PDA

Zobacz pełną wersję : Zrzut zdjęć z D100 na Linuxa - "online"



grissley
05-01-2009, 00:38
Znacie może jakiś programik, który umożliwiałby natychmiastowy zrzut zrobionego zdjęcia na laptopa?
A najlepiej, na linuxa (np (k)ubuntu)?
I czy to w ogóle "się da"?
Miałem taki pomysł, żeby podglądać sobie fokę nie na mikro-lcd, jaki mam na tylnej ściance D100, ale np na stojącym obok, podłączonym przez np kabel USB, lapku.

RomanZWrocławia
05-01-2009, 01:32
pod Windowsem się da za pomocą programu Nikon Capture Camera Control który instaluje się razem z Nikon Editorem 4.4.2 - najnowsza i ostatnia wersja "starego" edytora rawów nikona.
Camera Control Nx - też pewnie to potrafi - sam z D100 nie sprawdzałem, bo już tego modelu nie mam. Nie jestem pewien, czy to oprogramowanie nie było free
A teraz płatne Camera Control Pro v. 2.4.0.
Z Linuxem nie pomogę
Pozdrawiam

Motorniczy
05-01-2009, 01:59
Znacie może jakiś programik, który umożliwiałby natychmiastowy zrzut zrobionego zdjęcia na laptopa?
A najlepiej, na linuxa (np (k)ubuntu)?
I czy to w ogóle "się da"?
Miałem taki pomysł, żeby podglądać sobie fokę nie na mikro-lcd, jaki mam na tylnej ściance D100, ale np na stojącym obok, podłączonym przez np kabel USB, lapku.

Na forum Ubuntu nie ma "gotowego" watku ale jak zadasz pytanie to chopoki odpowiedza .Pozdro

mishieck
05-01-2009, 11:54
Miałem taki pomysł, żeby podglądać sobie fokę nie na mikro-lcd, jaki mam na tylnej ściance D100, ale np na stojącym obok, podłączonym przez np kabel USB, lapku.

Kiedyś znalazłem na necie filmik - gość podłączał do aparatu przenośny odtwarzacz DVD za pomocą wyjścia TV w aparacie. Na allegro można czasami takie coś kupić z ekranem 7'' za ok. 100 zł.

EDIT:

Jest jeszcze opcja komercyjna - Bibble Pro Workflow - jest wersja na Linuxa, ale kosztuje ok. 130$
http://www.calumetphoto.com/item/IM1683/?a=CJ01&t=CJ01/%3f

baqers
05-01-2009, 12:42
Na windowsie mój D70 się odpala bezproblemowo w oknie mojego komputera (bez żadnego oprogramowania Nikona). Ale pod linuksem nie próbowałem. Jak koledzy polecają te programiki, to spokojnie może je zainstalować i używać pod wine (powinny pójść jak masz dość mocną konfigurację). No chyba że masz znajomego programistę co Ci napisze jakiś skrypt do pobierania zdjęć "na gorąco". Albo poszukać wtyczki do gthumba. Jednakże najrozsądniej i najpewniej to wine+soft nikona.

dobryjanek
05-01-2009, 13:12
Jednakże najrozsądniej i najpewniej to wine+soft nikona.
Nie byłbym taki pewien. Coś mi się po głowie kołacze, że wine ma problemy z programami machającymi danymi przez USB. Żadnej części ciała nie daję sobie za to uciąć, jedynie nadmieniam. Po prostu jakieś 1,5-2 lata temu miałem problem z dyktafonem, który też mógł być obsługiwany przez dedykowaną ku temu aplikację producenta i z wymienionego powodu (albo bardzo podobnego) się nie dało przez wine.

Ale to było wtedy (i z dużą poprawką na moją pamięć), może od tego czasu coś się zmieniło - też chętnie bym się o tym dowiedział ;)

baqers
05-01-2009, 15:31
Nie mam teraz za bardzo czym sprawdzić. Camera control nx jest darmowe ? Jak można ściagnąć skądś triala to mogę sprwadzić.

RomanZWrocławia
05-01-2009, 17:56
baqers na przykład TU:

http://support.nikontech.com/cgi-bin/nikonusa.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=14428

Do starszych wersji camera control pro linków już oczywiście nie ma
najnowsza wersja to 30 dniowy trial.
czy pierwsza wersja Camera Control Pro była darmowa? Nie wiem, nie pamiętam, to tylko moje przypuszczenia. więcej wskazuje na to, że niestety nie.

Propozycja mishieck-a o podłączeniu aparatu przez wyjście TV najprostsza i bezpłatna - ale to tylko podgląd i to na ekranie telewizora a nie komputera i nie ma nic wspólnego z jednoczesnym robieniem zdjęć i przesyłaniem zrobionych plików natychmiast do komputera. Jakość podglądu generowanego w TV jest bardzo problematyczna - żeby pozbyć się koszmarnego schodkowania na krawędziach fotografowanych elementów trzeba powiększać pliki poleceniem z aparatu do skali zdaje się 1 do 1 . Nie widzisz wtedy na ekranie całego kadru , można oczywiście przesuwać obraz ale i operacja powiększania obrazu jak i przesuwania w D100 działają naprawdę bardzo powoli.
W proponowanym dalej przez mishieck-a sofcie Bibble Pro nie doczytałem się o takiej opcji. Owszem jest to działająca pod linuxem "wywoływarka" rawów, ale o opcji natychmiastowego transferu danych z aparatu do komputera nic tam nie piszą.
POZDRAWIAM

wrobell
05-01-2009, 18:23
Znacie może jakiś programik, który umożliwiałby natychmiastowy zrzut zrobionego zdjęcia na laptopa?
A najlepiej, na linuxa (np (k)ubuntu)?
I czy to w ogóle "się da"?
Miałem taki pomysł, żeby podglądać sobie fokę nie na mikro-lcd, jaki mam na tylnej ściance D100, ale np na stojącym obok, podłączonym przez np kabel USB, lapku.

gphoto: http://www.gphoto.org/doc/remote/

wyprobowane z d80-tka daaawno temu prosto z shell-a :D mysle, ze z d70s
nie bedzie problemu

edit: oops.. d100 :) nie wiem czy bedzie dzialac, ale na pewno warto sprobowac

baqers
05-01-2009, 22:30
ściągnąłem triala camera control pro, zainstalowałem bez problemu i po starcie pokazuje że zostało mi zero dni możliwości użytkowania :D

A jeżeli da się w shellu odpalić to komendą , to i da się na to skrypt napisać.

baqers
05-01-2009, 22:31
A w D100 chyba powinno być jak w D70, że jak trzymasz na podglądzie guzik iso i wybierakiem sobie przesuwasz to jest szybciej

edit:

poczytałem tą stronkę o gphoto, i jako że mam D70 to w wolnej chwili popróbuję ;)