PDA

Zobacz pełną wersję : [Pytanie] Dolomity, Włochy



Denkowy
29-12-2008, 14:43
W styczniu wybieram się na nartki do Włoch, konkretniej w Dolomity. Wycieczka zorganizowana, byłem w zeszłym roku i objeździliśmy niemal wszystkie doliny w promieniu 30km od hotelu. Pierwszy raz będę brał lustro i stąd moje pytania:

1. W co zapakować sprzęt, żeby był bezpieczny i jednocześnie łatwo dostępny?
2. Jak mają się niższe temperatury do jego pracy (tudzież wilgoć)? (aczkolwiek na stok wybiorę się najpewniej z pancernym D200).
3. Zamierzam zakupić jakieś szkiełko - pytanie: w górach focimy szerokokątnym?
4. Zamierzam zrobić małą fotorelację z wyjazdu (uwzględniając ewentualne rozpowszechnienie zdjęć wśród uczestników wycieczki), na jakie aspekty techniczne powinienem zwrócić uwagę w przypadku focenia w białym otoczeniu?
5. Czy przyda się filtr polaryzacyjny (zamierzam kupić)?
6. Jest jeszcze coś, o czymś powinienem wiedzieć? :)

Dzięki serdeczne i pozdrawiam.

Macro
29-12-2008, 18:22
1. Każdy ma swoją koncepcję - ja używam fastpacka i jestem zadowolony.
2. Nie miałem póki co żadnych problemów z aparatem, ani szkłami. Na forum kilka razy pisano o tym, żeby uważać na wilgoć przy wchodzeniu z zimnego powietrza do ciepłego pomieszczenia. Rozwiązanie to np trzymanie w zamkniętej torbie i czekanie aż się powoli ociepli. Ja co prawda nie specjalnie się tym przejmowałem i absolutnie żadnego problemu nie było.
3. W górach focimy tym na co mamy ochotę :) Szeroki kąt to owszem bodaj najpopularniejsza opcja.
4. Na przepały z jednej strony i na doświetlenie zdjęć z drugiej strony (ale to chyba oczywiste). Za to nie trzeba się przejmować aż tak bardzo blendą przy portretach :)
5. Polar zawsze może się przydać. Ale niebo w Dolomitach jest na tyle czyste i ciemno-niebieskie, ze użycie polara często kończy się czystą czernią zamiast błękitu (oczywiście w zależnosci od pogody, kierunku, bla bla itp).
Dwa losowe przykłady - sigma 10-20 bez filtra!
http://picasaweb.google.com/m.rogacki/Dolomity2008#5172849019492406018
http://picasaweb.google.com/m.rogacki/Dolomity2008#5172848551340970690
6. Z pewnością :D