PDA

Zobacz pełną wersję : SIGMA EF-500 DG ST NA iTTL - MAM !!!



Daga
26-01-2005, 17:16
Witam

Uprzejmie donoszę, że użytkownik Lord Rayden jest niepoczciwy... :lol:
Żartuję ;). Kilka dni temu kupowałam lampkę SIGMY i troszkę mnie straszył,
że nie będzie współpracować z moim nikosiem ;), tymczasem pracuje świetnie !
Lordzie, możesz mnie teraz pytać jak się cacko sprawuje ;)

Dokładniej jest to model EF-500 DG ST NA -iTTL.

Pierwsze spostrzeżenia :
Zdarza się, że tryb auto troszeczkę niedoświetla... Trzeba wtedy troszkę skorygować
ustawienia w aparacie.
Póki co w większości przypadków siła błysku jest właściwa.
Pełny błysk to o wiele za dużo jak na moje pokoje :lol:

Ogniskowa ustawia się automatycznie, zapala się diodka z tyłu lampy
oznaczająca aktualną ogniskową obiektywu.

Na razie wrażenia bardzo pozytywne.

Pozdrawiam
Dagmara

Lolas
26-01-2005, 17:25
Jesli mozesz, wrzuc jakies sample.

Daga
26-01-2005, 17:48
Lolas : Oczywiście, wrzucę. Ale nie dzisiaj. Postaram się to zrobić w ciągu najbliższych kilku dni. Na razie pstrykam tylko autoportrety na roboczo ;)
Jestem bardzo zadowolona z zakupu, tylko szkoda, że nie ma gniazda synchro... i fotoceli...

Pozdrawiam
Dagmara

Lolas
26-01-2005, 17:56
Super! Jestem przed wyborem SB-600/800 lub wlasnie ta Sigma, wiec sledze doswiadczenia uzytkownikow. Fotocela nie jest bardzo droga, wiec jej brak da sie przezyc :-)

Daga
26-01-2005, 18:09
Pewnie ! Dokupię ją sobie, ale teraz nie jest mi potrzebna, bo i tak mam w domu lampkę studyjną. Powiem Ci, że nie żałuję zakupu. Pewnie, może sb-600 ma troszkę więcej funkcji, ma wyswietlacz, ale za tą Sigmę zapłaciłam 480 złotych ! - a to jest ponad dwukrotnie mniej niż za 600-tkę. Fakt, nie mam do niej ani pokrowca, ani papierów... ale bez tego można się obyć ;). Kupiłam ją od człowieka, który przywozi sprzęt bodajże z Niemiec... - z tego co widzę ma na aukcji jeszcze jedną, ale już nie nikonowską.

Dagmara

naher
26-01-2005, 18:12
Super! Jestem przed wyborem SB-600/800 lub wlasnie ta Sigma

Dość spory rozrzut, Sigmy w wersji ST do SB-800 porównać się nie da. To są lampy z dwóch zupełnie różnych półek. Jeśli zdecydujesz się na Sigmę, to dogadaj się z piopolem (http://forum.nikon.org.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=239) - rzetelny sprzedawca - oszczędzicie na prowizji alledrogo.

adik_
26-01-2005, 21:00
racja. polecam kupować u piopola - szybki kontakt i realizacja. sprzęt nowiutki i dobrze zabezpieczony w transporcie

Lord Rayden
27-01-2005, 01:01
Jestem bardzo poczciwy :) ! Chciałem tylko abyś się upewniła, czy lampa którą kupujesz będzie obsługiwała prawidłowo Twojego D70. A jak chcesz sie podenerwować, poczytaj słynny już wątek o Niedoświetlaniu - ostatnio jest tam o lampach SB. Wychodzi,ze rozsądnie wydałaś 480 zł zamiast 1300 co najmniej (ewentualnie 960). Masz mniej powodów do gryzienia się niż Koledzy Art i PawelC (mają SB).

Proponuję poczytaj ten wątek (sam koniec) i powtórz test z doniczką i kwiatkiem (są fotki) i rzuć to zdjęcie tutaj (kwiatek może być inny oczywiscie ;) ].
- czy w trybie P też niedoświetla ? Co wtedy robisz ?
- jak to korygujesz ?
- czy nie potrzebowałaś żadnej przejsciówki do lampy i aparatu ?
- zrób może fotkę ludzi w jakimś wiekszym pomieszczeniu, słabiej oświetlonym i zobacz jak wychodzi (wiesz, sytuacja typu impreza przy stole, siedzą i gadają albo tańczący ludzie..)
- przypomnij sprzedającego te lampy - może będzie miał kiedyś kolejne ?

Pozdrawiam

Rayden

admin
27-01-2005, 01:10
Masz mniej powodów do gryzienia się niż Koledzy Art i PawelC (mają SB).

Jak pragne zakwitnac. Nie rozumiem tych zali na Sabine 800. To po D70 najtrafniejszy moj zakup w ostatnich latach. Conajmniej 70% zdjec wykonuje z lampa, w tym doswietlam cienie w plenerach. Nie widze polowy wysnutych problemow, ale juz mam z lekka dosyc wyprowadzania kolegow z bledu ;)

Lord Rayden
27-01-2005, 01:17
Drogi Adminie !

Nie dziw się amatorom a nawet laikom - jak poczytam o problemach Kolegów w słynnym wątku Niedoświetlenie to naprawdę zaczynam się martwić. I chodzi o to,że nikt na razie ich nie oświecił i nie powiedział im (a przy okazji innym) co źle robią i jak mają to naprawić. A z wątku wynika,że jednak coś wiedzą (są napewno bogatsi w wiedzę niż ja) i starają się dojść do sedna. Moze coś nie tak z ich sprzetem.

Co do SaBci - droga to kobieta i dlatego być może prędzej uskładam na Sigme. Ktoś miał na forum zrobić test-porównanie z SB600 chyba. To ważne dla mniej majetnych.

Ciekawa rzecz - SB600 na Allegro jest niewiele tańsza niż w Pstryku. Pstryk - 999 zł a Allegro zwykle koło 960 zł. Coś się cenią Panowie.

Daga - czyli model EF500 DG ST NA i-TTL to model z iTTL. Ze strony Sigma Flashes wynika,że mogą być też modele bez iTTL. Zarówno DG ST jak i SUPER.

Pozdrówka dla Wsiech, ukłon mieczem świetlnym dla Admina !

Rayden

admin
27-01-2005, 01:21
Nie zebym sie dziwil kolegom bo w koncu to forum od tego jest, ale za duzo uwagi zwraca sie na duperele a za malo na focenie. Ta lampa ma tyle mozliwosci ze wykonanie nia poprawnego zdjecia nie przysparza zadnych problemow. Jest swietny iTTL, jest BL, sa manuale i automatyka lampy. W koncu jest korekcja na puszce i palniku. Kurza twarz, robcie zdjecia :)

Lord Rayden
27-01-2005, 01:27
No zrobili.... kwiatka im nie doświetliło jakoś. Pewnie jakby nie mieli problemu toby nie pisali.

Rayden

ovserwator
27-01-2005, 01:29
Robiłem zdjęcia i SB800 i Sigmą Super iTTL - z obu jestem zadowolony. Zainteresowanym mogę podesłać zdjątka z sigmą, na priva.

admin
27-01-2005, 01:30
Dobrze ze nie foce kwiatkow... Moze tez mialbym problem :)

Lord Rayden
27-01-2005, 01:31
Robiłem zdjęcia i SB800 i Sigmą Super iTTL - z obu jestem zadowolony. Zainteresowanym mogę podesłać zdjątka z sigmą, na priva.

Mogę prosić ? Sigmowe... Szkoda,ze nie masz tej bez super. może być na adres canong6@op.pl?

Rayden

Daga
27-01-2005, 01:32
Lordzie, żartowalam, wiesz przeciez ;).
Wiesz, po wykonanych probach jestem bardzo zadowolona z tej lampy.
Na razie nie moge powiedziec, ze nie doswietla. Na początku miałam co do tego wątpliwości, ale znalazłam przyczynę w ustawieniach aparatu. Już jest OK.
Obiekty sa oswietlone bardzo delikatnie, tak miekko. Jesli chce zwiekszyc troszke moc w TTL ustawiam korekcje błysku w aparacie - tak jak dotychczas robiłam to z pseudo lampą (wbudowaną ;) ).
Ale robiłam nawet fotki obiektom oddalonym o kilka ładnych metrów bez korekcji i byłam naprawdę zadowolona.
Jutro pobawię się w większych pomieszczeniach.
Zdaję sobie sprawę, iż ta sigma nie ma tych możliwości ustawień co SaBinki,
(mozna ustawic tylko 1 i 1/16 blysku albo TTL), ale zapłaciłam 480 złotych, a nie 1000.
Postaram się wrzucić jakieś sample w najbliższym czasie, a jutro zapytam sprzedającego czy może mieć więcej tych lamp.

Pozdrawiam serdecznie Wszystkich
Dagmara

Lord Rayden
27-01-2005, 01:33
Dobrze ze nie foce kwiatkow... Moze tez mialbym problem :)

Oj nie śmiej się proszę. To wygląda na poważną sprawę. Nigdy nie mów nigdy...

Rayden

Daga
27-01-2005, 01:42
Daga - czyli model EF500 DG ST NA i-TTL to model z iTTL. Ze strony Sigma Flashes wynika,że mogą być też modele bez iTTL. Zarówno DG ST jak i SUPER.



Moja SIGMA to model dokładnie EF-500 DG ST NA iTTL.
Zarówno DG ST jak i DG SUPER mogą być NA iTTL, ale nie muszą.
Ten model jest produkowany również do innych aparatów - Canona, Pentaxa, itd.
Dlatego trzeba mieć pewność, że nasz egzemplarz jest do Nikona, a więc pracuje w iTTLu.

Pod moim wątkiem jest link do aukcji Piopol'a, ale na niej jest lampka 100 zł drozsza (nawet chyba wiecej ;) ), poza tym coś mi nie pasuje... Przyjrzyj się na fotce tylnej ścianki.
Tam jest oznaczenie inne niż iTTL. Ale może to tylko taka fotka, nie wiem.
Fakt faktem, że ja kupiłam swoją zabaweczkę bez papierów i pokrowca... a na wspomnianej wyżej jest cały komplecik.
Dodam jeszcze, że raczej nie parzy ;), sprzęcik jest przywożony z Niemiec jako zdaje się powystawowy i sprzedawca ma sporo innych foto rzeczy w ofercie ;).

Pozdrawiam
Dagmara

admin
27-01-2005, 01:46
Oj nie śmiej się proszę. To wygląda na poważną sprawę. Nigdy nie mów nigdy...

Alez ja sie nie smieje. Wlaczylem aparat, ustawilem na sztywno 1/60 f4 w trybie P, lampa TTL BL +1 EV z nasadka rozpraszajaca (ograniczenie zoomowania do 14) i wykonalem zdjecie ktore mnie satysfakcjonuje


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/admin/papryka_test.jpg)

Lord Rayden
27-01-2005, 01:49
Mniam.

Nie uważasz,że papryczki (które są oświetlone ładnie) leżą na nieco za ciemnym stole ? Tzn. szczególnie od "góry" (w sensie zdjecia). Mówię o wrażeniu patrzącego a nie z punktu widzenia fotografa.

Rayden

admin
27-01-2005, 01:55
Tak, to prosze, rzeczony "kfiatek". W obu przypadkach pelna rozpietosc histogramu. Podeslac oryginal? Cien na stole to moje lenistwo, moglem blysnac w sufit. Nastawy te same. Pamietaj ze mam zalozona nasadke rozpraszajaca i zoom sciagniety do 14 mm...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/admin/kwiatek.jpg)

Sorry za balagan, jeszcze sie lecze.

Lord Rayden
27-01-2005, 02:00
Podeslij plizz na canong6@op.pl.

Bardzo zdrowia życzę !

Rayden

P.S. Dostałeś może mój post ostatni z 25.01. ?

Daga
27-01-2005, 02:02
Lord, jutro tez podesle Ci na maila jakas fotke - z korekcją i bez - to sobie zobaczysz jak swieci Sigma. Tzn jutro wieczorkiem.

DObranoc ;)

Dagmara

admin
27-01-2005, 02:03
Poszly obie. Dziekuje za zyczenia, mam nadzieje ze bedzie lepiej ;) Post dostalem ale odpisze poswiecajac nan nalezyty czas, z szacunkiem dla respondenta. Nie chce pisac po lebku, a tekstu wrzuciles sporo. Musze przemyslec odpowiedz :)

Ps. Foty juz w Twojej skrzyneczce :)

Lord Rayden
27-01-2005, 02:03
Lord, jutro tez podesle Ci na maila jakas fotke - z korekcją i bez - to sobie zobaczysz jak swieci Sigma. Tzn jutro wieczorkiem.
Dagmara

Dzieki. Pozdrawiam. Dobranoc.

Lord Rayden

[ Dodano: Czw Sty 27, 2005 1:05 am ]

Poszly obie. Dziekuje za zyczenia, mam nadzieje ze bedzie lepiej ;) Post dostalem ale odpisze poswiecajac nan nalezyty czas, z szacunkiem dla respondenta. Nie chce pisac po lebku, a tekstu wrzuciles sporo. Musze przemyslec odpowiedz :)

serdeczne dzieki. Bardzo liczę na kroplę Twojej wiedzy.

Zdrowie jest ważne, coś wiem o tym.

Rayden

admin
27-01-2005, 02:10
To nie jest kwestia wiedzy, a wykorzystanie mozliwosci Arturze. Wiele osob przy pracy z palnikiem bardzo duza wage przywiazuje do drabinki i wskazan swiatlomierza, zamiast zaufac automatyce lampy ktora w przypadku SB800 jest po prostu swietna i wyjatkowo elastyczna. Oczywiscie zadne swiatlo sztuczne nie jest idealne (zazwyczaj splaszcza obraz) ale umiejetne wykorzystanie mozliwosci korekcji jest tu bardzo wskazane. Praca z lampa to nie tylko oswietlenie kadru, to mozliwosc kreacji kadru za pomoca swiatla.

Lolas
27-01-2005, 10:54
Super! Jestem przed wyborem SB-600/800 lub wlasnie ta Sigma

Dość spory rozrzut, Sigmy w wersji ST do SB-800 porównać się nie da. To są lampy z dwóch zupełnie różnych półek. Jeśli zdecydujesz się na Sigmę, to dogadaj się z piopolem (http://forum.nikon.org.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=239) - rzetelny sprzedawca - oszczędzicie na prowizji alledrogo.

Sorki, mialem na wysli Sigme w wersji super. Rozrzut cenowy mniejszy, ale wciaz znaczny. Dlatego badam temat, aby miec pewnosc czy warto dorzucac te kilka stowek na SB800

piopol
27-01-2005, 20:17
Daga, faktycznie na tylnej ściance jest oznaczenie E-TTL, a to dlatego że nie chciało mi sie robić wielu zdjęć praktycznie takiej samej lampy. Po prostu mam, a raczej miałem obydwie wersje tych lamp ST i SUPER, tak do Nikona i Canona.

A swoją drogą, spostrzegawcza jesteś :)))


naher, adik_, dzięki za miłą i zarazem darmową reklamę :))) Z Wami też miło robić interesy.

Daga
27-01-2005, 23:00
Daga A swoją drogą, spostrzegawcza jesteś :)))


Heh, no wiesz, kupowałam w ostatnich dniach taką samą lampkę, musiałam być spostrzegawcza i dociekliwa :lol:

Pozdrawiam ;)

Dagmara

adik
27-01-2005, 23:51
Ja chcialbym tylko dodac ze zbyt pochopnie patrzycie na te niedoswietlania itp.Gdybyscie wiedzieli czego moja lampa niema...Z epoki niemowie jakiej.I rada admina wykorzystuje ja.Ustawiam.Eksperymentuje.Bo o to wlasnie chodzi...

Arrow00
20-05-2005, 15:20
Na początek witam wszystkich :)

Mam pytanie a'propos instrukcji do Sigmy EF500 ST DG na I-TTL.
Czy ktos wie moze gdzie mozna ja nabyc lub sciagnac.
Jezyk moze byc PL lub EN.

Z gory dzieki za odpowiedz i pozdrawiam.

Tomek

ALF
20-05-2005, 16:00
Arrow00, a pytałes piopola, ? :wink:

Cichy
20-05-2005, 17:07
Przesłałem Ci ofertę na PRV ad. lampy

[ Dodano: Pią Maj 20, 2005 7:10 pm ]
Popierdzieliło mi się, myslałem, że chcesz kupić :) To nie było instrukcji w zestawie ?? Przecież musi być..

Arrow00
20-05-2005, 20:02
Dzieki za odpowiedzi ;)
Jezeli chodzi o sama lampe to Piopola pytalem ale niestety nie mial ;)
Lampe juz nabylem niestety bez instrukcji a o nia mi chodzi.

Pozdrawiam

Tomek

Daga
20-05-2005, 20:22
Witam

Hehe, moj post ze stycznia ! :lol:

Arrow, gdyby wpadla Ci w rece instrukcja, wyslij mi please na priva, co ?
Bede wdzieczna.

Pozdrowionka
Dagmara

Władca Pixeli
21-05-2005, 01:55
Na początek witam wszystkich :)

Mam pytanie a'propos instrukcji do Sigmy EF500 ST DG na I-TTL.
Czy ktos wie moze gdzie mozna ja nabyc lub sciagnac.
Jezyk moze byc PL lub EN.

Z gory dzieki za odpowiedz i pozdrawiam.

Tomek
Linki do instrukcji „Electronic Flash EF 500 DG Super” są na pierwszej stronie SIGMY

http://www.sigmaphoto.com
Chyba jest to podobna lampa do EF500 ST DG

Bezpośrednie linki są na stronie
http://www.sigmaphoto.com/news/news.asp?nID=3248

Daga
21-05-2005, 10:13
Chyba jest to podobna lampa do EF500 ST DG

no niestety, wg mnie są to dwie różne lampy.

DG ST jest bardzo prosta, ale mimo wszystko w instrukcjach sprzętu
można wyczytać coś, czego się jeszcze nie wie :lol:,
jakiś kruczek, czy coś heh.
Fajnie byłoby więc przeczytać, ale również kupiłam tę lampkę
bez pudełka, sprzęt powystawowy.

Pozdrowionka
Daga

snajper
21-05-2005, 11:15
Witam.

Sigmy EF500 ST DG używam prawie od 2 lat z F80 .Została przywleczona z USA .
Jestem z niej bardzo zadowolony i nie stwierdziłem tego , że niedoświetla.
Gdyby jednak ktoś tak twierdził to może trafił na jakiś felerny egzemplaż z dużym rozrzutem parametrów co nie jest wykluczone wśród wyrobów z tej półki.
Jest jedna bardzo ważna sprawa jak chodzi o pracę z nowymi jeszcze nie używanymi lampami .Chodzi o tzw. "formowanie kondensatora".Producenci sprzętu o tym nie nadmieniają , ale warto to zrobić. Lampa po takim zabiegu lepiej trzyma parametry tzn. ma bardziej powtarzalną siłę błysków.
Formowanie polega na załączeniu lampy i pozostawienie w tym stanie na kilka godzin bez wyzwalania błysku. Na prawdę warto!
Co do trybu i-TTl to moja obsługuje na pewno tryb 3D , więc jak sądzę również i-TTL bo jest to funkcja cechująca nie lampę , ale korpus. Jest to tylko kwestia odpowiedniej komunikacji lampy z korpusem i czy to się zwie E-TTL , i-TTl , 3D czy jeszcze inaczej to nie ma znaczenia i jest to zależne od odpowiedniego programu i algorytmu aparatu a nie lampy.

Cichy
21-05-2005, 13:12
Ja mam instrukcję do niej, no ale nie ma w niej żadnych rewelacji. Wyłącznik i 3 tryby pracy (iTTL, blysk Max, błysk min), żadnej filozofii nie ma chyba...

snajper
21-05-2005, 14:01
Jest jeszcze to , że jak odchylisz głowicę lampy od kąta 90 stopni w dół jeszcze o 7 stopni
to zmienia się zakres focenia od 0,5m do 2m. Nie działa wtedy zoom lampy i sygnalizowane to jest miganiem diody nad ogniskową 28mm.

Daga
21-05-2005, 22:28
Wiecie co, dostalam e-maila z powiadomieniem, ze mam prywatną wiadomość na forum.
Ale... sprawdzam i nic nowego nie mam.

Zatem jeśli ktoś z Was mi coś wysłał, to informuję, iż w skrzynce pusto ;),
proszę o powtórkę ;).
Maila z powiadomieniem niestety wykasowałam :(.

Pozdrowionka