PDA

Zobacz pełną wersję : AF assistance w SB 800



Archibald
08-01-2009, 19:58
Witam.

Przewałkowałem Forum na tyle na ile mi nerwy pozwoliły ;-) i nie znalazłem odpowiedzi na takie oto zagadnienie:

Od jakiegoś czasu trafiam na informacje, że wspomaganie z Sabinki w niektórych szkłach daje przesunięcie AF'a (nieistotne w którą stronę) - najczęściej słyszałem o tym przy współpracy D300 i S30/1,4, ale nie tylko. Problem jest do rozwiązania w taki sposób, że wystarczy wyłączyć af assistance w Sabinie i korzystać z lampki w body - wówczas jest OK. No i ja mam tak samo w D300 i Tokinie 16-50 - ze wspomaganiem Sabinki AF pudłuje, z lamką w body jest super. Niby temat zamknięty, ale... ale są przynajmniej dwie kwestie:

- po pierwsze - AF wspomagany lampką w body zdecydowanie wolniej się ustawia
- po drugie - moje szkło jest dość grube i przy małych odległościach przesłania światełko tej lampki co już w ogóle uniemożliwia złapanie ostrości... nie wspomnę o absolutnym obowiązku zdejmowania osłony przeciwsłonecznej (a nie cierpię tego robić), bo wówczas lampka jest tak zasłonięta, że nawet z kilku metrów nie ma szans załapać się na pole widzenia czujnika AF...

I teraz o co mi chodzi: czerwona siateczka z Sabinki działa zawsze, nie daje jak wściekła po oczach i na dodatek przyśpiesza AF - czyli jest lepsza, więc warto by jednaj jej używać... no ale pudłuje... a pudłuje podobno przez to, że jest czerwonego koloru (opinie powtarzane na Forum) - to może by jakoś zmienić ten kolor? Wiem już, że diody w Sabince są bezbarwne i świecą na czerwono, więc zmiana samej szybki nic nie da... spotkał się już ktoś z Was z takim tematem? Można zastąpić te diody innymi? Albo w ostateczności jakimiś zwykłymi, tak żeby chociaż uniknąć tego przesłaniania przez obiektyw lampki w body?..


...acha, dodam jeszcze, że używam zawsze centralnego czujnika, i chodzi mi o mocno kiepskie warunki - ciemno i ruchliwe modele, np. dziecko w pokoju oświetlonym jedną żarówką 40W - ze wspomaganiem z Sabinki jest super... ale niecelnie... a lampka w body już nie nadąża... :-?


...albo może jakieś inne pomysły na obejście tematu?.. tylko nie typu "kup coś z AF'Sem" ;-)

Jachu
08-01-2009, 20:06
Witam.

...albo może jakieś inne pomysły na obejście tematu?.. tylko nie typu "kup coś z AF'Sem" ;-)

Mam ten san problem jednak było już kilka podobnych wątków i nic to nie dało :( Jeśli scena jest troszkę oświetlona to AF powinien działać też po wyłączeniu wspomagania w lampie i body. Pewnie diody oświetlającej nie wymienisz ale można popróbować nakleić filtr kolorowy i wtedy może to coś pomoże. Jak będę miał chwilkę to potestuję.

Archibald
08-01-2009, 20:08
Mam ten san problem jednak było już kilka podobnych wątków i nic to nie dało :( Jeśli scena jest troszkę oświetlona to AF powinien działać też po wyłączeniu wspomagania w lampie i body. Pewnie diody oświetlającej nie wymienisz ale można popróbować nakleić filtr kolorowy i wtedy może to coś pomoże. Jak będę miał chwilkę to potestuję.

A mógłbyś mi podlinkować jakiś wątek?.. Bo ja najwidoczniej jakiś ograniczony jestem... nic nie mogę znaleźć... :-?

A co filtrów - próbowałem, tylko osłabiają moc AF assistance i nic nie pomagają ;-)

Jachu
08-01-2009, 20:19
A mógłbyś mi podlinkować jakiś wątek?.. Bo ja najwidoczniej jakiś ograniczony jestem... nic nie mogę znaleźć... :-?

A co filtrów - próbowałem, tylko osłabiają moc AF assistance i nic nie pomagają ;-)

np.

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=81422

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=77101&page=2

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=59053

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=953977#post953977

Myślałem, że zmiana z SB800 na SB900 coś pomoże (lepsza współpraca z 51 AF jednak to samo).

Archibald
08-01-2009, 20:26
Jachu dzięki :-) Część z tego już widziałem, ale tak czy tak niestety na razie nie ma recepty na ten kłopot... poza wyłączeniem AF assistance... :-?

Jachu
08-01-2009, 20:34
Jachu dzięki :-) Część z tego już widziałem, ale tak czy tak niestety na razie nie ma recepty na ten kłopot... poza wyłączeniem AF assistance... :-?

Na razie jakoś sobie daję radę przy wyłączonym jednak masz rację, że ze wspomaganiem z lampy ostrość jest ustawiana dużo szybciej. Dziwne, że przy obecnej technice są takie problemy. Rozumiem, że Nikon nie musi wspierać obiektywów innych producentów, ale oni mogli by coś pomodzić.

Archibald
08-01-2009, 20:39
...Rozumiem, że Nikon nie musi wspierać obiektywów innych producentów, ale oni mogli by coś pomodzić.

No tak, ale w D80 miałem dokładnie to samo z N18-70, pojawiają się też takie opinie o nowym N50/1,4 więc nie jestem już pewien, czy to tylko wina "kundli"... :-?

Jachu
08-01-2009, 20:44
No tak, ale w D80 miałem dokładnie to samo z N18-70, pojawiają się też takie opinie o nowym N50/1,4 więc nie jestem już pewien, czy to tylko wina "kundli"... :-?

W D80 się z tym nie spotkałem, czasami nie ustawiał idealnie ale przy tylu zdjęciach nie chciałem się czepiać. Natomiast przy D300 jeśli mam podpiętą Sigmę lub Tamron (oczywiście wspomaganie w lampie włączone) to większość jest nietrafiona, zakładam np. Nikkora 50/f1.8 i trafia każde. Stąd wywnioskowałem, że to wina obiektywów. A może wina zoomów?

Archibald
08-01-2009, 20:47
...Stąd wywnioskowałem, że to wina obiektywów. A może wina zoomów?

Nie - przykładem jest S30/1,4. Kurczę, ale ja bym chciał, żeby to jednak działało jak powinno... :-?

Jachu
08-01-2009, 21:00
Nie - przykładem jest S30/1,4. Kurczę, ale ja bym chciał, żeby to jednak działało jak powinno... :-?

No tak, zapomniałem - też korzystam z tego szkła tylko zazwyczaj bez lampy. Oby przy następnej aktualizacji lampy lub aparatu zostało to naprawione.

Archibald
08-01-2009, 21:54
...Oby przy następnej aktualizacji lampy lub aparatu zostało to naprawione.

No tak, ale jeśli w ogóle wyjdzie nowy (kolejny!) soft do D300, to nie jest powiedziane, że to poprawią, a co zrobić "natenczas"? ;-)

Archibald
11-01-2009, 00:23
Hmm... i żadnego pomysłu?.. :-?