molekular
10-01-2009, 14:10
Witam!
Choć rzadko udaje mi się zrobić zdjęcie, które zasługuje sobie na dobre opinie na tym forum, a tym rzadziej napisać coś sensownego, postanowiłem jednak przysłużyć się kolegom i koleżankom, którzy szukają odpowiedzi na problem, który właśnie chcę opisać.
Byłem fotografem na ślubie znajomych, a potem zrobiłem im album. Wiadomo, koszty, czas i takie tam. Obróbka w PS oczywiście była, ładne kolorki, wszystko nasycone, wywołanie w labie - i kolorki takie sobie. No ok, może wina labu. Teraz zrobiłem kolejną serię zdjęć, zanim dałem je do wywołania, zrobiłem jpgi, żeby komuś pokazać. I co się okazuje? W PS kolorki śliczne, w windowsie nieśliczne. I zaczęło się. Ponieważ pracuję w grafice i mam do czynienia z profilami (co prawda CMYKowymi, ale zawsze profile) - postanowiłem to sprawdzić. Trochę poczytałem w necie i książkach, usiadłem w domu przed kompem, kombinowałem w PSie z 3 godziny, ale chyba doszedłem o co chodzi. Oto wyniki mojej pracy:
Ustawienia monitora:
- monitor skalibrowany (profil podobny do sRGB);
- gamma w profilu monitora (1.9);
Ustawienia koloru użyte w PS CS3:
- przestrzeń robocza RGB - sRGB IEC61966-2.1;
- włączone zapytanie o niezgodność profili i zawsze przy otwieraniu dokumentu zostawiam załączony oryginalny profil;
- silnik - adobe ACE;
- rendering intent - Relative Colorimetric;
- włączona kompensacja punktu czerni;
- włączony dither;
- wyłączone rozjaśnienie kolorów monitora;
- wyłączona gamma.
Przygotowałem sobie cztery pliki w następujący sposób:
- źródłowy plik to pdf, otwierany od razu w przestrzeni RGB (oczywiście zdjęcie z aparatu mamy w RGB);
- przy otwieraniu pliku zachowuję w nim załączony profil;
- usuwam profil przez polecenie "Przydziel Profil" (Assign Profile) w zakładce Edycja (opcja "Nie zarządzaj kolorem w tym dokumencie");
- konwertuję plik na profil (i tu wybrałem dwie drogi, dla dwóch osobnych plików, jeden konwertowałem do AdobeRGB, drugi do sRGB) przy użyciu polecenia "Konwertuj do Profilu" (Convert to Profile) - tu uczywiście ustawienia są takie jak w "Ustawieniach koloru" (przestrzeń docelowa: sRGB, silnik: ACE, rendering: Relative, włączona kompenscja punktu czerni i dither);
- teraz każdy z tych plików (przypominam mamy dwa pliki, jeden skonwertowany do AdobeRGB, drugi do sRGB) zapisałem na dwa różne sposoby - z załączonym profilem ICC i bez załączonego profilu ICC;
- otrzymałem 4 pliki:
- 1. AdobeRGB z profilem AdobeRGB
- 2. AdobeRGB bez profilu ICC
- 3. sRGB z profilem sRGB
- 4. sRGB bez profilu ICC
- tak otrzymane pliki zaniosłem do labu (fotoviva w kupcu poznańskim);
- oprócz opowiednich nazw plików, żeby się nie pogubić, dodałem też odpowiednie podpisy w samym obrazie (ja podpisałem w prawym dolnym rogu, jak widać poniżej);
- poprosiłem w labie, aby nie wprowadzali żadnych korekcji.
PAMIĘTAJ: Polecenie "Konwertuj do profilu" na trwałe zmienia kolorystykę zdjęcia! Jeśli zrobiłeś konwersję z AdobeRGB na sRGB, kolory trochę przygasną i musisz je trochę podkręcić. Zalecam zapisywanie zdjęć, które były modyfikowane jako osobne pliki z przestrzenią AdobeRGB, i osobno zdjęcia, które chcesz dać do wywołania z przestrzenią sRGB. Kiedyś możesz chcieć wrócić do modyfikacji tego zdjęcia i większy pożytek będziesz miał z obrazu z większą przestrzenią kolorystyczną.
A oto wyniki:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://th.interia.pl/51,g93a07cb82102261/i833545.jpg)
1. AdobeRGB z profilem AdobeRGB
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://th.interia.pl/51,g93a07cb82102261/i833546.jpg)
2. AdobeRGB bez profilu ICC
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://th.interia.pl/51,g93a07cb82102261/i833548.jpg)
3. sRGB z profilem sRGB
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://th.interia.pl/51,g93a07cb82102261/i833547.jpg)
4. sRGB bez profilu ICC
Od razu widać, że pliki przekonwertowane do AdobeRGB są bledsze i bardziej wyprane z kolorów. Oczywiście tu zamieściłem podglądy plików a nie zdjęcia otrzymanych w labie zdjęć, ale wyniki są bardzo podobne. Co prawda mam wrażenie, że na wynikowych zdjęciach trochę żółć poszła w stronę pomarańczu (na wszystkich wersjach), ale to będę musiał sprawdzić dając zdjęcia do wywołania w innym labie (albo żółty CMYKowy nie jest do końca równy żółtemu jaki się wykorzystuje w takim labie). Szczerze przyznam, że nie znam procesu "drukowania" zdjęć w takim labie i jakich farb się tam używa.
Wg mnie, różnice kolorystyczne pomiędzy tymi dwoma profilami są wynikiem ich wielkości i renderingu, który jakoś musi upchać gamut znacznie większego AdobeRGB w mniejszy sRGB (przyznam że nie czytałem o tym szczególnym przypadku i są to moje osobiste wywody). Powoduje to przesunięcie się wartości z zewnątrz gamutu ku środkowi, co prowadzi do utraty jaskrawości kolorów, lub, w zależności od renderingu, wartości kolorów nie występujące w sRGB są "odcinane" i zastępowane innymi, najbliższymi dostępnymi w sRGB.
Wiem, że są fachowcy co pracują tylko na AdobeRGB lub ProPhotoRGB i mają dobre efekty. Zamierzam niedługo wziąć się za te profile i popróbować uzyskiwać dobre efekty w tych właśnie przestrzeniach. Jednakże, dotychczas zdziałałem coś z sRGB i na razie tego będę się trzymał. Jeśli ktoś nie do końca załapał jak otrzymać plik sRGB bez ICC, to wystarczy zapamiętać:
- usuń profil przez polecenie "Przydziel profil";
- konwertuj do profilu sRGB przez polecenie "Konwertuj do profilu";
- zapisz plik bez profilu ICC.
Dziś odbieram pierwszą partię zdjęć przygotowanych w ten właśnie sposób i mam nadzieję, że będzie znacznie lepiej:)
Jeśli znowu coś napisałem bez sensu to przepraszam, znów mi nie wyszło, ale jeśli choć jednej osobie przydało się to co napisałem to warto było:)
Jeśli w którejś kwestii jestem w błędzie, albo ktoś ma inne zdanie - oczywiście jestem otwarty. Może nawet artykuł w pdf'ie napiszę dla NKP:)...
pozdrawiam
Choć rzadko udaje mi się zrobić zdjęcie, które zasługuje sobie na dobre opinie na tym forum, a tym rzadziej napisać coś sensownego, postanowiłem jednak przysłużyć się kolegom i koleżankom, którzy szukają odpowiedzi na problem, który właśnie chcę opisać.
Byłem fotografem na ślubie znajomych, a potem zrobiłem im album. Wiadomo, koszty, czas i takie tam. Obróbka w PS oczywiście była, ładne kolorki, wszystko nasycone, wywołanie w labie - i kolorki takie sobie. No ok, może wina labu. Teraz zrobiłem kolejną serię zdjęć, zanim dałem je do wywołania, zrobiłem jpgi, żeby komuś pokazać. I co się okazuje? W PS kolorki śliczne, w windowsie nieśliczne. I zaczęło się. Ponieważ pracuję w grafice i mam do czynienia z profilami (co prawda CMYKowymi, ale zawsze profile) - postanowiłem to sprawdzić. Trochę poczytałem w necie i książkach, usiadłem w domu przed kompem, kombinowałem w PSie z 3 godziny, ale chyba doszedłem o co chodzi. Oto wyniki mojej pracy:
Ustawienia monitora:
- monitor skalibrowany (profil podobny do sRGB);
- gamma w profilu monitora (1.9);
Ustawienia koloru użyte w PS CS3:
- przestrzeń robocza RGB - sRGB IEC61966-2.1;
- włączone zapytanie o niezgodność profili i zawsze przy otwieraniu dokumentu zostawiam załączony oryginalny profil;
- silnik - adobe ACE;
- rendering intent - Relative Colorimetric;
- włączona kompensacja punktu czerni;
- włączony dither;
- wyłączone rozjaśnienie kolorów monitora;
- wyłączona gamma.
Przygotowałem sobie cztery pliki w następujący sposób:
- źródłowy plik to pdf, otwierany od razu w przestrzeni RGB (oczywiście zdjęcie z aparatu mamy w RGB);
- przy otwieraniu pliku zachowuję w nim załączony profil;
- usuwam profil przez polecenie "Przydziel Profil" (Assign Profile) w zakładce Edycja (opcja "Nie zarządzaj kolorem w tym dokumencie");
- konwertuję plik na profil (i tu wybrałem dwie drogi, dla dwóch osobnych plików, jeden konwertowałem do AdobeRGB, drugi do sRGB) przy użyciu polecenia "Konwertuj do Profilu" (Convert to Profile) - tu uczywiście ustawienia są takie jak w "Ustawieniach koloru" (przestrzeń docelowa: sRGB, silnik: ACE, rendering: Relative, włączona kompenscja punktu czerni i dither);
- teraz każdy z tych plików (przypominam mamy dwa pliki, jeden skonwertowany do AdobeRGB, drugi do sRGB) zapisałem na dwa różne sposoby - z załączonym profilem ICC i bez załączonego profilu ICC;
- otrzymałem 4 pliki:
- 1. AdobeRGB z profilem AdobeRGB
- 2. AdobeRGB bez profilu ICC
- 3. sRGB z profilem sRGB
- 4. sRGB bez profilu ICC
- tak otrzymane pliki zaniosłem do labu (fotoviva w kupcu poznańskim);
- oprócz opowiednich nazw plików, żeby się nie pogubić, dodałem też odpowiednie podpisy w samym obrazie (ja podpisałem w prawym dolnym rogu, jak widać poniżej);
- poprosiłem w labie, aby nie wprowadzali żadnych korekcji.
PAMIĘTAJ: Polecenie "Konwertuj do profilu" na trwałe zmienia kolorystykę zdjęcia! Jeśli zrobiłeś konwersję z AdobeRGB na sRGB, kolory trochę przygasną i musisz je trochę podkręcić. Zalecam zapisywanie zdjęć, które były modyfikowane jako osobne pliki z przestrzenią AdobeRGB, i osobno zdjęcia, które chcesz dać do wywołania z przestrzenią sRGB. Kiedyś możesz chcieć wrócić do modyfikacji tego zdjęcia i większy pożytek będziesz miał z obrazu z większą przestrzenią kolorystyczną.
A oto wyniki:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://th.interia.pl/51,g93a07cb82102261/i833545.jpg)
1. AdobeRGB z profilem AdobeRGB
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://th.interia.pl/51,g93a07cb82102261/i833546.jpg)
2. AdobeRGB bez profilu ICC
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://th.interia.pl/51,g93a07cb82102261/i833548.jpg)
3. sRGB z profilem sRGB
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://th.interia.pl/51,g93a07cb82102261/i833547.jpg)
4. sRGB bez profilu ICC
Od razu widać, że pliki przekonwertowane do AdobeRGB są bledsze i bardziej wyprane z kolorów. Oczywiście tu zamieściłem podglądy plików a nie zdjęcia otrzymanych w labie zdjęć, ale wyniki są bardzo podobne. Co prawda mam wrażenie, że na wynikowych zdjęciach trochę żółć poszła w stronę pomarańczu (na wszystkich wersjach), ale to będę musiał sprawdzić dając zdjęcia do wywołania w innym labie (albo żółty CMYKowy nie jest do końca równy żółtemu jaki się wykorzystuje w takim labie). Szczerze przyznam, że nie znam procesu "drukowania" zdjęć w takim labie i jakich farb się tam używa.
Wg mnie, różnice kolorystyczne pomiędzy tymi dwoma profilami są wynikiem ich wielkości i renderingu, który jakoś musi upchać gamut znacznie większego AdobeRGB w mniejszy sRGB (przyznam że nie czytałem o tym szczególnym przypadku i są to moje osobiste wywody). Powoduje to przesunięcie się wartości z zewnątrz gamutu ku środkowi, co prowadzi do utraty jaskrawości kolorów, lub, w zależności od renderingu, wartości kolorów nie występujące w sRGB są "odcinane" i zastępowane innymi, najbliższymi dostępnymi w sRGB.
Wiem, że są fachowcy co pracują tylko na AdobeRGB lub ProPhotoRGB i mają dobre efekty. Zamierzam niedługo wziąć się za te profile i popróbować uzyskiwać dobre efekty w tych właśnie przestrzeniach. Jednakże, dotychczas zdziałałem coś z sRGB i na razie tego będę się trzymał. Jeśli ktoś nie do końca załapał jak otrzymać plik sRGB bez ICC, to wystarczy zapamiętać:
- usuń profil przez polecenie "Przydziel profil";
- konwertuj do profilu sRGB przez polecenie "Konwertuj do profilu";
- zapisz plik bez profilu ICC.
Dziś odbieram pierwszą partię zdjęć przygotowanych w ten właśnie sposób i mam nadzieję, że będzie znacznie lepiej:)
Jeśli znowu coś napisałem bez sensu to przepraszam, znów mi nie wyszło, ale jeśli choć jednej osobie przydało się to co napisałem to warto było:)
Jeśli w którejś kwestii jestem w błędzie, albo ktoś ma inne zdanie - oczywiście jestem otwarty. Może nawet artykuł w pdf'ie napiszę dla NKP:)...
pozdrawiam