PDA

Zobacz pełną wersję : F 65 czy F70



sfx
26-01-2005, 22:29
No właśnie, pierwszy post i pierwszy dylemat czyli który nikon lepszy...?
pytanie dla mnie o tyle ciekawe że jest wiele za i przeciw przemawiających za jednym i drugim: pomiar światła, kwestia wielokrotnej wkspozycji, wygoda obsługi, ergonomia itp...

przy okazji:
witam na forum, mam nadzieje ze dzięki wam moja skromna wiedza sie poszerzy :)

ALF
26-01-2005, 23:42
witamy :wink:

zdecydowanie F70...jedyna rzecz, której się bałem, to osławione menu, ale jak się dorwałem, to po 2 rolkach filmu opanowałem i teraz to już bajka...wcale nie tkie dziwaczne...
a tak poza tym, to pancerna konstrukcja przy F65, :mrgreen:

sfx
27-01-2005, 00:02
no fakt, f70 waży połowe więcej - mniej więcej:P
słyszałem właśnie o niewygodnej obsłudze wyświetlacza, poza tym o 1 polowym pomiarze światła, braku podglądu głębi ostrości...
hmm...swoją drogą może warto byłoby ułożyć jakąś krótką hierarchie analogowych lustrzanek nikona, co by sie początkujący użytkownicy lepiej w tym połapali... :-/

ALF
27-01-2005, 00:11
zobacz tu (http://www.photozone.de/bindex2.html)
kliknij w nikon film

obsługa jest niewygodna dla paralityków i leworęcznych (pokrętło po prawej)

Hiobe
27-01-2005, 00:36
kliknij w nikon film

ALF ! z łaski swojej przestań mnie uprzedzać w postach ;-)

Jak już zapewne zauważyłeś F65 to klasa amatorska a F70 jak widać wyższa, nazwijmy zaawansowana (na równi z F80 który go zastapił na rynku, z przewagą 70 jak dla mnie - szkła!). 70-tka to bardzo przyzwoity i solidnie wykonany sprzęt (łącznie z jego obecną ceną)


... poza tym o 1 polowym pomiarze światła

To nie wada tylko +, chodzi Ci o pomiar punktowy którego 65-tka nie ma.
Co do obsługi to bez przesady, kwestia przyzwyczajenia się jak do każdego sprzętu (komórka, samochód itd itp).

tyniu
27-01-2005, 00:38
Co prawda wychodze juz z analoga ale zdecydowanie F70 powninien byc lepszym aparatem dla ambitnego amatora.
Chyba ze potrzebujesz sprzet lekki i maly - wtedy pomysl o F75 moze (choc ja i tak wolabym juz cos z F80, F90).

sfx
27-01-2005, 00:47
Chyba ze potrzebujesz sprzet lekki i maly - wtedy pomysl o F75 moze (choc ja i tak wolabym juz cos z F80, F90).

f75 to raczej wykluczone, większa waga i rozmiar to chyba zaleta w wypadku lustrzanki... lubie też w ręce mieć coś pewnego


To nie wada tylko +, chodzi Ci o pomiar punktowy którego 65-tka nie ma

dochodzi jeszcze sprawa nie 5 jak w f65 a 1 pola AF...jak sie orientuje to chyba nie jest specjalna wada f70?

ALF
27-01-2005, 00:55
F70 ma 2 rodzaje AF-a wąski (na codzień) i szeroki przy np panoramowaniu

zobacz tutaj (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=3941)

na drugim zdjęciu masz przełacznik AF-a - to ten środkowy

Hiobe
27-01-2005, 01:09
dochodzi jeszcze sprawa nie 5 jak w f65 a 1 pola AF...jak sie orientuje to chyba nie jest specjalna wada f70?

Wada ??? 70-tka ma dwa sposoby ustalania pola ostrości: duże pole i punktowe (kiedyś ostrość ustawiało się tylko ręcznie i zdjęcia wychodziły jak od żyletki)

sfx
27-01-2005, 02:22
a czy obiektyw nikkor 28-80G zadziała z f70?

ALF
27-01-2005, 02:27
nie...F70 nie rusza G....

Populares
27-01-2005, 10:16
swoją drogą może warto byłoby ułożyć jakąś krótką hierarchie analogowych lustrzanek nikona, co by sie początkujący użytkownicy lepiej w tym połapali... :-/

http://www.bythom.com/lineage.htm
Co do hierarchii, to raczej nie da się ułożyć. Każdy lubi co innego.
Ja bym np. aparatu bez podglądu głębi ostrości nie kupił. Nawet jeżeli to jest aparat z linii "profesjonalnej". A raczej tym bardziej - co to za aparat "profesjonalny", który nie ma podglądu głębi ostrości?!

[ Dodano: Czw Sty 27, 2005 9:21 am ]

Co prawda wychodze juz z analoga ale zdecydowanie F70 powninien byc lepszym aparatem dla ambitnego amatora.
Chyba ze potrzebujesz sprzet lekki i maly - wtedy pomysl o F75 moze (choc ja i tak wolabym juz cos z F80, F90).

Chyba mało ambitnego amatora - brak podglądu głębi ostrości.

No i skazanie na drogie obiektywy "nie G" zniweczy oszczędności poczynione na zakupie tańszego body.

zgredek
27-01-2005, 10:48
...swoją drogą może warto byłoby ułożyć jakąś krótką hierarchie analogowych lustrzanek nikona, co by sie początkujący użytkownicy lepiej w tym połapali... :-/
Niestety, to raczej niemożliwe...
Musisz się zastanowić, które z funkcji aparatu będą Ci najbardziej potrzebne i szukać puszek z najlepszych pod tym kątem. Jeśli nie wiesz jeszcze, jakiego typu zdjęcia będą Cię bawić najbardziej - kup na początek aparacik w miarę uniwersalny.
Ja np. niemal przed każdym popełnionym obrazkiem używam podglądu głębi ostrości, za to ze zdjęć seryjnych albo czasu migawki szybszego niż 1/1500s nie korzystam prawie wcale.
Takich przykładów można mnożyć bez końca...

PS
I jeszcze jedna kwestia: banalna, a nie wiem czy nie najważniejsza...
Przed decyzją o zakupie weź po prostu każdy apart, który bierzesz pod uwagę do ręki!
Ja po takim eksperymencie zrezygnowałem z Minolty, a np. mój kumpel Canoniarz :mrgreen: ma taką niedźwiedzią łąpę, że moją F80 bez battery pack'a musi trzymać trzema palcami [reszta nie mieści się już na body...]. Dla niego parametry techniczne tej puszki to naprawdę drugorzędna sprawa...

twlodar
27-01-2005, 10:57
F65 to pomyłka Nikona, naprawiona przez F75.. Ciężko używać kreatywnie tego aparatu, jeśli ma się przeciwko sobie tyle ograniczeń. F70, pomimo starszego wieku, jest nie dość, że bardziej zaawansowaną, to jeszcze bardziej "kreatywnie" nastawioną dla użytkownika. BTW, szybko można ją oswoić, gdy ustawi się i zapamięta własne ulubione tryby pracy. Zdecydowanie F70.

dRUId
27-01-2005, 11:57
Z tych dwóch wybierz F-70.

sfx
27-01-2005, 15:20
Wybrałem F70 narazie sam korpus.
Potrzebuje jeszcze jakiś obiektyw...co radzicie, kupić prostego kita?
czy lepiej zainwestować w te np:
Sigma 28-70 F/2.8 D ze stałym światłem albo Sigma 28-70/2.8-4 HF ?

pozdrawiam

szymony
27-01-2005, 15:57
Wybrałem F70 narazie sam korpus.
Potrzebuje jeszcze jakiś obiektyw...co radzicie, kupić prostego kita?
czy lepiej zainwestować w te np:
Sigma 28-70 F/2.8 D ze stałym światłem albo Sigma 28-70/2.8-4 HF ?

pozdrawiam
Kup na dzień dobry standart (50/1,8 ), nabierzesz właściwych nawyków, uzbierasz kasiorkę to coś do niego dokupisz.

sfx
27-01-2005, 16:03
Kup na dzień dobry standart (50/1,8 ), nabierzesz właściwych nawyków, uzbierasz kasiorkę to coś do niego dokupisz.

mam nawyki - już od dawna sypiam z aparatem u wezgłowia,
nawyki wyrobiłem zresztą na starej practice, ale mam jej dosć 50mm odpada więc ...

szymony
27-01-2005, 16:11
mam nawyki - już od dawna sypiam z aparatem u wezgłowia,
nawyki wyrobiłem zresztą na starej practice, ale mam jej dosć 50mm odpada więc ...

A cóż złego Ci ona uczyniła??

1.nikkor 35-70/2,8
2. tokina at-x pro II 28-70/2,8
3. tamron 28-85/2,8 ten zachwalany do D70
4. nikkor 28-105/3,5-4,5 D IF
5. 28-80/3,5-5,6 D (kit)

To moje propozycje w kolejności jak ja bym kupował (pozycja 2i 3 równorzędnie).

sfx
27-01-2005, 16:15
A cóż złego Ci ona uczyniła??

Spadła mi na noge :))

Nie widze Sigmy...hmm

Valdek_Tychy
27-01-2005, 17:06
Moim zadniem F70 wygrywa z F65 i F75 a co do szkła, lepiej kupić Sigmę 28-70 F/2.8 D niż słaby plastikowy obiektyw typu G który zresztą nie współpracuje w pełni z F70,. zgadzam się z przedmówcą że stałoogniskowa 50-tka (mam taką) ale z drugiej strony dla początkującego lepszy moim zdaniem jest obiektyw zmiennoogniskowy dobrej jakości,jest bardziej uniwersalny a później po nabraniu wprawy oczywiście dokupić 50-tkę. Osobiście polecam jako podstawowy obiektyw Nikkora 28-85 - solidny metalowy obiektyw o dobrych parametrach za niewielkie pieniądze (mam taki)

szymony
27-01-2005, 19:49
Nie widze Sigmy...hmm

Bo ja jej nie znam. I nie mam zamiaru polecać coś czego sam nie jestem pewien.

Hiobe
27-01-2005, 23:28
Wybrałem F70 narazie sam korpus.

I bardzo dobrze, bedziesz miał w rękach solidną konstrukcję o dużych możliwościach.Na upartego, DOF-a i multiekspozycję też da się w nim zrobić, (bez nich zdjęcia również wychodzą !!!) będziesz za to miał lepsze synchro z lampą,lepszą korekte ekspozycji i spota (IMHO dużo bardziej cenne właściwości niż multiekspozycja której być może użyjesz 2-3 razy w roku)


Potrzebuje jeszcze jakiś obiektyw...co radzicie, kupić prostego kita?

Widzisz wszytko zależy od tego ile chcesz przeznaczyć na to funduszy!
Jeśli fotografia to chwilowe zauroczenie i nie wiesz co może być dalej - to obojętnie co kupisz, w takim wypadku nie ma sensu płacić np. 1600 zł za szkiełko.
Właściwie dziwie się że nie chcesz 50/1.8 to świetne szkiełko.
Koniecznie chcesz zooma ? 35-70/2.8

sfx
27-01-2005, 23:43
Jeśli fotografia to chwilowe zauroczenie i nie wiesz co może być dalej - to obojętnie co kupisz, w takim wypadku nie ma sensu płacić np. 1600 zł za szkiełko.

1600 to może nie ale do 1000 jestem zainteresowany, zresztą sądze że to lepsza inwestycja niż kit...Nie wiem jednak czy znajde coś "w miarę" za taką cene:-/


Właściwie dziwie się że nie chcesz 50/1.8 to świetne szkiełko.
Koniecznie chcesz zooma ? 35-70/2.8

Hmm...sądze że zmiennoogniskowy jest dla mnie bardziej kreatywny, napewno będe miał większe pole manewru. Ostatnio lubie też stosować szerokie kąty (od 28mm).
Mam nadzieje że to rozwijające sie zamiłowanie fotografią nie minie..ech

pozdrawiam

Hiobe
28-01-2005, 00:14
...Nie wiem jednak czy znajde coś "w miarę" za taką cene:-/

Do 1000 można kupić nowe, jakieś szkiełka Sigmy czy Tokiny będą nawet asferyczne i z tylnym ogniskowaniem. Jakość optyczna takich szkieł jest całkiem przyzwoita ( IMO szkiełka ASP takich firm biją zwykłego kita ) w porównaniu z ubiegłymi latami, obudowa plastik ale przynajmniej miejscami "gumowany", ale to już kwestia twojego wyboru w zależności "jaką fotografię będziesz uprawiał".


...sądze że zmiennoogniskowy jest dla mnie bardziej kreatywny

Więc bierz zmiennoogniskowy, nie ma co wydziwiać skoro tak się upierasz :-) (z czasem gusta i preferencje zmieniają się)

sfx
28-01-2005, 00:38
ech..odbiegliśmy od tematu - od nikona po szkła do niego
dzięku wszystkim za sugestie - już sporo umiem no i mam nowy korpus :)

pozdrawiam

ALF
28-01-2005, 02:00
postaw na tamrona...u piopola za 1350 na allegro...sam się zastanawiam nad tym szkłem, ale na razie czeka mnie zakup MF055SSB z głowica, więc szkło musi poczekać na następny przypływ kasy :wink:

lukas_o
18-02-2005, 18:43
a w tych porównaniach co ALF dał to "Mirror lock-up" oznaczą podgląd GO... tak czy nie?

i czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć... : http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=4247&postdays=0&postorder=asc&start=25

ALF
19-02-2005, 00:17
mała poprawka co do jednego z wcześniejszych postów...właśnie nabyłem tamrona 28-75/2;8 z mnóstwem literek :wink: zdjęć jeszcze nie wywołałem, ale w pracy jest świetny...jeśli potwierdzi się to, co pisano o nim na tym forum bedę wniebowzięty :mrgreen:

sfx
19-02-2005, 00:36
właśnie nabyłem tamrona 28-75/2;8 z mnóstwem literek

ile dałeś?:)
czekamy na recenzje!

pozdr

ALF
19-02-2005, 00:39
właśnie nabyłem tamrona 28-75/2;8 z mnóstwem literek
ile dałeś?:)
czekamy na recenzje!
pozdr

recenzji na tym forum jest bez liku - 1/5 ludzi cyka tamronikiem...ale oczywiście pokażę zdjątka jak wywołam filmy :wink:
kupiłem u naszego piopola na allegro za 1299 :wink:

sfx
19-02-2005, 00:51
sfx napisał:
Cytat:
właśnie nabyłem tamrona 28-75/2;8 z mnóstwem literek

ile dałeś?
czekamy na recenzje!
pozdr


recenzji na tym forum jest bez liku - 1/5 ludzi cyka tamronikiem...ale oczywiście pokażę zdjątka jak wywołam filmy
kupiłem u naszego piopola na allegro za 1299


a jest jest
ale mi chodzi o twoją własną recenzje, najlepiej z fotograficznymi przykłądami :wink:

pozdr

ALF
19-02-2005, 00:53
będą, ale cza trochi poczkac, bo filmy najprawdopodobniej pojadą do gdyni...tutejsi kiepsko skanują :cry:

Populares
22-02-2005, 12:21
F65 to pomyłka Nikona, naprawiona przez F75.. Ciężko używać kreatywnie tego aparatu, jeśli ma się przeciwko sobie tyle ograniczeń. F70, pomimo starszego wieku, jest nie dość, że bardziej zaawansowaną, to jeszcze bardziej "kreatywnie" nastawioną dla użytkownika. BTW, szybko można ją oswoić, gdy ustawi się i zapamięta własne ulubione tryby pracy. Zdecydowanie F70.

Nie da się kreatywnie robić zdjęć nie mając możliwości podejrzenia głębi ostrości. Chyba, że robisz wszystko na maxymalnie otwartej przysłonie... albo też kreatywność fotografa opiera się o zasady toto-lotka.

ALF
22-02-2005, 12:40
F65 to pomyłka Nikona, naprawiona przez F75.. Ciężko używać kreatywnie tego aparatu, jeśli ma się przeciwko sobie tyle ograniczeń. F70, pomimo starszego wieku, jest nie dość, że bardziej zaawansowaną, to jeszcze bardziej "kreatywnie" nastawioną dla użytkownika. BTW, szybko można ją oswoić, gdy ustawi się i zapamięta własne ulubione tryby pracy. Zdecydowanie F70.

Nie da się kreatywnie robić zdjęć nie mając możliwości podejrzenia głębi ostrości. Chyba, że robisz wszystko na maxymalnie otwartej przysłonie... albo też kreatywność fotografa opiera się o zasady toto-lotka.

na czym wg ciebie polega owa "kreacja"?...ja robię F70, nie mam podglądu GO i jakoś nie uważam się za cykacza niekreatywnego, a wręcz przeciwnie...wystarczy trochę wiedzy i wyobraźni :wink:

Populares
22-02-2005, 14:31
Można kreatywnie fotografować Smieną. Gorzej: można kreatywnie fotografować compaktem z "free focus". Tylko proszę mnie nie przekonywać, że brak podglądu głębi ostrości świadczy o tym, że aparat jest bardziej profi i w ogóle zaprojektowany pod kątem kreatywnego fotografowania.

ALF
22-02-2005, 14:44
Tylko proszę mnie nie przekonywać, że brak podglądu głębi ostrości świadczy o tym, że aparat jest bardziej profi i w ogóle zaprojektowany pod kątem kreatywnego fotografowania.

nie jest ani bardziej, ani mniej...po prostu ma jedną funkcję mniej lub więcej...jedym to przeszkadza, innym nie...jedynym przeszkadza problem BF,FF,BW,KWM,PnM,BG,BS...innym absolutnie :wink:

stosując zaproponowany tok rozumowania, mógłbym powiedzieć tak...ponieważ w systemie filtrów cokina jest określenie kreatywny, to fotograficy nie używający tego systemu są niekreatywni :wink:

Populares
22-02-2005, 15:16
Są funkcje i funkcjątka.

Samo słowo "kreatywny" wywołuje u mnie złe skojarzenia (pewnie w związku z idiotycznymi ogłoszeniami o pracę dla biurowego popychła, gdzie w rubryce wymagania obowiązkowo jest "kreatywność", a także z dyrektorami kreatywnymi...).

Nie mniej jednak, jeżeli chcemy uzyskać jakiś efekt na zdjęciu, to dobrze jest mieć możliwość zobaczenia "jak to będzie wyglądało" jeszcze przed zrobieniem zdjęcia i jego wywołaniem. Brak podglądu GO skazuje nas na zgadywankę. Oczywiście to też może być bardzo kreatywne. Znany artysta Ryszard Winiarski tworzył obrazy z białych i czarnych kwardracików. Kolor każdego kwadracika był ustalany w trakcie tworzenia obrazu za pomocą rzutu monetą - orzeł=biel, reszka-czerń.

sfx
22-02-2005, 19:54
GO zawsze można sobie wyliczyć...
albo rzucić monetą :mrgreen: ale czy to będzie kreatywne? nie wiem :?


wracając do F70 - działa w nim pomiar światła z MF ?


pozdr

ALF
22-02-2005, 22:25
GO zawsze można sobie wyliczyć...
albo rzucić monetą :mrgreen: ale czy to będzie kreatywne? nie wiem :?
wracając do F70 - działa w nim pomiar światła z MF ?
pozdr

z obiektywami:
AF-I działa
AI-P działa
AI oraz AI-S działa CW i SPOT

szymony
23-02-2005, 08:31
Można kreatywnie fotografować Smieną. Gorzej: można kreatywnie fotografować compaktem z "free focus". Tylko proszę mnie nie przekonywać, że brak podglądu głębi ostrości świadczy o tym, że aparat jest bardziej profi i w ogóle zaprojektowany pod kątem kreatywnego fotografowania.

Idąc dalej twym tokiem rozumowania, śmiało można powiedzieć że żadna lustrzanka nie nadaje się do kreatywnej fotografii. Takie warunki ewentualnie spełniał by duży format (podwójny wyciąg miecha, pokłony i przede wszystkim duży obraz na matówce).
Co mi po podglądzie GO na ciemnej mikroskopijnej matówce. Tylko mi nie mów że przy ostro skręconym szkle, widzisz czy masz ostre jakieś szczegóły w cieniach przy podglądzie GO.
To jest taki sam bajer, jak każdy inny czasami nawet przydatny, ale dla mnie lepszym i bardziej przydatnym jest rozpiska GO na szkle niż ten przycisk w body.

Populares
23-02-2005, 12:25
To jest taki sam bajer, jak każdy inny czasami nawet przydatny,

Tak, podobnie jak regulacja ostrości - bajer, czasami nawet przydatny.
Wiele aparatów tego nie ma, a zdjęcia robią.

szymony
23-02-2005, 14:38
Tak, podobnie jak regulacja ostrości - bajer, czasami nawet przydatny.
Wiele aparatów tego nie ma, a zdjęcia robią.

No pewnie. Co po niektóre to nawet obiektywu nie mają i robią.
Powiedz to wszystkim małym i wielkim fotografom używających np. dalmierzowych lejek, że ich sprzęt jest do bani bo nie ma podglądu go, a oni przez to nie zrobią kreatywnej fotografi.
Zabiją cię śmiechem :mrgreen:

Populares
24-02-2005, 13:24
Tak, podobnie jak regulacja ostrości - bajer, czasami nawet przydatny.
Wiele aparatów tego nie ma, a zdjęcia robią.

No pewnie. Co po niektóre to nawet obiektywu nie mają i robią.
Powiedz to wszystkim małym i wielkim fotografom używających np. dalmierzowych lejek, że ich sprzęt jest do bani bo nie ma podglądu go, a oni przez to nie zrobią kreatywnej fotografi.
Zabiją cię śmiechem :mrgreen:

Choćby sami pękli z tego śmiechu, to ich dalmierzowce nigdy nie będą miały podglądu GO: bo nie są lustrzankami. Dlatego dziś (prawie) nikt nie fotografuje dalmierzowcem. Chyba, że kompakty zaliczymy do dalmierzowców...

szymony
24-02-2005, 14:03
Choćby sami pękli z tego śmiechu, to ich dalmierzowce nigdy nie będą miały podglądu GO: bo nie są lustrzankami. Dlatego dziś (prawie) nikt nie fotografuje dalmierzowcem. Chyba, że kompakty zaliczymy do dalmierzowców...

I co z tego. Lustrzanka to jakaś wyrocznia jest czy co? Są rzeczy do których nadaje się tak samo jak piła do wbijania gwoździ. Jest to na pewno jedena z bardziej uniwersalnych konstrukcji, ale twierdzenie że tylko lustrzanka z podglądem GO nadaje się do kreatywnej fotografii, jest bełkotem straszesznym.
Co do dalmierza ma jedną kolosalną zaletę w porównanu z lustrzanką "nie klepie lustrem", o łatwiejszej konstrukcji szkieł nie wspomnę.

sailor
24-02-2005, 14:38
o łatwiejszej konstrukcji szkieł nie wspomnę.

i obiektywami z centralna migawka dajaca czasy synchro na calym zakresie :P

ale mimo to to jzu zabawki dla fanatykow

Populares
24-02-2005, 14:45
[quote=Populares]
Choćby sami pękli z tego śmiechu, to ich dalmierzowce nigdy nie będą miały podglądu GO: bo nie są lustrzankami. Dlatego dziś (prawie) nikt nie fotografuje dalmierzowcem. Chyba, że kompakty zaliczymy do dalmierzowców...


I co z tego. Lustrzanka to jakaś wyrocznia jest czy co?

Autor wątku nie pytał o aparat dalmierzowy, ani o kamerę wielkoformatową. Dlatego w bieżącym kontekście lustrzanka małoobrazkowa jest dla nas punktem odniesienia.



Są rzeczy do których nadaje się tak samo jak piła do wbijania gwoździ. Jest to na pewno jedena z bardziej uniwersalnych konstrukcji, ale twierdzenie że tylko lustrzanka z podglądem GO nadaje się do kreatywnej fotografii, jest bełkotem straszesznym.
Co do dalmierza ma jedną kolosalną zaletę w porównanu z lustrzanką "nie klepie lustrem", o łatwiejszej konstrukcji szkieł nie wspomnę.

Jak wiadomo nie ma jednego aparatu idealnego dla wszystkich. Jednak obowiam się, że ci, którzy jednak zdecydowali się na dalmierza (a stawiam tezę, że jest to dziś margines), zrobili to nie dlatego, że za wszelką cenę chcieli się pozbyć podglądu GO, lecz dlatego, że dla nich dalmierz ma jakieś inne, ważniejsze właściwości. Nikt tu nie próbuje wykazać wyższości lustrzanki nad każdym innym rozwiązaniem. Wiadomo, że w lustrzance pewnych rzeczy nie ma i nie będzie - np. migawka centralna (a może jakaś lustrzanką z migawką centralną jest? Tylko proszę nie pisać o Hasselbladzie, bo wiadomo, że nie o to tu chodzi). Jednak jeżeli już idziemy na kompromis i bierzemy do ręki lustrzankę, to pozbywanie się na własne życzenie tego, co jest jedną z najbardziej istotnych zalet lustrzanki - cech lustrzanki jako takiej - jest dla mnie niezrozumiałe: dziś body z podglądem GO nie jest droższe od tych bez (jak to było kiedyś i prawdopodobnie dlatego ludzie jednak kupowali lustrzanki bez PGO).

Gamling
24-02-2005, 15:35
Nie rozumiem zupelnie co sie tak przyczepiles do tego podgladu GO? Kilka osob Ci mowi ze to tylko "bajer", ja sam tej funkcji praktycznie nie uzywam bo po prostu czesto mija sie to z celem. Zazwyczaj dosc latwo mozna sie nauczyc "czuc" GO bez potrzeby jej sprawdzania ewentualnie pomagajac sobie oznaczeniem jej na obiektywie. A jak juz chcesz wiedzic dokladnie to trzeba to sobie niestety obliczyc i zaden podglad GO w F65 Ci tutaj nic nie da bo zwyczajnie jest za malo dokladny (czytaj za maly i za ciemny wizjer). Natomiast faktem jest ze korpus F65 mocno ogranicza chocby przez brak mozliwosci wyboru sposobu pomiaru swiatla czy brak spota. A wiem co pisze bo moja siostra ma ten aparat i czasem robie nim zdjecia. Naprawde mozna lepiej wydac pieniadze ktore on kosztuje.

Populares
24-02-2005, 16:38
Nie rozumiem zupelnie co sie tak przyczepiles do tego podgladu GO? Kilka osob Ci mowi ze to tylko "bajer",

Jeżeli tak, to muszą mieć rację. Ale gdyby jeszcze mówili trochę głośniej, to ich racja byłaby większa.


A jak juz chcesz wiedzic dokladnie to trzeba to sobie niestety obliczyc i zaden podglad GO w F65 Ci tutaj nic nie da bo zwyczajnie jest za malo dokladny (czytaj za maly i za ciemny wizjer).

Za ciemny? Tu mnie zaskoczyłeś. Być może używasz ciemnych obiektywów?
Co do tego, czy za mały, to dla mnie jest w sam raz.

Tak, czy inaczej w tym za małym i za ciemnym wizjerze widzę GO niekończenie lepiej, niż gdybym musiał do tego celu używać linijki, kalkulatora i oczu duszy/wyobraźni.


Natomiast faktem jest ze korpus F65 mocno ogranicza chocby przez brak mozliwosci wyboru sposobu pomiaru swiatla

Nie doczytałeś instrukcji obsługi.



brak spota.

A ja spota nie używam (poza studiem, ale w studio dla odmiany nie używam F65, a jeżeli już chciałbym użyć F65 w studio, to mam do dyspozycji prawdziwego spotmetera Minolty, a nie namiastkę, jaką dają spoty w aparatach).


Naprawde mozna lepiej wydac pieniadze ktore on kosztuje.

Zawsze można lepiej wydać pieniądze. Np. kupić futro kochance - na pewno będzie więcej pożytku, niż z zakupu jakiegokolwiek aparatu.

Gamling
24-02-2005, 16:55
Zaczynam odnoscic wrazenie ze jakakolwiek merytoryczna rozmowa z Toba nie ma sensu, podobnie jak bylo ze sprawa slajdow na pl.rec.foto ale co mi tam odpisze Ci merytorycznie:


Za ciemny? Tu mnie zaskoczyłeś. Być może używasz ciemnych obiektywów?

po pierwsze popatrz do mojej stopki, po drugie jesli chcesz sprawdzac GO to polega to na przymknieciu obiektywu a co za tym idzie obraz robi sie ciemniejszy (nie ma sensu sprawdzac GO na pelnej dziurze)


Co do tego, czy za mały, to dla mnie jest w sam raz.


a patrzyles kiedys w wizjer jakiegos aparatu z jasna matowka i wiekszym polem? (np F90x, F70 ze o F4 nie wspomne, a i tak sa inne jeszcze lepsze w tym zakresie)


Tak, czy inaczej w tym za małym i za ciemnym wizjerze widzę GO niekończenie lepiej, niż gdybym musiał do tego celu używać linijki i oczu wyobraźni.


No patrz a ja np przy mocno domknietej przyslonie nie wiedze praktycznie nic i chcac znac efekt musze polegac raczej na wyobrazni i ewentualnie obliczeniach (ps linijka wcale nie jest konieczna)


Nie doczytałeś instrukcji obsługi.

Nie masz o tym akurat pojecia, wiem ze jedyna mozliwoscia zmiany sposobu pomiaru swiatla jest przejscie w tryb M i uwazam to za rozwiazanie praktycznie pozbawione sensu, to juz lepiej jest w F75


A ja spota nie używam (poza studiem, ale w studio dla odmiany nie używam F65, a jeżeli już chciałbym użyć F65 w studio, to mam do dyspozycji prawdziwego spotmetera Minolty, a nie namiastkę, jaką dają spoty w aparatach).

Ale sa inni ktorzy jednak uzywaja takze poza studiem i bynajmniej nie jest to namiastka. Swoja droga za cene dobrego swiatlomierza zewnetrznego ze spotem mozna kupic niezly aparat ;)


Zawsze można lepiej wydać pieniądze. Np. kupić futro kochance - na pewno będzie więcej pożytku, niż z zakupu jakiegokolwiek aparatu.

Pozwole sobie nie komentowac.

ALF
25-02-2005, 01:08
w ricochu mam i spota i podgląd GO...pierwsze wykorzystuję przynajmniej 2/3 razy przy zdjęciach dziennych i wielokrotnie przy zdjęciach nocnych, zaś podgląd GO wykorzystałem RAZ - w celu sprawdzenia efektu nowego filtra :mrgreen:

szymony
25-02-2005, 08:41
zaś podgląd GO wykorzystałem RAZ - w celu sprawdzenia efektu nowego filtra :mrgreen:

O właśnie, o tym zapomniałem. Korzystam z podglądu go, gdy zakładam filtry połówkowe i tu faktycznie ten bajer jest pomocny. Zakładałem jednak również takowe do sprzetów, które tego nie miały i też dało się z tym żyć :wink:

ALF
25-02-2005, 18:20
zaś podgląd GO wykorzystałem RAZ - w celu sprawdzenia efektu nowego filtra :mrgreen:

O właśnie, o tym zapomniałem. Kożystam z podglądu go, gdy zakładam filtry połówkowe i tu faktycznie ten bajer jest pomocny. Zakładałem jednak również takowe do sprzetów, które tego nie miały i też dało się z tym żyć :wink:

zgadza się...mój F70 nie ma, a filtry połówkowe, to połowa mojej torby :mrgreen:

szymony
25-02-2005, 23:05
zgadza się...mój F70 nie ma, a filtry połówkowe, to połowa mojej torby :mrgreen:

Uuuu to nie dobrze bardzo, nie możesz kreatywnie focić :mrgreen:

ALF
26-02-2005, 02:12
zgadza się...mój F70 nie ma, a filtry połówkowe, to połowa mojej torby :mrgreen:

Uuuu to nie dobrze bardzo, nie możesz kreatywnie focić :mrgreen:

a najgorzej, że w większości sa to filtry kreatywnego systemu cokina :mrgreen:

darsedz
16-03-2005, 16:29
a co wy specy od F70 o http://www.foto.w3.com.pl/sprzet.html..Tipsy do F70...Podgląd GO??
Mam tez F70...wiec jestem zainteresowany opiniami :)

[ Dodano: Sro 16 Mar, 2005 ]
http://www.foto.w3.com.pl/sprzet.html (teraz bedzie dzialac)

ALF
16-03-2005, 17:07
mam F70 i FG...oba nie mają podglądu GO...a jeśli już musze ten tips..hmmm...wykorzystałem raz! :P
natomiast wężyk kupiłem na allegro za 60zł
multikespozycji nie próbowałem, nie było potrzeby...

Radek
23-03-2005, 13:04
witaj, tak mi się wydaje, że to różne klasy aparatów, to prawie jakbyś porównywał F65 z F80; ja bym brak F70 - obsługa troszke kosmiczna ale pewnie można sie przyzwyczaić ale mozliwości o wiele wieksze

ja bym nie miał dylematu - F70

mialem w swoisz szponach w/w puszeczki - ale to jest moje zdanie

Marcin Stawiarz
24-03-2005, 16:32
widze ze nikomu nie pasi F65, a ja dzisiaj stalem sie zupelnie przypadkowo szczesliwym posiadaczem F65 + 28-80 + Statyw i Torba Nikona (rodzice prowadza sklep i po zakupieniu pewnej ilosci towaru dostaje sie nagrody, a ze byla rowniez do wyboru lustrzanka [canon, olympus, nikon - ale nie napisali konkretnie jaki producent], to i tak skusilem sie).

wrzucam screena ze statywem i torba (jestem cholernie zaskoczony ze dorzucili to do zestawu, czyba ze to standard?):

http://tola.kik.pcz.pl/~harmag/dyephoto/statyw.jpg

moze ktos wie za ile taki statyw mozna sprzedac?

jaka polecacie klisze B&W? (dla poczatkujacego, ktory bedzie robil zdjecia na ulicy, raczej w pochmurne dni) :>

ALF
24-03-2005, 17:29
może ilford?
ten statyw jest raczej symboliczny o niewielkim udźwigu, więc może się nadać do syfraków i lusterek z krótkim szkłem...cena na allegro 50-100zł...chiciaż nazwa nikon może pobudzić wyobraźnię licytującego :mrgreen:

dRUId
24-03-2005, 20:45
widze ze nikomu nie pasi F65, a ja dzisiaj stalem sie zupelnie przypadkowo szczesliwym posiadaczem F65 + 28-80 + Statyw i Torba Nikona....
To o czym piszesz to zupełnie inna bajka, pofocisz i sam zobaczysz :)

turbo
24-03-2005, 21:45
napisz że profesjonalny statyw studyjny :D i spokojnie masz na kilka klisz + wywołanie :P

lukas_o
25-03-2005, 14:52
rodzice prowadza sklep i po zakupieniu pewnej ilosci towaru dostaje sie nagrody

następnym razem podziel się z innymi... np. ze mną :mrgreen:

Marcin Stawiarz
26-03-2005, 14:30
to ja mam jeszcze takie pytanie, jaka jest wartosc rynkowa Nowego, nieuzywanego F65+28-80G w orginalnych pudelkach, instrukcja PL, wszystkie dekielki, gwarancja podbita 22 marca.?

ALF
26-03-2005, 17:57
zobacz na allegro...

seamoon
27-03-2005, 20:53
F70 bardziej solidny i ma lepszą migawke...

[ Dodano: Nie 27 Mar, 2005 ]
F70 jest lepszy i bardziej niezawodny wkońcu metalowy a nie jakies plastiki...

Leon13th
27-03-2005, 21:35
A może F801s :?: Korpus bardzo solidny i bardzo udany,kupisz go i nie sprzedaż go póżniej

Konrad(Wawa)
29-05-2005, 14:21
Witam! Wiem, że ten temat poruszany był już ze 100 razy, dlatego nie zakładam nowego, tylko odgrzebuję stary z nadzieją, że może komuś będzie się chciało tutaj zajrzeć, a może nawet coś napisać ;)

Od pewnego czasu zastanawiam się nad zmianą aparatu. Od ponad roku używam kultowego Zenita 12XP i choć jestem do niego bardzo przywiązany, to jednak... ;). Wybór miałem już nawet w miarę sprecyzowany, padł on na F65, jednak po lekturze tego forum mam lekki mętlik w głowie. Zauważyłem, że wielu z Was bardzo chwali F70, jednak tego aparatu nie widzę już w ofercie sklepów ani na allegro. I tutaj pierwsze pytanie; czy mam szansę znaleźć go na giełdzie w Warszawie bez większych problemów, czy też to byłoby raczej ciężkie "polowanie" i mogę, jak dotychczas, zastanawiać się spokojnie nad F65 i 75 (sam nie mogę teraz sprawdzić - noga w gipsie jeszcze przez tydzień, ale może ktoś widział/wie)?

Za F65 przemawia przede wszystkim niższa cena, podgląd GO, poza tym chyba możliwości obydwu aparatów są zbliżone (obydwa przede umożliwiają robienie zdjęć ;-)). Do tej pory fotografowałem głównie przyrodę i krajobrazy, jednak chciałbym też spróbować fotografii sportowej. Do wydania będę miał pewnie ok 1000 - 1300zł, oczywiście na aparat + jakiś obiektyw (jeśli macie do polecenia jakiś, oczywiście niestety w niezbyt wysokiej cenie, chętnie posłucham).
Przyznam się, że myślałem też o np. takim: http://www.fotozakupy.pl/sklep/page/product/product/1110 zestawie. Co o tym myślicie i dlaczego to bez sensu ;-)?

W rękach miałem na chwilę 75 (w sklepie, który jest blisko - noga ;-) )i szczerze mówiąc, jest trochę... taki... mały. 65 jest chyba troszkę większy i cięższy, chociaż po przy przesiadce z Zenita prawie wszystkie aparaty są lekkie i dobrze leżą w dłoni.

Wybaczcie, że zawracam Wam głowę, ale do tej pory po prostu uczyłem się fotografować, a z braku większych funduszy nie myślałem zbyt dużo nad sprzętem, więc w tym względzie moja wiedza jest dosyć mała. Staram się wycisnąć jak najwięcej z tego, co mam, niepotrzebne mi jakieś specjalne bajery, ale chyba żaden z tych aparatów zbyt wielu takich nie posiada (i OK, to ma naświetlać kliszę przede wszystkim ;-) ).

Polecacie też F-80 jako nie aż tak wiele droższy (allegro), ale jednak tę kasę chyba już lepiej zainwestować i jakiś obiektyw (powtarzam prośbę o sugestie ;-) )

Dziękuję za uwagę. Ale się rozpisałem, jeśli komuś chciało się to przeczytać, to będę wdzięczny za uwagi, sugestie.
Pozdrawiam :)

lukas_o
30-05-2005, 21:51
na alegro jest całkiem nie mało (http://allegro.pl/search.php?string=%28F70+F-70%29&st=gtext&description=1&category=8968&order=b)

ALF
30-05-2005, 22:14
jak to nie ma F70? (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=51990845) tu ma jeden przykład, a tu następne:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52407176
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52861331
wartość samego body to ok 450zł sporo taniej niż F80/90 :wink:

zgredek
31-05-2005, 09:25
Zauważyłem, że wielu z Was bardzo chwali F70 [...]
Do tej pory fotografowałem głównie przyrodę i krajobrazy, jednak chciałbym też spróbować fotografii sportowej. Do wydania będę miał pewnie ok 1000 - 1300zł, oczywiście na aparat + jakiś obiektyw (jeśli macie do polecenia jakiś, oczywiście niestety w niezbyt wysokiej cenie, chętnie posłucham).
Przyznam się, że myślałem też o np. takim: http://www.fotozakupy.pl/sklep/page/product/product/1110 zestawie. Co o tym myślicie i dlaczego to bez sensu ;-)?

Witam serdecznie, do rzeczy:
1. Chwalimy F70, bo choć ma nieco kosmiczne sterowanie, co nie wszyscy lubią, to chyba wszyscy się zgodzą, że jest to obecnie najlepsze na rynku body w ujęciu możliwości do ceny.
2. Wybrany przez Ciebie zestaw na początek wcale nie jest bez sensu. To przyzwoite szkiełka o niebo lepsze od potworków typu 28-300mm.
3. Na Twoim miejscu zdecydowałbym się jednak na zestaw F70 + jasny tani zoom 28-70mm, np. sigma lub tokina [ATX f/2.6-2.8 lub PRO SV]. Są duże szanse zmieścić się w kwocie 1.400,-PLN, co chyba nie zdemoluje Twoich założeń budżetowych...
To szkiełka oferujące jak na swoją cenę naprawdę świetną jakość, a większa dziura to i większe możliwości foto.
Do sportu, niezły skąd inąd 70-300G, IMHO nadaje się średnio - jest zbyt ciemny i ma zbyt wolny AF. Co nie znaczy oczywiście, że nie da sie nim popełnić dobrego zdjęcia...

darsedz
02-06-2005, 09:18
W tabeli porownawczej Nikonów F70 figuruje jako "nie wspólpracujący z obiektywami VR,G "... tu wyczytałem ze z G wspólpracuje ale "nie w pełni", na czym więc polega brak (pelnej??) współpracy z VR??
Probował ktoś??

qooba
02-06-2005, 10:14
VR po prostu nie działa
a co do G, to działaja w trybie P i S znakomicie
w A i M nie działają, albo przesłona jest ustawiona na minimum (F22 zapewne)

pozdrawiam

darsedz
02-06-2005, 10:22
Czyli spokojnie moge nie myśleś o jakimś tam...70-200 VR (i pewnie innych silnikowych obiektywów)... przed wymianą body

qooba
02-06-2005, 12:46
myśleć możesz ;)
możesz nawet kupić i robić zdjęcia!
a kiedyś tam wymienisz body - najtańsze G+VR to chyba F75 ;)
albo od razu kup F100 + 70-200VR :lol:

ALF
02-06-2005, 15:48
Czyli spokojnie moge nie myśleś o jakimś tam...70-200 VR (i pewnie innych silnikowych obiektywów)... przed wymianą body

silnikowych tak, nie tylko VR :P

Konrad(Wawa)
05-06-2005, 13:20
Witam serdecznie, do rzeczy:
1. Chwalimy F70, bo choć ma nieco kosmiczne sterowanie, co nie wszyscy lubią, to chyba wszyscy się zgodzą, że jest to obecnie najlepsze na rynku body w ujęciu możliwości do ceny.
2. Wybrany przez Ciebie zestaw na początek wcale nie jest bez sensu. To przyzwoite szkiełka o niebo lepsze od potworków typu 28-300mm.
3. Na Twoim miejscu zdecydowałbym się jednak na zestaw F70 + jasny tani zoom 28-70mm, np. sigma lub tokina [ATX f/2.6-2.8 lub PRO SV]. Są duże szanse zmieścić się w kwocie 1.400,-PLN, co chyba nie zdemoluje Twoich założeń budżetowych...
To szkiełka oferujące jak na swoją cenę naprawdę świetną jakość, a większa dziura to i większe możliwości foto.
Do sportu, niezły skąd inąd 70-300G, IMHO nadaje się średnio - jest zbyt ciemny i ma zbyt wolny AF. Co nie znaczy oczywiście, że nie da sie nim popełnić dobrego zdjęcia...

Bardzo dziękuję, coraz poważniej myślę o F70 (i będę myślał pewnie aż do lipca - sierpnia; kiedy w końcu będę mógł aparat kupić ;) )


jak to nie ma F70? tu ma jeden przykład, a tu następne:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52407176
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52861331
wartość samego body to ok 450zł sporo taniej niż F80/90 ;)

Faktycznie, znaleźć F70 nie jest aż tak trudno, jak mi się wydawało... Dzięki!

ppfalcon
19-09-2005, 20:00
Witam!
Ja również podpinam się pod ten wątek bo jest jak dla mnie równocześnie na czasie. Mam pytanie do użytkowników gdyż również chcę kupić F70 a czytałem, że są problemy z obiektywami do tego aparatu (tzn. niektóre działają, niektóre "nie całkiem") zatem byłbym wdzięczny za wyjaśnienia o co chodzi z tym działaniem bądź nie i jakie obiektywy działają a jakie nie (np. mam na oku taki obiektyw: http://allegro.pl/show_item.php?item=64174320) Aukcja co prawda się skończyła ale mógłbym go kupić. Wiem, że nie jest to jakiś bardzo dobry obiektyw ale bardzo chcę mieć coś o podobnych ogniskowych a nie mam pieniędzy na nic lepszego (zwłaszcza że chcę kupić jeszcze aparat). Zatem czy ten obiektyw będzie działał z F 70-tką a jak "nie całkiem" to co nie będzie działało? Z góry dziękuję za odpowiedź i jakby mi jeszcze ktoś napisał czy i gdzie jest giełda fotograficzna w Krakowie to byłbym super wdzięczny.
Pozdrawiam

lukas_o
19-09-2005, 20:24
Przepraszamy - przedmiot nie został znaleziony.
Wyszukaj przedmiot lub przejdź do strony głównej
...
coś nie poszło...

ALF
19-09-2005, 20:27
F70 nie ma problemów z obiektywami...nie współpracuje tylko ze szkłami typu G i VR oraz non AI...wszystkie pozostałe chodzą jak ta lala...
ja używałem kilku szkieł:
najtańsze to http://www.allegro.pl/show_item.php?item=64424805 całkiem przyzwoite szkło za minimalne pieniądze...jedyna wada do dość silne abberacje, ale za te pieniądze to na prawdę niezłe szkło :P
ciut droższe i niewiele lepsze...http://www.allegro.pl/show_item.php?item=64306371
znacznie lepszym rozwiązaniem byłby ten http://www.allegro.pl/show_item.php?item=64651447 to już szkło ze średniej półki, bardzo dobre mechaniczne i dobre optycznie...
ideałem byłby ten http://www.allegro.pl/show_item.php?item=63867425 ale to już parę złotych więcej :P

Wnd
19-09-2005, 21:06
serdecznie witam forumowiczow!

i przepraszam ze tu ale nie chce zakladac nowego topicu.
Jestem laik w tej sprawie wiec nie bijcie, szukalem szukalem ale tego co chcialem nie znalazlem... a mianowicie czy f90X jest lepszy od eos-a 30 ? moze ktos uzywal tego i tego? cos moze powiedziec... o pol profesjonalnosci tych apratow? specyfikacje eosa znam, nikona tak srednio.. dlatego najistotniejsze bylo by dla mnie jakies proste zdanie... w stylu, kup eosa, kup f90x.
serdecznie pozdrawiam Wnd

ALF
19-09-2005, 21:24
większość z nas przerabiała ten temat i dlatego są na forum nikona...więc kup F90x :mrgreen:
choć ja ze względu na cenę kupiłem F70...i nie żałuję tej decyzji...i jeśli kiedykolwiek zmienię to tylko na F100 :wink:

ppfalcon
20-09-2005, 11:59
Sorki, nawias sie przypałętał.
Oto ta aukcja:
http://allegro.pl/show_item.php?item=64174320

lukas_o
20-09-2005, 15:18
a ja ślepy jestem, że tego nawiasa nie zauważyłem :oops:

ALF
20-09-2005, 15:37
za te pieniądze to całkiem znośne szkiełko...nie powinno być problemów z współpracą z F70

ppfalcon
21-09-2005, 23:56
Niestety spóźniłem się o kilka godzin, szkiełko już zostało sprzedane :|, ale może jeszcze kiedyś ustrzelę podobne :) Mam jeszcze pytanie: który obiektyw jest najlepszy na podstawowy oczywiście za rozsądne pieniądze, bo widzę że na allegro są f-70'tki z Nikkorem 28-70 lub 35-80. Czy są to na tyle dobre szkła, żeby kupować w zestawie czy też lepiej dołożyć, kupić samo body i osobno jakąś podobną sigmę czy tokinę co wiązałoby się oczywiście z dodatkowymi kosztami. Na ile się te obiektywy różnią między sobą, a jak nie warto dokładać do sigmy to jakie nikkory w zestawach z aparatem mam brać pod uwagę?
Wiem, że strasznie was męczę tymi pytaniami, ale chciałbym, żeby ten zestaw który kupię służył mi kilka latek. Najchętniej kupiłbym sprzęt na jakiejś giełdzie, bo przynajmniej bym go widział, ale u mnie, w Krakowie, nie ma niestety żadnych fotograficznych a w komisach z tych co szukałem to raczej nie mają żadnych f-70'ek.
Ewentualnie macie jakichś znajomych, którzy by się pozbywali nieeksploatowanego sprzętu za niewielkie pieniądze :))))) albo możecie podpowiedzieć, które aukcje z allegro warto wziąść pod uwagę.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

ALF
22-09-2005, 00:19
imho lepiej poszukać body i kupić jeden z tych, które podałem wyżej

lukas_o
23-09-2005, 19:57
ja np. ostatnio wyczailem na niemieckim ebay'u za 88euro [+17euro przesyłka] i teraz tylko czekam na ten dhl... [swoja droga, ciekawie w jakim stanie jest ten aparat :P ] a obiektyw kupuję osobno, manuala, bo taniej wyjdzie, a lepsze parametry bedzie miał niż jakiś af- owy zoom za i tak wieksza kase...

pzdr

ppfalcon
30-09-2005, 19:10
No i jestem szczęśliwym posiadaczem Nikona f70 z obiektywem Sigma 24-70 f/3.5-5.6 Asph. Póki co dopiero go dostałem i uczę się obsługiwać, ale jak do tej pory to wrażenia bardzo pozytywne! Mam tylko pytanie na ile wystarczają baterie w tym sprzęcie?
Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie podpowiedzi

P.S. Jeszcze jedno pytanie: czy zewnętrzne lampy błyskowe muszą byś Nikon Speedlight? Nie może być podłączona zwykła manualna lampa z gorącą stopką o LP 28? Próbowałem podłączyć jedną i wszystko byłoby ekstra, nastawiałem ostrość, czas i przysłone w/g tabeli na lampie i włączałem spust i w tym momencie zonk. Aparat podnosi lustro, następnie wyskakuje "Err" na LCD (czyli prawdopodobnie jakiś błąd) i lustro nie wraca na dół, tylko zostaje w górze. Muszę wymusić "zrobienie" następnego zdjęcia już bez lampy, żeby lustro wróciło na dół. Czy da się to jakoś obejść, czy trzeba inwestować w NS? Ewentualnie czy wystarczy wbudowana?
Pzdr

ALF
01-10-2005, 11:44
ja używam metza 54MZ3, kolega sunpacka 5000 i nie mamy problemów...a swoją drogą warto pomyśleć o którejś z tych lamp lub SB25, 26...ostatnio można je kupić za całkiem przyzwoite pieniądze

a co baterii...na wartach i philipsach robiłem nawet ponad 20 filmów, na duracelach ostatnio 16, ale teraz jadę na batterypacku i zwykłych aqu :P

ppfalcon
01-10-2005, 13:55
Cały czas myślę o zmianie lampy, ale w chwili obecnej wyczerpałem swoje fundusze i chciałem używać przejściowo takiej zwykłej lampy.

igor
04-10-2005, 13:53
Witam wszystkich,

kilka dni temu zakupilem body i obiektyw (Nikon F 70, zoom Nikkor 28-80 (3,5-5.6)) za 675 zl; bardzo chcialem kupic nikona f 80 jednakze nie stac mnie bylo na niego i pewnie jeszcze jakis czas nie bedzie. Chcialbym uzyskac jakies praktyczne roznice miedzy tymi modelami. Czy roznica miedzy tymi dwoma modelami jest bardzo znaczna i czy za te pieniadze moglem kupic jakikolwiek lepszy (technicznie oczywiscie) aparat z obiektywem?

pebees
04-10-2005, 13:58
igor moim zdaniem kupiłeś niezły sprzęt za normalne pieniądze. Teraz tylko odłóż pare zł na lepszy obiektyw, jeśli Ci ten będzie 'bardzo' nie pasował :) Aha - i najważniejsze - spadaj z tego netu, idź robić zdjęcia :)

ALF
04-10-2005, 14:53
igor, masz świetny aparat, więc nie marudź, tylko jak radzi pebees idź robić zdjęcia :P a powoli zbieraj na lepszy obiektyw...i całą masę dodatków :mrgreen:

shakk
04-10-2005, 14:55
ja za swojego f80 + mb16 zaplacilem 700 stan igla...wszystko sie da taniej kupic tylko nie mozna lapac cisnienia ze juz chceee aparat i odrazu ;]

igor
05-10-2005, 10:54
wiec dobrze kupilem ale mowicie ze obiektyw nie jest za ciekawy. dlaczego?

ALF
05-10-2005, 17:20
to takie kitowe szkiełko...z wszystkimi wadami kitów od ciemności zaczynjąc :P co nie znaczy, że nie da się nim zrobić dobrego zdjęcia - to już zależy od fotografa :wink:
ale na przyszłość lepiej powalczyć o jasny zoom wyższej klasy...wiem co mówię bo przerobiłem to na własnej skórze :P

Spinner
05-10-2005, 21:05
Dlaczego jak jest watek o F70 to mam 100% pewnosc, ze sie tam ALF odezwie :?: :mrgreen:

Pzdr
Spinner

shakk
05-10-2005, 21:22
Spin kazdy chwali to co ma :]

ALF
06-10-2005, 01:33
czemu? zawsze będę chwalił F100 mimo, że ja go nie mam a Spinner, ma :mrgreen: a poza tym, jak nie chwalić dobrego aparata :wink:

Spinner
06-10-2005, 09:02
Heh :D No tak... zreszta sam mam sentyment do F70 - to moja pierwsze porzadna lustrzanka po Praktice kiedys - szokujaca praktycznie wszystkim :lol:

Za te pieniadze naprawde super sprawa teraz :D Nie rozumiem jak mozna rozwazac alternatywy w stylu F55, 65, 75 itp...

Pzdr
Spinner

igor
06-10-2005, 12:08
Zmienilem mojego f70, ktorego mialem kilka dni na f80 poniewaz z tym samym obiektywem zaplacilem za niego 750 zl. czy ktos moglby mi poradzic jaki obiektyw do 500 zl moglbym dokupic do mojego f80. (teraz mam f80 + NIKKOR 28-80mm).

pebees
06-10-2005, 12:27
Stałą pięćdziesiątkę. Pytanie tylko .. po co zmieniałeś aparat?

darsedz
06-10-2005, 12:33
zależy jakiego rodzaju zdjęcia chcesz robic, bo może np zoom 70-300G, a może 50/1.8

Spinner
06-10-2005, 12:52
Jesli chcesz zastapic standardowego zooma lepszym do 500zl to IMHO tylko Nikkor AF28-70/3,5-4,5D wchodzi w gre... Bardzo fajna sprawa podobno no i filterki 52mm...

No ale jak chcesz dokupic to faktycznie Nikkor AF 50/1,8D...

Pzdr
Spinner

shakk
06-10-2005, 15:19
to wlasnie sie nazywa onanizm sprzetowy bez urazy...bo powiedzieli ze f80 jest good...to ja tez musze byc good?czy jakies inne byly intencje? 28-70 3.5-4.5 D rzadzi ;]

igor
06-10-2005, 16:08
czy onanizm? do konca sam nie wiem. wydaje mi sie, skoro roznica cenowa miedzy f70 a f80 wyniosla mnie 75 zl to uwazam ze warto bylo doplacic za wymiane. moze sie myle, jelsi tak to mnie poprawcie.

Spinner
06-10-2005, 18:02
28-70 3.5-4.5 D rzadzi ;]

Heh - widze, ze caly zestawik masz porzadnie i przemyslanie skompletowany:-) Pogratulowac:-)

Pzdr
Spinner

ALF
06-10-2005, 19:21
75zł za niemożliwosć używania manualnych szkieł to dla mnie sporo za dużo :twisted: :mrgreen:

Spinner
06-10-2005, 20:09
75zł za niemożliwosć używania manualnych szkieł to dla mnie sporo za dużo


Heh ALF, a masz raptem jedno takie szklo :?: :mrgreen:

Pzdr
Spinner

ALF
06-10-2005, 22:56
75zł za niemożliwosć używania manualnych szkieł to dla mnie sporo za dużo
Heh ALF, a masz raptem jedno takie szklo :?: :mrgreen:
Pzdr
Spinner

nie jedno a dwa, a trzecie się szyjuje :wink:

Spinner
06-10-2005, 23:28
A co to za cudo?? Zdradz nam... bo ostatnio wiecej kupujesz niz focisz... :twisted: :mrgreen: Nawet w Biesy nie chcesz jechac :roll:

Pzdr
Spinner

ALF
06-10-2005, 23:34
sprzedaję, to i kupuję...do tamrona i nkkora do łączy coś do portretów...jeszcze nie zdecydowałem co ale mam coś tam na oku...ostatnio bawiłem się tamronem i D50...ale nawet nie mamczasu zgrać tego na kompa :evil: