PDA

Zobacz pełną wersję : Utrata jakości zdjęć...



IRBak
26-01-2005, 14:00
Witamy!
Od pewnego czasu jesteśmy dumnymi posiadaczami D70. Wcześniej realizowaliśmy się korzystając z F65 i małego aparaciku cyfrowego. Ponieważ w domu zaczęło nam brakować miejsca na albumy ze zdjęciami, zdecydowaliśmy się na zakup aparatu, który łączy w sobie zalety obu poprzedników, jednocześnie przenosząc nas na wyższy poziom wtajemniczenia. Zapis cyfrowy miał nam przede wszystkim ograniczyć ilość miejsca pożeranego przez kolejne albumy i segregatory. Postanowiliśmy wywoływać tylko te zdjęcia, które są dla nas naj... , natomiast zdecydowaną większość prezentować w formie albumów na DVD.

I tutaj właśnie pojawia się PROBLEM. Od razu daje się zauważyć klasę aparatu na oglądanych zdjęciach, ale jest jedna zasadnicza niedogodność - [glow=red:a8795087e8]zdjęcia pulsują[/glow:a8795087e8]. Szczególnie bardzo drobne detale np. powierzchnia wody, ceglany mur, barokowa sztukateria czy drobne paseczki na ubranku naszego synka.
Ponieważ do tej pory nie interesowała nas obróbka zdjęć – nie mamy na tym polu żadnego doświadczenia. Jednak z pobieżnej lektury różnych tekstów, pomyśleliśmy, że może chodzi o rozdzielczość zdjęć. Aby od razu sprawdzić trafność naszych domysłów, w programie IrfanView, zmieniliśmy rozdzielczość na 800 x 600 pikseli. Rezultat – znacznie zmniejszone pulsowanie i makabrycznie pogorszona jakość zdjęć.

CZY NIE MOŻNA BEZ UTRATY JAKOŚCI ZMIENIĆ ROZDZIELCZOŚCI ZDJĘCIA? A MOŻE NIE W TYM TKWI PROBLEM? Prosimy bardzo o pomoc, jeśli można to o podanie konkretnych narzędzi, jakimi powinniśmy się posłużyć. A może powinniśmy jednak zrezygnować z prezentacji na DVD, aby w pełni zaprezentować możliwości, jakie daje nam D70?

Z góry dziękujemy za wszelką pomoc.
Pozdrowienia.

vuki
26-01-2005, 14:11
A problem nie lezy z drugiej strony? Mam na mysli odtwarzacz DVD?
Ja nie zauwazylem pulsowania u siebie ale wiem, ze niektore odtwarzacze
nie czytaja .jpg o duzych formatach. Moze Twoj jest w to zamieszany?

pjfox
26-01-2005, 14:19
dokładnie
vuki może mieć rację
Poszliśmy kiedyś do znajomych z płytką ze zdjęciami w max rodzielczości z G5 (5MPx) i po prostu jakość zdjęć była fatalna (a DVD podłączone do projektora)
Jak dla mnie to DVD ma maksymalnie kiepski algorytm przeskalowania.
Zdjęcia prezentowane na kompie, poprzez IrfanView przeskalowywane i puszczane na ten sam projektor - niebo a ziemia. Sory - niebo a podziemie (-:

IRBak
26-01-2005, 15:07
A problem nie lezy z drugiej strony? Mam na mysli odtwarzacz DVD?
Jak dla mnie to DVD ma maksymalnie kiepski algorytm przeskalowania.

Mąż się załamie jak mu oznajmię, że czeka nas kolejna inwestycja w sprzęt :wink:

Lolas
26-01-2005, 15:32
Proponowalbym jeszcze jedna probe: przed nagraniem na plyte CD lub DVD, przeskaluj zdjecia do rozdzielczosci DVD (chyba 720x526), tak aby odtwarzacz dvd nie skalowal juz zdjec.

czarny
26-01-2005, 17:17
Irfanview tak pozatym maksymalnie powinien sluzyc do przegladniecia zdjec .. jakakolwiek w nim obrobka to tragedia dla jakosci.

Przychylam sie do wypowiedzi Lolasa :)

pjfox
26-01-2005, 23:35
-> czarny

no do przeglądania, ale jak jest większe zdjęcie to opcja enlarge/shrink - powoduje automatyczne przeskalowanie do rozdzielczości tzw. pulpitu - i tylko z tego korzystałem (-:
ot co

a przeskalowanie do rozdzielczości DVD jest dobrym pomysłem - uniknie się wielu problemów (-:

IRBak
26-01-2005, 23:46
Będziemy próbować. Chociaż DVD to chyba jednak gorsze rozwiązanie od tradycyjnego albumu. :?

[ Dodano: Sro 26 Sty, 2005 ]

przeskaluj zdjecia do rozdzielczosci DVD (chyba 720x526)
Wielkie dzięki - to najlepsze rozwiązanie. Jest prawie idealnie.

Bardzo dziękujemy za pomoc i wszelkie uwagi.

Super jest to forum - skarbnica wiedzy :idea: Dzięki WAM :!:

Pozdrawiamy Wszystkich.

Anonymous
27-01-2005, 15:04
Ja mam nikona D70 od ubiegłego roku...cały czas walczę z tym aparatem,a raczej z obróbka zdjęć.Zauważyłem że te same zdjęcia ogladane bezposrednio z nikona i z CD wygladaja zupełnie inaczej. Z nikona obraz jest nie do przyjęcia,dopiero DVD i CD poprawia obraz.do ogladania zdjęć w kompie polecam XnView-darmowy...ale nie polecam do obróbki zdjęć....dopiero Photoshop i obróbka na poziomie Levels daje rewelacyjne wyniki, każdy inny program to mizerna namiasta .Szkda czasu..pozdrawiam.przed obróbką zdjęć wartos skalobrować kolory w monitorze, inaczej praca idzie na marne

Anonymous
27-01-2005, 15:13
warto też doczytać w podręczniku Pfotoshopa rozdział o przestrzeni roboczej zdjęć..czy to jest sRBG czy RBG1998..tylko przełączenie tych paramerów na podgladze zdjęcia powala wynikami.sRBG jest wyprane z kolorów. Polecam rozdział zarządaznie kolorami, choć brzmi złowieszczo warto wiedzieć o tym cokowiek zanim zasiądzecie do obróki zdjęć.
Co do DVD ja mam prościutki model ,są teraz modele w dostępnej cenie czytające pliki jpeg i Divixy....

slasz
27-01-2005, 15:27
A moze tu chodzi o more, bo IRBak powiedzial, ze na drobnych powtarzajacych sie detalach? Moze tez byc sprawa kabli laczacych DVD z TV, kiepskie potrafia sporo namieszac. Musze w domu sprawdzic jak to dziala, bo jeszcze nie probowalem.

bart_i
01-02-2005, 00:47
Jeszcze jedna hipoteza:
Domyslam sie, ze ogladacie zdjecia na telewizorze. Moze wplyw na pulsowanie zdjec ma czestotliwosc odswiezania kineskopu, ktora jest duzo nizsza niz czestotliwosc monitora? Przy ogladaniu obrazow ruchomych mala czestotliwosc nie jest uciazliwa, ale przy obrazach stalych moze przeszkadzac. Widzialem zdjecia wyswietlane na zwyklym tv i na tv o czestotliwosci 100 Hz. Roznica jest kolosalna.
Pozdrawiam

IRBak
01-02-2005, 01:07
na tv o czestotliwosci 100 Hz
- taki właśnie posiadamy.

A moze tu chodzi o more
Okazało się, że duże znaczenie mają ustawienia samego telewizora. Mamy wysoko ustawioną ostrość, po uśrednieniu ustawień, obraz jest "spokojniejszy". Oczywiście cały czas mówimy o problemach z drobnymi detalami.

Zauważyłem że te same zdjęcia ogladane bezposrednio z nikona i z CD wygladaja zupełnie inaczej. Z nikona obraz jest nie do przyjęcia
święta prawda - masakra?!?

Zbinek
02-02-2005, 00:10
no to i ja się włączę do dyskusji. Irbak usuń przeplot. To na 100 procent pomoże.
W PS ie otwórz fotkę wejdz w filtr/ wideo/usuń przeplot Do wielu fotek zastosuj zadanie.
Jestem na 200 % pewny swego zdania , bo video zajmuję się od 16 lat, a dvd od ok 5, ale napisz czy miałem rację. Może to jednak nie to? :wink:

IRBak
03-02-2005, 00:51
usuń przeplot
Bardzo chętnie byśmy spróbowali, ale tak daleko jeszcze nie zaszliśmy. D70 mamy od dwóch miesięcy. Jesteśmy na razie na etapie radosnego eksperymentowania z samym aparatem. Przede wszystkim z powodu braku czasu (jesteśmy świeżutkimi Rodzicami) nie poprawiamy naszych zdjęć. Nie uzbroiliśmy się jeszcze w żaden program. Jednak propozycja odnotowana, jak tylko nadarzy się okazja i jakaś wolna chwilka, między pampersami a mleczkiem - spróbujemy. Oczywiście damy znać, z jakim skutkiem. Serdecznie pozdrawiamy.