PDA

Zobacz pełną wersję : Stawy i jeziora W Tatrach i Karkonoszach



kulten
23-01-2009, 23:04
Hej,

W połowie kwietnia zagoszczę w polskich górach w poszukiwaniu stawów i jezior.
W związku z tym mam pytanie czy np Morskie Oko lub Czarny Staw w Tatrach lub Mały Staw w Karkonoszach są skute lodem i pokryte śniegiem o tej porze roku?

Uprzejmie proszę o wskazówki bo nie chciałbym stracić tylko 1 wizyty w Polsce w tym roku :) .

pozdrawiam
Kulten

Joa
23-01-2009, 23:15
Witaj,
Morskie Oko skute lodem jest zazwyczaj co najmniej do początku maja, Czarny Staw pod Rysami (bo chyba o ten pytasz) - tym bardziej; obydwa położone są po północnej stronie grani w głębokich kotłach, do których słońca o tej porze roku dociera jeszcze bardzo mało. W najlepszym razie zaczynają wtedy właśnie rozmarzać i przejście po lodzie po tafli stawu robi sie lekko nierozsądne :) A już na pewno nie masz co liczyć na to, że zobaczysz toń wody całkowicie wolną od śniegu i lodu... Pewnej dość ciepłej wiosny kilka lat temu, będąc w Tatrach pod koniec maja, nadal widziałam na stawach solidne płaty zmrożonego śniegu znacznie przeważające nad uwalniającą sie wodą :) Ale jak zwykle, jeśli chodzi o Tatry - warto i to zobaczyć :)
A.

kulten
25-01-2009, 12:11
Dziękuję za odpowiedź.
A Karkonosze od tej śniegowej strony również tak dramatycznie się zapowiadają? Pytam w kontekście schroniska Samotni i okolic.

kleszcz5
28-01-2009, 20:16
Przy samotni podobnie. Jesze lód będzie ale napewno nie tak stabilny. Zresztą nawet śnieg w okolicy to raczej tak płatami się znajdzie o tej porze.

chróściel
28-01-2009, 21:01
i tak warto... czy lód, czy bez Tatry są zawsze piękne... a prócz zimy, to chyba jesień nadaje im podobnie pięknych barw.

kulten
28-01-2009, 22:00
Dziękuję.
Czyli nie mam szans nawet liczyć na przezroczysty lód pod Samotnią a tym bardziej w Tatrach, zgadza się?

david
28-01-2009, 23:12
Dziękuję.
Czyli nie mam szans nawet liczyć na przezroczysty lód pod Samotnią a tym bardziej w Tatrach, zgadza się?
Jak wcześniej pozamiatasz i puścisz lekką polerkę to masz szansę :)
....a na serio nie masz szans.

kulten
28-01-2009, 23:41
Hehe, dobra rada :) .

Ale tak na serio to mnie zmartwiliście i to znacznie.

A są w Polsce góry niekoniecznie wysokie ale z zaśnieżonymi wierzchołkami, gdzie o kwietniowej porze znajdę przyjemy staw lub jeziorko z przezroczystą falą lodu lub zupełnie bez lodu?

Wiem, że dużo wymagam ale jak pisałem to będzie moja jedyna wizyta w kraju w tym roku dlatego chciałbym się dobrze za w czasu przygotować co odwiedzę i czego będę mógł oczekiwać.

Bardzo dziękuję za porady.

Cosnek
29-01-2009, 00:17
Jeziorko kolo "samotni" jest przepiekne. Do wgladu; zlot "fotomoon", karkonosze zlot 2. Pzdr.

david
29-01-2009, 00:21
Hehe, dobra rada :) .

Ale tak na serio to mnie zmartwiliście i to znacznie.

A są w Polsce góry niekoniecznie wysokie ale z zaśnieżonymi wierzchołkami, gdzie o kwietniowej porze znajdę przyjemy staw lub jeziorko z przezroczystą falą lodu lub zupełnie bez lodu?

Wiem, że dużo wymagam ale jak pisałem to będzie moja jedyna wizyta w kraju w tym roku dlatego chciałbym się dobrze za w czasu przygotować co odwiedzę i czego będę mógł oczekiwać.

Bardzo dziękuję za porady.

Stawy zamarzają jesienią, przez całą zimę pada śnieg więc pada i na lód.
W dodatku takie typowe stawy wysokogórskie to występują tylko w Tatrach i Karkonoszach, a tam zima trzyma do późnej wiosny, przecież są małe stawiki na wysokościach ok. 2000m którym zdarza się nie odmarznąć w ciągu lata.
HMMM, jak już to po słowackiej stronie, oni mają południową wystawę więc słonko lepiej łapie, może coś niżej położonego Strbskie Pleso, Popradzkie, może czeskie Karkonosze....ale kwiecień.....dwa lata temu ok 20 CZERWCA w tatrach powyżej 1800m leżał jeszcze śnieg, weekend majowy też dwa lata temu w Bieszczadach płaty śniegu, połowa kwietnia 2002 Tatry całe w śniegu, stawy oczywiście skute lodem.
Też sobie wymyśliłeś kuźwa, przyśniło Ci się to czy co? :)
Mam, mam, olśniło mnie Kilimanjaro :P

kulten
29-01-2009, 00:34
Mam, mam, olśniło mnie Kilimanjaro :P

Hehe, dobre.

No niestety wizyta w pl przypadnie w tym roku właśnie na kwiecień, święta i te sprawy, kobieta moja mocno się w to wczuwa i stąd taki termin.

Dziękuję za porady. Przemyślę słowacką część.