafie szukac ), nawet na www.amazon.com.