PDA

Zobacz pełną wersję : Nikkor AIS 300mm f/4,5



Aberrator
28-12-2008, 19:28
Chcę nabyć jak wyżej do ptasiorów, trochę już czytałem na temat tego szkła ale nie wiem jak ono się sprawuje w boju, trochę K Rockwell napisał (bardzo pozytywnie) jest nawet jedno zdjęcie fajnie kontrastowe i kolory też rewelacja, wiadomo stałka. Może ktoś ma takie szkiełko do cyfry i nie tylko i mógłby coś naskrobać jak się sprawuje tudzież podesłać kilka sampli, ciekawi mnie także jak ten obiekyw współpracuje z telekonwerterami np TC-301. Nie chcę raczej inwestować w Nikkora 300 f4 AFS bo drogie to no i telekonwerter jeszcze podraża temat. Na forum nie ma zbyt wiele wyczerpującego info o tym szkle. Z góry dzięki za pomoc.
pozdrawiam Piotr

sebaok
28-12-2008, 21:20
Nie miałem doczynienia z tym szkłem ale jeśli chodzi o tc-301 to z 300/2,8 ais była lipa. Żeby było w miare ostro to f/11 minimum.
Miałem tc14, kupiłem nówke sztuke za niecałe 200zł:) I prawie wcale go nie ściągałem, polecam.

Henry
28-12-2008, 23:50
Mam Nikkora 300mm f=4, z czystym sumieniem polecam to szkiełko do fotografii ptaszków, co prawda lepsza by była ogniskowa 400mm lub 500mm f=4, ale cena zupełnie z innej bajki. Na wspomnianej 300-setce robię zdj. już od 2 lat i nic złego nie mogę powiedzieć, szybki AF, b.dobra jakość obrazu, solidna obudowa. Czasem podpinam do niego telekonwenter x1,4, jakość wtedy jest do przyjęcia przy założeniu że światełko dopisze i przysłona nie spadnie poniżej 7, TC x2 nie polecam! Tu masz trochę zdjęć ptaszków i zwierzątek, które zrobiłem tym obiektywem głównie z body D300 i D200. Pozdrawiam
http://www.henrykkoscielny.pl/najnowsze.php5

Aberrator
30-12-2008, 02:19
Seback- dzięki za informacje, nie wiem tylko czy to o czym piszesz to TC14IIE czy wcześniejszy AIS-owski TC14? bo to są dwa różne telekonwertery, jeżeli chodzi natomiast o cenę jaką podałeś to chętnie się dowiem gdzie można takie cacko nabyć nowe lub prawie nowe w tej cenie? będę wdzięczny za pomoc.
Henry- dzięki również ale piszesz o wersji AF która na pewno jest lepsza choćby dlatego że ma szkła ED, ja pytałem natomiast o manualnego AIS 300 f4.5 dzięki za podpowiedź odnośnie telekonwertera skłonię się na pewno ku TC14 w zupełności wystarczy.

sebaok
30-12-2008, 20:57
Mówiłem o starym Tc14, identyczny jak e czy eII ale bez styków. Ja kupiłem okazyjnie na alledrogo. Często widze na ebayu ale drożej.

Aberrator
07-01-2009, 02:51
Ok to mam juz to szklo i chce teraz poszukac do niego TC - znalazlem info ze do AIS najlepszy bedzie TC14B, czy ktos ma taki zestaw i jak to wyglada w akcji, bo po pierwsze obnizy swiatlo do 5,6 chyba no i jak z ostroscia i ustawianiem ostrosci z pomoca dalmierza w korpusie cyfrowym bo sam AIS po podpieciu dziala znakomicie jezeli chodzi o ustawianie ostrosci. czekam na jakies info i dziekuje z gory.
PS Szklo robi wrazenie jest niezwykle solidne bez porownania lepsze w budowie niz wspolczesne AF-y ktore do niego maja sie jak plastikowe tanie zabawki ...., malo o nim pisza zarowno na forum jak i w sieci wogole, wiec po oswojeniu sie napisze troche wiecej.

ŁUKASZ SZIN
07-01-2009, 19:52
Podsyłam linka zdjęć wykonanych tym obiektywem :)

http://pl.pixel-peeper.com/adv/?lens=148&camera=14&perpage=30&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3

Aberrator
23-01-2009, 00:30
Witam ponownie!
Chce troszke pociagnac ten watek, byc moze sa tacy ktorych interesuje to szklo, oraz maja cierpliwosc do krecenia reka. Wykonalem juz kilka zdjec tym szklem i jestem powiem szczerze mile zaskoczony, pomimo bylo nie bylo dosc starej konstrukcji trzyma nadal fason.

DO ZALET tego szkla zaliczylbym:
- mechanika: solidnosc, dobre wywazenie, bardzo plynnie i z lekkim oporem dzialajacy pierscien nastawy ostrosci, dosc solidny uchwyt statywowy (uwaga czesto sprzedaja bez tego ustrojstwa a dokupienie graniczy z cudem wiec trzeba na to zwracac uwage), bardzo ulatwiajaca zycie oslona przeciwsloneczna wbudowana na stale.

- optyka: super Bokeh, wierna reprodukcja kolorow, ostry w centrum kadru ale nie wymiata jak to inni mowia, po prostu korekta ostrosci powiedzmy kwalifikujaca go jaka przyzwoita optyke (na wykresie MTF w centrum kadru osiaga wartosci 0.8 ) bije na glowe na pelnej dziurze 80-200 2.8 new ustawionego na 200 mm i przymknietego nawet do f8.

MINUSY:
- ktos powie ze manual ale to rzecz subiektywna jednak oczywiscie ogranicza jego uniwersalnosc,
- lekko brakuje mu kontrastu, porownywalem z drugim szklem 80-200 2,8 i jednak widac roznice, ale Capture NX rzadzi w tym przypadku, poza tym moja wiedza na razie ogranicza sie do cyfry ale bedzie jeszcze chrzest na slajdach i tu podejrzewam bedzie znacznie lepiej, przede wszystkim pod katem ostrosci oraz kontrastu.
- pomiar swiatla jako ze jest to AIS (bez stykow CPU a wiec nie przekazuje informacji do korpusu na drodze elektronicznej) dziala tylko z korpusami zaawansowanymi tzn D200 wzwyz cyfrowe i od F100 wzwyz (analogowe) przy czym mamy tu do dyspozycji zarowno tryb manualny oraz priorytet migawki, pozostale tryby sa niedostepne.


Na chwile obecna to tyle co zdolalem zauwazyc jednak bede sukcesywnie poszerzal ten watek, mysle ze bedzie on dobrym poradnikiem dla tych ktorzy chcieliby zasmakowac przygody ze stara dobra i dostepna cenowo manualna optyka Nikona.


Tu jest zdjatko wykonane tym szkielkiem jak widac podoba sie (ech to samouwielbienie:))

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=1082924#post1082924



to na razie tyle
pozdrawiam Piotr