PDA

Zobacz pełną wersję : D 700 podswietlenie pola ostrosci



timi
18-01-2009, 22:45
Witam , czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć bo nie bardzo mogę się tego doszukać, mam w d700 włączone 51 pola ostrości, pomiar światła matrycowy, czy nie powinny być podświetlone wszystkie pola? W moim przypadku podświetlone na czerwono jest tylko jedno pole. Którego położenie jest regulowane wybierakiem. Dzieki za info . Pozdr.

bialy260
18-01-2009, 22:52
Witam , czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć bo nie bardzo mogę się tego doszukać, mam w d700 włączone 51 pola ostrości, pomiar światła matrycowy, czy nie powinny być podświetlone wszystkie pola? W moim przypadku podświetlone na czerwono jest tylko jedno pole. Którego położenie jest regulowane wybierakiem. Dzieki za info . Pozdr.
Gdybys faktycznie chcial miec podswietlane wszystkie pola to skad w danym momencie wiedzialbys, które pole Ci ostrzy? Wiec bardzo dobrze ze podswietla Ci tylko jedno pole

Zolty
18-01-2009, 22:55
To że wybrałeś 51 pól nie oznacza że D700 użyje wszystkich jednocześnie - podświetla tylko aktywne pole. Jesli zmienisz tryb AF przełącznkiem na tylnej ściance na górną pozycję (biały prostokąt) to aparat sam będzie wybieral pola ostrości bazując na kontraście/kolorze/odległości (?) i podswietli więcej niż jedno pole.

hackermuz
18-01-2009, 22:55
a jaki tryb AF? Zolty mnie uprzedził, należy dodać, że "wyświetli" w trybie S w C nie

messer
18-01-2009, 22:58
Znaczy generalnie, to RTFM. Bo zdaje sie ze od tego jest.

timi
18-01-2009, 23:01
A czy nie jest tak ze wszystkie pola podświetlają się a to na którym chce mieć ostrość jest wyraźnie mocniej podświetlone, wybierak trybu na af-s

iya
18-01-2009, 23:03
pytanie, co ma AF do pomiaru światła?

Zolty
18-01-2009, 23:05
iya: niewiele, ale pomiar światła ma sporo do AF (w D700 akurat) ;)

iya
18-01-2009, 23:09
Zolty: ale chyba nie w przypadku pomiaru matrycowego?

hackermuz
18-01-2009, 23:11
tak czy inaczej wszystkie pola AF nie są wyświetlane w żadnym trybie niezależnie od pomiaru światła

timi
18-01-2009, 23:18
ok już sprawa wyjaśniona , wielkie dzieki dla forumowicza wilk325

Zolty
18-01-2009, 23:19
Zolty: ale chyba nie w przypadku pomiaru matrycowego?

Chyba też - większa waga jest przywiązywana do miejsca wokól punktu AF. Własnie sprawdziłem - pomiar matrycowy, kontrastowa scena, kadr ten sam: przy zmianie pola AF (z ciemnego miejsca na jasne) zmieniają się parametry ekspozycji. (Nie tak bardzo jak przy punktowym, ale jednak sie zmieniaja).

wilk325
18-01-2009, 23:22
ok już sprawa wyjaśniona , wielkie dzieki dla forumowicza wilk325

Nie ma sprawy, po to jest forum.

iya
18-01-2009, 23:22
To moze ja powiem jak ja rozumiem AF i pomiar swiatla, a ktos doswiadczony powie czy to prawda czy nie i wszyscy sie naucza.
System AF i system pomiaru swiatla to dwa różne podsystemy aparatu. System AF nie wykorzystuje w żaden sposob systemu pomiaru swiatla. System pomiaru swiatla moze wykorzystywac system AF w zaleznosci od trybu pomiaru światła. I tak:
- pomiar punktowy: mierzy swiatlo w aktualnie wybranym punkcie AF (oczywiscie obejmuje jakas tam pole, w d700 to podobno 1,5% kadru)
- pomiar centralny wazony: mierzy swiatlo w centrum kadru w polu o okreslonej srednicy
- pomiar matrycowy: nie korzysta z punktow AF, tylko obejmuje caly kadr i juz wylacznie system pomiaru swiatla zajmuje sie pomiarem

Ja w ten sposob to rozumiem. Czy mam racje? Oto jest pytanie :)

Edit: Zolty: Mozliwe, ze jest tak jak mowisz, niestety nie jest to opisane w instrukcji. Moze ktos potwierdzi.

kichu
19-01-2009, 00:13
Odnosnie spota i pomiaru centralnie wazonego jest tak jak piszesz.

Natomiast przy pomiarze matrycowym pomiar swiatla i AF jest ze soba powiazany i to najbardziej z wszystkich trybow. I de facto m amy jakby trzy pomiary swiatla, czyli matryca + single af, matryca + dynamic af oraz matryca + auto af i kazdy z tych trybow zachowuje sie troche inaczej,

Na przyklad przy pomiarze matrycowym oraz AF w single area , pomiar bedzie analizowal to co znajduja sie pod punktem autofocusa i ustawial nieco ekspozycje pod to co znajduje sie pod tym punktem - szczegolnie przy jasnych badz mocno ciemnych obiektach, AF w dynamic area - jak wyzej tylko matryca bedzie przykladala nieco wieksza wage do tego co znajduje sie pod 9/21/itd. czujnikami (moze miec to wplyw na ostateczna ekspozycje).

Nalezy pamietac, ze pomiar matrycowy to nie jest matryca jak np. w Minolcie, czyli proste dzielenie klatki na iles obszarow, usrednianie itp. pomiar swiatla oparty jest na czujniku RGB, ktory obok jasnosci/kontrastu mierzy takze kolor sceny i na podstawie tego moze odpowiednio dobierac informacje o ekspozycji. Jesli sensor RGB zobaczy obszar niebieski (a la niebo) i jednoczesnie wykryje kolory skory i te beda znajdowaly sie pod aktywnym czujnikiem autofocus, to puszka moze zalozyc, ze fotografujemy kogos na tle nieba i dobrac pod tym katem ekspozycje.

Zamiast o pomiarze matrycowym proponowalbym myslec raczej kategoriami, ze pomiar swiatla w trybie nazwijmy to umownie matrycowym polega na tym, ze puszka zbiera dane z matrycy mierzacej swiatlo
(kolor, jasnosc, a takze roznice kontrastow miedzy jasnymi i ciemnymi partiami obrazu), czujnikow autofocusa, tego jak masz zogniskowany obiektyw i na podstawie tego probuje zgadnac co fotografujemy i dobrac odpowiednio ekspozycje.

Nota bene dane wzrocowe dla czujnika ekspozycji i oprogramowania ktore sie tym zajmuje i ktore steruje ekspozycja zbierano w ten sposob, ze zbudowano puszke, gdzie zamiast matrycy znajdowal sie wlasnie ow czujnik ekspozycji 1005RGB i karmiono go roznymi zdjeciami.

Prostym przykladem pozwalajacym stwierdzic, ze pomiar swiatla jest powiazany z ekspozycja, jest autofocus
w trybie auto area, ktory analizuje dane z czujnika ekspozycji i jesli wykryje np. kolory skory (aka skin tones)
to mamy wiecej niz 99% pewnosci, ze tam nam bedzie ustawial ostrosc.

prz3mo
19-01-2009, 00:17
To, że matrix jest powiązany z punktem AF odkryto już jakiś czas temu. Szczególnie pisano o tym w kwestii słynnego już matrixa D80-tki :)

iya
19-01-2009, 00:56
Dzięki, o takie wyjaśnienie mi chodziło.