PDA

Zobacz pełną wersję : Krzywo wklejone matryce



Kaleid
12-07-2004, 19:22
Dzis na plrfc doszly mnie sluchy o takiej wadzie ktorej rzekomo pelno w sieci, cos kto moze slyszal ? 8)

pX
12-07-2004, 19:29
na forach nikonians i dpreview było kilka razy o tym
szczęśliwie test jest dosyć prosty ;)
zresztą zaraz będzie kolejna histeria jak z BF
pzdr
dawid

maroo
12-07-2004, 19:38
Słyszeć nie słyszałem, ale sam zacząłem odnosić wrażenie, że obraz trochę mi leci, kiedy wydaje mi się, że trzymam aparat prosto, ale przyjąłem to jako moje złudzenie.
Koniec końców uznałem, że jest to być może zniekształcenie obiektywu, bo obraz nie "leci" równomiernie i zniekształcenie jest stosunkowo małe.

Chwila przerwy....


Sprawdziłem teraz na moich szkłach i stwierdzam, że jak się ustawi według linii w matówce, to nic nie leci na bok. :D

admin
12-07-2004, 19:44
Niestety ja mam ten problem (nie smiejcie sie ale tak jest). Trzy tygodnie temu umowilem sie z serwisem na poprawienie ustawienia matowki wzgledem matrycy. Objawia sie to przekrzywieniem obrazu ktory na liniach w trakcie zwolnienia migawki, jest idealnie prosty. Nie robie paniki poniewaz mam nadzieje ze da sie to poprawic, jednak problem istnieje. Czy to sposob wklejenia matrycy, czy jak twierdzi serwis ustawienie matowki, nie mam pojecia...

Kaleid
12-07-2004, 20:17
Matryca nie moze byc krzywo wklejona bo nie jest wklejana :)

admin
12-07-2004, 20:32
Dlatego pisze ze mnie nie do konca interesuje zagadnienie :) Serwis twierdzi ze trzeba ustawic lustro - tak mysla ;)

Kaleid
12-07-2004, 21:38
A w jaki sposob jest przekrzywiony?

admin
12-07-2004, 21:43
Masz jeden z przykladow: http://www.d70klub.digital.pl/zdjecia/foto/DSC_0819.jpg Fota robiona z paserami, dokladnie do siatki. 100% zdjec wykonanych z reki i statywu jest skrzywiona o ten sam kat, mimo pasowania...

Ps. W pierwszej puszce ktora mialem nie bylo tego shitu. Zreszta zauwazylem to juz na pierwszych zdjeciach wykonanych nowym korpusem.

Kaleid
12-07-2004, 22:04
wlasnie sprawdzilem u siebie:



http://www.zie.pg.gda.pl/~mpisarew/test.jpg


U mnie jest prosto :)


Stawiam raczej na matowkę

Bogdan
12-07-2004, 22:04
hm; kiedys zdecydowalem sie na system nikona, bo wydawalo mi sie, ze oznacza on m.in. solidnosc i trwalosc; to, co czytam jest zdrowe, bo sprowadza na ziemie, choc niewesole

admin
12-07-2004, 22:30
Kaleidziku Drogi, wcale nie jest prosto, poza tym obrazek ktory podeslales nie nadaje sie do porownania bo jest to miniatura, a kadr nie do konca dobry aby ocenic :) Zrob test inaczej. Stan w przedpokoju lub w pokoju pod pewnym kontem do drzwi. Ustaw kadr tak abys PASER lewej strony mial rownolegle do futryny i zrob fote. Jesli bedzie prosta - masz szczescie... Ja nie mam - kazda wychodzi krzywo.

Tomx
12-07-2004, 22:43
U mnie też jest krzywo. :cry:

Tomek

Tr0n
12-07-2004, 22:50
Taki test żeby miał sens to trzeba zrobić ze statywu, a nie z ręki. Zawsze jak "klikasz" zdjęcie to działa siła która może własnie przechylić to zdjęcie w tą stronę co u Admina

Kaleid
12-07-2004, 22:53
Zrobilem z ręki....minimalnie przekrzywione w Adminową stronę. Ze statywu zdjecie proste.

Tomx
12-07-2004, 22:56
No i czym mniejsza ogniskowa tym krzywość większa, ale to chyba normalne.

Tomek

admin
12-07-2004, 22:58
Jak pisalem, w pierwszej puszcze wszystko bylo idealnie. Nie ma co robic paniki kolo tematu, tym bardziej ze nie wierze zeby nie bylo to do usuniecia. Dam znac jak dogadam sie z serwisem.

Tomx
12-07-2004, 23:02
Ok czekamy.

Tomek

Bogdan
12-07-2004, 23:07
powodzenia

Krasnall
13-07-2004, 00:22
Ja właśnie zrobiłem test i wyszło, że moja martyca jest raczej prosta. Raczej, bo test był przeprowadzony w kiepskich warunkach oświetleniowych na na nie-do-końca-prostych drzwiach ;) ale z drugiej strony nie chcę budzić wszystkich domowników. Jutro przypatrzę się dokladniej.

Zawsze wiedziałem, że ci Tajlandczycy nie mogą tak pracować za kupkę ryżu dziennie...

ddMON
13-07-2004, 01:24
Spłoszony Waszymi postami, pomimo trochę późnej pory, niezwłocznie zrobiłem kilka fotek.
Wydaje mi się, że jest ok! Chyba, że coś inaczej powiinienem skadrować?
Duży wpływ na krawędzie boczne ma dł. ogniskowej. Starałem się robić 50-tką. Wszystkie były robione z ręki.
Z chęcią wrzuciłbym tu 3 szt. ale nie wiem jak to zrobić?
POzdro!

maroo
13-07-2004, 07:53
ddMON > Umieszczasz fotkę gdzieś w necie (może być plfoto), zapamiętujesz link do niej (musi się kończyć .jpg) i wstawiasz go używając przycisków "Img"

ddMON
13-07-2004, 10:13
To wiem ale myslałem, że bez lokalizacji w necie można :cry:
POzdro!

admin
13-07-2004, 10:43
Dla niedowiarkow:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.d70klub.digital.pl/zdjecia/foto/test.jpg) Test wykonalem wyjatkowo precyzyjnie. Linia pasowania idealnie wzdluz krawedzi zaznaczonej na zdjeciu. Dodam ze ewidentnie przyzwyczajony do maski w F80 korzystam z niej swiadomie i dlatego wlasnie troche mnie boli ze jest jak jest :)

ddMON
13-07-2004, 20:00
ddMON > Umieszczasz fotkę gdzieś w necie (może być plfoto), zapamiętujesz link do niej (musi się kończyć .jpg) i wstawiasz go używając przycisków "Img"
Postanowiłem, że nie pójdę na łatwiznę, a takich fotek to lepiej na oficjalnych stronach nie umieszczać, bo jeszcze pomyślą, że to moje najlepsze :wink:
Więc postanowiłem uruchomić darmową wersję Apacha (taki samograj, instalujesz, tworzysz stronkę i już chodzi) i dodać tutaj link do niej.
Dajcie znać, czy ta strona się otwiera bo to idzie przez Acces Pointa z firewallem.
Wydaje mi się, że z matrycą u mnie jest OK!
Jednak pierwsze co rzuciło mi się w oczy po zakupie, to tak jakbym patrząc przez wizjer, z prawej strony zamiast boku prostokąta, miał dolny róg widzianego obszaru wyciągnięty trochę w prawo od pionu i w dół. Na zdjęciu tego nie ma.
A jak u was?
Tutaj macie link do mojej "strony": Moje testy (http://80.55.90.242)
POzdro! :wink: [/img][/url]

maroo
13-07-2004, 20:36
Strona się otwiera, ale wooolno
Jakie masz łącze?

Co do zdjęć, to pierwsze jakby troszkę leci w prawo?
Ale jak robiłeś z ręki, to mogło ci się samo lekko przesunąć.

Tomx
13-07-2004, 20:49
Moim zdaniem pierwsze jest ok ale drugie leci w prawo identycznie jak u mnie. Proponuje otworzyć w PS i wyciągnąć prowadnice poziome.

Tomek

maroo
13-07-2004, 20:59
Czyli problemu z matrycami/matówkami nie ma, bo każdy widzi co innego, według swojego uznania :D

admin
13-07-2004, 21:05
Niestety, rzetelnego testu nie da sie przeprowadzic z reki. Za duza jest powierzchnia pomiaru wzgledem przechylu. Trzeba to zrobic ze statywu aby miec pewnosc. Nikon twierdzi ze ma specjalne oprogramowienia i sprzet testowy. Ciekaw jestem co wyjdzie u mnie, bowiem nawet na wyswietlaczu widze krzywizne i przechyl w prawo ;)

szymony
13-07-2004, 21:13
Niestety, rzetelnego testu nie da sie przeprowadzic z reki. Za duza jest powierzchnia pomiaru wzgledem przechylu. Trzeba to zrobic ze statywu aby miec pewnosc. Nikon twierdzi ze ma specjalne oprogramowienia i sprzet testowy. Ciekaw jestem co wyjdzie u mnie, bowiem nawet na wyswietlaczu widze krzywizne i przechyl w prawo ;)

A ja prócz statywu do takiego testu, założyłbym jaką stałkę zamiast kita.

pozdrówka
szymon

Tomx
13-07-2004, 21:14
bowiem nawet na wyswietlaczu widze krzywizne i przechyl w prawo ;)

ja tez tak widze

Tomek

ddMON
14-07-2004, 12:08
Strona się otwiera, ale wooolno
Jakie masz łącze?

Co do zdjęć, to pierwsze jakby troszkę leci w prawo?
Ale jak robiłeś z ręki, to mogło ci się samo lekko przesunąć.

DSL 512 w 8+JA wszyscy podpięci do mojego AP radiowo (pewnie znowu ktoś Muła albo coś innego zapuścił).
Marzę o zakupie statywu ale ten który bo mi odpowiada (manfroto 068Pro + głowica 141RC - to ze względu na mój MT MCO 11) po zakupie mojego Ssskarbeczka jak na razie jest poza moim zasięgiem. Najpierw jeszcze filtr, plecak no i instrukcja od Bogdana - niech jego imię zawsze Wielkim będzie - Howgh! :wink:
POzdro!

Ayot
14-07-2004, 16:12
hm; kiedys zdecydowalem sie na system nikona, bo wydawalo mi sie, ze oznacza on m.in. solidnosc i trwalosc; to, co czytam jest zdrowe, bo sprowadza na ziemie, choc niewesole

D70 to tani, amatorski DSLR.
Jak weźmiesz do ręki D1X lub F5, to taki aparat zejdzie z łez padołu razem z Tobą ;)

BartekIgnasiak
14-07-2004, 18:14
po tym co czytam, az zaczynam sie bac kupowac tego D70......

Bogdan
14-07-2004, 22:00
hm; kiedys zdecydowalem sie na system nikona, bo wydawalo mi sie, ze oznacza on m.in. solidnosc i trwalosc; to, co czytam jest zdrowe, bo sprowadza na ziemie, choc niewesole

D70 to tani, amatorski DSLR.
Jak weźmiesz do ręki D1X lub F5, to taki aparat zejdzie z łez padołu razem z Tobą ;)

w pelni sie z Toba zgadzam co do D70; dlatego nie probuje go nawet porownywac z np D2H ktorym mialem frajde kiedys kwadrans popstrykac;

chodzi o zasade: dobry producent wystrzega sie wypuszczania bubli w swoich produktach, bez wzgledu na półkę, z ktorej pochodzą.

pochodną klasy sprzetu mogą byc ograniczenia/uproszczenia w tanich modelach ale nie ich zwiekszona wadliwosc;

uzupelniajaco dodam, ze do mojego egz. nie mam zadnych zastrzezen

Tomx
15-07-2004, 08:45
Witam

oto link http://galleriet.akamera.no/album173 tu widać że nie tylko nikon leci w prawo

Tomek

xantos
15-07-2004, 12:49
Po tygodniowej nieobecności spowodowanej paskudnym choróbskiem, czytam gorączkowo forum, żeby nadrobić straty...trafiam na ten post, nie zastanawiając się długo biorę sprzęt do ręki... strzelam... Uff - wygląda na to ,że wszystko w porządku :) Swoją drogą to nie wiem, czy zauważyłbym taką przypadłość u siebie jeśli nie wyczytałbym najpierw o niej informacji w sieci. Architektury nie focę. :) Adminie daj znać jak się spisze Serwis NP.

admin
15-07-2004, 12:58
Jak na razie to fatalnie sie spisuje... Od trzech dni probuje sie do nich dodzwonic, a wczoraj nawet poprosilem sekretariat Dyrektora o kontak serwisu ze mna. Otrzymalem po przemilej rozmowie akces ze tak bedzie ale do tej pory jestem "olany"... Na pewno nie pojade do Wawy w ciemno. Oczywiscie wszystko opisze krok po kroku.

admin
15-07-2004, 13:04
Nomen Omen, wlasnie sie dodzwonilem. Przemily Pan kazal mi aparat przeslac DHL-em najszybciej jak to mozliwe. Tak wiec zostaje na kilka dni bez puszki... :evil:

xantos
15-07-2004, 13:08
Straszne dziwy się tam dzieją. Na początku kiedy powstawał ten serwis (mówimy chyba o ul. Postępu) wszyscy go chwalili, że super kontakt, szybkie czasy realizacji reklamacji itd itp. Jednym słowem pełen profesjonalizm. Muszę przyznać (choć to może trochę śmieszne :) ), że kiedy wybierałem między D70 i Canonem to za jedną z zalet N uważałem m.in. serwis! O serwisie C. wypowiadano się wtedy nad wyraz niepochlebnie. A teraz coraz to częsciej słyszę z różnych stron ,że Serwis NP spada na psy... :( Nieładnie z ich strony.

admin
15-07-2004, 13:12
W sumie narzekam jedynie na kontakt z Nimi, choc na grupach pojawily sie posty o nieterminowosci napraw. Sam nie doswiadczylem. Back focus ustawiaj na miejscu (dwie godziny i odbieramy aparat z serwisu). Z krzywym obrazem sie jeszcze nie spotkali, wiec trudno im orzec jak dlugo topotrwa. Jako ze nie mam gdzie nocowac w Wawie, wysylam sprzet. Obym nie pozbyl sie go na dluzej ;)

hesja
15-07-2004, 23:26
dzis jakim aparatem bym nie robil testu to matowka bedzie krzywo...
te literki na kochanym forum tez krzywe jakies ;)))

Wasze zdrowie Panowie!!!
ups?? są tu jakies Panie??
a właśnie...?????

Kekacz
19-07-2004, 12:20
Adminie, jedno pytanie mam, czy probowales zrobic fote olewajac to co widac na matowce, a za to ustawiajac aparat jak najbardziej idalnie poziomo/pionowo? (poziomica? ;-) )
Czy wtedy fotka tez byla krzywa?

admin
19-07-2004, 15:12
Nie wpadlem na to... :) Musze sprobowac i napisac jak wyszlo...

Anonymous
21-07-2004, 20:09
Witam Wszystkich.
Mój D-70 również rejestruje pochylone obrazy... Niestety kupiłem go na Allegro i nie mam gwarancji. Czy może ktoś próbował naprawiić tą usterkę na własny koszt w serwisie Nikona?
Interesuje mnie ile taka "nieprzyjemność" może kosztować?
Pozdrawiam
Frąsiu

admin
21-07-2004, 21:08
Nie moge znalezc chwili na wyjazd do Wawki. Mam nadzieje ze na poczatku przyszlego tygodnia uda mi sie napisac jak wyglada sprawa.

BartekIgnasiak
22-07-2004, 10:31
panowie, coraz`bardziej mnie przerazacie z tymi matrycami
powiedzcie czy trzeba to traktowac w kategorii powaznego problemu czy raczej niewiele znaczacej wady konstrukcyjnej, bo troszke sie zniechecam

Tr0n
22-07-2004, 10:44
Ja to traktuje jako ciekawostke - nikt do tej pory nie przeprowadził poważnych testów tej wady czyli - ustawienie aparatu poziomica i obiektu poziomica zeby było wiadomo że na pewno wszystko jest prosto oprócz ewentualnej matrycy

admin
22-07-2004, 10:51
Kaleidziku Drogi, przeprowadzil, przeprowadzil. Moj aparat stal na poziomicy wczoraj. Kadrowanie do siatki (grid) i powtarzam po raz kolejny, jest pochylenie obrazu. Nie traktuje tego jako wade aparatu, ale raczej wade skladajacego i odbioru jakosciowego w Nikonie. Zaszybko, za wczesnie, za kiepsko. To za dobra konstrukcja aby ja partolic takimi detalami. Stalo sie i trzeba korzystac z gwarancji. Ot co. Nie robmy z tego afery na skale swiatowa, bo to nie ten format problemu :)

Tr0n
22-07-2004, 10:53
Tylko to nie Kaleid napisał ;) :D - ze nikt nie przeprowadził - ale OK wycofuje się - Admin przeprowadził i jest wada do poprawki ;)

BartekIgnasiak
22-07-2004, 10:56
ale chyba nie wszyscy odnotowali to w swoich `aparatach?

Kaleid
22-07-2004, 11:01
E.....a co ja znowu nie tak napisalem ?? ;)

Tr0n
22-07-2004, 11:03
Ja u siebie nie zauwazyłem ale nie przeprowadzałem testów poziomicowych. Aparat na statywie i linka z cięzarkiem i wygląda że jest OK - błąd jaki się pojawił uwazam za błąd statystyczny który moze wynikac z krzywizny podłogi lub statywu - zwłaszcza że nie był on powtarzalny

Tr0n
22-07-2004, 11:03
E.....a co ja znowu nie tak napisalem ?? ;)

Nic nic, Admin ma symptom "Dnia poprzedniego" ;) popularnie zwany kacem ;)

admin
22-07-2004, 12:54
Sorka Panowie. Nie nazwal bym tego kacem, ale raczej zamotaniem... ;)

Tr0n
22-07-2004, 13:55
Alez my sie nie gniewamy ;)

Kaleid
22-07-2004, 14:00
No ta....ja nie odpowiadam tylko za gradobicie trzęsienie ziemi i koklusz ;)

Tr0n
22-07-2004, 14:10
E no nie przydawaj sobie - IMO mozna Cie tym obarczyc ;)

antonjo
23-07-2004, 12:00
Porobiłem pare zdjęć ze statywu z poziomicą i nie zuważyłem tego problemu u siebie. Ale nawet jesli bym zauważył - to żaden kłopot ! !
I tak każde zdjecie przechodzi przez PS'a a tam jest opcja SKEW która rozwiązuje sprawe.

admin
23-07-2004, 12:04
Przy okazji zmieniajac z lekka format zdjec (trzeba wykadrowac czesc skrajna obrazu...). W tym caly problem. Jest inny sposob, znacznie latwiejszy, ale klopotliwy, po prostu wystarczy aparat lekko pochylic :)

dido
09-09-2004, 22:12
Admin napisał: Niestety ja mam ten problem (nie smiejcie sie ale tak jest). Trzy tygodnie temu umowilem sie z serwisem na poprawienie ustawienia matowki wzgledem matrycy. Objawia sie to przekrzywieniem obrazu ktory na liniach w trakcie zwolnienia migawki, jest idealnie prosty
Niestety moje zdjęcia również nie trzymają poziomu, zauważyłem dopiero po 2 m-cach użytkowania podczas robienia zdjęć nad morzem, horyzot spływa w prawą stronę. Na początku myślałem że naciskając spust migawki, przechylam aparat, ale niestety nie. Sfrustrowany robiłem zdjęcia przekrzywiając aparat w drugą stronę, ale ileż tak można :( .
Adminie kochany jak zakończył się Twój problem, co powiedzieli w serwisie?

admin
09-09-2004, 23:22
Zbieram sie, zbieram i wciaz odkladam wizyte w serwisie. Do konca miesiaca jednak bede tam na pewno. Napisze jak poszlo.

dido
10-09-2004, 23:59
Szkoda ze mieszkam tak daleko, ale chyba się wybiore albo wyślę do W-wy. Chciałbym aby na zlot już był gotowy, a z drugiej strony trudno się jest z nim rozstać. Co ja wypisuję, chyba muszę się zacząć leczyć :D

admin
11-09-2004, 00:10
Mam identyczne podejscie, mimo iz ostatnio tylko "robote" odwalam zamiast sie realizowac "tfurczo"... ;)

pmcomp
12-09-2004, 20:33
Cholerka,

dopiero teraz dogrzebałem się do tego postu.

Jak robiłem na urlopie 2 tyg temu zdjęcia nad Balatonem, to też mi się wydawało że cosik krzywo i linia horyzontu mi ucieka. Ale składałem to na karb wiatru, słabej ręki z rana albo omamów.
Muszę zrobić jakieś testy ale dzisiaj już mi się nie chcę. Zamelduję.
Na szczęście moja puszka ma polską gwarancę Euro-Coloru (ufffff).
Pozdrawiam
Piotr

admin
12-09-2004, 21:45
Piotrze, Eurokoloru? Chyba raczej nie. Nikona serwisuje tylko Nikon Polska...

glisek
13-09-2004, 00:29
Witam Panowie,
Wlasnie sie doczytalem do tego tematu i faktycznie moj D70 tez ucieka lekko w prawo.
By to sprawdzic zrobilem bardzo prosty test.
postawilem aparat na biurku i w odleglosci ktora zapewniala ostrzenie postawilem oswietlona ekierke. No i sie okazalo, ze na matówce ekierka troche tak jakby krzywo stala, natomiast zdjecie bez zarzutu.
WNIOSEK: aparat musze trzymac lekko przekrecony w lewo.
WNIOSEK 2: Bede sie musial wybrac do serwisu.
WNIOSEK 3: Niestety w dobie obnizania kosztow produkcji i osiagania "double digit growth" i innych marketingowych produktow nalezy sie liczyc z obnizeniem jakosci produktu. :( (po prostu ktos w nikonie chcial se poprawic wyniki i nie przeszkolil albo zastosowal tanszy o 1 centa plastik)

Pozdrawiam

admin
13-09-2004, 00:36
Proponuje zerknac na temat posrednio zwiazany z naszym problemem: http://www.digitalweddingforum.com/ubbthreads/showflat.php?Cat=&Board=Edu&Number=259656&Main=259656 Zwroccie uwage na blok montazowy matrycy. Do tej pory sadzilem ze jest to wysoce precyzyjny element z bardzo dokladnym pasowaniem, tymczasem wyglada na to ze po poluzowaniu wkretow mocujacych mozna pokusic sie o dokladniejsze ustawienie, chocby o roznice w grubosci i luzie wkretow mocujacych. Moze sie myle ale wydaje mi sie ze taka regulacja powinna byc prosta, tymczasem serwis potrzebuje na to okolo 5 dni...! Na razie wytrzymuje z ta przypadloscia ale jednak jade do serwisu usunac wszystkie zauwazone problemy.

glisek
13-09-2004, 01:14
Admin,
mi sie wydaje, ze tu problemu nie ma z krzywo ustawiona matryca tylko z krzywizna na matowce. Zrob zdjecie ekierki na stole. Pewnie wyjdzie prosto, ale jak popatrzysz w wizjer to zobaczysz ze jednak nie jest tak prosto.

admin
13-09-2004, 01:23
Mam watpliwosci. Robilem juz test z poziomica. Wynika z niego ze ustawiony na niej aparat daje obraz przechylony o pol stopnia w prawo (w moim przypadku). Krotko mowiac kadruje na pionowa linie prosta, na zdjeciu gora jest przechylona w prawo.

glisek
13-09-2004, 01:28
Hm , to u mnie z koleji jest inaczej. Raczej matryca spoko a na matowce ucieka mi w lewo u gory.
Niestety zdjecia z tego co mam na matowce nie udalo mi sie zrobic.

pmcomp
25-10-2004, 11:15
Haaa,

wreszcie się chyba wezme za ten temat.

Zadzwoniłem dzisiaj do super serwisu na ul. Postepu i jakaś panna potraktowała mnie jak bym zadzwonił do jakiegoś call center.
Jak mi powiedziała o 2 tygodniach czekania (bo po okresie wakacyjnym "majom duzo roboty") to ja jej powiedziałem o niezgodności towaru ze specyfikacją.

Jutro tam pojadę i zobaczymy.
Zdam relację.

Pozdrawiam
Piotr

tzk
25-10-2004, 13:11
Raczej matryca spoko a na matowce ucieka mi w lewo u gory.

u mnie tez problem bardziej dotyczy matowki

Kaleid
25-10-2004, 13:27
Po analizie postow, przypadkow oraz rozmowie z serwisem: problem nie tyczy się matryc ino deczko przekrzywionego obrazu w celowniku. Serwis zalatwia problem.

admin
25-10-2004, 13:55
W celowniku? Co jest wiec ukladem odniesienia? Nie rozumiem tego... Jesli ustawiam aparat na wypoziomowanym podlozu, w kadrze mam wypionowane linie, naciskam migawke i obraz jaki dostaje jest obrocony o 1 stopien w prawo, to co ma do tego celownik? Powiem wiecej, co ma do tego matowka? Czy ja czegos nie kapuje? Prosze o oswiecenie!

Tr0n
25-10-2004, 14:07
Ja już nie wiem chyba zrobie testy. Ciezarek z linką będzie mi gwarantował pion idealny poziom uzyskam w akwarium z wodą aparat ustawiony poziomicami albo w oparciu o wyzej wymienione metody i wtedy zobaczę - bez patrzenia w celownik

Kaleid
25-10-2004, 14:07
No coz, jesli aparat jest wypoziomowany a obraz krzywy to faktycznie cos jest nie tak. Natomiast wszystkie przypadki jakie widzialem odnosily sie jedynie do przekrzywionego obrazu w celowniku wzgledem apratu :) Tzw "tilted viewfinder problem" pojawial swego czasu dosc czesto na zachodnich grupach dyskusyjnych

luxius
25-10-2004, 17:11
eeee. a mnie "leci" tylko po paru pivkah...:)

hesja
25-10-2004, 17:16
witam ;)
to raczej na pewno nie viewfinder ;)
ja robie fotki "prosto"
i tez kazda jest kopnieta w prawo o ok. 1 stopien
ale zyje z tym i nawet mam sie niezle ;)

Anonymous
25-10-2004, 19:54
Dzisiaj osobiście dzwoniłem do serwisu, w sprawie kopniętych fotek jakie wychodzą z mego D70, miły pan serwisant poinformował mnie, że nie ma żadnego problemu, proszę przywieżć sprzęt i w parę godz. będzie gotowy, najlepiej wcześniej telefonicznie się umówić na termin i zrobią praktycznie od ręki lub wysłać na koszt Nikona DHL-em, jeżeli posiada się gwarancję. Także w najbliższym czasie osobiście się wybiorę i przekaże jak przebiegła cała operacja.

Pozdrawiam

admin
25-10-2004, 23:06
Piotrze, tylko zrob to bo juz 5 osob, ze mna na czele, obiecywalo to wykonac i jak dotad nikt tego nie zrobil ;)

glisek
25-10-2004, 23:34
Tak moje biuro jest rzut kamieniem od Nikona ale tez jeszcze nie bylem.
W sumie to nawet sie zdazylem przyzwyczaic do tego mankamentu i wprowadzilem sobie do reki poprawke kalibrujaca - czasami dziala :)

Anonymous
26-10-2004, 00:34
Jak znam siebie to napewno to zrobie. Nie nawidze jak cos jest nie tak z moimi zabawkami. Przy najblizszej okazji gdy bede jechal do Wawy to napewno to uczynie i wszystkim oznajmie o tym fakcie.

gmoszkow
26-10-2004, 01:17
Dobra

I u mnie cosik jest krzywo. Nie wiem czy matryca czy celownik, ale jest i tyle.

No właśnie wykonałem test. I chyba jest prosto. Ja jak focę muszę zwracać większą uwagę na kąty.

Pozdrawiam

Grzegorz

MichalP
26-10-2004, 10:14
No i ja zrobilem test.
U mnie jest daleko od OK. :?
Najpierw wypozopmowalem stol (nie mem statywu-jeszcze :| )postawilem aparat tak aby caly spod aparatu dotykal do pow. stolu. Nastepnie powiesilem pion z grubej nitki i robilem zdiecia na srodku kadru i z bokow (NEF) - nie patrzac na linie siatki na matowce
WYNIK : zdiecie o jakis 1 stopien w prawo
WNIOSEK : Machnieta matryca o ok 1 stopien w lewo :?
Potem zaczolem robic zdiecia z mini statywu (dosc sztywna konstrukcja ale bez pozopmicy) i piony ustawialem do lini siatki na matowce. I tak jak w poprzednim tescie na srodku kadru i z samego brzegu (NEF)
WYNIK : zdiecie juz odjechalo na 2-3 stopnie w prawo :evil:
WNIOSEK : matowka jest juz odjechana na maxa :evil: w lewo
Jutro ide do serwisu (na szczescie mam 2 min drogi do nich- :) ) . Musze jeszcze ustalic czy mam " tylne ostrzenie " , ale to poradze sie Kaleida w innym watku :roll:

A i ma jeszcze inne pytanie : Czy ktos zauwazyl czy na brzegach zdiecia sa znieksztalcenia w sposob wkleslej beczki ")(" - wyszlo mi przy robieniu zdiec pionow po brzegach kadru

pmcomp
26-10-2004, 10:28
A i ma jeszcze inne pytanie : Czy ktos zauwazyl czy na brzegach zdiecia sa znieksztalcenia w sposob wkleslej beczki ")(" - wyszlo mi przy robieniu zdiec pionow po brzegach kadru

to już chyba "wina" obiektywu.

PS. też dzisiaj maszeruję do serwisu NP.

Piotr

MichalP
26-10-2004, 10:30
Obiektyw KIT 18-70 z ustawiana ogniskowa na 70 ...

pmcomp
26-10-2004, 13:52
Obiektyw KIT 18-70 z ustawiana ogniskowa na 70 ...

No właśnie. Zniekształcenia masz największe zawsze na końcach. Nie mam tego szkła więc nie mam porównania i prawdziwego zdania.

Oddałem dzisiaj swego ssskarbeńka do ssserwisu Nikon Polska. Najpierw wyskoczyli z terminem 14 dni, ja wyskoczyłem z pytaniem czy mam jechać do sprzedawcy po zwrot kasy, a z głębi Pan technik wyjęczał, że powinien dać rade na dzisiaj na 18.00.

Zobaczymy. Jak powiedziałem "krzywo wklejona matryca" to już wiedzieli o co chodzi. Poprosiłem też o kontrolę Back Focus.

Jak odbiorę to zamelduję.

PS. oddali prawie wszystko: kartę, aku, pasek ale ... obiektyw zostawili (podpięty 50/1.8). Co, nie mają własnych szkieł ?

Pozdrawiam
Piotr

admin
26-10-2004, 14:10
Ustawia Ci focus na Twoim szkle. Bardzo madrze. Powinno byc tak ze na kazdym bedzie dobrze, ale idealow nie ma ;)

pmcomp
26-10-2004, 14:13
Ustawia Ci focus na Twoim szkle. Bardzo madrze.


Hmmm, na to nie wpadłem. BF był przy okazji. Myślałem, że na tym szkle :wink: chcieli sprawdzić czy nie ŚCIEMNIAM, dając im zajęcie.
Jesli jest tak jak mówisz to chyba OK bo to najlepsze szkło z mojej kolekcji (chociaż może powinni ustawiać na najgorszym ?)

Piotr

admin
26-10-2004, 14:19
Ustawiac powinni na najlepszym. Dzieki duzej jasnosci beda w stanie znacznie lepiej korygowac. Na ciemnym szkle znacznie trudniej o precyzje. Szkoda ze nie pomyslalem wczoraj, wyslalbym im aparat do tej samej korekcji. dzis wieczorem bede na chwile w Warszawie, odebralbym... Doopa ze mnie ;)

pmcomp
26-10-2004, 16:31
Odebrałem,

jeśli myślicie, że ustawili idealnie to jesteście w błędzie. Jest tak na oko 3 razy lepiej niż było ale dalej jest krzywo :evil: . Było bardzo krzywo, Admin widział próbki, teraz jest mało krzywo. Ciekawe czy da się to idealnie ustawić? Zrobię jeszcze próby za statywem ale ja swoim rencom wierzę (zastrzegam, nic nie piłem ... jeszcze :lol: ).

Aha, zmiana z bardzo na mało krzywo zajęła im ok 4 godzin tak więc nie dawajcie sonbie kitu wciskać, że dwa tygodnie.

Puszkę zabrałem, wykłócać się na razie nie będę.

Back Focusa nie miałem.

Pozdrawiam

Piotr

MichalP
02-11-2004, 10:33
Wiec dzis oddaje ponownie do serwisu NP (na szczescie mam blisko).
Co zrobiono wczesniej :?: : poprawiono krzywizne, ale nie do konca. Bede dzis oponowal o ponowna korekte :roll: .
Czego sie dowiedzialem :?: :
1. Wyrownuje sie tylko matryce ( nie matowke )
2. Matryce wyrownuje sie do lini siatki na matowce :?: :shock:
3. Linie siatki na matowce nie sa na matowce tylko na plytce umieszczonej przed matowka :idea:
4. Cyt. "Nie nalezy sie sugerowac poziomowaniem statywu, aby zrobic idealnie wypoziomowane zdiecie" - zawsze poziomowac do matowki :shock: :roll:

Czy ktos moze sie ustosunkowac :?:

admin
02-11-2004, 10:45
Sa w tej informacji i plusy i minusy. Jedno jest pewne. Jesli ktos (np. ja) sugeruje sie liniami pomocniczymi to wyrownanie matrycy do nich jest uzasadnione. Jesli jednak ktos (jak rowniez ja) chcialby aby linie pomocnicze byly wypoziomowane wzgledem poziomicy na statywie, moze nie byc zadowolony. W obu przypadkach jest cos nie tak, bo nalezaloby przyjac ze linie pomocnicze powinny trzymac poziomy. Tymczasem jesli wyrownamy do nich matryce i nie bedzie to poziom statywu, to znaczy ze punktem odniesienia jest tylko siatka pomocnicza. Co wtedy gdy nie korzystamy z siatki?

Zagmatwalem troche. Musze to jeszcze raz przemyslec ;)

MichalP
02-11-2004, 11:14
Mysle, ze logiczne jest to :
Aparat , amtowka (linie siatki) i matryca powinny byc wypoziomowane wzgledem siebie i ziemi idealnie.
Naprawde to jest az taki problem :?:

luxius
03-11-2004, 19:06
tylko zeby sie wam z dydtorja obiektywow nie pomieszalo, bo tego "mily pan serwisant" raczej nie zrobi :))

admin
03-11-2004, 19:43
Luxius, nie obrazasz nas? ;)

luxius
05-11-2004, 11:20
troche sie zakalapuckalem :) miala byc dystorsja. sorry. sie spieszylem

Anonymous
02-01-2005, 21:06
Witam Wszystkich
Niedawno poruszyłem temat kosztów naprawy (regulacji matrycy) w serwisie Nikon Polska.
Pragnę poinformawać, że usługa ta, wraz z "czyszczeniem matrycy", kosztuje 100 PLN (oczywiście, jeżeli Ktoś nie posiada gwarancji). W przypadku mojego aparatu nadal nie zlikwidowano tej przypadłości całkowicie. Nastąpiła tylko znaczna poprawa...
Pozdrawiam
frąsiu

Anonymous
16-01-2005, 19:47
Witam,
przeczytalem watek, bo sam u siebie stwierdzilem ten problem.

Jak czytam o kombinacjach z poziomowaniem aparatu itd, to dziwie sie ze ktos nie wpadl na znacznie prostszy sposob:
Kartke A4 polozyc (powiesic) na ciemnym tle, ustawic brzegi kartki rowno do krawedzi kadru lub linii siatki (oczywiscie na statywie) i wyzwolic pilotem lub samowyzwalaczem.

Ja wlasnie robiac reprodukcje zauwazylem ze kazde zdjecie jest skrecone w prawo o ok 1,5 st.
W przyszlym tygodniu wybiore sie do serwisu.

pozdrawiam
piotr

Anonymous
16-01-2005, 20:33
Witam !
Piszę tu pierwszy raz. U siebie zauważyłem błąd przekrzywionego kadru kiedy chciałem sfotografować napiętą tasiemkę dokładnie równolegle do krawędzi kadru.
Aparat zapięty do ramienia reprodukcyjnego na kolumnie powiększalnika,
Wszystko dokładnie ustawione a kadr krzywy :(
Wymyśliłem w związku z tym następujący test:
- aparat leży na stole (w przypadku kitowego 18-70 podparłem tulipan dekielkiem i akurat było idealnie)
w odleglości 50 cm ustawiona linijka (lub cokolwiek w co możemy uwierzyć, że ma równoległe krawędzie) prostopadle do osi optycznej
najlepiej żeby ta linijka miała 5 cm szerokości, wtedy oś optyczna jest równoległa do stołu
pstrykamy
powiększamy na lcd i przesuwamy obraz krawędzi linijki do krawędzi lcd
oceniamy
U mnie taka fotka wykazuje, że matryca jest prosto, ponieważ obraz krawędzi linijki
jest dokładnie równoległy do krawędzi wyświetlacza lcd. W trakcie tego samego testu, patrząc przez wizjer, widzę że krawedź linijki nie jest równoległa do nitek pajęczych w celowniku - wniosek: żle ustawiona matówka w stosunku do całego body.
pozdrawiam
Marek

glisek
16-01-2005, 22:26
robilem to samo tyle ze z ekierka :) pare miesiecy temu :)
a po pewnym czasie matowka jakos mi sie ulozyla i teraz jest prosto.

Anonymous
17-01-2005, 11:13
czy D100 tez miewa takie problemy?

Pozdrawiam Rave

Anonymous
17-01-2005, 18:30
Krzywe matryce, spieprzony pomiar, mora...ciekawe co jeszcze.....Nikon...firma legenda. Kupa smiechu nie aparat..na kazdym kroku szacowny Nikon tylko sie kompromituje. D2x to tez jakis smiech....1.5 crop, iso ograniczone do 800..co to wogole ma ma byc. Jak tak dalej pojdzie to marnie skoncza....legendarna firma foto wykonczona przez producenta kserokopiarek.

Anonymous
17-01-2005, 18:34
Gościu - Go Back in Lobby ... I pisz tutaj dużo !

kulka
19-01-2005, 16:40
Niestety mnie to nie omineło u mnie równiez leci w prawo ..niestety
Lubie focic krajobrazy i troszke mnie to denerwuje ze musze odchylac aparat w lewo zeby prosto wyszlo. Gdyby to byl canon A60(taki wczesniej mialem ) to kij ale aparat za taka kaske ...ehhh
Na poczadku myslalem ze zle trzymam aparat ale kadrowalem idealnie a na wyswietlaczu jakas lipa wychodzila . Mam wrazenie ze wczesniej mialem z tym mniejszy problem tzn krzywienie bylo mniejsze ,ciekaw jestem czy to jest wada "postepowa" a moze sie cos w lewo odegnie ;)
PS:Ile kosztuje w serwisie taka korekta ?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.album.com.pl/szulala5490/109758.jpg)

Pawel Pawlak
19-01-2005, 18:32
jeśli to zdjęcie ma obrazować źle wklejoną matrycę w Twoim D70 to odnoszę wrażenie że jak zrobisz to zdjęcie celując prostopadle w ten obiekt to matryca wróci do właściwego położenia ;) na moje oko u to zdjecie wykazuje "Krzywą" perspektywę a nie matrycę.

pozdrawiam

[ Dodano: Sro Sty 19, 2005 5:37 pm ]

Krzywe matryce, spieprzony pomiar, mora...ciekawe co jeszcze.....Nikon...firma legenda. Kupa smiechu nie aparat..na kazdym kroku szacowny Nikon tylko sie kompromituje. D2x to tez jakis smiech....1.5 crop, iso ograniczone do 800..co to wogole ma ma byc. Jak tak dalej pojdzie to marnie skoncza....legendarna firma foto wykonczona przez producenta kserokopiarek.

To nie świadczy o wyjątkowej wadliwości sprzętu tylko o konsumentach tego sprzętu którzy jak na profesjonalistów przystało okazują się znacznie bardziej dociekliwi i krytyczni niż użytkownicy aparatów innych firma kryjących w sobie dokładnie te same wady co modele firmy N(inon)ajlepszej ;) :lol:

Anonymous
16-04-2005, 09:48
...witam, własnie tu calkiem przypadkiem trafilem i mam zamioar kupic taki aparat, i teraz sam nie wiem co robic moze ktos mi cos doradzi.... a moze zmienic firme?....

ALF
16-04-2005, 11:45
kup to co tobie bardziej pasuje...nie ma aparatów bez wad...pewnie nawet w F5 by się cóś znalazło :mrgreen:

Anonymous
16-04-2005, 12:00
aaa a cio sie dzieje z tym back focusem i jak to sprawdzic przy zakupie , o matrycy juz wiem wiec napewno ja przetestuje... prosze o podpowiedz jak sprawdzic ten back focus...

ALF
16-04-2005, 14:05
na szybko nie sprawdzisz, bo z różnymi obiektywami są różne efekty...z kitem może nie być, a z 300 może być :wink:

dido
17-04-2005, 17:33
Krzywe matryce, spieprzony pomiar, mora...ciekawe co jeszcze.....Nikon...firma legenda. Kupa smiechu nie aparat..na kazdym kroku szacowny Nikon tylko sie kompromituje. D2x to tez jakis smiech....1.5 crop, iso ograniczone do 800..co to wogole ma ma byc. Jak tak dalej pojdzie to marnie skoncza....legendarna firma foto wykonczona przez producenta kserokopiarek.

Zgadzam się, ale i tak lubie swojego Nikona i nie zamienię go na żaden inny. :wink:

Cichy
18-04-2005, 15:38
Zachodzę w głowę, jak można "wklejać" element półprzewodnikowy w płytę główną? Przecież elektronika jest tak precyzyjna, że wchodzą wm w grę mikrometry, to po pierwsze. Po drugie matryce są wlutowywane w płytę, a nie wklejane.

Jeśli faktycznie ktoś zauważył odchylenie w poziomie (no ale to musiałyby być chyba pomiary laboratoryjne, aparat na statywie z poziomicą), upatrywałbym tytaj przyczynę w krzywym lustrze lub matówce, a nie "krzywo wklejonej matrycy".

Na koniec dodam, że jeśli nawet istnieje jakieś odchylenie (czego wcześniej nie zauważyłem) to podejrzewam, że błąd pomiaru przy kadrowaniu "na oko" i drgania ręki będą bardziej wpływały na efekt końcowy, niż minimalne odchylenie elementów wewnątrz korpusu.

Reasumując - tania sensacja.

arra
18-04-2005, 17:15
Krzywe matryce, spieprzony pomiar, mora...ciekawe co jeszcze.....Nikon...firma legenda. Kupa smiechu nie aparat..na kazdym kroku szacowny Nikon tylko sie kompromituje. D2x to tez jakis smiech....1.5 crop, iso ograniczone do 800..co to wogole ma ma byc. Jak tak dalej pojdzie to marnie skoncza....legendarna firma foto wykonczona przez producenta kserokopiarek.

Producent kserokopiarek do piet nie dorasta Nikonowi nawet z krzywa matryca. Godzina ze sprzetem firmy C. wystarczy zeby sie o tym przekonac....