PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia kościół - pod jakim kątem lampa?



xcebikx
11-01-2009, 01:28
Siema!
Mam pytanko do fotoreporterów ślubów.
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Kościół - dosyć duży. Światła na bank od niczego nie odbijemy. Do D80 mamy przypięte coś jasnego 1,8 1,4 ewentualnie 2,8. Kierujemy obiektyw w stronę pary młodej i teraz kluczowe pytanie. Pod jakim kątem ustawić lampę? Prosto w sufit czy lekko pod kątem pary młodej, bo mniemam, że nie na wprost.
Wiem, wiem, że do póki nie spróbuję nie będę wiedział, jednak może ktoś z Was znalazł się już w takiej sytuacji?
Pzdr

xcebikx
11-01-2009, 01:29
Acha. Kościół do najjaśniejszych nie należy. W oknach ma kolorowe pierdoły :)

jacek.gold
11-01-2009, 01:42
artyści powiedzą: bez lampy!!! to barbarzyństwo błyskać
ja bym powiedział 1/20 1/30 a może 1/15 zależy jaki kościół i dopalać na 1 lub 2 lampki
jak jedną to pod kątem
jak dwie to boczna pod katem a sterujaca na wprost na minusie a czasem na zero
ale na szczęście ja się nie znam :)

segl
11-01-2009, 02:21
Ja w takiej sytuacji najszesciej podpinam N50 1.4 i robie na 1/40 f 1.8 / ISO 800 / SB-800 na TTL -1 pod katem 45 ale prawda jest taka, że jak sam nie sprawdzisz to sie nie dowiesz bo może być różnie. Jak masz ciemniejszy obiektyw niż 1.8 to proponuje ostrzyć na pare młodą i modlic się do najbliżego obrazu w kościele żeby się udało :)

trrr
11-01-2009, 02:50
a co nie wyszło...

xcebikx
11-01-2009, 12:52
Dopiero może nie wyjść :)

RBT
15-01-2009, 18:09
Jeśli światło lampy nie może być od niczego odbite to nie ma sensu odchylać palnika, bo tylko szybciej zużyjemy lampę i zwiększymy niepotrzebnie temperaturę naszej planety. W tej sytuacji, jeśli jest za mało światła zastanego (lub oświetla ono scenę w sposób niewłaściwy) trzeba błyskać na wprost. Jedynym, bardzo mało znaczącym, środkiem poprawiającym efekty oświetlenia (tylko z bliska) będzie założenie dyfuzora znacznie zwiększającego powierzchnię świecącą.

stock
15-01-2009, 18:46
staraj się bez lampy zrobić. A jak już musisz to z dyfuzorem i palnik ciut w górę...

Pimps
15-01-2009, 18:51
Moja rada to ISO 640 - 800 palnik na wprost z dyfuzorem, lampę skorygować na -1 do -1,6EV - jak jest możliwość to światło dobić.

wilus
15-01-2009, 18:59
proponuje ostrzyć na pare młodą i modlic się do najbliżego obrazu w kościele żeby się udało :)
już wiesz co robić :mrgreen: ?

załóż duzy dyfuzor nawet taki z papieru na gumce, palnik w górę lekko pochylony żeby ukierunkować odbite światło, wysokie iso, duża dziura,
pod żadnym pozorem nie wal prosto w facjaty, resztę opisał segl

markB
15-01-2009, 19:09
Załóż sobie "sztuczny sufit" (http://www.lumiquest.com/products/pocket-bouncer.htm lub http://www.lumiquest.com/products/ultrasoft.htm) i wypróbuj przed ślubem w kościele czy dasz radę pstrykać przy świetle zastanym z ewentualnym dopalaniem.

pinio111
16-01-2009, 09:37
a propos sztucznego sufitu, dobrze kolega prawi. Wczoraj zmajstrowałem takie coś i testy przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Wiem że to pewnie w jakimś sensie piractwo ale wkleję zdjęcie podróby albo raczej odrysowanego lumiquesta. W sumie to tylko kawałek tekturki w odpowiedni sposób przycięty

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://1.1.1.1/bmi/minolta.passion.free.fr/galleries/Bricoles/Bounce002.jpg)
lub 80% w górę 20 do przodu

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://1.1.1.3/bmi/minolta.passion.free.fr/galleries/Bricoles/Bounce004.jpg)
a tutaj oryginał
http://www.lumiquest.com/products/80-20.htm

sokrates
16-01-2009, 10:04
ISO 640, czas taki jak utrzymasz, max otwarty obiektyw, na lampę załóż dyfuzor fonga i delikatnie doświetl. albo wspomniany już sztuczny sufit. Lampą na wprost, nawet z dyfuzorem staraj się nie świecić.

pinio111
16-01-2009, 10:24
Miałem wkleić ale się nie wkleiło
http://minolta.passion.free.fr/picture.php?cat=17&image_id=10710
http://minolta.passion.free.fr/picture.php?cat=17&image_id=10711

luczek
21-01-2009, 20:11
Mam takie pytanko może dziwne: Nie widział ktoś takich "wycinanek" do lampy wbudowanej? ;-)

Jarek Sikora
22-01-2009, 00:39
Znam gościa, który rozstawia dwie lub trzy lampy i odbija je od ścian/sufitu nawet w duzych kościołach.

Jarek Sikora
22-01-2009, 20:58
Tu można zobaczyć efekty oświetlania kilkoma lampami:

http://galerie.pieknydzien.pl/2008/oliwia_i_marek/

rafal0325
23-01-2009, 00:00
Miałem wkleić ale się nie wkleiło
http://minolta.passion.free.fr/picture.php?cat=17&image_id=10710
http://minolta.passion.free.fr/picture.php?cat=17&image_id=10711

A dlaczego w tym jednym z sufitów sa takie dziury jak w serze szwajcarskim?

pinio111
23-01-2009, 10:33
jest to produkt firmy lumisoft o nazwie 80-20. Dziury są po to żeby część światła lampy leciała w sufit a część do przodu w proporcjach 80 % - 20 % jak sama nazwa wskazuje. Wersji z dziurami nie robiłem, ale wersję bez dziur naprawdę warto dla próby wyciąć sobie z jakiegoś brystolu