PDA

Zobacz pełną wersję : fotogafowanie firewerków



Sum_MC
30-12-2008, 19:19
temat jakby na czasie - będą to moje pierwsze zdjęcia tego typu i postanowiłem poszukać porad

znalazłem coś takiego:
http://sznik.jogger.pl/2006/06/25/fotografowanie-fajerwerkow/
http://www.swiatobrazu.pl/forumfoto/viewtopic.php?f=16&t=7652
http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=220396&st=0&p=3121521&#entry3121521

generalnie polecają F 8~16 czas 1/30 do 5 sek,. balans bieli - światło żarowe ? iso do 400, ostrość na nieskończoność
niestety jeszcze statywu nie mam więc długie czasy odpadają :(

czy może jakieś porady ?

sote
30-12-2008, 20:59
piszesz ze pisza f8-f16 i 1/30 sek. i dluzej...
jak to utrzymasz bez statywu to gratuluje ;)
statyw albo cos statywopodobnego to podstawa!
W fotografowaniu fajerwerkow wlasnie chodzi o dlugie czasy - wtedy sa efekty.

Tofifik
30-12-2008, 21:31
e tam biadolenie, na 30s to bedziesz miał jasną kolorową breje, no chyba że w danym kawałku nieba będzie tylko jedna raca odpalona.
W dobie cyfry metoda prob i błędów jest najlepsza. I jak podstawowe hasło mówi nie ma stałych niezmiennych schematów na dane zdjęcia. Ogólna zasada jest taka by fajerwerki robić w miare na długich czasach naświetlania (dla jednych 1/10 starczy a dla innych 10s) - to tak jak mój znajomy zrobił zdjęcie błyskawicy na 1/20s a napewno wyczytasz ze tak to się nie da :P
wiec do dzieła i tak będzie sporo czasu na testy o 24:00 napewno coś zrobisz. Fajnych fotek życzę.

stock
30-12-2008, 23:29
na to nie ma reguły - ja robiłem kiedyś na 1/10 z ręki opartej na aucie i było super :) A jak fajerwerki kiepskie to trza dłużej naświetlać...

wlopis
30-12-2008, 23:32
piszesz ze pisza f8-f16 i 1/30 sek. i dluzej...
jak to utrzymasz bez statywu to gratuluje ;)
statyw albo cos statywopodobnego to podstawa!
W fotografowaniu fajerwerkow wlasnie chodzi o dlugie czasy - wtedy sa efekty.

da się i z ręki, zrobiłem tylko jedno zdjęcie na otwarciu mostu :)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img222.imageshack.us/img222/8153/dsc13791a800xjpgal5.jpg)

EXIF zachowany

Sum_MC
31-12-2008, 09:19
ciekawe co mi z tego wyjdzie - statywu nie kupie tylko na tą imprezkę bo chce docelowo kupić lekki a takie to tylko w "erze" hmmm nie w necie :)

dzięki serdeczne za porady i przykłady

Wojteksw
31-12-2008, 13:32
Fotka bez statywu, czas 2" daje ciekawe efekty.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl)

MARTINK
31-12-2008, 17:38
Ja w tamtym roku probowalem ze statywem

1. f18 13s

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img131.imageshack.us/img131/33/dsc0153mi6.jpg)

2. f20 10s

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img356.imageshack.us/img356/6365/dsc0164ug8.jpg)

3. f18 6s

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img356.imageshack.us/img356/2747/dsc0169nasqx4.jpg)

4. f22 6s

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img261.imageshack.us/img261/863/dsc0183uh7.jpg)

Mozna by je troche obrobic ale to moze kiedys

Pozdrawiam i szczesliwego 2009 roku
Marcin

Mikis525
01-01-2009, 10:37
Moje pierwsze z życiu fotki fajerwerków :D

1)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (www.fotosik.pl)
2)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (www.fotosik.pl)
3)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (www.fotosik.pl)

A na pierwszym tylko ja widzę jakąś postać ? :p

Iwek_22
01-01-2009, 10:50
Jutro będzie lepiej :)
Chociaż, może faktycznie jakieś "oczy" są ? Oj chyba też idę spać ;)

nowart
01-01-2009, 12:37
Może coś podpowiem bo czasem organizuję takie pokazy. Tutaj niestety nie ma złotej rady. Oczywiście przysłona musi być o okolicach f/8-11. Czas bywa bardzo różny w zależności jakie natężenie światła w danym momencie masz na niebie - tu musisz sam patrzeć co wybucha i na bieżąco dobierać. A wszystko to zrobisz przy dwóch obowiązkowych rzeczach - statyw i wężyk spustowy (lub pilot ale do mnie to niepewne rozwiązanie nie przemawia).

I najważniejsze w przypadku fotografii fajerwerków - staraj się je fotografować w taki sposób aby mieć na zdjęciu skalę odwzorowania ich wielkości. Powiem inaczej - z góry przepraszam kilku przedmówców - żeby nie wyglądało to tak jak powyżej, kiedy oglądający nie ma pojęcia czy były to małe popizdułki ustawione na chodniku czy potężne fajerwerki eksplodujące 100-400m nad ziemią. Unikaj też takiego bałagan w kadrze, kiedy cały jest on zasypany "czymś".
To oczywiście moja porada bo czasem muszę archiwizować niektóre efekty i wiem na co ludzie zwracają uwagę.
Tak na szybko z ostatnich pokazów - sory za jakość, tak na szybko tylko zmniejszyłem bez grzebania - nic takiego ale pokazujące co miałem na myśli ;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img266.imageshack.us/img266/5567/img0104kj5.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img98.imageshack.us/img98/9339/img0090kn6.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img266.imageshack.us/img266/588/img0093vq3.jpg)

nowart
01-01-2009, 13:32
I jeszcze jedno patrząc na linki , które podałeś i wiele zdjęć fajerwerków.
Nie da się dobrze sfotografować pokazu idąc na imprezę im towarzyszącą - czyli stoisz w tłumie , aparat w górę i pstrykasz - potem wychodzą takie rzeczy jak na linkach i powyżej.
Jeżeli jest to pokaz, na którym wylatują w powietrze bomby 200-300mm na wysokość 200-300m to musisz być naprawdę daleko aby efekt ich wybuchu dobrze utrwalić. Najlepiej być w tym momencie jak najwyżej - najlepiej na jakimś dachu.

Mikis525
01-01-2009, 16:34
Ja jestem trzeźwiutki i wyspany i nadal widzę te oczy, swoją drogą ,a jaki ma być 15latek po sylwku w domu z rodzicami ? :D


Ja od tych fajerwerków byłem może z 30 metrów, robione na wsi, niziutka zabudowa, czyli trudne warunki były jak nic :)

Aha robione z ręki, czas 2sekundy, f około 8-10 :)

Zibi1970
01-01-2009, 19:22
to ja tez wstawię trzy zdjęcia z wczoraj.
zdjęcia ze statywu rzecz jasna.

1.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img233/95159850zx5.jpg/1/)



2.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img66/63688619li3.jpg/1/)



3.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img66/63688619li3.jpg/1/)

nowart
01-01-2009, 19:56
Do wstawiania zdjęć jest dział z galeriami - kolega prosił o jakieś porady :p
A tak na marginesie to fajne miejsce miałeś - ciekawie wyszło. Ostatnie dwa to te same zdjęcia.

py1szczak2
01-01-2009, 19:59
Sorki to faktycznie nie galeria - usunąłem swoje zdjęcia.

Sum_MC
01-01-2009, 22:44
a ja nie mam za bardzo się czym pochwalić - jednak z ręki się nie da

kolega nowart ma rację - stojąc pod nimi też za bardzo efektu nie będzie - następnym razem będzie statyw i pilot - może nawet na WOŚP - 11 01

ayem
05-01-2009, 23:40
No a jak nie pilot to wężyk. Chyba najlepiej mi się strzelało na Bulb, wyzwalając migawkę na czas gdy pojawiał się obraz z ognia.

Niestety wężyka się jeszcze nie dorobiłem i tutaj (EXIFy pod ikonką aparatu w prawym górnym rogu):
http://gallery.nopio.com/v/ciekawostki/pyromachina2008/

ździebełeczko widać że to jest niezły wynalazek, a dokładniej widać jego braki ;)

sote
06-01-2009, 00:39
da się i z ręki, zrobiłem tylko jedno zdjęcie na otwarciu mostu :)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img222.imageshack.us/img222/8153/dsc13791a800xjpgal5.jpg)

EXIF zachowany

ale sie wszyscy czepiliscie ;)
wiadomo ze sie da z reki, tylko ze lepiej wychodzi ze statywu co widac po fotkach kolegi MARTINK

wlopis a Twoja fotka to 1/80 sekundy wiec to mozna utrzymac bez problemu raczej ;)

xerathin
07-01-2009, 18:35
ciekawe co mi z tego wyjdzie - statywu nie kupie tylko na tą imprezkę bo chce docelowo kupić lekki a takie to tylko w "erze" hmmm nie w necie :)

dzięki serdeczne za porady i przykłady

Lekki statyw będzie Ci bardziej latał na wietrze, lepiej się chyba trochę pomęczyć i nosić coś cięższego, ale za to stabilnego.

Sum_MC
08-01-2009, 08:11
Lekki statyw będzie Ci bardziej latał na wietrze, lepiej się chyba trochę pomęczyć i nosić coś cięższego, ale za to stabilnego.

zamówiłem i podobno już leci do mnie
Manfrotto 055CXPRO4 + Manfrotto 804RC2 - mam nadzieję, że z tego będę zadowolony
jeszcze jest szansa na orkiestrze pobawić się - tam też czasami walą firewerki ale u nas rewelacji nie ma - na szkolenie wystarczy
pilota już mam - teraz jak tylko przyjdzie statyw muszę poćwiczyć a weryfikacja będzie w weekend :)

malyandrzejek
08-01-2009, 10:44
Potwierdzam, że najlepiej jest robić na czasie Bulb. Otwierasz migawkę przed wybuchem fajerwerków, a zamykasz w momencie gdy skończą "spływać" po niebie. Do tego ja robię na przysłonie f16. Dla mnie f11 to już za dużo światła wpada, przynajmniej w sposobie którym ja robię zdjęcia....

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img360.imageshack.us/img360/9089/3159550450b1f0b46855obk4.jpg)

Sum_MC
11-01-2009, 23:03
mnie wyszło to ze statywem na WOSP-ie

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img150.imageshack.us/img150/3379/dsc6592fv8.jpg)

BSKraków
12-01-2009, 00:49
mnie wyszło to ze statywem na WOSP-ie
no i nieźle ci to wyszło :)

Comret
29-12-2011, 12:00
Odkopię trochę trupa...

Jestem ciekawy jak to zrobić... czyli co i jak wybrać.

Statyw jest, odległość jakieś 1000m od pokazu, teren- niska zabudowa jedno rodzinna.

Pierwsze pytanie jakim szkłem to robić, z tego co mam w stopce?

Drugie czy zostawiać jakiś punkt odniesienia, jak dachy okolicznych domów.

Pytam, bo nie bardzo będę miał czas na testowanie, takie pokazy nie trwają długo.

Zamierzam:
Tryb M,
ogniskowa na nieskończoność,
F 16-22,
ISO no właśnie gdzieś czytałem, że 100 i tu pytanie ile w D90, 200 natywnie?
Czas to będzie parametr, którym zamierzam się pobawić.

RobertMiernik
29-12-2011, 12:40
Szkło zależy od odległości i tła, chcesz szeroko bo horyzont się ładnie układa albo wąsko bo stoją jakieś pierdoły i psują kadr, iso natywne najlepiej więc 200 dla D90,

Comret
29-12-2011, 12:45
Zobaczę w takim razie jak kadr wygląda w Tokinie, jak niepodpasuje to N 18-105.

Jeszcze jedno pytanie co z WB?

A i jeszcze jedno czy stosować opóźnienie ekspozycji?

RobertMiernik
29-12-2011, 16:20
WB ja zawsze auto więc nie pomogę, dużo wygodniej w RAW'ie potem sobie ustawić i mieć cycuś malina.

Co do opóźnienia ekspozycji to masz na myśli samowyzwalacz? Bo jeśli tak to tylko jeśli nie masz wężyka/pilota jak najkrótszy, żeby Ci pół pokazu nie przeleciało na oczekiwaniu na mignięcie ;)

Comret
29-12-2011, 16:48
Mam pilota.

Nie mam na myśli taką opcje w D90, opóźnienie wyzwolenia migawki ok 1 sek po podniesieniu lustra w celu redukcji drgań.

Foto7
29-12-2011, 17:45
Jak fotografować fajerwerki?
10 praktycznych porad, dzięki którym unikniesz wielu nieprzyjemnych niespodzianek na pokazie sztucznych ogni.
Redakcja Sławomir Gawryluk (http://www.fotoszop.pl/files/jakfotografowacfajerwerki.pdf)

Comret
29-12-2011, 18:40
I dziękuję bardzo.

badman
29-12-2011, 23:08
Trzeba uważać co się czyta. Na wp.pl jest poradnik a w jego treści taka bzdura "jeśli dysponujemy takim trybem, to włączamy tryb BULB, czyli oświetlenie żarówkowe" :lol:

Comret
29-12-2011, 23:50
A... i dlatego niektórzy polecają zmienić WB na żarowe ;)

bartekk
30-12-2011, 12:32
Czy przy BULB nie obawiacie się że zdjęcie będzie prześwietlone lub niedoświetlone bo przecież przesłona się nie zmieni

Comret
30-12-2011, 13:23
Po pierwsze jeśli już bulb i bardzo długi czas to pewnie przesłona dalej niż 16.

Ale to nie o to chodzi przy użyciu bulb aby było długo.

Myślę, że zaleta jest taka że zaczynasz i kończysz zdjęcie synchronicznie do pewnych elementów pokazu na niebie.
Jak ustawisz sztywno 5 sek to tak będzie, a przy bulb możesz tym dynamicznie sterować, raz Ci wyjdzie 4 sek a raz 5,5 innym razem 3 itd.

Tak sobie to tłumaczę po swojemu ;(.

RobertMiernik
30-12-2011, 13:44
Dobrze sobie tłumaczysz ale przesłona 16 to już max, więcej 'nie wolno' bo wychodzą wszystkie wady obiektywu, dyfrakcje, aberracje, wszystko co najgorsiejsze.

marekb
30-12-2011, 13:54
jak nie masz wężyka to B jest również nie najlepsze bo musisz trzymać spust, a to drgania ręki są. Lepiej wówczas ustawić czas np 30s i po przysłonic obiektyw i wyłączyć puszkę. Trochę wiecej zabawy lecz wtedy nie dotykasz praktycznie aparatu w trakcie ekspozycji.

przy B należy również uważac na ilość światła zastanego bo może popsuc zabawę przepalając część kadru. kiedyś ustawiałem czas na ok 8s i F 8 i było prawie przy ISO 100. Jak fajerwerków jest wiele to zawsze coś wyjdzie.

Comret
30-12-2011, 14:28
Ok dzięki za podpowiedzi.

Dziś jadę na miejsce to zrobię pierwsze przymiarki.

Czyli lepiej na 22 nie wchodzić z założenia, czy to mam sprawdzać?

A jak się bulb obsługuje pilotem? Włącz/wyłącz czy trzeba trzymać?

Hmm najpierw zobaczę na sztywnych czasach a następnie bulbem się pobawię.

bartekk
30-12-2011, 17:47
No wlasnie to mnie zastanawia bo zakladam ze poprawne naswietlenie bedzie przy 5 sek a jak puszcze spust po 3 sek to wyjdzie niedoswietlone. Czy Sie myle?

RobertMiernik
30-12-2011, 18:12
Nie mylisz się ale w przypadku fajerwerków i burzy zwykle sam wystrzał będzie naświetlony prawidłowo albo prawie prawidłowo a niedoświetlone zostanie tylko tło czyli to co światłem zastanym było oświetlone, więc nie ma się czym przejmować.

Pamiętaj też, że wybuch oświetla też dodatkowo scenę.

wer
30-12-2011, 19:17
Dobrze sobie tłumaczysz ale przesłona 16 to już max, więcej 'nie wolno' bo wychodzą wszystkie wady obiektywu, dyfrakcje, aberracje, wszystko co najgorsiejsze.

Przy przysłonie 16 w zasadzie na jakość obrazu wpływa tylko dyfrakcja, aberacje już nie mają już znaczenia. Przymknięcie przysłony redukuje właśnie błędy związane z aberacjami.

Comret
30-12-2011, 21:01
Chyba teraz trzeba zabrać puszkę na wycieczkę i nabrać doświadczenia.

Konkretne ustawienia będą zależeć już od sprzętu i warunków ekspozycji.

bartekk
30-12-2011, 21:17
No to pozostaje probowac na Wosp bo na sylwestra moge nie dac rady. A przy okazji szczesliwego
nowego roku

RobertMiernik
31-12-2011, 00:29
Przy przysłonie 16 w zasadzie na jakość obrazu wpływa tylko dyfrakcja, aberacje już nie mają już znaczenia. Przymknięcie przysłony redukuje właśnie błędy związane z aberacjami.

To była wyliczanka ze skrótem myślowym, oczywiście masz rację, w kontekście zmniejszania dziury zwiększa się przede wszystkim ugięcie.
Dzięki.

Seeker
31-12-2011, 11:18
"Drugie czy zostawiać jakiś punkt odniesienia, jak dachy okolicznych domów."

Zależnie od pomysłu i atrakcyjności otoczenia. Dobrze jest mieć
jakieś fajne tło, aby nie robić "efektu dla efektu", ale jeśli
jest dziadowskie, to tylko zaszkodzi.


"A jak się bulb obsługuje pilotem? Włącz/wyłącz czy trzeba trzymać?"

On/Off.