PDA

Zobacz pełną wersję : zywotnosc wywolywacza - jak dlugo mozna...?



Anonymous
22-01-2005, 09:13
Witam
mam maly problem z uzyskaniem dobrej czerni przy wywolywaniu kilka razy uzywana chemia (pozytyw). Przy pierwszym uzyciu zdjecie jest nawet za mocno czarnieje:) a po powiedzmy 3, 4 razy uzywania, zdjecie musze dlugo naswietlac i wychodzi szare...
uzywam czeskiej chemi Fomatol LQN a w broszuze ktora dostalem z chemia napisane jest ze zywotnosc takiego wywolywacza to 2 dni:(
jak to jest w praktyce, czy moge dolewac koncentratu, a jak tak to ile?
jestem nowiciuszem, ucze sie.. bardzo prosze o pomoc osob, ktore maja praktyke;)

2 sprawa to film. Uzywam ilforda (100), fomopan clasic (100) czas podany przy wywolywaczu fomadon R09, podaja ze w przypadku ilforda iso 100 jest 12-14min, fomopan iso 100 6-7 min
staram sie ten czas wysrodkowac i daje do ilforda 13min a przy fomopanie 6min, jak dlugo powinienem wywolywac film, zeby jakosc byla optymalna?
film ktory byl robiony w pomieszczeniach (slabsze siwatlo), w nocy, wychodzi rzadki, przy dobrej pogodzie jest lepiej, ale nie jestem przekonany czy jest tak jak byc powinno.

z gory dziekuje z pomoc

szymony
22-01-2005, 10:04
Witam
mam maly problem z uzyskaniem dobrej czerni przy wywolywaniu kilka razy uzywana chemia (pozytyw). Przy pierwszym uzyciu zdjecie jest nawet za mocno czarnieje:) a po powiedzmy 3, 4 razy uzywania, zdjecie musze dlugo naswietlac i wychodzi szare...
uzywam czeskiej chemi Fomatol LQN a w broszuze ktora dostalem z chemia napisane jest ze zywotnosc takiego wywolywacza to 2 dni:(
jak to jest w praktyce, czy moge dolewac koncentratu, a jak tak to ile?
jestem nowiciuszem, ucze sie.. bardzo prosze o pomoc osob, ktore maja praktyke;)

Może zamiast tych chińskich wynalazków na początek spróbujesz W -14 Fenal tyż z fomy lub fotonu jak kto woli. Dla początkującego chyba najlepsze rozwiązanie. Tanie to jak barszcz, a trwałość szczelnie zamkniętego roztworu liczy się w miesiącach.


2 sprawa to film. Uzywam ilforda (100), fomopan clasic (100) czas podany przy wywolywaczu fomadon R09, podaja ze w przypadku ilforda iso 100 jest 12-14min, fomopan iso 100 6-7 min
staram sie ten czas wysrodkowac i daje do ilforda 13min a przy fomopanie 6min, jak dlugo powinienem wywolywac film, zeby jakosc byla optymalna?
film ktory byl robiony w pomieszczeniach (slabsze siwatlo), w nocy, wychodzi rzadki, przy dobrej pogodzie jest lepiej, ale nie jestem przekonany czy jest tak jak byc powinno.


fomadon R09, to też nie najszczęśliwsze rozwiązanie dla początkującego. To kapryśny specyfik. Spróbuj ID-11, D-76, ewentualnie xtol-a. Do czasów wołania trzeba niestety dojść osobiście, ale jako wyjściowe można stosować Te (http://www.digitaltruth.com/devchart.html)

Anonymous
22-01-2005, 11:10
A ta chemia co podalem jest zla? Mieszkam w czechach i sprzedawca polecil mi wlasnie taki material. Pytalem tez w sklepie o gestosc filmu, sprzedawca na to ze lepiej jest wywolywac film cale 14min w przypadku ilforda. Zdjecia nie wychodza zle, tylko chcialbym robic to optymalnie "naj" zeby efekt byl przynajmniej b.dobry:)
Rozumie tez, ze im dluzej trzymam film w koreksie, to film bedzie gestrzy i bardziej kontrastowy, tak? czy dobrze to rozumie?

pozdrawiam

szymony
22-01-2005, 11:23
A ta chemia co podalem jest zla? Mieszkam w czechach i sprzedawca polecil mi wlasnie taki material.

Sprzedawca przeważnie poleca to co chce upchnąć :wink:
W-14 jest wyrobem fomy.
Odpowiednik D-76 foma też klepie, ale nie pamiętam nazwy.


Pytalem tez w sklepie o gestosc filmu, sprzedawca na to ze lepiej jest wywolywac film cale 14min w przypadku ilforda. Zdjecia nie wychodza zle, tylko chcialbym robic to optymalnie "naj" zeby efekt byl przynajmniej b.dobry:)
Rozumie tez, ze im dluzej trzymam film w koreksie, to film bedzie gestrzy i bardziej kontrastowy, tak? czy dobrze to rozumie

Uważam że Rodinal i Ilford (R09 to klon rodinala) to nie najszczęśliwsza kombinacja.
Przy używanu rodinala gęstość, kontrast, ziarno uzależnione jest prawie od wszystkiego (rozcieńczenie, temperatura, intensywność mieszania), dlatego nie polecam tego wywoływacza początkującym.

Anonymous
22-01-2005, 11:33
A ta chemia co podalem jest zla? Mieszkam w czechach i sprzedawca polecil mi wlasnie taki material.

Sprzedawca przeważnie poleca to co chce upchnąć :wink:
W-14 jest wyrobem fomy.
Odpowiednik D-76 foma też klepie, ale nie pamiętam nazwy.


Pytalem tez w sklepie o gestosc filmu, sprzedawca na to ze lepiej jest wywolywac film cale 14min w przypadku ilforda. Zdjecia nie wychodza zle, tylko chcialbym robic to optymalnie "naj" zeby efekt byl przynajmniej b.dobry:)
Rozumie tez, ze im dluzej trzymam film w koreksie, to film bedzie gestrzy i bardziej kontrastowy, tak? czy dobrze to rozumie

Uważam że Rodinal i Ilford (R09 to klon rodinala) to nie najszczęśliwsza kombinacja.
Przy używanu rodinala gęstość, kontrast, ziarno uzależnione jest prawie od wszystkiego (rozcieńczenie, temperatura, intensywność mieszania), dlatego nie polecam tego wywoływacza początkującym.
http://www.foma.cz/foma/produkt/Foto.asp <---------- strona fomy, nie wiedze tam takiego produktu:/

Anonymous
22-01-2005, 11:44
co do mieszania, to wszystko robie zgodnie z instrukcja:

- woda przegotowana (woda jest tutaj czyst:) )tem 20 C
- mieszam co minute odwracajac koreks gora-dol 8 razy do 10sek proces 13min zalecany przez producenta to 12-14
- wylewam wywolywacz 10sek przed zakonczeniem, leje wode, mieszam 10sek wylewam daje jeszcze raz czysta wode meiszam,wyleam, leje utrwalacz fomafix trzymam 3-4min ...
- plukam 20min
- leje plyn "zmiekczacz"
- susze

szymony
22-01-2005, 11:47
Więc ten specyfik pewnie marsjanie produkują (http://www.czarno-biale.pl/sklep/product_info.php?cPath=133_43&products_id=853)

Anonymous
22-01-2005, 11:59
Więc ten specyfik pewnie marsjanie produkują (http://www.czarno-biale.pl/sklep/product_info.php?cPath=133_43&products_id=853)
ok, dzieki za rady, sprobuje Fenal W-14 ( tutaj jest inna nazwa:) )

pozdrawiam

jmj
22-01-2005, 12:12
w zaszdzie zaden wywolywacz nie powinien siadac po kilku odbitkach.
Myslalem nad tym - moze uzywasz jednych szczypiec i prznosisz utrwalacz?
O ile tak zaden wyowlywacz nie przezyje .

Anonymous
22-01-2005, 16:46
w zaszdzie zaden wywolywacz nie powinien siadac po kilku odbitkach.
Myslalem nad tym - moze uzywasz jednych szczypiec i prznosisz utrwalacz?
O ile tak zaden wyowlywacz nie przezyje .
moze zle sie wyrazilem:)
chodzi mi o to ze przez pierwszy dzien na nowem wywolywaczu, przy 10 zdjeciach 18x24 w przedziale 6godzin fotki sa ok, albo nawet za mocno dziala wywolywacz i bardzo szybko czarnieja. papiery (fomaspeed) naswietlam od 5sek do 9max.
Po tygodniu wlewam ten sam wywolywacz, ale zeby uzyskac dobra czern musze naswietlac prawie o 2x dluzej.
Przy uzywaniu kilku dni tego samego wywo... z dnia na dzien bladnie czern a dlugosc naswietlania sie wydluza..

po miesiacu chemia ta nadaje sie do klozetu:)
Szczypc mam dwie pary, jedna do wywo druga do utrwalacza, 3miski, woda posrodku
szczypcami do wywolywacza daje zdjecie do wody bez zanuzania ich. Tymi z utrwalacza wyciagam.
Niema prawa dostac sie zadna kropla do wywo...
Chemie trzymam w sloiku 1,5 litrowym po ogorkach.

Najbardziej ciekawi mnie ten proces wywolywania filmu (R09)
MAM TO PRZYTRZYMAC 14MIN? pomoze, zaszkodzi? poradzcie cos dobrzy ludzie;)

szymony
22-01-2005, 17:08
Po tygodniu wlewam ten sam wywolywacz, ale zeby uzyskac dobra czern musze naswietlac prawie o 2x dluzej.
Przy uzywaniu kilku dni tego samego wywo... z dnia na dzien bladnie czern a dlugosc naswietlania sie wydluza..
po miesiacu chemia ta nadaje sie do klozetu:)

A może bys przeczytał w instrukcji jaka jest trwałość tego specyfiku po rozcieńczenu.
IHMO wywoływacz w koncentracie, a rozcieńczony jest one shot.



Najbardziej ciekawi mnie ten proces wywolywania filmu (R09)
MAM TO PRZYTRZYMAC 14MIN? pomoze, zaszkodzi? poradzcie cos dobrzy ludzie;)

Przcież podałem Ci stronę z czasami.
W przypadku rodinala zasady w skrócie są takie:
Im większe rozcieńczenie, tym mniejsze ziarno i kontrast.
Im wyższa temperatura, tym ziarno większe.
Im mniejsza intensywność mieszania, tym mniejszy kontrast, a przy minimalnym mieszanu powstaje efekt brzegowy (wywoływanie akutancyjne)

Anonymous
23-01-2005, 16:45
witam ponownie

Mam jeszcze jedno pytanie, czy moge sobie przedluzyc proces utrwalania filmu?
Za kazdym razem specyfik ten slabnie, a producent pisze ze czas utrwalania to 3min.
Zdazylo mi sie raz ze wywolalem film, wypralem, chcialem powiesic, patze a tu jak by mi kto mleko na film wylal:) naszczescie przeczytalem w ksiazce ze powodem byl stary juz wywolywacz.
Mam rozcieczony nowy fomafix, zrobilem z nim cos kolo 7filmow...

pozdrawiam

jmj
23-01-2005, 20:52
czy moge sobie przedluzyc proces utrwalania filmu?
Za kazdym razem specyfik ten slabnie, a producent pisze ze czas utrwalania to 3min.
Zdazylo mi sie raz ze wywolalem film, wypralem, chcialem powiesic, patze a tu jak by mi kto mleko na film wylal:) naszczescie przeczytalem w ksiazce ze powodem byl stary juz wywolywacz.


Utrwalacz raczej

kazdy producent podaje ilosc materiału ktory mozna obrabic w danych chemikaliach.
Podaje tez zazwyczaj czas i korekcje zwiazana z przerobionym materiałem.
W utrwalaczu mozesz klisze przetrzymac. nie znaczy to ze masz trzymac weekenadmi ale jesli widzisz mleko - wykap ponownie w utrwalaczu i wypierz ponownie.

Adams
24-01-2005, 11:05
wylewam wywolywacz 10sek przed zakonczeniem, leje wode, mieszam 10sek wylewam daje jeszcze raz czysta wode meiszam,wyleam, leje utrwalacz fomafix trzymam 3-4min ...

A nie przerywasz?

[ Dodano: Pon Sty 24, 2005 11:06 am ]
Woda to nie przerywacz :!:
Woda wyciągasz półtony kosztem zadymienia filmu.

Anonymous
24-01-2005, 11:18
wylewam wywolywacz 10sek przed zakonczeniem, leje wode, mieszam 10sek wylewam daje jeszcze raz czysta wode meiszam,wyleam, leje utrwalacz fomafix trzymam 3-4min ...

A nie przerywasz?

[ Dodano: Pon Sty 24, 2005 11:06 am ]

Woda wyciągasz półtony kosztem zadymienia filmu.
jak mam to rozumiec?

przerywam czysta woda. Wiem ze jest jakis specyfik, lub ocet mozna dodac...

Rozwin bardziej swoja mysl prosze.

pozdrawiam

Adams
24-01-2005, 11:25
Nie przerywasz!!! Woda nie jest przerywaczem!

[ Dodano: Pon Sty 24, 2005 11:29 am ]
Przerywasz wodą z octem 1:9 w temp 1-2 stopnie wyższą od wywoływacza od 30sek do 1 min.

[ Dodano: Pon Sty 24, 2005 11:34 am ]
http://strony.aster.pl/4x5/
polecam poczytać

Anonymous
25-01-2005, 19:32
witam
Kupilem cala nowa chemie i potrzebowal bym pare informacji.
Fomadon Excel W 27 wywołyuwacz negatyw ( w proszku) na 1L pisze tam ze moge nim zrobic 12blon, ale jak rozciecze to z woda, to czy moge to trzymac miesiacami? Czy nie traci sily dzialania za kazdym wywolanym filmem? Wczesniej uzywalem R09, sprawa byla prosta, uzylem 10ml koncentratu i zaraz po wywolaniu wywalem do zlewu.
Pisze na nim ze jest to drobnoziarnisty wywolywacz, czy jest on dobry?
Jest na opakowaniu tabelka, ale niewiem jakich czasow uzyc do ilford pan 100, w tabelce podany jest ilford pan f plus 50, fp4 plus 125, hps 400... (na stronie podanej przez pana szymony nieznalalem tego srodka, lub jest pod jakas inna nazwa)

Fomatol P czyli W 14 pan szymony polecil mi go i licze ze jest dobry. Tutaj niepowinienem miec problemu.

Nastepny produkt ktory nigdy nie uzywalem to przerywacz, FOMA citro. Zawsze uzywalem wody,... mam rozcieczyc ten produkt i wylewac za kazdym razem, czy moge lac do sloika i kozystac wiecej razy (ewentualnie ile?)


z gory dziekuje za pomoc
pozdrawiam

szymony
25-01-2005, 21:10
Jest na opakowaniu tabelka, ale niewiem jakich czasow uzyc do ilford pan 100, w tabelce podany jest ilford pan f plus 50, fp4 plus 125, hps 400... (na stronie podanej przez pana szymony nieznalalem tego srodka, lub jest pod jakas inna nazwa)

Czasy weż takie jak byś wołał w Xtol-u.
pan 100 = fp4+ jezeli chodzi o czasy wołania
pan 400 = hp5+

Kodak XTOL Developer (http://www.serv-net.pl/~usr22/xtol.pdf)

Anonymous
25-01-2005, 21:33
Jest na opakowaniu tabelka, ale niewiem jakich czasow uzyc do ilford pan 100, w tabelce podany jest ilford pan f plus 50, fp4 plus 125, hps 400... (na stronie podanej przez pana szymony nieznalalem tego srodka, lub jest pod jakas inna nazwa)

Czasy weż takie jak byś wołał w Xtol-u.
pan 100 = fp4+ jezeli chodzi o czasy wołania
pan 400 = hp5+

Kodak XTOL Developer (http://www.serv-net.pl/~usr22/xtol.pdf)
Mozesz mi jeszcze powiedziec dwa slowa na temat tego jak sie obchodzic z przygotowanym roztworem W 27 czy z tego jednego litra wszystkie 12 filmow wywoluje 10min?
Jestem zielony i niechcial bym niszczyc kolejnych filmow:)

no i co z tym przerywaczem?

pozdrawiam

szymony
25-01-2005, 22:18
Mozesz mi jeszcze powiedziec dwa slowa na temat tego jak sie obchodzic z przygotowanym roztworem W 27 czy z tego jednego litra wszystkie 12 filmow wywoluje 10min?
Jestem zielony i niechcial bym niszczyc kolejnych filmow:)

no i co z tym przerywaczem?

pozdrawiam

Rozrobić zgodnie z instrukcją (ponoć dziadowsko się rozpuszcza). Udać się do apteki i od pani farmaceutki wydębić 10 butelek 100ml. Rozlać do nich stock wywoływacza. Bezposrednio przed wołaniem filmu, bieremy one fasze stocka i rozcieńczamy wodą w proporcjach od 1+1 do 1+3 (w zależnosci ile chemii potrzeba do wołania filmu). Czasy dla różnych rozcieńczeń są na w/w stronie i pdf kodaka. Po wołanu wylewamy do kibelka.

Przerywacza nigdy nie stosowałem (używam octu), ponoć są wynalazki które zmieniają barwę gdy są do niczego. Ja używałbym jednorazowo.

dRUId
26-01-2005, 21:42
Ja również używałem jednorazowo a później nowe.

Anonymous
26-01-2005, 22:03
na czeskich forach ludize sobie chwala R09 z fomy... podobno trza wywolywac na 1:100 lub 1:200 z godzinnym wywolywaniem, chodz sa tacy co maja jakies ale...
sam juz niewiem jesli ten W 27 bedzie lepszy... hmm
musze znalesc jakas dobra droge po ktorej bede kroczyl, wywolywal:D

Adams
27-01-2005, 13:21
Wszystko organoleptycznie! Znajdziesz swój styl. Ja wołam zawsze rzadko i długo.

Anonymous
28-01-2005, 17:21
hi
wlasnie wywolalem film i czekam az wyschnie. Na pierwszy rzut oka wyglada o niebo lepiej:), kontrastniejszy, lepszy detal.. przynajmnej pod lupa:)
Mam nadzieje ze sie niemyle i na pozytywie bedzie to widac:)

wolalem to w fomie R09 rozcieczonym 1+100 42min, licze na mniejsze ziarno przedewszystkim:/

dziekuje za rady i pozrawiam <piwo>

Anonymous
04-02-2005, 12:25
witam ponownie
Potrzebuje poradzic, jaki bedzie optymalny czas ilford pan 100 z ID 11 przy zrzedzeniu 1+3
Kupilem sobie te buteleczki w aptece (100ml) nalalem po sam czubek i teraz tak.
Na opakowaniu ID 11 jest tabelka w ktorej niema pana 100 jest tylko hp4 czas podany w tabelce to 20min (1+3) z mieszaniem 1min na poczatku kazdej min.
Znowu na opakowaniu filmu pan100 jest podanych 16min... i badz tu madry:)
Zreszta niewierze juz zabardzo w te tabelki po R09- koncze z tym specyfikiem, przy ostatnim filmie, stosujac sie do zalecen producenta film wyszedl ciutke kontrastny- strata czasu, pieniedzy:(
Wiem ze mieszanie ma duzy wplyw na efekt koncowy. Chodzi mi glownie o pol-cienie, optymalny kontrast, dobra ostrosc krawedzi.

z gory dzieki za pomoc