Zobacz pełną wersję : fotogafowanie firewerków
temat jakby na czasie - będą to moje pierwsze zdjęcia tego typu i postanowiłem poszukać porad
znalazłem coś takiego:
http://sznik.jogger.pl/2006/06/25/fotografowanie-fajerwerkow/
http://www.swiatobrazu.pl/forumfoto/viewtopic.php?f=16&t=7652
http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=220396&st=0&p=3121521&#entry3121521
generalnie polecają F 8~16 czas 1/30 do 5 sek,. balans bieli - światło żarowe ? iso do 400, ostrość na nieskończoność
niestety jeszcze statywu nie mam więc długie czasy odpadają :(
czy może jakieś porady ?
piszesz ze pisza f8-f16 i 1/30 sek. i dluzej...
jak to utrzymasz bez statywu to gratuluje ;)
statyw albo cos statywopodobnego to podstawa!
W fotografowaniu fajerwerkow wlasnie chodzi o dlugie czasy - wtedy sa efekty.
e tam biadolenie, na 30s to bedziesz miał jasną kolorową breje, no chyba że w danym kawałku nieba będzie tylko jedna raca odpalona.
W dobie cyfry metoda prob i błędów jest najlepsza. I jak podstawowe hasło mówi nie ma stałych niezmiennych schematów na dane zdjęcia. Ogólna zasada jest taka by fajerwerki robić w miare na długich czasach naświetlania (dla jednych 1/10 starczy a dla innych 10s) - to tak jak mój znajomy zrobił zdjęcie błyskawicy na 1/20s a napewno wyczytasz ze tak to się nie da :P
wiec do dzieła i tak będzie sporo czasu na testy o 24:00 napewno coś zrobisz. Fajnych fotek życzę.
na to nie ma reguły - ja robiłem kiedyś na 1/10 z ręki opartej na aucie i było super :) A jak fajerwerki kiepskie to trza dłużej naświetlać...
piszesz ze pisza f8-f16 i 1/30 sek. i dluzej...
jak to utrzymasz bez statywu to gratuluje ;)
statyw albo cos statywopodobnego to podstawa!
W fotografowaniu fajerwerkow wlasnie chodzi o dlugie czasy - wtedy sa efekty.
da się i z ręki, zrobiłem tylko jedno zdjęcie na otwarciu mostu :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img222.imageshack.us/img222/8153/dsc13791a800xjpgal5.jpg)
EXIF zachowany
ciekawe co mi z tego wyjdzie - statywu nie kupie tylko na tą imprezkę bo chce docelowo kupić lekki a takie to tylko w "erze" hmmm nie w necie :)
dzięki serdeczne za porady i przykłady
Wojteksw
31-12-2008, 13:32
Fotka bez statywu, czas 2" daje ciekawe efekty.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl)
Ja w tamtym roku probowalem ze statywem
1. f18 13s
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img131.imageshack.us/img131/33/dsc0153mi6.jpg)
2. f20 10s
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img356.imageshack.us/img356/6365/dsc0164ug8.jpg)
3. f18 6s
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img356.imageshack.us/img356/2747/dsc0169nasqx4.jpg)
4. f22 6s
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img261.imageshack.us/img261/863/dsc0183uh7.jpg)
Mozna by je troche obrobic ale to moze kiedys
Pozdrawiam i szczesliwego 2009 roku
Marcin
Mikis525
01-01-2009, 10:37
Moje pierwsze z życiu fotki fajerwerków :D
1)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (www.fotosik.pl)
2)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (www.fotosik.pl)
3)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (www.fotosik.pl)
A na pierwszym tylko ja widzę jakąś postać ? :p
Jutro będzie lepiej :)
Chociaż, może faktycznie jakieś "oczy" są ? Oj chyba też idę spać ;)
Może coś podpowiem bo czasem organizuję takie pokazy. Tutaj niestety nie ma złotej rady. Oczywiście przysłona musi być o okolicach f/8-11. Czas bywa bardzo różny w zależności jakie natężenie światła w danym momencie masz na niebie - tu musisz sam patrzeć co wybucha i na bieżąco dobierać. A wszystko to zrobisz przy dwóch obowiązkowych rzeczach - statyw i wężyk spustowy (lub pilot ale do mnie to niepewne rozwiązanie nie przemawia).
I najważniejsze w przypadku fotografii fajerwerków - staraj się je fotografować w taki sposób aby mieć na zdjęciu skalę odwzorowania ich wielkości. Powiem inaczej - z góry przepraszam kilku przedmówców - żeby nie wyglądało to tak jak powyżej, kiedy oglądający nie ma pojęcia czy były to małe popizdułki ustawione na chodniku czy potężne fajerwerki eksplodujące 100-400m nad ziemią. Unikaj też takiego bałagan w kadrze, kiedy cały jest on zasypany "czymś".
To oczywiście moja porada bo czasem muszę archiwizować niektóre efekty i wiem na co ludzie zwracają uwagę.
Tak na szybko z ostatnich pokazów - sory za jakość, tak na szybko tylko zmniejszyłem bez grzebania - nic takiego ale pokazujące co miałem na myśli ;)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img266.imageshack.us/img266/5567/img0104kj5.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img98.imageshack.us/img98/9339/img0090kn6.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img266.imageshack.us/img266/588/img0093vq3.jpg)
I jeszcze jedno patrząc na linki , które podałeś i wiele zdjęć fajerwerków.
Nie da się dobrze sfotografować pokazu idąc na imprezę im towarzyszącą - czyli stoisz w tłumie , aparat w górę i pstrykasz - potem wychodzą takie rzeczy jak na linkach i powyżej.
Jeżeli jest to pokaz, na którym wylatują w powietrze bomby 200-300mm na wysokość 200-300m to musisz być naprawdę daleko aby efekt ich wybuchu dobrze utrwalić. Najlepiej być w tym momencie jak najwyżej - najlepiej na jakimś dachu.
Mikis525
01-01-2009, 16:34
Ja jestem trzeźwiutki i wyspany i nadal widzę te oczy, swoją drogą ,a jaki ma być 15latek po sylwku w domu z rodzicami ? :D
Ja od tych fajerwerków byłem może z 30 metrów, robione na wsi, niziutka zabudowa, czyli trudne warunki były jak nic :)
Aha robione z ręki, czas 2sekundy, f około 8-10 :)
Zibi1970
01-01-2009, 19:22
to ja tez wstawię trzy zdjęcia z wczoraj.
zdjęcia ze statywu rzecz jasna.
1.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img233/95159850zx5.jpg/1/)
2.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img66/63688619li3.jpg/1/)
3.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img66/63688619li3.jpg/1/)
Do wstawiania zdjęć jest dział z galeriami - kolega prosił o jakieś porady :p
A tak na marginesie to fajne miejsce miałeś - ciekawie wyszło. Ostatnie dwa to te same zdjęcia.
py1szczak2
01-01-2009, 19:59
Sorki to faktycznie nie galeria - usunąłem swoje zdjęcia.
a ja nie mam za bardzo się czym pochwalić - jednak z ręki się nie da
kolega nowart ma rację - stojąc pod nimi też za bardzo efektu nie będzie - następnym razem będzie statyw i pilot - może nawet na WOŚP - 11 01
No a jak nie pilot to wężyk. Chyba najlepiej mi się strzelało na Bulb, wyzwalając migawkę na czas gdy pojawiał się obraz z ognia.
Niestety wężyka się jeszcze nie dorobiłem i tutaj (EXIFy pod ikonką aparatu w prawym górnym rogu):
http://gallery.nopio.com/v/ciekawostki/pyromachina2008/
ździebełeczko widać że to jest niezły wynalazek, a dokładniej widać jego braki ;)
da się i z ręki, zrobiłem tylko jedno zdjęcie na otwarciu mostu :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img222.imageshack.us/img222/8153/dsc13791a800xjpgal5.jpg)
EXIF zachowany
ale sie wszyscy czepiliscie ;)
wiadomo ze sie da z reki, tylko ze lepiej wychodzi ze statywu co widac po fotkach kolegi MARTINK
wlopis a Twoja fotka to 1/80 sekundy wiec to mozna utrzymac bez problemu raczej ;)
xerathin
07-01-2009, 18:35
ciekawe co mi z tego wyjdzie - statywu nie kupie tylko na tą imprezkę bo chce docelowo kupić lekki a takie to tylko w "erze" hmmm nie w necie :)
dzięki serdeczne za porady i przykłady
Lekki statyw będzie Ci bardziej latał na wietrze, lepiej się chyba trochę pomęczyć i nosić coś cięższego, ale za to stabilnego.
Lekki statyw będzie Ci bardziej latał na wietrze, lepiej się chyba trochę pomęczyć i nosić coś cięższego, ale za to stabilnego.
zamówiłem i podobno już leci do mnie
Manfrotto 055CXPRO4 + Manfrotto 804RC2 - mam nadzieję, że z tego będę zadowolony
jeszcze jest szansa na orkiestrze pobawić się - tam też czasami walą firewerki ale u nas rewelacji nie ma - na szkolenie wystarczy
pilota już mam - teraz jak tylko przyjdzie statyw muszę poćwiczyć a weryfikacja będzie w weekend :)
malyandrzejek
08-01-2009, 10:44
Potwierdzam, że najlepiej jest robić na czasie Bulb. Otwierasz migawkę przed wybuchem fajerwerków, a zamykasz w momencie gdy skończą "spływać" po niebie. Do tego ja robię na przysłonie f16. Dla mnie f11 to już za dużo światła wpada, przynajmniej w sposobie którym ja robię zdjęcia....
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img360.imageshack.us/img360/9089/3159550450b1f0b46855obk4.jpg)
mnie wyszło to ze statywem na WOSP-ie
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img150.imageshack.us/img150/3379/dsc6592fv8.jpg)
BSKraków
12-01-2009, 00:49
mnie wyszło to ze statywem na WOSP-ie
no i nieźle ci to wyszło :)
Odkopię trochę trupa...
Jestem ciekawy jak to zrobić... czyli co i jak wybrać.
Statyw jest, odległość jakieś 1000m od pokazu, teren- niska zabudowa jedno rodzinna.
Pierwsze pytanie jakim szkłem to robić, z tego co mam w stopce?
Drugie czy zostawiać jakiś punkt odniesienia, jak dachy okolicznych domów.
Pytam, bo nie bardzo będę miał czas na testowanie, takie pokazy nie trwają długo.
Zamierzam:
Tryb M,
ogniskowa na nieskończoność,
F 16-22,
ISO no właśnie gdzieś czytałem, że 100 i tu pytanie ile w D90, 200 natywnie?
Czas to będzie parametr, którym zamierzam się pobawić.
RobertMiernik
29-12-2011, 12:40
Szkło zależy od odległości i tła, chcesz szeroko bo horyzont się ładnie układa albo wąsko bo stoją jakieś pierdoły i psują kadr, iso natywne najlepiej więc 200 dla D90,
Zobaczę w takim razie jak kadr wygląda w Tokinie, jak niepodpasuje to N 18-105.
Jeszcze jedno pytanie co z WB?
A i jeszcze jedno czy stosować opóźnienie ekspozycji?
RobertMiernik
29-12-2011, 16:20
WB ja zawsze auto więc nie pomogę, dużo wygodniej w RAW'ie potem sobie ustawić i mieć cycuś malina.
Co do opóźnienia ekspozycji to masz na myśli samowyzwalacz? Bo jeśli tak to tylko jeśli nie masz wężyka/pilota jak najkrótszy, żeby Ci pół pokazu nie przeleciało na oczekiwaniu na mignięcie ;)
Mam pilota.
Nie mam na myśli taką opcje w D90, opóźnienie wyzwolenia migawki ok 1 sek po podniesieniu lustra w celu redukcji drgań.
Jak fotografować fajerwerki?
10 praktycznych porad, dzięki którym unikniesz wielu nieprzyjemnych niespodzianek na pokazie sztucznych ogni.
Redakcja Sławomir Gawryluk (http://www.fotoszop.pl/files/jakfotografowacfajerwerki.pdf)
Trzeba uważać co się czyta. Na wp.pl jest poradnik a w jego treści taka bzdura "jeśli dysponujemy takim trybem, to włączamy tryb BULB, czyli oświetlenie żarówkowe" :lol:
A... i dlatego niektórzy polecają zmienić WB na żarowe ;)
Czy przy BULB nie obawiacie się że zdjęcie będzie prześwietlone lub niedoświetlone bo przecież przesłona się nie zmieni
Po pierwsze jeśli już bulb i bardzo długi czas to pewnie przesłona dalej niż 16.
Ale to nie o to chodzi przy użyciu bulb aby było długo.
Myślę, że zaleta jest taka że zaczynasz i kończysz zdjęcie synchronicznie do pewnych elementów pokazu na niebie.
Jak ustawisz sztywno 5 sek to tak będzie, a przy bulb możesz tym dynamicznie sterować, raz Ci wyjdzie 4 sek a raz 5,5 innym razem 3 itd.
Tak sobie to tłumaczę po swojemu ;(.
RobertMiernik
30-12-2011, 13:44
Dobrze sobie tłumaczysz ale przesłona 16 to już max, więcej 'nie wolno' bo wychodzą wszystkie wady obiektywu, dyfrakcje, aberracje, wszystko co najgorsiejsze.
jak nie masz wężyka to B jest również nie najlepsze bo musisz trzymać spust, a to drgania ręki są. Lepiej wówczas ustawić czas np 30s i po przysłonic obiektyw i wyłączyć puszkę. Trochę wiecej zabawy lecz wtedy nie dotykasz praktycznie aparatu w trakcie ekspozycji.
przy B należy również uważac na ilość światła zastanego bo może popsuc zabawę przepalając część kadru. kiedyś ustawiałem czas na ok 8s i F 8 i było prawie przy ISO 100. Jak fajerwerków jest wiele to zawsze coś wyjdzie.
Ok dzięki za podpowiedzi.
Dziś jadę na miejsce to zrobię pierwsze przymiarki.
Czyli lepiej na 22 nie wchodzić z założenia, czy to mam sprawdzać?
A jak się bulb obsługuje pilotem? Włącz/wyłącz czy trzeba trzymać?
Hmm najpierw zobaczę na sztywnych czasach a następnie bulbem się pobawię.
No wlasnie to mnie zastanawia bo zakladam ze poprawne naswietlenie bedzie przy 5 sek a jak puszcze spust po 3 sek to wyjdzie niedoswietlone. Czy Sie myle?
RobertMiernik
30-12-2011, 18:12
Nie mylisz się ale w przypadku fajerwerków i burzy zwykle sam wystrzał będzie naświetlony prawidłowo albo prawie prawidłowo a niedoświetlone zostanie tylko tło czyli to co światłem zastanym było oświetlone, więc nie ma się czym przejmować.
Pamiętaj też, że wybuch oświetla też dodatkowo scenę.
Dobrze sobie tłumaczysz ale przesłona 16 to już max, więcej 'nie wolno' bo wychodzą wszystkie wady obiektywu, dyfrakcje, aberracje, wszystko co najgorsiejsze.
Przy przysłonie 16 w zasadzie na jakość obrazu wpływa tylko dyfrakcja, aberacje już nie mają już znaczenia. Przymknięcie przysłony redukuje właśnie błędy związane z aberacjami.
Chyba teraz trzeba zabrać puszkę na wycieczkę i nabrać doświadczenia.
Konkretne ustawienia będą zależeć już od sprzętu i warunków ekspozycji.
No to pozostaje probowac na Wosp bo na sylwestra moge nie dac rady. A przy okazji szczesliwego
nowego roku
RobertMiernik
31-12-2011, 00:29
Przy przysłonie 16 w zasadzie na jakość obrazu wpływa tylko dyfrakcja, aberacje już nie mają już znaczenia. Przymknięcie przysłony redukuje właśnie błędy związane z aberacjami.
To była wyliczanka ze skrótem myślowym, oczywiście masz rację, w kontekście zmniejszania dziury zwiększa się przede wszystkim ugięcie.
Dzięki.
"Drugie czy zostawiać jakiś punkt odniesienia, jak dachy okolicznych domów."
Zależnie od pomysłu i atrakcyjności otoczenia. Dobrze jest mieć
jakieś fajne tło, aby nie robić "efektu dla efektu", ale jeśli
jest dziadowskie, to tylko zaszkodzi.
"A jak się bulb obsługuje pilotem? Włącz/wyłącz czy trzeba trzymać?"
On/Off.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.