PDA

Zobacz pełną wersję : D40 i drugi obiektyw



yellow_p
07-01-2009, 10:28
Zastanawiam się nad drugim obiektywem do D40 z kitowym obiektywem

Do wyboru:

Sigma 70-300 DG AF-motor

NIKKOR AF-S DX 55-200mm

Zdjęcia robię amatorsko ale zakres olbrzymi. Od imprez rodzinnych do wycieczek wysoko w górach. Makro też się czasem trafia.

Poczytałem , poszukałem ale i tak mam dylemat. Wolałbym konkretnej opinii kogoś kto używał tych obiektywów.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

carl00s
07-01-2009, 13:24
Mialem takowa sigme. Bylem z niej zadowolony.
Co do nikkora nie wiem nic.
Jedyne co moge poradzic, to zastanowienie sie, czy lepiej jest miec "dziure" w ogniskowych (18-55 - 70-300), czy ciaglosc ogniskowych, ale 100 mniej na dlugim koncu.

Aha - zastanow sie tez, czy koniecznie Nikkor 55-200, ostatnio na forum szal robil Tamron 55-200, masa ludzi go kupila, bo podobno jest "tani i dobry". Nie wiem tylko czy jest wersja z silnikiem - musialbys sobie sprawdzic.

żółto-czarny
07-01-2009, 13:56
Nie ma :( Przynajmniej na razie.

kh29228
07-01-2009, 22:01
ja bym wolał mieć extra 100mm na końcu kosztem luki między 55 i 70

thorcik
08-01-2009, 14:03
Aha - zastanow sie tez, czy koniecznie Nikkor 55-200, ostatnio na forum szal robil Tamron 55-200, masa ludzi go kupila, bo podobno jest "tani i dobry". Nie wiem tylko czy jest wersja z silnikiem - musialbys sobie sprawdzic.

ta sprzedawana byla bez silnika, totez do d40 to raczej niebardzo.

124miko
08-01-2009, 15:58
Może dozbierać do N70-300VR ( używka za 1100-1200 ), a potem zmienić kita na coś lepszego ?

Eden1001
08-01-2009, 16:12
włsnie wieczorem mam jechac po N 70 - 300 VR
mozesz wrzucic jakis foty tego obiektywu...jak to jest w praktyce z tym przyblizeniem....??

malyandrzejek
08-01-2009, 16:38
Mam właśnie takiego kita, z 55-200 ale VR...jak dla mnie wystarczający zakres, ale wiadomo, każdy lubi co innego...a obiektyw (55-200VR) sam w sobie, za taką cenę, świetny i poszerza jednak możliwości. Stabilizacja również sporo daje...ja swój kupiłem, używany za 500zł. Teraz bardziej myślę nad zakupem stałki 50mm, niż nad "wydłużaniem" szklarni..

yellow_p
09-01-2009, 12:37
Może dozbierać do N70-300VR ( używka za 1100-1200 ), a potem zmienić kita na coś lepszego ?

Ale tak się zastanawiam po co mi to.

Chyba jednak zdecyduję się na NIKKOR AF-S DX 55-200mm. Do moich potrzeb chyba zupełnie wystarczy jak narazie.

A może za parę lat wymienię cały sprzęt.

Nie ukrywam, że chciałbym coś extra ale ciągle cierpię na chroniczny brak czasu na fotografowanie. Jak już pisałem na wstępie głównie wycieczki i fajne widoki jak już człowiek wyrwie się żeby trochę odetchnąć. No a później powspominać oglądając ładne zdjęcia.

124miko
09-01-2009, 13:00
Tak na prawdę trudno komuś doradzić. Każdy z nas wypowiada się przez pryzmat własnych potrzeb,przyzwyczajeń, marzeń i zasobności portfela. Myślę, że zajdziesz porady, które i tak będziesz musiał sam przemyśleć i podjąć decyzję, która w Twoim przypadku będzie najodpowiedniejsza.

carl00s
09-01-2009, 13:46
yellow_p - a ja Tobie powiem tak:

Kup tego nikkora 55-200. Nie dlatego, ze nie ma alternatywy, czy nie ma lepszego czy jakie tam jeszcze mozna wymyslic powody.

Po prostu - jesli posiadasz tylko 18-55, to KAZDE tele odkryje przed Toba nowe mozliwosci. A biorac jeszcze pod uwage fakt, iz zaczynasz przygode z foto - nikkor 55-200 to niedrogie i calkiem niezle szklo na start. No i jest to szklo systemowe, wiec raczej ominie Cie watpliwa przyjemnosc poznania zjawisk bf/ff. Naprawde, szkoda czasu na bezsensowne rozkminy a moze to a moze tamto - kadry uciekaja.
A jak juz sie wciagniesz i "naumiesz" - mozna bedzie myslec nad zmiana sprzetu.

messer
09-01-2009, 15:26
Tak na prawdę trudno komuś doradzić. Każdy z nas wypowiada się przez pryzmat własnych potrzeb,przyzwyczajeń, marzeń i zasobności portfela. Myślę, że zajdziesz porady, które i tak będziesz musiał sam przemyśleć i podjąć decyzję, która w Twoim przypadku będzie najodpowiedniejsza.

E tam.
Można doradzić.
Wystarczy kupić obiektywy takie jak w Twoim podpisie, ew. zamieniając 70-300 na 70-200 ;-)
Zatem autorze wątku - do boju! 14-24 24-70 70-200 ze stałym światłem 2.8 powinien "zaspokoić potrzeby nawet najbardziej zaawansowanego fotoamatora".

Eh.

yellow_p
13-01-2009, 08:48
Dzięki wszystkim za pomoc.

Kupiłem Nikkor'a 55-200. Czekam na przesyłkę i dam znać czy jestem zadowolony.

Pozdrawiam.

124miko
13-01-2009, 12:42
Myślę, że będziesz zadowolony. Rób foty. Jeśli będą wątpliwości to zapytaj na forum - a my tu będziemy stroić poważne miny i podamy Ci kilka wskazówek, które będziesz ponownie musiał sam przetrawić :) .

yellow_p
13-01-2009, 19:47
Myślę, że będziesz zadowolony. Rób foty. Jeśli będą wątpliwości to zapytaj na forum - a my tu będziemy stroić poważne miny i podamy Ci kilka wskazówek, które będziesz ponownie musiał sam przetrawić :) .

Jasne! I tak bedę zaglądał i dzięki za wszystko... :-)

de40ka
14-01-2009, 19:12
mialem NIKONY 55-200 i 55-200 VR oczywiscie polecam z VR ale ten bez VR tez był całkiem w porządku (zwłaszcza latem :) )

metal137
15-01-2009, 21:32
Słuchajcie, przy okazji pytanie od początkującego ;) Chodzi mi o krótką odpowiedź - czy do aparatu z matrycą APS (np. Nikon D60, którego posiadam) mogę stosować obiektywy, które nie mają "DX" w oznaczeniu, np. coś takiego: http://www.nikon.pl/product/pl_PL/products/broad/1067/overview.html? (to tylko przykład, nie zamierzam na razie go kupować :) ) Chodzi mi wyłącznie o kwestie "montażowe", no i oczywiście czy AutoFocus w takim obiektywie będzie działał z puszką D60. Po prostu czy do mojego aparatu mogę dobrać dowolny obiektyw ze stajni Nikona uwzględniając rzecz jasna jego ogniskową (jeśli podana jest dla formatu 35mm i ew. brak silnika)?


Dzięki
Marcin

janpa
15-01-2009, 22:17
Słuchajcie, przy okazji pytanie od początkującego ;) Chodzi mi o krótką odpowiedź - czy do aparatu z matrycą APS (np. Nikon D60, którego posiadam) mogę stosować obiektywy, które nie mają "DX" w oznaczeniu, np. coś takiego: http://www.nikon.pl/product/pl_PL/products/broad/1067/overview.html? (to tylko przykład, nie zamierzam na razie go kupować :) ) Chodzi mi wyłącznie o kwestie "montażowe", no i oczywiście czy AutoFocus w takim obiektywie będzie działał z puszką D60. Po prostu czy do mojego aparatu mogę dobrać dowolny obiektyw ze stajni Nikona uwzględniając rzecz jasna jego ogniskową (jeśli podana jest dla formatu 35mm i ew. brak silnika)?


Dzięki
Marcin

To nie jest takie proste. Do D60 możesz stosować obiektywy, które nie mają oznaczenia DX, ale nie oznacza to, że w niektórych przypadkach nie będziesz miał ograniczeń typu brak AF czy pomiaru światła. W instrukcji do aparatu masz zapewne tabelkę zgodności różnych obiektywów Nikkor z Twoją puszką. Generalnie zasada jest taka: jeśli obiektyw na oznaczenie AF-S (lub SWM), to oznacza, że będzie w pełni kompatybilny z D60. W przypadku, gdy nie ma takiego oznaczenia, musisz się liczyć z mniejszymi bądź większymi ograniczeniami. Oznaczenie DX nie ma nic do rzeczy - oznacza ono tylko tyle, że obiektyw nie nadaje się do pełnej klatki, ale to dla posiadaczy D60 nie ma znaczenia. No chyba, że myślą o przesiadce w przyszłości na FF ;-)

Bienias
16-01-2009, 11:53
Generalnie każde szkiełko z odpowiednim bagnetem można uzywać (czy ma oznaczenie DX czy też nie-teoretycznie te dedykowane do FX powinny obrazować nawet lepiej- szczególnie na brzegu kadru). Kwestia działania AF z D60 zalezna jest od umieszczenia w szkiełku silnika. No z niezależnych produdentów to działanie AF na D60 jest w przypadku Sigmy, gdy ma ozanczenie HSM. Są też inne rozwiązania silnika AF w obiektywie, które nie bazują na silniku ultradźwiękowym (AF-S(SWM), HSM). Obecnie Sigma i Tamron dysponują takimi konstrukcjami i będą one dzialać z D60- w tym jednak przypadku rzadko są jakieś dodatkowe oznaczenia na obiektywie i trzeba się upewnić czy szkiełko ma silnik (np. patrząc od strony bagnetu powinno być ok 8-10 styków)