PDA

Zobacz pełną wersję : Jak drukować zdjęcia czarno białe?



T&T
24-01-2009, 20:13
Przeszukałem forum i domową literaturę i nigdzie nie znalazłem konkretnych wskazówek jak osiągnąć dobre efekty. Ale od początku, na czym polega problem:
Do tej pory nie robiłem wydruków c-b ( Epson R2400 ), ostatnio ktoś mnie poprosił o wykonanie takiego wydruku i powstał kłopot. Odbitki wychodzą rażąco ciemne. W końcu jakoś sobie poradziłem korygując ustawienia jasności w sterowniku drukarki. Ale to półśrodek i dlatego chciałbym zadać kilka pytań:
1. Czy w przypadku zdjęć c-b ( z usuniętą informacją o kolorze, zdjęcie ma profil dot gain 20% ) w ustawieniach koloru w PS-e powinno być w przestrzeniach roboczych, szary: dot gain 20%, dodatkowy: dot gain 20%.
2. Czy przy wydruku zarządzanie pozostawić PS-owi a sterownik drukarki wyłączyć czy też wydrukiem ma zarządzać drukarka i tu używać opcji dostępnej w sterowniku "advancet b&w photo".
Nie wiem co o tym myśleć, zrobiłem masę kolorowych odbitek na tej drukarce i wszystko zawsze było i jest super. Może problem tkwi w ustawieniach PS-a? Sam już nie wiem. Na razie nie chcę więcej eksperymentować bo i tak wylałem tyle tuszu, że aż wstyd się przyznać. Może ktoś z Was coś poradzi. W uzupełnieniu podam, że monitor mam dobrze skalibrowany, używam oryginalnych papierów Epsona ( Premium Luster Photo Paper ) i oryginalnych tuszy Ultrachrome K3.

Czornyj
24-01-2009, 20:25
O ile dobrze pamiętam, w Epsonowskich sterach ABW był jakiś babol. Rozwiązanie na szybko - skonwertuj zdjęcie do greyscale gamma 1,8 i drukuj z opcją Printer Manages Colors i z włączonym ABW w sterowniku. Jak znajdę o co dokładnie chodziło i się wczytam w temat, to napiszę coś więcej.

T&T
24-01-2009, 20:40
Dzięki, widzę, że jest jakaś nadzieja. Już mnie to wszystko psychicznie podłamało.

T&T
24-01-2009, 20:55
Przy greygamma 1,8 wychodzi nieco lepsze (jaśniejsze), ale to dalej bardzo daleko do tego co powinno być. Chyba jeszcze raz usiądę do tego i przeanalizuję krok po kroku. Albo znajdę tego babola, którego stale popełniam, albo może ustawienia PS - drukarka.

T&T
24-01-2009, 21:11
Zrobiłem jeszcze jedną próbę:
Zarządzanie przez PS-a, profil zdjęcia i drukarki greygamma 1,8, wyłączony sterownik drukarki. Wynik - załamka, szkoda gadać. A przecież wiem, że ta drukarka może dużo, również w c-b.

Czornyj
24-01-2009, 21:20
Wróć - jednak właśnie nie gamma 1,8. Z tego co się doczytałem, to Epson zrobił to tak jakoś dziko, że powinno toto w miarę poprawnie drukować zdjęcia w sRGB. I trzeba przy tym bodaj ustawić w Photoshopie "No Color Management".

Eric zrobił zestaw profili pod ABW dla 3800, ale sądzę, że mogą też chodzić z R2400 (ten sam zestaw kolorantów):
http://people.csail.mit.edu/ericchan/dp/Epson3800/abwprofiles.html

T&T
24-01-2009, 22:57
Dzięki za linka. Profile zainstalowałem. Niestety, wynik przy ich użyciu jest również cienki. Muszę nad tym popracować. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji jaki profil powinno mieć zdjęcie cb do wydruku. Drugie zagadnienie to ustawienie opcji "drukuj" w PS-ie. Tam jest kilka różnych możliwości. Trzeba będzie je wszystkie dokładnie sprawdzić, niestety metodą prób i błędów. Chyba, że jeszcze odezwie się ktoś kto robi takie wydruki na R2400 i ma opracowaną metodykę.
W każdym razie nie spodziewałem się, że może być z tym taki problem. Tym bardziej, że ok. roku temu na jakiejś prezentacji widziałem jak faceci z Epsona robili wydruki cb na tej drukarce - co tu dużo mówić, była żyleta. Muszę się chyba z tym przespać. Jestem tym wszystkim jakiś zdołowany, chyba odbezpieczę cziwasika.
Jeszcze raz dzięki za czas poświęcony dla mnie.

Antonina
24-01-2009, 23:58
Dzięki za linka. Profile zainstalowałem. Niestety, wynik przy ich użyciu jest również cienki. Muszę nad tym popracować. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji jaki profil powinno mieć zdjęcie cb do wydruku. Drugie zagadnienie to ustawienie opcji "drukuj" w PS-ie. Tam jest kilka różnych możliwości. Trzeba będzie je wszystkie dokładnie sprawdzić, niestety metodą prób i błędów. Chyba, że jeszcze odezwie się ktoś kto robi takie wydruki na R2400 i ma opracowaną metodykę.
W każdym razie nie spodziewałem się, że może być z tym taki problem. Tym bardziej, że ok. roku temu na jakiejś prezentacji widziałem jak faceci z Epsona robili wydruki cb na tej drukarce - co tu dużo mówić, była żyleta. Muszę się chyba z tym przespać. Jestem tym wszystkim jakiś zdołowany, chyba odbezpieczę cziwasika.
Jeszcze raz dzięki za czas poświęcony dla mnie.

Może napisze jak ja to robię co prawda na innej drukarce ale powinno być podobnie
po wybraniu Drukuj mamy okno z opcjami Obsługa kolorów wybierasz zarządzane w programie PS, niżej profil drukarki tam w zależności od papieru załóżmy że robisz to na glossy zaznaczamy PGPP, po ustawieniu tego wciskasz drukuj wyskakuje kolejne okno Print tam wybierasz Prefercens i kolejno
Media type > Premium Glossy
Color > Color
Mode > Custom > No color Adjustment
I drukujemy
Ja coś zrobię zrzut ekranu
Nigdy nie zmieniałam profilu zdjęcia przed drukowaniem wszystko drukuję z aRGB

Czornyj
25-01-2009, 00:11
Może napisze jak ja to robię co prawda na innej drukarce ale powinno być podobnie
po wybraniu Drukuj mamy okno z opcjami Obsługa kolorów wybierasz zarządzane w programie PS, niżej profil drukarki tam w zależności od papieru załóżmy że robisz to na glossy zaznaczamy PGPP, po ustawieniu tego wciskasz drukuj wyskakuje kolejne okno Print tam wybierasz Prefercens i kolejno
Media type > Premium Glossy
Color > Color
Mode > Custom > No color Adjustment
I drukujemy
Ja coś zrobię zrzut ekranu
Nigdy nie zmieniałam profilu zdjęcia przed drukowaniem wszystko drukuję z aRGB

Tylko szkopuł w tym, że tu chodzi o drukowanie w trybie Advanced B&W Photo. Ten tryb nie trybi na zwykłych Epsonowskich profilach do druku w kolorze, bo - o ile dobrze zrozumiałem - jest debilnie zrobiony i oczekuje czystego sRGB. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, bo "czyste sRGB" na jednych papierach drukuje się lepiej, na innych gorzej.

Niestety, trochę trudno mi pomóc, bo nie mam Epsonki K3 z ABW. Nie jestem też pewien, czy profile Erica zrobione dla 3800 nadają się dla R2400 - teoretycznie koloranty są takie same, ale drukarki mogą być inaczej zlinearyzowane.

Antonina
25-01-2009, 00:26
Tylko szkopuł w tym, że tu chodzi o drukowanie w trybie Advanced B&W Photo. Ten tryb nie trybi na zwykłych Epsonowskich profilach do druku w kolorze, bo - o ile dobrze zrozumiałem - jest debilnie zrobiony i oczekuje czystego sRGB. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, bo "czyste sRGB" na jednych papierach drukuje się lepiej, na innych gorzej.

Niestety, trochę trudno mi pomóc, bo nie mam Epsonki K3 z ABW. Nie jestem też pewien, czy profile Erica zrobione dla 3800 nadają się dla R2400 - teoretycznie koloranty są takie same, ale drukarki mogą być inaczej zlinearyzowane.

Tylko czy jest sens robić w trybie advanced? tam nie ma żadnego podglądu jak to będzie wyglądać tony można sobie zrobić przed drukiem, a okno Print Preview ze sterownika nadaje się co najwyżej do oceny czy marginesy są dobrze ustawione :mrgreen:,


Tylko szkopuł w tym, że tu chodzi o drukowanie w trybie Advanced B&W Photo. Ten tryb nie trybi na zwykłych Epsonowskich profilach do druku w kolorze, bo - o ile dobrze zrozumiałem - jest debilnie zrobiony i oczekuje czystego sRGB. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, bo "czyste sRGB" na jednych papierach drukuje się lepiej, na innych gorzej.
Teraz jeszcze raz przeczytałam co napisałeś i wydaje się mi że załapałam o co chodzi :mrgreen: mówisz że oryginalne profile Epsona nie sprawdzają się przy druku BW ?, ja miałam jak wiesz problem z cieniami na wydrukach ale to był problem monitora teraz jest niby ok

Czornyj
25-01-2009, 01:20
Tylko czy jest sens robić w trybie advanced? tam nie ma żadnego podglądu jak to będzie wyglądać tony można sobie zrobić przed drukiem, a okno Print Preview ze sterownika nadaje się co najwyżej do oceny czy marginesy są dobrze ustawione :mrgreen:,


Teraz jeszcze raz przeczytałam co napisałeś i wydaje się mi że załapałam o co chodzi :mrgreen: mówisz że oryginalne profile Epsona nie sprawdzają się przy druku BW ?, ja miałam jak wiesz problem z cieniami na wydrukach ale to był problem monitora teraz jest niby ok

Teoretycznie sens jest - drukarka w tym trybie jest nieco inaczej "skalibrowana", dzięki czemu w B&W można uzyskać lepsze rezultaty. Aby uzyskać podgląd można użyć profili ukręconych przez Erica.

Orginalne profile niezbyt się sprawdzają w trybie ABW, bo jak wspomniałem drukarka zachowuje się w nim inaczej dając inną odpowiedź, w dodatku dla tego trybu są w sterowniku dodatkowe zmienne, którymi można wpływać na rezultat. Epson z jednej strony wprowadził tutaj ciekawą funkcję, ale z drugiej strony olał dopracowanie jej pod względem zarządzania barwą (czy raczej w tym wypadku - szarością :D ) opartego na standardach ICC

Antonina
25-01-2009, 01:49
Teoretycznie sens jest - drukarka w tym trybie jest nieco inaczej "skalibrowana", dzięki czemu w B&W można uzyskać lepsze rezultaty. Aby uzyskać podgląd można użyć profili ukręconych przez Erica
Papier z listy Erica mam tylko Hermana FB MP i rzeczywiście na podglądzie próby jest bardzo duża różnica między jego profilem a oryginalnym profilem Harmana
Wysyłam Ci na e-mail profil Harmana możesz porównać z profilem Erica ( Harman Matte FB Mp) i wytłumaczyć skąd taka różnica ?
Pozdrawiam

Czornyj
25-01-2009, 02:44
Papier z listy Erica mam tylko Hermana FB MP i rzeczywiście na podglądzie próby jest bardzo duża różnica między jego profilem a oryginalnym profilem Harmana
Wysyłam Ci na e-mail profil Harmana możesz porównać z profilem Erica ( Harman Matte FB Mp) i wytłumaczyć skąd taka różnica ?
Pozdrawiam

Profile Erica to dość specyficzne profile czarno-białe, które odpowiadają charakterystyce druku Epsona w trybie Advanced Black&White Photo. W trybie tym generacja szarości i czerni odbywa się nieco inaczej. W zwykłych trybach foto szarość składana jest z cyanów, magent, yellow, czerni i szarych w dość podobnych proporcjach - dla przykładu walor R=G=B=242 wydrukowany w trybie "no color management":

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/01/color-1.jpg
źródło (http://www.outbackphoto.com/printinginsights/pi045/20070201_images/color.jpg)
Natomiast w trybie ABW czerń i szarość budowane są głównie na czystych szarościach i czerniach, z niewielką ilością pozostałych kolorantów - oto R=G=B=242 w trybie ABW

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/01/abw-1.jpg
źródło (http://www.outbackphoto.com/printinginsights/pi045/20070201_images/abw.jpg)
Efektem innego sposobu budowania szarości i czerni jest nieco inna charakterystyka gradacji szarości - stąd różnice w efektach działania profili.

T&T
25-01-2009, 12:58
No i chyba dobrze było przemyśleć wszystko przy "cziwasiku" i się z tym przespać. Problem został rozwiązany a wydruki - żyleta.
Problem leżał częściowo po mojej stronie jak również po stronie Epsona, który pewne parametry wydruku ustawia jako domyślne w sposób kompletnie idiotyczny. Tryb AWB posiada swoje dość bogate ustawienia. Jednym z tych ustawień jest opcja "tone", która posiada takie rekordy: "light", "normal", "dark", "darker" i "darkest". Otóż z niewiadomych mi przyczyn rekordem domyślnym jest "darker" ( ciekawe czy ludzie z Epsona wiedzą dlaczego - myślę, że nie wiedzą ). Oczywiście moją winą było to, że tego wcześniej nie zauważyłem.
Po minięciu traumy mogę teraz spokojnie przystąpić do pracy w c-b. Na spokojnie sprawdzę wszystkie opcje z profilami Erica włącznie.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy poświęcili czas temu tematowi.

szymony
25-01-2009, 21:49
Profile Erica to dość specyficzne profile czarno-białe, które odpowiadają charakterystyce druku Epsona w trybie Advanced Black&White Photo. W trybie tym generacja szarości i czerni odbywa się nieco inaczej. W zwykłych trybach foto szarość składana jest z cyanów, magent, yellow, czerni i szarych w dość podobnych proporcjach - dla przykładu walor R=G=B=242 wydrukowany w trybie "no color management":

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/01/color-1.jpg
źródło (http://www.outbackphoto.com/printinginsights/pi045/20070201_images/color.jpg)
Natomiast w trybie ABW czerń i szarość budowane są głównie na czystych szarościach i czerniach, z niewielką ilością pozostałych kolorantów - oto R=G=B=242 w trybie ABW

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/01/abw-1.jpg
źródło (http://www.outbackphoto.com/printinginsights/pi045/20070201_images/abw.jpg)
Efektem innego sposobu budowania szarości i czerni jest nieco inna charakterystyka gradacji szarości - stąd różnice w efektach działania profili.

Czyli co? Mimo że printer ma rozbieloną czerń, to do odcieni szarości i tak korzysta z barwnych pigmentów.
Cały czas mnie kusi by jednak wypróbować "Lyson quad tone". Problemu z zafarbami raczej być nie powinno.

Czornyj
26-01-2009, 17:53
Czyli co? Mimo że printer ma rozbieloną czerń, to do odcieni szarości i tak korzysta z barwnych pigmentów.
Cały czas mnie kusi by jednak wypróbować "Lyson quad tone". Problemu z zafarbami raczej być nie powinno.

W przypadku 3800 problemów z zafarbami nie ma nawet w normalnym trybie - to naprawdę świetna drukarka, praktycznie jedno ze szczytowych osiągnięć w druku atramentowym - lepsze są tylko najnowsze hexachromatyczne 7900/9900.
W trybie ABW generacja gradacji szarości oparta jest przede wszystkim na czerni i jedynie doprawiona jest pozostałymi kolorami, by w cieniach uzyskać większą gęstość optyczną, tj. większy kontrast czy rozpiętość tonalną. O neutralność nie ma się co martwić, tej drukary z powodzeniem używa się w galeriach do wykonywania wysokiej jakości powiększeń wystawowych.

rabijki
26-01-2009, 19:42
melduje ze w przypadku 2880 w cz-b nie ma problemow. uzywajac maca, ps3 i epsona 2880 wydruk jest idealny. oczywiscie k3 i papier z profilem.

w marcu przejde na lysona i system stalego zasilania. podobno lyson jest zgodny z k3 (tak mowia ludzie od lysona), podobno nawet sie miesza z k3. ciekaw jestem ile w tym prawdy:-)
na razie przekonuje mnie koszt - wychodzi 1/8 ceny!!!
pozdro
olo

Czornyj
27-01-2009, 01:36
melduje ze w przypadku 2880 w cz-b nie ma problemow. uzywajac maca, ps3 i epsona 2880 wydruk jest idealny. oczywiscie k3 i papier z profilem.

W ABW?


w marcu przejde na lysona i system stalego zasilania. podobno lyson jest zgodny z k3 (tak mowia ludzie od lysona), podobno nawet sie miesza z k3. ciekaw jestem ile w tym prawdy:-)
na razie przekonuje mnie koszt - wychodzi 1/8 ceny!!!

Lyson może być zgodny, może się mieszać, ale raczej nie nastawiałbym się na idealną zgodność kolorymetryczną (choć to akurat niewielki problem). Jeśli mają próbne wydruki, to zwróciłbym też uwagę na zachowanie tuszu na glossie - cząstki pigmentu w tuszach K3 są powlekane w technologii kapsułkowania mikrokrystalicznego, dzięki czemu wydruki zachowują połysk na papierach błyszczących bez konieczności dodatkowego lakierowania.