PDA

Zobacz pełną wersję : Lampka wspomagania autofocusa - kto uzywa ??



remick
23-01-2005, 09:29
Witam,

pytanie jak w temacie ???

macie to wlaczone ??
czy wylaczyliscie ??

Kiedys w swoim F80 zawsze mialem wlaczone, teraz w D70 wylaczylem i powiem szczerze, ze wcale nie odczuwam potrzeby jej uaktywniania.

Kurcze, coraz wiekszy szacunek czuje do tego co pisze Tom Hogan w swojej ksiazce.

pozdro,

remick

Dyzio
23-01-2005, 10:17
Używam cały czas, jak na razie nie miałem kłopotów z ostrością. Prawdę mówiąc nawet nie pomyślałem żeby wyłączyć. Po przeczytaniu Twojego postu postanowiłem kupić tę książkę, ale na liście krajów na strone Paypal nie ma Polski :). Jak ją kupiłeś?

gALL
23-01-2005, 10:23
W F80 jaki D100 oraz D70 wylaczyc od razu, tylko niepotrzebnie zrzera baterie, dziala do 2m, wali po oczach obiekty fotografowane. Prog dzialania AF jest niski (-1EV) i srodkowe pole AF (krzyzowe) doskonale sobie radzi w slabych warunkach oswietleniowych.
To byla pierwsza rzecz jaka wylaczylem w F80.

Dyzio
23-01-2005, 10:31
Trochę przesadzasz Gall. Lampa na pewno działa na większy dystans, sam to sprawdziłem na imprezie robiąc zdjęcia z fleszem. Bez niej miałbym duży kłopot a z nią wszystko ostre jak brzytwa. Co do zżerania baterii - przecież to akumulator, w czym problem?

Bogdan
23-01-2005, 11:25
na stałe wyłączyłem, bo praktycznie nie uzywam aparatu bez sb800, ktorej wspomaganie af jest doskonale
lampka w korpusie jest pod tym względem, moim zdaniejm, o wiele mnie skuteczna
to jedynie, sądzę, cos potrzebnego dla tych, którzy nie zdecydowali sie na sb800 lub sb600

miłej niedzieli

Dyzio
23-01-2005, 12:10
Coś w tym jest - rzeczywiście nie mam lampy. Zasadziłem się na SB 600.

remick
23-01-2005, 12:15
Jak ją kupiłeś?

kolega w USA :D

pozdro,

remick

sailor
23-01-2005, 13:57
wylaczylem dopoki nie kupie sb800 - w 80tce ta "spawarka" doprowadzala mnie do szalu .. mailem cicha nadzieje ze w d70 zrobia na podczerwien ... echh moze kiedys ..

c2h5oh
23-01-2005, 14:58
Na spotkaniu wroclawskim bawilem sie ta lampka wspomagajaca - daje rade nawet na 8-10m i jest calkiem przydatna.

groseb
23-01-2005, 20:26
No to zdania podzielone jak widzę ?

c2h5oh
23-01-2005, 20:36
No to zdania podzielone jak widzę ?

Jesli chodzi o dobre warunki oswietleniowe to jest troche psu na bude, ale jak jest ciemno i af zaczyna wariowac to jest prawdziwym wybawieniem. Gdyby nie automagiczna regulacja mocy to byla by mocno denerwujaca ;-)

gALL
23-01-2005, 23:18
mailem cicha nadzieje ze w d70 zrobia na podczerwien ... echh moze kiedys ..

Te czasy juz minely bezpowrotnie, czerwone wspomaganie AF jest tylko lampach zewnetrznych. Nowe konstrukcje z polki amatorskiej wspomagaja wq.... biala spawarka.

ALF
23-01-2005, 23:49
ale czemu ona ma tak mały zasięg :?:

Dyzio
24-01-2005, 00:57
Ma zasięg co najmniej 6 m, a może nawet większy.

adik
24-01-2005, 01:03
A uzyjcie jej seryjnie to zobaczycie co sie dzieje.Chyba ze to moj NIkos wtrtedy po 4 takich oslepieniach raoptem lapie ostrosc....Ale nielapie do jasnej.....Bo ciagle jej szuka.Ale to jak ciemno jak w ..... weza:)Mnie irytuje:)

remick
24-01-2005, 09:16
witajcie,

widze, ze jest roznie :-)

to ja moze przytocze co wyczytalem u Toma Hogana:

- lokalizacja lampki jest dobrana niewlasciwie; nawet jezeli nie zaslonisz jej reka, zazwyczaj za ciebie zrobi to obiektyw (oczywiscie sprawa sie pogarsza gdy zalozymy oslone przeciwsloneczna)

- niektore obiektywy i tak ja wylaczaja (80-200mm f/2.8 AF-S i wszystkie z VR)

- swiatelko jest slabiutkie aby zrobic cos ponad dystans 3m

- swiatelko jest denerwujace/zeby nie powiedziec wkurzajace dla fotografowanej osoby

- ustawienia musza byc poprawne, zeby ono dalo zakladany efekt (Single Servo autofocus, central autofocus sensor ma byc uzywany albo tryb Closest Subject Priority ma byc aktywny)

- swiatelko moze sie po prostu wylaczyc, jezeli sie zbyt zagrzeje (zdjecia seryjne)

- no i w koncu zzera wiecej accu (o 20mA)

pozdrawiam,

remick

PawelC
24-01-2005, 10:35
A w czym Ci zawadza ta lampka? Niech sobie świeci. Jak jest bardzo ciemno spełnia swoją rolę i to całkiem nieźle. Z mojego doświadczenia nawet do 5m. Ma też dodatkowy plus, taki że jak jest zupełnie ciemno i nic nie widać przez celownik to dzięki niej zobaczysz jak skadrować zdjęcie. A jak zamontujesz lampę zewnętrzną np. SB-600 to automatycznie się wyłaczy i skorzystasz z jeszcze skuteczniejszego oświetlania na potrzeby AF (chociaż w tej sytuacji nie pomożesz sobie w skadrowaniu w zupełnej ciemności chyba że ustawisz aby działały obydwa źródła wspomagania AF, to też jest możliwe). Jedyne co w tej standardowej lampce jest denerwujące to fakt, że trzeba uważać by jej nie przysłonić prawą reką, ale jak uważasz na właściwy uchwyt to problem z głowy.

Kacper
27-01-2005, 02:42
Ja osobiście mam zawsze ją włączoną, jak PawelC wspomniał, przy ciemnościach potrafi nieco rozświetlić fotografowane miejsce.
A teraz z innej beczki, czy jest jakaś „definicja” tego kiedy ona się włącza a kiedy nie? Robię w ciemnościach foty, dwie mi zrobi włączając lampkę a w trzeciej już nie odpali, od czego to zależy?

admin
27-01-2005, 03:04
Robię w ciemnościach foty, dwie mi zrobi włączając lampkę a w trzeciej już nie odpali, od czego to zależy

Od zabezpieczenia przed przegrzaniem. Maksymalny czas calkowity palenia sie tej lampki wynosi okolo 10 sekund. Pozniej musi ostygnac aby wykonac ponowne oswietlenie.

elmihu
27-01-2005, 03:53
- niektore obiektywy i tak ja wylaczaja (80-200mm f/2.8 AF-S i wszystkie z VR)

:shock: pierwsze słysze, u mnie nie wyłacza!

remick
27-01-2005, 09:42
pierwsze słysze, u mnie nie wyłacza!

pisze to co wyczytalem u Toma Hogana,

niestety tego nie moge sprawdzic bo taki obiektyw to moje marzenie (na razie niespelnione)

pozdro,

remick

PawelC
27-01-2005, 10:10
Jeśli już o tym mowa to czy jest możliwe oświetlenie sceny za pomocą flasha zewnętrznego tak jak to robi lampka wspomagająca. W instrukcji lampy przeczytałem o tzw. błysku modelującym. Napisano tam, że wyzwala się go przyciskiem na aparacie a szczegóły w instrukcji aparatu. Niestety w instrukcji D70 pomimo wielokrotnego wertowania nie znalazłem informacji na ten temat. Wnioskuję, że D70 takiej możliwości nie daje. Bardzo proszę potwierdzenie lub zaprzeczenie moim słowom. W przypadku odmiennego zdania wskazane info jak to zrobić.

[ Dodano: Czw 27 Sty, 2005 ]
I co? Nikt nie wie czy to możliwe w d70? Byłbym wdzięczny za info.

elmihu
27-01-2005, 18:36
światło modelujace (jeśli tak to można nazwać) jest w sb- 800 - przyznam sie jednak iz używam tej opcji tylko jak sobie chcę poświecić zmieniając obiektywy po ciemku. :mrgreen:
Co do takiej funkcji we wbudowanej lampie - nigdy o czyms takim nie słyszałem.

PawelC
28-01-2005, 08:43
Ja pytałem o SB-600, a nie o wbudowaną, dla wbudowanj tą funkcję pełni wspomaganie AF. Powiedz jak to uruchamiasz w SB-800.

elmihu
29-01-2005, 01:49
na górze z lewej strony jest przycisk z ikonką chłopka rzucającego cień - nie wiem czy w 600 istnieje podobna funkcja :?:

Bogdan
29-01-2005, 01:55
widze, ze jest roznie :-)

to ja moze przytocze co wyczytalem u Toma Hogana:

- lokalizacja lampki jest dobrana niewlasciwie; nawet jezeli nie zaslonisz jej reka, zazwyczaj za ciebie zrobi to obiektyw (oczywiscie sprawa sie pogarsza gdy zalozymy oslone przeciwsloneczna)

- niektore obiektywy i tak ja wylaczaja (80-200mm f/2.8 AF-S i wszystkie z VR)

- swiatelko jest slabiutkie aby zrobic cos ponad dystans 3m

- swiatelko jest denerwujace/zeby nie powiedziec wkurzajace dla fotografowanej osoby

- ustawienia musza byc poprawne, zeby ono dalo zakladany efekt (Single Servo autofocus, central autofocus sensor ma byc uzywany albo tryb Closest Subject Priority ma byc aktywny)

- swiatelko moze sie po prostu wylaczyc, jezeli sie zbyt zagrzeje (zdjecia seryjne)

- no i w koncu zzera wiecej accu (o 20mA)

pozdrawiam,

remick

czyli, per saldo - lampka w D70 jest do d... i tyle :!:
i chyba szkoda się dłużej masakrować tym tematem :D

ale tak sobie tylko nieśmiało pomyślałem :twisted:

sailor
29-01-2005, 02:13
amen :)

Bogdan
29-01-2005, 02:22
amen :)

dzięki Ci Panie [Sailorze] :D