PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki najlepszy MATOWY papier Epsona do r285?



mmmak
10-01-2009, 18:27
Prosze o doradzenie w sprawie papieru matowego i czy takowy wogóle ma sens zastosowania w drukarce atramentowej bo wszedzie widze dostepne paiery błyszczące a matów jak na lekarstwo.
Dokładnie chodzi mi o Epsona r285 więc i papier wolałbym także Epsona. Na razie mam Premium Glossy i wydruk jest super ale błyszczacy mi nie leży.

rabijki
10-01-2009, 18:52
epson archiwal matt
o następujących parametrach:
Basis Weight = 192g
Opacity = 94%
ISO Brightness + 104%
Thickness = 0.26mm


Papier ten pozwala uzyskać klasyczną galeryjną odbitkę o doskonałej matowej fakturze i wspaniałej bieli tła
jest cienki jak kiedys papiery foto, ma ladna fakture i mozesz pobrac profile ze strony epsona

pozdro
olo

Maciex
10-01-2009, 18:55
proszę bardzo:

http://www.epson.pl/internetLive/dctm/content/PL/pl_PL/supplies/details/POL-Matte-Papers-PL.inter.jsp

ale rzeczywiście trudno dostać w zwykłych sklepach, najlepiej kupić on-line:

http://www.epson-store.de/cp/lp/?WT.mc_id=epson_pl_top_menu

mmmak
10-01-2009, 20:44
epson archiwal matt
o następujących parametrach:
Basis Weight = 192g
Opacity = 94%
ISO Brightness + 104%
Thickness = 0.26mm


Papier ten pozwala uzyskać klasyczną galeryjną odbitkę o doskonałej matowej fakturze i wspaniałej bieli tła
jest cienki jak kiedys papiery foto, ma ladna fakture i mozesz pobrac profile ze strony epsona

pozdro
olo

z tego co widze to jest papier do tuszy pigmentowych - w r285 chyba jest inny - chyba że sie myle

asmod
10-01-2009, 21:04
z tego co widze to jest papier do tuszy pigmentowych - w r285 chyba jest inny - chyba że sie myle

Dziwne, ale wyszukiwarka materiałów z espon-store umieszcza go na liscie materiałów ekspolatacyjnych dla R285.
Też szukam papieru matowego do R285 - szczególnie do wydruków B&W. Może się wypowie ktoś, kto go używał z
atramentami Claria.

msz1977
10-01-2009, 21:33
Matte Paper heavyweight, 167 g/m2 A4.
Używam, ale jestem średnio zadowolony, MZ jest w miarę dobry.
Subiektywne odczucie, pije sporo więcej tuszu, niż powinien;).

asmod
10-01-2009, 22:14
Matte Paper heavyweight, 167 g/m2 A4.
Używam, ale jestem średnio zadowolony, MZ jest w miarę dobry.
Subiektywne odczucie, pije sporo więcej tuszu, niż powinien;).

Może coś bardziej konkretnego: rozmycie kolorów, nasycenie, głębokość czerni w B&W ?

To może ktoś "męczył" papier MATTPLUS lub MATT PROOFING PermaJetu Clarią ?

h2o
10-01-2009, 22:32
Dziwne, ale wyszukiwarka materiałów z espon-store umieszcza go na liscie materiałów ekspolatacyjnych dla R285.
Też szukam papieru matowego do R285 - szczególnie do wydruków B&W. Może się wypowie ktoś, kto go używał z
atramentami Claria.jak chcesz drukować BW to nie z CLARIA. Mam tą samą drukarkę i do BW nie nadaje się. Musisz wyskubać na coś co ma tusze pigmentowe w tym 3 czarne. Na tym można drukować BW.

h2o
10-01-2009, 22:34
Może coś bardziej konkretnego: rozmycie kolorów, nasycenie, głębokość czerni w B&W ?

To może ktoś "męczył" papier MATTPLUS lub MATT PROOFING PermaJetu Clarią ?
Tobie też odpowiem - szkoda papieru. Z CLARIĄ drukuj tylko kolor.

asmod
10-01-2009, 23:11
h2o tak myślałem. Znalazłem jednak w necie do druku B&W coś takiego:
http://cityinkexpress.co.uk/R285-Mono_Pigment_Ink_cartridge_for_Epson_R285.html
trochę drogawo, ale może warto spróbować ? Musiałbym tylko kupić kasowalne kartridże lub system stałego zasilania.

msz1977
11-01-2009, 00:49
Może coś bardziej konkretnego: rozmycie kolorów, nasycenie, głębokość czerni w B&W ?


Sorry.
Już piszę.
rozmycie kolorów - cieńkie, do papieru matt,
nasycenie - dobre,
głębokość czerni w B&W - więcej niż dobra średnia, jeśli masz odpowiednie sterowniki.
MZ.

Czornyj
11-01-2009, 00:56
jak chcesz drukować BW to nie z CLARIA. Mam tą samą drukarkę i do BW nie nadaje się. Musisz wyskubać na coś co ma tusze pigmentowe w tym 3 czarne. Na tym można drukować BW.

Nada się, tylko albo trzeba stosować zarządzanie barwą i kontrolować warunki oświetleniowe, albo użyć QuadToneRIP i drukować czystą czernią. Oczywiście - drukarka z rozbieloną czernią da lepsze rezultaty, tylko to już niestety są koszty.


Matte Paper heavyweight, 167 g/m2 A4.
Używam, ale jestem średnio zadowolony, MZ jest w miarę dobry.
Subiektywne odczucie, pije sporo więcej tuszu, niż powinien;).

To nie jest papier fotograficzny, do powiększeń nadaje się średnio.

msz1977
11-01-2009, 01:33
To nie jest papier fotograficzny, do powiększeń nadaje się średnio.

To tak grzecznie zapytam, do czego jest ten papier?

Czornyj
11-01-2009, 02:24
To tak grzecznie zapytam, do czego jest ten papier?

To karton, na którym można wykonywać wydruki dobrej jakości. Do projektów, wydruków próbnych, makietek, ew. kopii akwarelek, rysunków, grafik, ale do drukorawnia fotografii raczej nie jest dedykowany i charakterem nie przypomina papieru fotograficznego.

mmmak
11-01-2009, 09:29
Ti mógłby ktos polecic jakis matowy papier czy żaden sie nie bedzie nadawał do tej drukarki ?

T&T
11-01-2009, 10:20
Sprawdź papiery Ilforda. Na pewno coś znajdziesz. W dodatku Ilford na ogólnej stronie udostępnia profile. Nie sprawdzałem czy są do twojej drukarki bo się trzeba zalogować. Ale możesz to sprawdzić sam.

asmod
11-01-2009, 11:07
Ti mógłby ktos polecic jakis matowy papier czy żaden sie nie bedzie nadawał do tej drukarki ?

mmmak, to spróbuj może ten: http://www.cyfrowaciemnia.pl/go/_info/?id=266

Sam jestem ciekaw rezultatów, a firma cyfrowaciemnia robi za darmo profile do drukarki. Tylko musisz najpierw
kupić lub zdobyć przynajmniej jeden arkusz tego papieru. Paczka 25szt. to koszt ok. 30zł - więc nie tragicznie
drogi.

Ilforda z fotograficznych, to chyba tylko pearl i satin. Profili do R285 nie znalazłem, ale chyba od 1400 się nadadzą
(ten sam atrament ?).

msz1977 dzięki. Pewnie przyjdzie kupić po paczce z każdego i popróbować.

mmmak
11-01-2009, 11:41
ja poszukuje jeszcze papieru firmy Red River ale nei moge znaleźć polskiego dystrybutora.

Co do cyfrociemni to mozna zakupic zestawy testowe

T&T
11-01-2009, 23:29
Z tego co wiem tego papieru nie dostaniesz w Polsce. Ale widzę, że czytasz Kelby'ego.

mmmak
12-01-2009, 17:53
no tak czytam Kelby'ego - pomogło mi to np za pierwszym razem uzyskać wydruk lepszy niz labu. Jak uzywac materiałów to tez najlepszych więc wciąż czekam na sugestie

h2o
12-01-2009, 22:34
h2o tak myślałem. Znalazłem jednak w necie do druku B&W coś takiego:
http://cityinkexpress.co.uk/R285-Mono_Pigment_Ink_cartridge_for_Epson_R285.html
trochę drogawo, ale może warto spróbować ? Musiałbym tylko kupić kasowalne kartridże lub system stałego zasilania.Fajne ale to nie jest chyba produkt epsona? No i pytanie jak z profilami do tego etc ;-)

h2o
12-01-2009, 22:41
Ja mam za sobą dopiero ze 30 testowych wydruków. Najlepsze efekty uzyskałem na papierach ILFORD SMOOTH PEARL i GLOSS Paper (Czerwony i Zielony). Nie polecam CLASSIC GLOSS. Tani ale do bani - wychodzi mozaika. Mam jeszcze matowy BARYT HARMANA ale nie wiem czy nie przerasta on R285 ;-) Wydruki wg sugerowanych ustawień są dosyć ciekawe ale nie jest to w pełni nasycony, żywy kolor.

Co do profili i ILFORDa, to na stonce jest PDFik, a w nim sugerowane ustawienia sterownika EPSONa, które pozwalają uzyskać jak najlepsze efekty. Szczególnie polecam ten SMOOTH PEARL - jest super!

mmmak
12-01-2009, 23:16
mozesz dac linka d tego pdf-a ? nie moge znalezc go

h2o
12-01-2009, 23:32
trzeba sobie wyklikać ;-)

http://ilford.com/profiles/pdf/Generic_Galerie.pdf

jest w zasadzie to samo, co znajduje się w pudełku na ulotce z papierem, ale bardziej aktualne ;-)

I jeszcze mały TIPS. Ja mam VISTę. Jak drukuje bezpośrednio z NX2 czy PS to wychodzi mi sieczka. Żona wydrukowała sobie w sposób naturalny z Galerii Windows i od tej pory wszystko (nawet z NEFów) drukuję spod systemu, dopasowując oczywiście profile do nośnika.

asmod
13-01-2009, 09:19
Zobaczcie jakie testy papieru podaja 123drukuj: http://www.123drukuj.pl/pdf/test_mat.pdf
Ciekawe jak jest w rzeczywistości ?

asmod
13-01-2009, 19:33
Znalazłem jeszcze jedną f-mę z papierem MATT: http://sklep.inks.pl/index.php?action=przedmiot&id_przedmiot=290
Mają też atramenty Lyson Quad Black po 96,38 za 125ml do wydruków B&W

h2o - profile dla tuszy z cityinkexpress niestety trzeba sobie zrobić odpłatnie (chyba, że ktoś ma znajomego który zrobi to free).

Powracam do pytania: czy można użyć (z dobrym skutkiem) profili od drukarki Epson 1400 do R285 (ten sam atrament)?

Czornyj
13-01-2009, 21:27
Powracam do pytania: czy można użyć (z dobrym skutkiem) profili od drukarki Epson 1400 do R285 (ten sam atrament)?

Jeśli to napewno ten sam atrament - np. kasetki z tuszem mają ten sam kod i można je stosować w tych modelach zamiennie - to nie powinno być problemu.

mmmak
13-01-2009, 21:48
epson 1400 - Czarny T0791, błękitny T0792, purpurowy T0793, żółty T0794, jasnobłękitny T0795, jasnopurpurowy T0796
epson r285 - Czarny T0801 Cyjanowy T0802 Purpurowy T0803 Żółty T0804 Jasno-cyjanowyT0805 Jasno-purpurowy T0806

wiec chyba nie to samo

h2o
13-01-2009, 22:04
hmm.... zaczyna mnie to coraz bardziej interesować - mowa o stałym zasilaniu. Znalazłem na alledrogo coś takiego http://allegro.pl/item524669542_epson_r285_rx585_latwonapelnialne_t0 801_801_806.html tylko zastanawiam się co tam wlać, aby uzyskać jakość dajmy na to lepszą od tuszy EPSONA? ;-) Ktoś coś testował?

asmod
13-01-2009, 22:05
Jeśli to napewno ten sam atrament - np. kasetki z tuszem mają ten sam kod i można je stosować w tych modelach zamiennie - to nie powinno być problemu.

Mi nie chodzi o kasetki, tylko o tusz. Obie używają atramentów Claria. Czy te atramenty nie są takie same ?
Jeśli są, to chyba nie powinno być problemu - jeśli nie, to wiadoma sprawa "się nie da".



epson 1400 - Czarny T0791, błękitny T0792, purpurowy T0793, żółty T0794, jasnobłękitny T0795, jasnopurpurowy T0796
epson r285 - Czarny T0801 Cyjanowy T0802 Purpurowy T0803 Żółty T0804 Jasno-cyjanowyT0805 Jasno-purpurowy T0806
wiec chyba nie to samo

w epson store do
1400: Black T0791, Cyan T0792, Magenta T0793, Yellow T0794, Light Cyan T0795, Light Magenta T0796
R285: Black T0801, Cyan T0802, Magenta T0803, Yellow T0804, Light Cyan T0805, Light Magenta T0806
wszystkie atramenty Claria, więc jakby to samo ?

Nie wydaje mi się żebyś uzyskał rezultaty lepsze innymi atramentmi niż Epsona. Jedynie przy wydrukach B&W
można spróbować zastosować specjalne zestawy np. Lyson Quad Black. Tylko że to są chyba tusze pigmentowe
i nie wiem jak wytrzymają je głowice R285.

Czornyj
13-01-2009, 22:26
Mi nie chodzi o kasetki, tylko o tusz. Obie używają atramentów Claria. Czy te atramenty nie są takie same ?
Jeśli są, to chyba nie powinno być problemu - jeśli nie, to wiadoma sprawa "się nie da".

Atramenty niekoniecznie są takie same, a dodatkowo drukarka może być inaczej zlinearyzowana. Przykładowo - Epson dawniej linearyzował drukarki pod gamma 1,8, a obecnie pod gamma 2,2.

Czy Epson nie dostarcza z R285 standardowych profili do Epsonowskiego papieru?

asmod
13-01-2009, 22:32
Atramenty niekoniecznie są takie same, a dodatkowo drukarka może być inaczej zlinearyzowana. Przykładowo - Epson dawniej linearyzował drukarki pod gamma 1,8, a obecnie pod gamma 2,2. ?

I z tym może być problem - trzeba będzie spróbować organoleptycznie.


Czy Epson nie dostarcza z R285 standardowych profili do Epsonowskiego papieru?

Dostarcza, ale nie ma profili do papieru Ilforda, PremaJet i innych, a są do Epson 1400. Więc chcąc zaoszczędzić stówkę na profilu, może można użyć z 1400.

Jak już jesteśmy trochę na offie, to mam pytanie jak właściwie działają samoresetujące kartridże - bo chyba nie po każym wyłączeniu i włączeniu drukarki ?

h2o
13-01-2009, 22:37
aha. Czyli nie ma sensu szukać zamienników tuszy EPSONa, a profile do R285 od 1400. No i pozamiatane ;-)

Czornyj
13-01-2009, 22:40
I z tym może być problem - trzeba będzie spróbować organoleptycznie.



Dostarcza, ale nie ma profili do papieru Ilforda, PremaJet i innych, a są do Epson 1400. Więc chcąc zaoszczędzić stówkę na profilu, może można użyć z 1400.

Jak już jesteśmy trochę na offie, to mam pytanie jak właściwie działają samoresetujące kartridże - bo chyba nie po każym wyłączeniu i włączeniu drukarki ?

Jest duże prawdopodobieństwo, że te do 1400 będą pasować do R285, ale wolałbym zobaczyć profile.

Kasety samoresetujące samoresetują się po "wyczerpaniu" atramentu.

asmod
13-01-2009, 22:43
Jest duże prawdopodobieństwo, że te do 1400 będą pasować do R285, ale wolałbym zobaczyć profile.

Kasety samoresetujące samoresetują się po "wyczerpaniu" atramentu.


Hmm, mogę podesłać np. od Ilforda :)

A może kto wie, gdzie mogę kupić dobre, a nawet bardzo dobre i niekoniecznie tanie samoresetujące kartridże ?

Czornyj
13-01-2009, 23:16
Oglądnąłem fabrycznego Ilforda Smooth Pearl dla R1400 i jakiś profil wykonany usługowo dla R285 - pewne różnice były, ale profil wykonany na zlecenie był dość nędzny. Czy do R285 nie ma profili fabrycznych profili Epsona?

h2o
13-01-2009, 23:22
Oglądnąłem fabrycznego Ilforda Smooth Pearl dla R1400 i jakiś profil wykonany usługowo dla R285 - pewne różnice były, ale profil wykonany na zlecenie był dość nędzny. Czy do R285 nie ma profili fabrycznych profili Epsona?a to nie są te, które instalują się wraz z oprogramowaniem drukarki? Jak zajrzałem dziś do ICC to jest tam cała lista papierów EPSONA. Myślę, że podstawiają się automatycznie z wyborem odpowiedniego medium...

PS. Testuje teraz na R285 profile od 1400 z papierem HARMAN MATT FB Mp. Jest lepiej ale ma problem z odcieniami morza... no ale poczekam dobe aż lepiej wyschnie ;-)

asmod
13-01-2009, 23:39
a to nie są te, które instalują się wraz z oprogramowaniem drukarki? Jak zajrzałem dziś do ICC to jest tam cała lista papierów EPSONA. Myślę, że podstawiają się automatycznie z wyborem odpowiedniego medium...;-)

Na mój gust, to te profile. Pliki *.icc z katalogu /Windows/system32/spool/drivers/color


PS. Testuje teraz na R285 profile od 1400 z papierem HARMAN MATT FB Mp. Jest lepiej ale ma problem z odcieniami morza... no ale poczekam dobe aż lepiej wyschnie ;-)

No to super, daj znać jak wyjdą, gdy wyschną.

Czornyj
13-01-2009, 23:40
a to nie są te, które instalują się wraz z oprogramowaniem drukarki? Jak zajrzałem dziś do ICC to jest tam cała lista papierów EPSONA.

Te te te - możecie jakiś jeden gdzieś wstawić?

asmod
13-01-2009, 23:45
Te te te - możecie jakiś jeden gdzieś wstawić?

Nie mam aktualnie gdzie, ale mogę podesłać na maila - plik nieduży 742k.

asmod
14-01-2009, 09:24
Wystawiłem trzy profile tutaj : http://asmod.pentax.org.pl/icc/
- tylko proszę mnie nie bić z domenę ;)

Czornyj
14-01-2009, 11:48
Wystawiłem trzy profile tutaj : http://asmod.pentax.org.pl/icc/
- tylko proszę mnie nie bić z domenę ;)

Dzięki - teraz jeszcze jakby ktoś mógł podesłać profil od Glossy albo Premium Glossy do R1400, to będę wdzięczny...

asmod
14-01-2009, 12:52
Wrzuciłem w to samo miejsce wszystki pliki *.icm z 1400 i pliki *.icc Ilforda dla papierów glossy i high_glossy dla epsona 1400.

Czornyj
14-01-2009, 13:23
Wrzuciłem w to samo miejsce wszystki pliki *.icm z 1400 i pliki *.icc Ilforda dla papierów glossy i high_glossy dla epsona 1400.

Dzięki - z profili wynika, że gamut 1400 i R285 jest praktycznie ten sam (czyli są to najprawdopodobniej to te same tusze), ale niestety są różnice w krzywych gradacji jasności. Używanie profili 1400 z R285 może więc skutkować zbyt jasnymi wydrukami i lekkimi rozjazdami w szarościach - wygląda na to, że drukarki są trochę inaczej linearyzowane.

asmod
14-01-2009, 13:43
Czyli wygląda na to, że trzeba sobie sprawdzić profil Epsona 1400 organoleptycznie - jak pasuje (lub drobna korekcja suwaczkiem jasności), to OK a jak nie to "niestety" inwestujemy stówkę w profil na zamówienie. Niektóre f-my robią profile
darmo do zakupionych papierów (tyle że to niestety trochę trwa).
h20 ćwiczył wczoraj jakieś zdjęcia na profilu z 1400 - pochwal no się kolego jak to wygląda dzisiaj - najlepiej przy świetle dziennym.

szymony
15-01-2009, 04:31
Kasety samoresetujące samoresetują się po "wyczerpaniu" atramentu.

Teoretycznie. Niestety w moim ciss nie są tak do końca "samo"