PDA

Zobacz pełną wersję : użycie dwóch lamp błyskowych



killertowa
21-07-2006, 14:13
chcę zrobić autoportet
Mam:
- pożyczoną KM D7D + lampę ichniejszą HD5600
- moją SB800

Od razu uprzedzam, że ze względów czasowych chcę wykonać zdjęcie z tym właśnie zestawem, a nie swoim analogiem. Zresztą lampa KM nie ma fotoceli.

Problemem na jaki się natknąłem jest to, że mimo błysku obydwu lamp zdjęcie wychodzi totalnie niedoświetlone.
Jeśli wyłączę SB800 to wszystko jest git. Lampa Minolty błyska prawidłowo i jest super, ale... no właśnie nie jest do końca git bo SB800 miała mi doświetlić facjatę by zlikwidować cienie.

Na mój chłopski rozum wygląda mi to tak, jakby SB800 nie zdążyła błysnąć zanim zamknie się migawka, albo jakby automatyka pomiaru światła w aparacie na skutek błysku SB800 silnie zredukowała błysk lampy umieszczonej na korpusie i skróciła czas naświetlania.
Generalnie nie wiem o co chodzi :)

zwolak
21-07-2006, 14:37
Jeśli robisz sobie dobrze sam, to ustaw wszystko w manual (przede wszystkim aparat) i poeksperymentuj.

killertowa
21-07-2006, 15:23
To już nie ten wiek, że muszę "robić sobie dobrze sam" :)
Aparat jest w trybie preselekcji przysłony.
Lampa Nikona w manualu i ciemne zdjęcie wychodziło niezależnie od tego czy pracowała z pełną mocą błysku czy np. z 1/16
Lampa Minolty +1EV, ale, być może w tym jest cały ambaras, była ustawiona w TTL.

Problem z eksperymentowaniem polega na tym, że nie bardzo mam na to czas.
Ok. przyznam się. Chcę zrobić zdjęcie na konkurs Olympusa, a tematem jest "moje odbicie w lustrze". Pomyślałem, że najlepsze warunki do zrobienia tego zdjęcia będą w łazience w biurowcu, w którym pracuję bo są tam dwa ogromne lustra na przeciw siebie.
Są tylko 3 problemy natury zupełnie nie technicznej:
1. Czasem się ktoś kręci i trzeba odpowiadać na pytania zdziwionych
2. Czaję się przed ochroną
3. Ze względu na pkt.1 mogę to zrobić tylko wcześnie przed lub późno po godzinach pracy, a to z kolei może spowodować zaciekawienie tych z pkt. 2

Tak więc na eksperymenty nie mam zbyt wiele czasu :)

turbo
21-07-2006, 15:26
killertowa, podejrzewam ze problemem jest wyzwalanie SB-800 za pomoca przedbłysków 5600. Ustaw lampy w manual! w5600 niewiem co i jak. natomiast SB-800 ustaw gdzie Ci pasuje. przytrzymujesz przycisk SET i wybierasz tryb pracy "SU-4" Teraz SB-800 wyzwoli się błyskiem 5600. Aparat w sumie także manual albo A. Choc lepiej manual masz cyfre popstrykasz swiatlo sobie ustawisz. W razie problemów pisz śmiało!

Albo wypier.... pozbadz sie minolty 8) bierzesz D70/D200 lampa wbudowana w comander mode a SB-800 jako remove i od razu wiadomo o co chodzi :D

R
21-07-2006, 15:43
to chyba na golasa jak sie musisz tlumaczyc ochronie i przechodniom...
doczytaj tylko w regulaminie czy akt wchodz w gre :D

killertowa
21-07-2006, 16:02
trubo:
SB800 mam ustawioną dobrze, tzn. tak jak napisałeś i ona błyska
D200/D70/D50 nie wchodzą w grę bo nie mam od kogo pożyczyć.
Może rzeczywiście jest przedbłysk w HD5600 i wtedy przy drugim redukuje siłę swojego błysku bo uwzględnia błysk SB800 i dlatego jest niedoświetlenie. Sprawdzę to jeszcze.
Wbudowanej lampy i tak nie mogłbym użyć, bo aparat jest skierowany w lustro i błysk tej lampy skaszanił by zdjęcie. Lampa na aparacie musi świecić w sufit.


R: nie na golasa, ale nie pozwalają robić zdjęć w biurze i już

turbo
21-07-2006, 17:13
killertowa, to w takim razie winne są przedbłyski w HS5600. Bo nic innego do głowy mi nie przychodzi.

killertowa
21-07-2006, 22:09
Dzięki turbo. To rzeczywiście była wina przedbłysku.
Okazało się, że Minolta trochę przekombinowała. Otóż generalnie ustawienia lampy zmienia się, w przypadku D7D, za pośrednictem ustawień w menu korpusu, a nie bezpośrednio w ustawieniach samej lampy. Jednak nawet jak się w korpusie ustawi tryb manualny dla lampy, to przechodzi ona automatycznie w TTL przy naciśnięciu spustu migawki, jeśli korpus nie jest w trybie M, a powiedzmy w A.
Cały czas grzebałem w setupie lampy i korpusu, a nie zauważałem tego że w momencie robienia zdjęcia wszystko przechodzi w TTL.
Dopiero przejście również w przypadku korpusu na M daje gwarancję dobrego zdjęcia.

Niestety dziś już mi się tego nie udało dokonać bo jak prawie ustawiłem odpowiednie natężenie błysku to padł akumulator w D7D.
Muszę jeszcze raz tachać sprzęt do roboty w poniedziałek.

turbo
21-07-2006, 23:50
killertowa, jeśli jest tak jak piszesz to ekhm klęska te lampy :shock: skoro nie można ustawić manualnego blysku w innych trybach niż M :? ja pracuje tak dość często.

killertowa
22-07-2006, 17:47
Jest naprawdę tak jak napisałem wcześniej. Lampa pracuje w trybie M tylko wtedy jeśli korpus też jest ustawiony na tryb M