PDA

Zobacz pełną wersję : D70s i lampa błyskowa.



michalsz
06-01-2009, 22:18
Witam!

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem kupna niedrogiej lampy błyskowej. Jestem fotoamatorem, stąd też nie wymagam wiele. Mam pytanie: jak się mają lampy typu: Sunpak 440AF, 4000AF do lustrzanki D70s? Czy w przypadku tej pierwszej lampy będę mógł swobodnie regulować moc błysku? Z tego co wiem 4000AF nie ma takiej możliwości współpracując z cyfrowymi lustrzankami.

Czy ustawiając ISO wpływamy jakkolwiek na moc błysku?

Cały czas mówimy o współpracy z N D70s.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Polsar74
06-01-2009, 23:20
SaBiny sa teraz modne :-)
Koniec i KROPKA !
Innymi nie zawracaj sobie d....y

Pzdrw

michalsz
06-01-2009, 23:29
OK, rozumiem, ale mam konkretne pytanie i chciałbym, aby ktoś mi na nie odpowiedział. Póki co nic nie kupuje, rozważam to i owo, a jako, że te Sunpaki są w dobrej cenie chciałbym zasięgnąć w/w porady.


SB są zdecydowanie droższe, z lampami błyskowymi praktycznie w ogóle nie miałem styczności (zazwyczaj starczało mi światło zastane). Chciałbym zacząć od podstaw, dlatego też poszukuję raczej manualnej lampy, w której sam będę miał możliwość regulacji mocy błysku itp. itd.

Dzięki.

Polsar74
06-01-2009, 23:34
poczytaj sobie za to archiwum to się wyleczysz momentalnie z pseudo-oszczędzania !

michalsz
06-01-2009, 23:53
OK, poczytam. Póki co proszę o pomoc, jak wyżej.

RBT
07-01-2009, 18:51
SaBiny sa teraz modne :-)
Koniec i KROPKA !
Innymi nie zawracaj sobie d....y

Pzdrw
Kiedyś Sunpak produkował lampy bardzo wysokiej jakości. Jak jest dzisiaj nie wiem, ale...
Porównywałem kiedyś Sunpaka (niestety nazwy już nie pamiętam) z lampą Nikona SB 25 i okazało się, że Sunpak zdecydowanie równomierniej oświetlał kadr. Być może i dziś nie warto go z góry odrzucać.

Niestety S 440AF nie ma ręcznej regulacji mocy (czasu) błysku. Oczywiście działa TTL, ale na ile dokładnie tego nie wiem.
Poniżej link ze specyfikacją.
http://www.bhphotovideo.com/c/product/146894-REG/Sunpak_0440N_MZ_440AF_TTL_Shoe_Mount.html#specific ations

haraldsson
07-01-2009, 18:51
Niestety nie potrafię pomóc jeśli idzie o lampy Sunpak. W każdym razie do mojego d70s kupiłem sabinke 600 i nie żałuję, chociaż na początku też rozważałem innych producentów. Pozdrawiam

michalsz
07-01-2009, 19:04
Kiedyś Sunpak produkował lampy bardzo wysokiej jakości. Jak jest dzisiaj nie wiem, ale...
Porównywałem kiedyś Sunpaka (niestety nazwy już nie pamiętam) z lampą Nikona SB 25 i okazało się, że Sunpak zdecydowanie równomierniej oświetlał kadr. Być może i dziś nie warto go z góry odrzucać.

Niestety S 440AF nie ma ręcznej regulacji mocy (czasu) błysku. Oczywiście działa TTL, ale na ile dokładnie tego nie wiem.
Poniżej link ze specyfikacją.
http://www.bhphotovideo.com/c/product/146894-REG/Sunpak_0440N_MZ_440AF_TTL_Shoe_Mount.html#specific ations

Dzięki za konkretną odpowiedź. Czy są może jakieś inne (z tych tańszych) lampy, w których będę miał możliwość manualnego ustawiania mocy błysku?

SB-600 jak na moją kieszeń są jeszcze trochę za drogie, poza tym wolałbym sam ustawiać moc błysku itp.

michalsz
07-01-2009, 19:09
Lampy takie jak SB-24, SB-25, SB-26 mogą być ustawiane manualnie? Czyli to, o co mi chodzi- moc błysku itp. itd.?

RBT
07-01-2009, 19:20
Mają ręczne sterowanie mocą, ale nie będzie współpracy w TTL. Jedynie ręcznie lub automatyka lampy. Również zoom lampy nie będzie działał automatycznie. Ja wybierając pierwszą lampę, postawiłbym jednak na TTL, ostatecznie rezygnując z możliwości ręcznych, ale może nie do końca znam twoje potrzeby w tym względzie.

michalsz
07-01-2009, 19:26
Trochę się boję, że automatyka będzie robiła wszystko za mnie nie tak, jak ja bym chciał. Z drugiej strony może jednak warto pomyśleć o lampie z TTL-em, ale w tym wypadku automatycznie rosną ceny owych lamp.

RBT
07-01-2009, 19:29
Napisz może co byś chciał z lampą fotografować, to będzie nieco łatwiej rozmawiać.

slawson38
07-01-2009, 20:07
Miałem Sunpack 4000AF podpięte do F80 i bardzo sobie ją bardzo chwaliłem. Po kupnie D70s i kilku próbach ich wzajemnej współpracy szybko ją sprzedałem i kupiłem SB 600.
Współpraca tego Sunpacka z cyfrą jest bardzo kłopotliwa i ograniczona. Nie polecam.

michalsz
07-01-2009, 20:26
Będzie to pierwsza lampa, z jaką będę miał do czynienia. Zastosowanie? Może jakieś portrety w plenerze (doświetlić to i owo), zawsze taka lampa sie przyda, chociażby ze względu na to, że dość spory obiektyw jaki posiadam, przysłania błysk wbudowanej lampy (delikatnie dół kadru, ale jednak, trochę denerwuje).

RBT
07-01-2009, 20:45
Jeśli tylko do doświetlania, to faktycznie lampa z ręcznym sterowaniem wystarczy. W tym wypadku stare lampy nikona byłyby wystarczające. Ale zapewne szybko się okaże, że lampa przydaje się w wielu innych sytuacjach. I dlatego warto uzbierać i kupić przynajmniej SB 600.
Nie znam cen starych lamp Nikona, ale chyba nie warto w nie wchodzić. Nie będzie pełnej współpracy, lampy profesjonalne trudno znaleźć w dobrym stanie, a czas bardzo destrukcyjnie wpływa na kondensator wyładowczy, zwłaszcza długo składowany i nieużywany.
Jeśli zaś chodzi o portretowanie w plenerze, to zazwyczaj lepiej będzie używać do tego celu blendy, choć wtedy raczej bez asystenta nie będzie wygodnie. Ale końcowy efekt będzie lepszy, przy niższych kosztach.