PDA

Zobacz pełną wersję : Zbyt niebiesko hmm dlaczego?



bialy260
24-01-2009, 23:45
Witam
Chciałbym abyście mi udzielili odpowiedzi dlaczego na zdjęciach poniżej wkradło się za dużo niebieskiego, podejrzewam że jest to spowodowane balansem ale oczywiscie licze na was bo troche mnie to irytuje
Pierwsze wiadomo, w jakich warunkach bylo robione natomiast Drugie w namiocie bezcieniowym




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img88.imageshack.us/img88/4475/dsc6655rw9.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img217.imageshack.us/img217/8246/dsc0405ck5.jpg)

6868
25-01-2009, 00:15
na jedynce zly balans bieli - tylko zmienilem troche balans i jest inaczej
chociaz powiem szczerze - ten focisz mnie nie powala...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img204.imageshack.us/img204/6835/n2nnnqf6.jpg)

2 nie wiem napewno ale jedno jest pewne balans bieli i moze zbyt maly odstep od tla to sa jakies cienie chyba
pozdrawiam

bialy260
25-01-2009, 00:18
na jedynce zly balans bieli - tylko zmienilem troche balans i jest inaczej
chociaz powiem szczerze - ten focisz mnie nie powala...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img204.imageshack.us/img204/6835/n2nnnqf6.jpg)

2 nie wiem napewno ale jedno jest pewne balans bieli i moze zbyt maly odstep od tla to sa jakies cienie chyba
pozdrawiam

Mnie też nie powala po prostu kilka seryjnych było pstrykane
Jesli balans to jak sobie radzic w takich sytuacjach jeśli szarej karty nie ma , ustawienia inne niż A w WB powinny pomóc?

bialy260
25-01-2009, 11:57
Mnie też nie powala po prostu kilka seryjnych było pstrykane
Jesli balans to jak sobie radzic w takich sytuacjach jeśli szarej karty nie ma , ustawienia inne niż A w WB powinny pomóc?

szara karta rozwiazala problem wiec bylo to WB

pinio111
25-01-2009, 12:01
Moim zdaniem jeśli było na A to bardzo źle sobie poradziło! może pre WB na śnieg?? Po poprawkach w ps nie jes źle ale i nie rewelacyjnie

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img185.imageshack.us/img185/1424/dsc6655rw9copykl3.jpg)

mrpawcio
25-01-2009, 12:02
Jesli balans to jak sobie radzic w takich sytuacjach jeśli szarej karty nie ma , ustawienia inne niż A w WB powinny pomóc?

Jeśli nie ma szarej karty to możesz popróbować innych trybów, najlepiej doświadczalnie poznać, który daje jaki zafarb mniej więcej żeby wiedzieć do jakich warunków dostosować odpowiedni tryb. Zawsze można też wykonać w danych warunkach i wybrać najlepsze albo pobawić się w Kelviny. A najlepiej w ogóle to robić w RAWach :) Wtedy problem całkowicie znika :)

anchel
26-01-2009, 12:09
Żaden zły balans bieli tylko zwykłe niedoświetlenie.
Ludzie popatrzcie w histogram.
I zacznijcie się uczyć...
Korekta ekspozycji przy zdjęciach to takie trudne?

markB
26-01-2009, 19:45
Jedno kliknięcie szarym kroplomierzem w Psie zmienia postac rzeczy:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img237/dsc0405ck5ne4.jpg/1/)
Można się oczywiście dalej z tym bawić. Podobnie z pierwszym zdjęciem.

anchel
26-01-2009, 22:00
Jedno kliknięcie szarym kroplomierzem w Psie zmienia postac rzeczy:
<...>
Można się oczywiście dalej z tym bawić. Podobnie z pierwszym zdjęciem.

No ale zafarbu niebieskiego się nie pozbyłeś do końca - dalej jest fioletowo.
Zdjęcia po prostu trzeba porządnie doświetlić i popracować z namiotem bezcieniowym. Bo cienie w namiocie bezcieniowym to jakaś pomyłka chyba.

Piotr.S
21-02-2009, 14:32
No ale zafarbu niebieskiego się nie pozbyłeś do końca - dalej jest fioletowo.
Zdjęcia po prostu trzeba porządnie doświetlić i popracować z namiotem bezcieniowym. Bo cienie w namiocie bezcieniowym to jakaś pomyłka chyba..
markB - zrobił poprawkę kolorystyczną prawie poprawnie - tonalnie jest zbyt jasno - ale to szczegół.
Ogladam to na firmowym, kalibrowanym monitorze i kompletnie nie widzę fioletowej dominanty. Zjąłbym może 5% żółtego - ale to już raczej kwestia gustu niż błędu.

yahooo8
22-02-2009, 14:47
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img19.imageshack.us/img19/8246/dsc0405ck5.jpg)


Co do niebieskości to oczywiście balans bieli, jest to baaardzo częsty efekty albo obraz jest niebieskawy albo żółtawy. Oczywiście w photoshopie można to poprawić ale w takim jak 1 zdjęcie to trzeba troche dłuższej pracy aby całkowicie się pozbyć tego niebieskawego zabarwienia

Michał Jędrak
22-02-2009, 16:09
Kurcze ludzie... jakie szare karty? Jakie fotoszopy?
Trzeba mniej kombinować a bardziej myśleć co się robi i to w trakcie robienia zdjęć. Bialy260 miał przed sobą jedną wielką kartkę, na której mógł ustawić balans bieli, mianowicie śnieg. Jedno pstryknięcie na śnieg (bez żadnych innych rzeczy w kadrze) i balans jest OK. Druga sprawa to wyłączenie AWB - jest on po prostu kiepski i zmienia się zależnie od tego co jest w kadrze. Kolejna rada to fotografowanie na ustawieniach do światła dziennego (słoneczko) jeśli nie ma się możliwości pomiaru WB. Wtedy, niezależnie od pory dnia, będziemy mieć zdjęcia w miarę w porządku, na tyle w porządku, że drobne korekcje w PS czy LR nic nie zepsują.
No a na koniec dodam, że wychodząc na śnieg, to przy ujęciach, gdzie bieli jest więcej niż 50% w kadrze, trzeba dodać +1.5EV

Wszystkie zdjęcia robię na JPGach, więc trochę wiem co gadam :-)