PDA

Zobacz pełną wersję : Jak obliczyć czas...



Karl Johansson
22-07-2006, 18:36
Właśnie.Jak obliczyć czas potrzebny do naświetlenia zdjęcia w trybie bulb?
Z czego się bierze dane i w ogóle: jak?
Pozdrawiam:)

Valdek_Tychy
22-07-2006, 19:49
światłomierz

Karl Johansson
22-07-2006, 20:59
Tylko i wyłącznie?Innej opcji nie ma?

cypherdid
22-07-2006, 22:24
to zależy..a co chcesz zrobić za fotke??

krystek
22-07-2006, 22:54
swiatlomierz, ale:
jak cyfra-> swiatlomierz
jak blona->swiatlomierz+korekta przez efekt schwarzschilda (czyli drukujesz dokumentacje, ze strony producenta i czytasz)

Karl Johansson
22-07-2006, 23:51
cypherdid nie wiem,tak pytam.ciemny kościół np.
Zawsze mnie ciekawiło,w jaki sposób ustalić,że dany motyw trzeba naświetlać 5 minut,a nie 4 na przykład...nic to...będę musiał zainwestować w światłomierz...ech.

Przez właśnie obejrzany przeze mnie film("Studenci" na Ale Kino) zapomniałem:
Dzięki za odpowiedzi:) jak tylko będzie mnie stać na światłomierz,to się pobawię;)
Pozdrawiam:)

freefly
23-07-2006, 04:05
Czasy ekspozycji dłuższe niż 5-10 sekund trzeba ustalać metodą prób i błędów.

cypherdid
24-07-2006, 09:45
to można obliczyć...
po ustawieniu kadru spróbuj zmierzyć światło aparatem...jeśli się nie da
to ustaw na wyższą czółość..byle było widać na skali jakie parametry zmierzył aparat...
no i jesli wyjdzie że: f:4 ISO:1600 i t:30s
to po przeliczeniu wychodzi np na ISO 200 wychodzi: f:4 ISO:200 t:4min
a przy zmianie przysłonki na np 11: f:11 ISO:200 t:32min :) tak mi się policzyło
pamiętać trzeba że zmiana wartości przysłony o jedną działke równa się zwiękrzeniu/zmniejszeniu naświetlenia o 1x..to samo z ISO przy wartościach 50, 100, 200, 400, 800, 1600 itp. bardziej trzeba się namęczyć jak jest skala nie 1/2 tylko 1/3..wtedy troszke ciężej :) ale się da

slaw74
25-07-2006, 21:39
Dokladnie potwierdzam sposob Damiana!

Mozna nawet ustawic czulosc na 3200 czy 6400 jesli Ci aparat na to pozwala, ustawic minimalna przyslone np. 1,4 lub 2 a wtedy nawet w bardzo ciemnym kosciele zmierzysz czas aparatem.
Potem przeliczyc to na czulosc taka jaka mamy w aparacie i przyslone taka z jaka planujemy focic. Ot proste i bez swiatlomierza... moze nie idealne ale daje juz jakis punkt wyjscia.

Karl Johansson
25-07-2006, 22:35
Panowie,Panowie:] mówimy tu o Zenicie 122;]
Skala iso do 500;]
Ale dzięki za sposób:) może mi się uda:)
Pozdrawiam:)

Władca Pixeli
26-07-2006, 01:42
Kup Sierdlowsk 4 i po problemie.

szymony
26-07-2006, 16:37
Kup Sierdlowsk 4 i po problemie.

Optymista. Problemy to mu się dopiero zaczną, np. z zasilaniem tego wynalazku. O tym że może być zupełnie rozjechany nie wspomnę.

gmoszkow
27-07-2006, 09:55
Karl: ale jak rozumiem masz też CoolPixa - więc może z niego skorzystaj

Grzegorz