PDA

Zobacz pełną wersję : problem ze wskazaniami drabinki



Marcin Jakubowski
26-01-2005, 21:56
Witam wszystkich użytkowników, przyszłych użytkowników a także "tylko" czytelników ( do których się do niedawna zaliczalem),

za sprawą Hesji (transakcje z Tobą to przyjemnosc), stalem się dumnym posiadaczem D70. przesiadka z olka 5050 odbyla sie stosunkowo niedawno, aparat poznaję dopiero, fotki licze raczej w setki niz w tysiace, zbieram doświadczenia.

Wczoraj "zauwazylem" pewne zjawisko. otoz gdy podniose wbudowana lampe i dokonam pomiaru w trybie P a nastepnie, nie zmieniajac kadru, ogniskowej itd przestawie aparat w tryb S badz A badz M, to "drabinka" po powtorzeniu pomiaru przy tych samych wartosciach przyslony i czasu naswietlania wskaze niedoswietlenie zdjecia.
Zaznaczam, ze nie chodzi mi o dyskutowany szeroko na lamach forum "problem" doswietla czy nie?

Na moj amatorski leb ze jezeli wartosci ustalone w trybie P (czyli czas 1/60 + dana wartosc przyslony) powinny dac wedlug wskazan drabinki prawidlowe naswietlenie takze w pozostalych trybach.

czy moze ktos zna odpowiedz dlaczego wyzej opisany przypadek ma miejsce?

admin
26-01-2005, 22:01
Wziales Marcinie pod uwage 1/60 na sztywno w trybie P czy nie?

Witaj na forum :)

Marcin Jakubowski
26-01-2005, 22:34
witaj,

w trybie P 1/60 jest na sztywno.

pozdrawiam

[ Dodano: Sro Sty 26, 2005 9:42 pm ]
dobra,

juz rozumiem,

jest na sztywno, aparat dobiera największy otwór i nic wiecej zrobic sie nie da.

chyba chodzi o to.


:)

admin
27-01-2005, 00:03
Marcinie, dokladnie o to chodzi :) Sposob bezpieczny dla wiekszosci zastosowan, ale z gruntu ograniczony...

ALF
27-01-2005, 00:09
no dobrze...rozumiem 1/60 na sztywno w P, ale dla czego w pozostałych ustawieniach drbinka daje niedoświetlenie jakby lampy nie było?

admin
27-01-2005, 00:11
Alfie, sprecyzuj bo nie lapie :?:

ALF
27-01-2005, 00:24
no przeca marcin napisał...że po przestawieniu na inne sposoby pomiaru pokazuje się drabinka z niedoświetleniem?

admin
27-01-2005, 01:03
I to jest oczywiste bo nizej z przyslona juz aparat nie zejdzie (pelna dziura) a lampa kompensuje dla 1/60 na sztywno :) Jesli w manualu ustawimy dokladnie te same nastawy ktore proponuje aparat w trybie P, otrzymamy ten sam wynik (biorac pod uwage te same parametry nastawcze pozostalych elementow i ten sam tryb pracy lampy).

ALF
27-01-2005, 01:56
zgadzam się z toba - tak powinno być, ale mój pokazuje permanentne niedoświetlenie na drbince - mimo tego zdjęcia wychodzą dobrze :?: :roll:
tego niedoświetlenia nie pokazuje tylko w ustawieniach P i Ps...

admin
27-01-2005, 02:00
Alfiku Drogi, sugerujesz sie drabinka przy blysku? Ja juz bardzo dawno nie. Ufam automatyce lampy, jesli niedomaga, robie korekcje lub pelnego manuala :)

ALF
27-01-2005, 02:03
właśnie się nie sugeruję i dlatego zdjęcia wychodzą dobrze :wink: ale lubię czasem poeksperymentować...a tu taki zonk :evil:

admin
27-01-2005, 02:13
Wlasnie pisze w innym watku swoje doswiadczenia w pracy z lampami, a w szczegolnosci z SB800. Podstawa jest tu poznanie urzadzenia, niestety. Pewne zasady, wydawaloby sie sztywne, traca na znaczeniu gdy mamy do czynienia z zaawansowanym blyskiem lampy z automatyka. Co innego manual. Tutaj juz drabina, odpowiednia regulacja palnika, sa po prostu koniecznoscia. Dlatego wlasnie nie wlaczam sie w watki o niedoswietleniu lampa :)

ALF
27-01-2005, 02:35
a ja własnie dzięki naszej rozmowie odkryłem co się stało (w jednym z wątków ktoś pisał, że jego metz pokazuje mniejszą ogniskową od aparatu)...w metzu są 2 ustawienia dla 35mm...na autozoomie jest oki, ale na zoomie 35mm faktycznie pokazuje (lampa) o jedną działkę - ciekawe dlaczego? czyżby chodziło o rozświetlenie cieni na bokach? albo równomierność oświetlenia całej klatki?

admin
27-01-2005, 02:49
Rownomiernosc oswietlenia. To bardzo logiczne w sumie.

adik_
27-01-2005, 03:30
Pewne zasady, wydawaloby sie sztywne, traca na znaczeniu gdy mamy do czynienia z zaawansowanym blyskiem lampy z automatyka. Co innego manual. Tutaj juz drabina, odpowiednia regulacja palnika, sa po prostu koniecznoscia

chodzi o manual na aparacie? czy manual na lampie ?
jeśli robię manual na aparacie + ttl lub ttl bl na lampie, to muszę dobrać drabinkę? czy też wszystko zrobi automatyka?
pytam bo raz, że instrukcja D-70 jest tutaj niejasna... a ja błyskam lampką dopiero od dwóch dni..

pzdr
ab

admin
27-01-2005, 04:27
Mowa o manualu, czyli braku automatyki lampy. Wowczas sam dobierasz parametry zarowno na korpusie jak i lampie. Jesli korzystasz z trybow automatyki lampy, nastawy jakie wprowadzisz w korpusie sa i tak wyrownywane lampa (co najczesciej skutkuje niestety plaskim obrazem i silnym blyskiem ktory musi wypelnic ekspozycje w tak krotkim czasie). Problem polega na tym ze w trybie manualnym wlasciwe nastawy ekspozycji dla slabego oswietlenia sa gleboko po lewej stronie drabiny, a wiec wymagaja dluzszego czasu naswietlania, co za tym idzie, innego blysku. Nagroda za to jest wiernosc ekspozycji i slabszy blysk (bardzo czesto porzadany). Najlepszym wyjsciem z sytuacji jest wiec blysk pomiarowy do ktorego wlasciwej obslugi namawiam uzytkownikow lampy (lektura doradzana). Najlepiej zrobic pewne doswiadczenie. Ustawic aparat w tryb manualny, automatyke TTL i wykonac zdjecie z nastwawem na drabine. Pozniej ustawic aparat na sztywno 1/60 i ta sama przeslone i wykonac ten sam kadr. Mozna sie zdziwic... Beda to dwa zupelnie inne zdjecia, mimo iz oba teoretycznie poprawnie naswietlone pod wzgledem ekspozycji. To z dluzszym czasem cieplejsze i delikatniejsze, to z sztywnym czasem znacznie bardziej plaskie i nienaturalne. Przy uzywaniu palnika z reki, niestety najczesciej taki czas jest po prostu jedynym mozliwym do ustabilizowania... Ufff... :)

PawelC
27-01-2005, 09:25
Dokładnie wczoraj wieczorem zauważyłem ten sam problem. Zacząłem bawić się w manualu. Moje wrażenie jest następujące (próba dotyczyła flasha wbudowanego, na zewnętrznym z braku czasu nie testowałem): wyglada na to, że na drabince pokazana jest różnica w naświetleniu w stosunku do prawidłowej ekspozycji bez flasha. W przypadku gdy w menu flash jest ustawiony na TTL aparat dopala automatycznie tyle ile trzeba i fotki są ok. Wnioskuję to po tym, iż bez względu na to czy zamknę flasha czy podniosę na drabince wskazanie jest identyczne. Poza tym przy podniesionym wg drabinki faotka powinna być mocno niedoświetlona a jest ok. Mam jezscze jedno spostrzeżenie z tym związane ale dopiero dzisiaj przyjrzę się temu dokładnie, żeby nikogo nie wprowadzać w błąd.

adik_
27-01-2005, 10:40
W przypadku gdy w menu flash jest ustawiony na TTL aparat dopala automatycznie tyle ile trzeba i fotki są ok. Wnioskuję to po tym, iż bez względu na to czy zamknę flasha czy podniosę na drabince wskazanie jest identyczne. Poza tym przy podniesionym wg drabinki faotka powinna być mocno niedoświetlona a jest ok

to już kiedyś było wyjaśniane.

mam jeszcze jedno pytanie; z instrukcji obsługi aparatu (tabelka na 94) wynika, że jeśli masz ustawione M w aparacie lub SPOTA w półautomatyce, to wówczas lampa (wbudowana) pracuje w TTL ; natomiast w pozostałych przypadkach w TTL BL (przynajmniej ja tak to rozumiem)
czy tak samo jest z lampą zewnętrzną ? czy też obsługuje bezwzględny priorytet tego co ustawiono na lampie ?

ab

admin
27-01-2005, 12:19
czy też obsługuje bezwzględny priorytet tego co ustawiono na lampie ?

Zdecydowanie TAK!

deep
27-01-2005, 12:34
Taj jak napisał PawelC przy używaniu lampy drabinka pokazuje różnicę pomiędzy ekspozycją bez lampy i z nią (czyli ile działek lampa musi nam dopalić). Tak miałem z F70 i mam teraz z D70. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że można się zorientować jak wyjdzie nam tło na zdjęciu (wiadomo jak duża różnica na drabince na - to będzie czarno :( )

goldie
27-01-2005, 13:57
(wiadomo jak duża różnica na drabince na - to będzie czarno :( )
i ja tak właśnie miałem - na drabince minus na maksa - robie fote - i czarna - i co teraz ???
nie wiedziałem jak podejść do tematu, nie poradziłem sobie... :(

gALL
27-01-2005, 16:51
Widze, ze z pomiarem swiatla w trybach P, S, A jestescie na bakier.
W trybie P aparat traktuje lampe jako glowne zrodlo swiatla, wiec ustawi czas 1/60 (aby zdjecie nie bylo poruszone) i da minimalna przyslone, oraz walnie lampa tak jakby wogole nie bylo swiatla w kadrze.
W trybie S i A aparat mierzy swiatlo zastane, pokazuje na drabince niedoswietlenie (dla swiatla zastanego) a lampa doblysnie aby scena byla poprawnie naswietlona. Analogicznie jest w trybie M. Lampa jest traktowana jako pomocnicze zrodlo swiatla.

chalzen
27-01-2005, 17:33
W trybie S i A aparat mierzy swiatlo zastane, pokazuje na drabince niedoswietlenie (dla swiatla zastanego) a lampa doblysnie aby scena byla poprawnie naswietlona. Analogicznie jest w trybie M. Lampa jest traktowana jako pomocnicze zrodlo swiatla.

Jeśli chodzi o lampę wbudowaną to wszystko OK (ustawiona na TTL)
W przypadku lampy zewnętrznej będzie to prawdą, ale tylko wtedy, gdy lampa pracuje w trybie TTL BL, bo w przypadku pracy w TTL-u, zawsze lampa będzie traktowana jako główne źródło światła, bez względu na tryb pracy aparatu. A może jednak się mylę?