PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS 50D vs. Nikon D90 - test porównawczy



Calme
05-01-2009, 13:21
http://www.e-cyfrowe.pl/testy.php?publikacja=31&strona=1

Tomaj_90
17-01-2009, 00:31
Dziwny ten test, a autor niezbyt konsekwentny.

vasco5
17-01-2009, 01:29
no to takie niezbyt logiczne testowanie dwóch zupełnie z innej półki aparatów...
50D to jakby nie patrzeć wyższa półka...
D90 to aparat amatorski...

Merde
21-01-2009, 14:31
no to takie niezbyt logiczne testowanie dwóch zupełnie z innej półki aparatów...
50D to jakby nie patrzeć wyższa półka...
D90 to aparat amatorski...

Sens jest dokładnie taki sam, jak porównywanie D300 z 50D. Przecież nie od dziś wiadomo, że Nikon i Canon pozycjonują swoje korpusy "na zakładkę". O reszcie tego "testu" szkoda nawet pisać.

papajpo
21-01-2009, 14:46
Widać że korpusy z niższej półki Nikona są porównywalne z korpusami z wyższej półki Canona

Merde
21-01-2009, 15:56
Widać że korpusy z niższej półki Nikona są porównywalne z korpusami z wyższej półki Canona

Wniosek od czapy, 450D również porównywano do D90.

Jacek Wrzesińsk
21-01-2009, 18:32
no to takie niezbyt logiczne testowanie dwóch zupełnie z innej półki aparatów...
50D to jakby nie patrzeć wyższa półka...
D90 to aparat amatorski... Tu się zgodzę! Dla mnie też bez sensu!

BOSS
21-01-2009, 19:15
Widać że korpusy z niższej półki Nikona są porównywalne z korpusami z wyższej półki Canona

I tu się zgodzę.
Między innymi dlatego wróciłem do Nikona :-)

pn
21-01-2009, 19:26
Porownywalne jest nawet D40 z D3X. Odsylam do slownika i definicji slowa "porownywalny".

pn
21-01-2009, 19:29
Widać że korpusy z niższej półki Nikona są porównywalne z korpusami z wyższej półki Canona

Moim zdaniem z podsumowania nic takiego nie wynika (pogrubione rzeczy istotne na co dzien):

Wady Canona:



rozdzielczość matrycy zbyt duża jak na format APS-C,
brak zauważalnego wzrostu ilości informacji na zdjęciu w porównaniu do 10 megapikselowej matrycy Canona 40D,
brak możliwości bezprzewodowego sterowania lampami błyskowymi,
aparat zbyt ciężki, żeby komfortowo nosić go na szyi,
niepełne uszczelnienia korpusu.


Wady Nikona:



plastikowe poszycie obudowy, bez uszczelnień, bez gumowego wykończenia gripa,
brak czasu 1/8000 s,
brak czułości 100 ISO (tylko symulowana),
niezbyt dobry algorytm odszumiania,
mały bufor na zdjęcia seryjne,
brak autofocusu w trybie wideo,
brak możliwości podłączenia zewnętrznego mikrofonu.

nowart
21-01-2009, 22:06
Widać że korpusy z niższej półki Nikona są porównywalne z korpusami z wyższej półki Canona

w tym przypadku jedynie pod względem jakości obrazowania. nic poza tym... taki z tego wniosek :)
do takich konkluzji dochodzi w momencie porównywania korpusów nie do końca będących konkurentami dla siebie...
i te wnioski... "aparat zbyt ciężki, żeby komfortowo nosić go na szyi" no nie mogę :lol:

VanRay
21-01-2009, 22:56
Tak jak pisali poprzednicy, Canon i Nikon unikają pozycjonowania swoich puszek na takich samych półkach, ale że 50D zaliczana jest do puszek półprofi moim zdaniem powinna być porównywana do D300. Najlepszym podsumowaniem byłoby moim zdaniem według mnie wpis stopki nowart'a ... na nic sprzętu kupa gdy fotograf (_._) :)

ragnar
21-01-2009, 23:02
w tym przypadku jedynie pod względem jakości obrazowania. nic poza tym... taki z tego wniosek :)
do takich konkluzji dochodzi w momencie porównywania korpusów nie do końca będących konkurentami dla siebie...
i te wnioski... "aparat zbyt ciężki, żeby komfortowo nosić go na szyi" no nie mogę :lol:

W 100% się zgadzam, @VanRay, jeżeli chodzi o pozycjonowanie to masz rację jednak takie porównanie D300 z tym Canonem wychodzi w sumie sporo na plus Nikona więc twoje słowa się potwierdzają.

OT: @nowart dzięki za grip (z Alle)
Pozdrowienia.

Pawel Pawlak
21-01-2009, 23:06
ale że 50D zaliczana jest do puszek półprofi

a jest ? pytam z ciekawości, jest na liście sprzętu objętego CPS ?

nowart
22-01-2009, 00:03
a jakie to ma Pawle znaczenie dla przeciętnego fotografa? czy sprzęt staje się modelem semiprofi wtedy, kiedy jakiś ludek wpisze go na jakąś listę? czy może staje się modelem półprofesjonalnym posiadając określone cechy konstrukcyjne?

Pawel Pawlak
22-01-2009, 00:52
No to raczej producent, wie do jakiego "obciążenia" kierowane jest dane narzędzie więc to on określa które są kierowane na rynek amatorski, profesjonalny itp. Jakie to ma znaczenie dla klienta ? DLa jednego będzie miało wielkie, bo będzie mógł skorzystać z całkowicie innej opieki serwisowej, dla innego nie będzie to miało żadnego. Kto według Ciebie decyduje czy sprzęt jest profi a który nie ? Użytkownik ? Nie... on decyduje tylko do jakiego rodzaju usług wykorzystuje to co kupił. To żę ktoś wiertarkę udarową kupioną w markecie za 19.90 wykonuje usługki komercyjne, nie oznacza że staje się ona semiprofi sprzętem.
Jeśłi więc ktoś pisze że 50D jest aparatem semiprofi, więc pozwoliłem się zapytać czy canon gdzieś to określił ? A chyba najbardziej jednoznaczne jest możliwość objęcia go serwisem dla profesjonalistów.
Możę jestem w błędzie, ale sprzęt na listę CPS, chyba nie trafia z powodu widzimisie jakiego śludka, tylko właśnie zpowodu określonych cech konstrukcyjnych.

nowart
22-01-2009, 01:24
Kto według Ciebie decyduje czy sprzęt jest profi a który nie ? Użytkownik ? Nie... on decyduje tylko do jakiego rodzaju usług wykorzystuje to co kupił. To żę ktoś wiertarkę udarową kupioną w markecie za 19.90 wykonuje usługki komercyjne, nie oznacza że staje się ona semiprofi sprzętem.

Tłumaczysz mi coś, co napisałem Tobie już wcześniej... (cyt. - "czy może staje się modelem półprofesjonalnym posiadając określone cechy konstrukcyjne?")



Jeśłi więc ktoś pisze że 50D jest aparatem semiprofi, więc pozwoliłem się zapytać czy canon gdzieś to określił ? A chyba najbardziej jednoznaczne jest możliwość objęcia go serwisem dla profesjonalistów.
Możę jestem w błędzie, ale sprzęt na listę CPS, chyba nie trafia z powodu widzimisie jakiego śludka, tylko właśnie zpowodu określonych cech konstrukcyjnych.

No właśnie dokładnie to napisałem powyżej - cechy konstrukcyjne świadczą o tej przynależności a nie czyjeś widzimisie.
Nie wiem jak działa CPS i nie wiem też , który sprzęt leży w obszarze ich zainteresowań. Jeśli magnezowe, solidne, ciężkie, szybkie body 40/50D nie należy to co niby należy? Bo lepsze konstrukcyjnie są już tylko jedynki... skoro plastikowe xxxd to półka amatorska, jedynki to profesjonalna to xxd to niby co? Wyższa amatorska ( stosując analogię do motoryzacji)?? :)

Bielik
22-01-2009, 01:54
Gazeta się przesiada ze smarków na 5d i 40d. podobno. w miarę wiarygodnie źródło uprzejmie mi doniosło.

a w temacie- już lepiej 40 niż 50.

Tomaj_90
22-01-2009, 02:17
Przeryłem oficjalne broszury canona i o to co można sie z nich dowiedzieć:

seria profesjonalna:
- EOS 1D Mark III
- EOS 1Ds Mark III
- EOS 5D

dla wymagających fotografów:
- EOS 50D
- EOS 5D Mark II

dla pasjonatów:
- EOS 40D
- EOS 450D


Teraz Nikon wg www:

profesjonalne:
- D300
- D700
- D3 i D3x

popularne:
- D40 do D90


Ktoś jest mądry i potrafi to ułożyć wg jakichś segmentów? Ja nie mam pojęcia i tak na oko porównywałbym popularne nikona z serią dla pasjonatów canona, a profi z profi.

prz3mo
22-01-2009, 09:36
seria profesjonalna:

- EOS 5D

dla wymagających fotografów:

- EOS 5D Mark II


Czyli stary 5d profi, a nowy już nie.... heh... ciekawe.. :mrgreen:

nowart
22-01-2009, 09:54
no a ta lista Canona to już ubaw po pachy. jeśli faktycznie mają taką specyfikację to tylko pogratulować pomysłowości i zażyczyć szybkiej zmiany działu marketingu :lol:

badi
22-01-2009, 10:32
a jak ma sie np. ds2 to jest sie jakims niedotykalnym? ;]

Tomaj_90
22-01-2009, 11:55
Ds2 - no chyba nie chodziło Ci o pentax/samsung ? :D
Ogólnie to co na www i broszurach obejmuje sprzęt będący w życiu, wszystko co OEL (end of live) jest poza oficjalną ofertą, a ja nie ryłem po archiwach.

badi
22-01-2009, 12:32
Ds2 - no chyba nie chodziło Ci o pentax/samsung ? :D

1 ds mark 2 ;]


wszystko co OEL (end of live) jest poza oficjalną ofertą

5d mark 1 tyz juz nie robia.

dla mnie w tej kwestii canon jest po prostu niekonsekentny. z drugiej strony mnie, to w zasadzie rybka ;]

lithium
30-01-2009, 23:00
odnośnie tego testu, czy ktoś z was zauważył że na każdym zdjeciu z nikona d90 jest wypalony piksel na matrycy??? albo jakis brud, najlepiej to widac go na zdjeciu z "balansem bieli" znajduje sie na krzesle tym po lewej, obok prawej nogi. (taka czerwona kropka:))

MirM
31-01-2009, 01:32
Co do porównania jakości zdjęć z tych aparatów, to znalazłem w sieci stronę Pana Jacka Kwaśniewskiego, który dokonał porównania Nikona D90 i Canona 50D w strefie wyskich czułości. Wynik na plus dla D90. http://jacek.kwasniewski.eu.org/strona_photography_&_fitness.html#Nikon_D90|region Na stronie jest również porównanie np. Nikona D700 z Canonem 5D Mark II.

Witusch
31-01-2009, 09:04
Moim zdaniem z podsumowania nic takiego nie wynika (pogrubione rzeczy istotne na co dzien):

Wady Canona:



rozdzielczość matrycy zbyt duża jak na format APS-C,
brak zauważalnego wzrostu ilości informacji na zdjęciu w porównaniu do 10 megapikselowej matrycy Canona 40D,
brak możliwości bezprzewodowego sterowania lampami błyskowymi,
aparat zbyt ciężki, żeby komfortowo nosić go na szyi,
niepełne uszczelnienia korpusu.


Wady Nikona:



plastikowe poszycie obudowy, bez uszczelnień, bez gumowego wykończenia gripa,
brak czasu 1/8000 s,
brak czułości 100 ISO (tylko symulowana),
niezbyt dobry algorytm odszumiania,
mały bufor na zdjęcia seryjne,
brak autofocusu w trybie wideo,
brak możliwości podłączenia zewnętrznego mikrofonu.


Badzmy obiektywni ;) , dla mnie jedna z podstawowych wad Nikona D90 jest brak korekty AF dla poszczegolnych obiektywow, ktora EOS 50D posiada.

Tomaj_90
04-02-2009, 21:49
A no właśnie a jak działą korekta AF? Do tej pory spotkałem się z takimi błędami AF w szkłach, że korekta ustalana np. przy min i maks. ogniskowej nic by nie dała. Nie wiem jak to jest. Witusch miałeś z tym kontakt?

Valdek_Tychy
04-02-2009, 22:41
Przeryłem oficjalne broszury canona i o to co można sie z nich dowiedzieć:

seria profesjonalna:
- EOS 1D Mark III
- EOS 1Ds Mark III
- EOS 5D

dla wymagających fotografów:
- EOS 50D
- EOS 5D Mark II

dla pasjonatów:
- EOS 40D
- EOS 450D


Teraz Nikon wg www:

profesjonalne:
- D300
- D700
- D3 i D3x

popularne:
- D40 do D90



O w mordę to ja mam nieprofesjonalny sprzęcior - szczerze ? wali mnie to :D

BOSS
08-02-2009, 21:28
O w mordę to ja mam nieprofesjonalny sprzęcior - szczerze ? wali mnie to :D

Święta racja!
Najważniejsze, że jesteśmy z niego zadowoleni.

velaskez
08-02-2009, 23:27
Jak wyszedł D80 porównywano go najpierw z 30D i tu wychodził super, potem z 40D i wychodził na jego tle marnie...teraz jest D90 to porównują z 50D. Ludzie to są osobne systemy. Nie ma co porównywać. Taki chory wyścig Nikoniarzy i Canonierów, kto ma fajnieszą puszkę. Bezsensu.

Piechu
09-02-2009, 16:12
O w mordę to ja mam nieprofesjonalny sprzęcior - szczerze ? wali mnie to :D

hehehehe przyłączam się! :mrgreen:

Kriso
01-04-2009, 09:27
Przewagą Nikona nad Canonem na pewno jest AF, mniejsza awaryjność oraz lepiej współpracujące obiektywy Sigmy z Nikonem.

sebah
01-04-2009, 09:31
Przewagą Nikona nad Canonem na pewno jest AF, mniejsza awaryjność oraz lepiej współpracujące obiektywy Sigmy z Nikonem.
ale za to do Canona podepniesz spokojnie m42, a to dopiero jest sprzet :)

akustyk
01-04-2009, 09:42
buehehe... a ja mam jeden z korpusow profesjonalny ;) a drugiego nie ma w spisie, choc najblizej pasuje do "dla pasjonatow"

wychodzi, jak w morde strzelil, profesjonalny pasjonat, wzglednie pasjonat profesjonalizmu :)

akustyk
01-04-2009, 09:44
mniejsza awaryjność oraz lepiej współpracujące obiektywy Sigmy z Nikonem.

opowiedz mi cos wiecej o tej awaryjnosci i o wspolpracy Sigmy z Canonami.
bo ja osobiscie nie spotkalem szkla tej, niechcacej wnosic oplat patentowych
firmy, wypuszczonych po EOS-ie 50E, ktore by nie dzialalo za kazdym korpusem.

ale moze wiesz cos wiecej, a nie tylko powtarzasz to co gdzies zaslyszales
i nie wiesz nawet do konca o co chodzi...

wyrwiflak
01-04-2009, 18:25
opowiedz mi cos wiecej o tej awaryjnosci i o wspolpracy Sigmy z Canonami.
bo ja osobiscie nie spotkalem szkla tej, niechcacej wnosic oplat patentowych
firmy, wypuszczonych po EOS-ie 50E, ktore by nie dzialalo za kazdym korpusem.

ale moze wiesz cos wiecej, a nie tylko powtarzasz to co gdzies zaslyszales
i nie wiesz nawet do konca o co chodzi...

Niestety przed C50E sigma wypuściła wiele fajnych szkiełek których nie da się teraz używać inaczej jak tylko na pełnej dziurze lub wogóle (choćby 90/2,8 macro, 70-210/3,5-4,5 APO czy 75-210/2,8-3,5)

Lepsza współpraca może też dotyczyć fajniejszej współpracy śrubokręta w Nikonie ze starą sigmą niż tych nieciekawych silniczków nie-HSM z canonami - to naprawde jest nieciekawe...

akustyk
01-04-2009, 20:53
Niestety przed C50E sigma wypuściła wiele fajnych szkiełek których nie da się teraz używać inaczej jak tylko na pełnej dziurze lub wogóle (choćby 90/2,8 macro, 70-210/3,5-4,5 APO czy 75-210/2,8-3,5)
Lepsza współpraca może też dotyczyć fajniejszej współpracy śrubokręta w Nikonie ze starą sigmą niż tych nieciekawych silniczków nie-HSM z canonami - to naprawde jest nieciekawe...

ujme to delikatnie: to czy jeden kiepski AF jest mniej gowniany od drugiego kiepskiego mi specjalnie roznicy nie robi. tak czy siak nie nadaje sie to za bardzo do Servo, bo koniec koncow do tego ostatniego musi byc SWM/USM ewentualnie HSM. nikt czegos takiego do powaznej pracy nie kupi, jesli niezbedny jest pewny AF.

a z tych sloikow powyzej zaden mi majtek nie opuszcza. zamiast 90/2.8 makro jest 100/2.8 makro, a te ciemne zoomy to zadna rewelacja.


moja osobista opinia o sloikach Sigmy pozostaje niezmieniona - w kategorii "bieda zoom" ta firma nie ma nic ciekawego. rowniez w kategorii jasna stalka jest nieciekawie. bo nawet jak to jest tansze od konkurencji to trafnosc AF jest co najmniej podejrzana (i nie dotyczy to bynajmniej jedynie Canona, bo wszystkich bagnetow jednakowo) a jakosc optyczna bywa rozna. o kwasnej sraczce jaka z kolorow robi przecietny obiektyw Sigmy nie wspominam. do tego dochodzi wieksza niz u konkurencji winieta

Sigma ma sens w przypadku dlugich telezoomow. bo w tej dzialce ma unikatowe i konkurencyjne rozwiazania, a tam budzet to juz niestety sa spore kwoty.



ustalmy moze o czym rozmawiamy. bo jak chodzi o rozwiazania amatorskie, to tutaj konsument nie jest wybredny i nawet takie baki jak Canon 17-85 czy Nikkor 18-105 sie sprzedaja. w tej dzialce Sigma ma (az w nadmiarze) nowych modeli, ktore bez zajakniecia wspolpracuja z korpusami EOS.
a jesli mowimy o kliencie profesjonalnym, to skupmy sie na obiektywach a nie sloikach. a w tej dzialce Sigma, niestety, istnieje wylacznie w zakresie dlugich telezoomow i w ograniczonym (zastosowaniami) zakresie, w dziedzinie szerokich stalek. i tu tez sa juz wszystko odswiezone modele, bez problemu wspolpracujace.

moim zdaniem, dyskusja o jakichs przedpotopowych modelach, zwlaszcza w przypadku budzetowej Sigmy (a Zeiss to to bynajmniej nie jest) to lanie wody w prozne. nie ma takich szkiel pre-50E (a to jest model z 1995 roku), ktore bylyby warte grzechu i niezastapialne. po prostu

kaawka
02-04-2009, 00:03
Przewagą Nikona nad Canonem na pewno jest AF,

Przeczytałeś o tym w necie?
Może nie wiesz że w 40D/50D jest zupełnie nowy AF spokojnie porównywalny z AF-em z D300 jeśli chodzi o powtarzalność wyników. D300 owszem ma więcej punktów. Natomiast D90 odziedziczył stary układ z D80 - nie ma tragedii ale takie stanowcze wypowiedzi że ''na pewno'' są nie na miejscu.

wyrwiflak
02-04-2009, 15:50
akustyku, jest to jakiś punkt widzenia, taki bardziej kogoś zarabiającego na foto niż amatora. Ja patrzę ze strony amatora dla którego taka np. S90/2,8macro za 400zł stanowi konkurencję dla C100/2,8macro za 1600zł. A raczej stanowiłaby gdyby działała. Pozwolę sobie, bez pytania, mieć inne zdanie na ten temat.

akustyk
02-04-2009, 16:09
akustyku, jest to jakiś punkt widzenia, taki bardziej kogoś zarabiającego na foto niż amatora.

raczej amatora, ale zarabiajacego okolo sredniej krajowej w kraju o wyzszej stopie zycia :) a niestety te wlasnie kraje
sa glownym zrodlem dochodu i celem marketingowym firm i to pod nie krojone sa produkty takiego Canona czy Nikona. bo jak zarabisz te 1800€ netto miesiecznie, to nawet po odliczeniu wyzszych kosztow utrzymania ten lens za 350€ nie jest juz takim halo. co miesiac sobie takiego nie kupujesz, ale jak masz dorazna potrzebe, to jestes w stanie bez cierpienia zanabyc





Ja patrzę ze strony amatora dla którego taka np. S90/2,8macro za 400zł stanowi konkurencję dla C100/2,8macro za 1600zł. A raczej stanowiłaby gdyby działała. Pozwolę sobie, bez pytania, mieć inne zdanie na ten temat.
akurat to 100/2.8 mozesz kupic taniej, zwlaszcza z drugiej reki (chociaz moze nie w tym momencie, jak ceny poszly ostro w gore). a jak nie to masz Tokine 100/2.8 czy Tamrona 90/2.8 za mniejsze pieniadze.

z tym ze ja sie tu ogolnie zgadzam. przy czym, powiedzmy sobie realnie, te 400zl za ww. Sigme to jest cena zanizona wlasnie przez fakt, ze w nowym korpusie nie bedzie dzialac. gdyby dzialal, to roznica w stosunku do nowego modelu bylaby mniejsza