PDA

Zobacz pełną wersję : Polar: liniowy czy kołowy?



Dyzio
21-01-2005, 22:53
Jak w temacie. Zero własnych doświadczeń. Może jakieś sugestie?

Gamling
21-01-2005, 23:42
Polar liniowy moze falszowac prace obiektywow z AF wiec raczej kolowy.

Myszkin
21-01-2005, 23:46
Oczywiscie kołowy,i tu raczej im droższy tym lepszy.

Dyzio
22-01-2005, 00:03
Przeczytałem w instrukcji że nie powinno się używać liniowego, ale nie bardzo rozumiem dlaczego?

Gamling
22-01-2005, 00:04
No przeciez Ci napisalem.

Dyzio
22-01-2005, 00:13
Ale przecież takie filtry są szeroko stosowane w fotografii, w końcu można wyłączyć AF.

maroo
22-01-2005, 00:17
Słuchaj Gamlinga, bo dobrze gada.

Dyzio
22-01-2005, 00:30
Słucham, pewnie że słucham. Gamlinga też. Ale pewności nadal nie mam.

c2h5oh
22-01-2005, 02:05
W wiekszosci aparatow wyprodukowanych przez ostatnie 20 lat jest tzw beam-splitter - pryzmat/polprzezroczyste lustro kierujace czesc swiatla na wizjer. W przypadku uzycia polara liniowego swiatlo padajace na niego bedzie jednolicie spolaryzowane co dosc znaczaco wplywa na ten podzial. Moze (ale nie we wszystkich ustawieniach polara musi) powodowac znaczne przeklamania przy pomiarze swiatla i utrudniac dzialanie AF

maroo
22-01-2005, 02:12
Ale pewności nadal nie mam.

Kup liniowy, to się przekonasz.

jmj
22-01-2005, 11:12
Przeczytałem w instrukcji że nie powinno się używać liniowego, ale nie bardzo rozumiem dlaczego?

aby zrozumiec dlaczego nie poleca sie stosowania polaryztorow linionych do aparatow TTL/AF nalezy zrozumiec sposob dokonywania polaryzacji swiatła przez oba te urzadzenia.
Warto poczytac o tym i zrozumiec.
Byly wilekie dyskusje na rec.foto.pl o obu typach filtrów i ich wplywie na pomiary - ja mysle kup kolowy i mierz swiatlo z zalozonym filtrem, choc to tez bywa czasem dyskusyjne.
Jest duza grupa zwolenników pomiaru bez filtra z dodaniem korekcji "na filtr" po pomiarze.
Ja jednak nie poleciłbym tego rozwiazania.

Kołowy i pomiar za filtrem.

Dyzio
22-01-2005, 13:32
W sumie wychodzi na to, że najlepiej trochę potestować stosowanie kołowego. Dziękuję wszystkim, poczytam i przetestuję, może w następnej dyskusji tego typu będę mógł podzielić się swoimi spostrzeżeniami. :)

jmj
22-01-2005, 13:44
"W sumie wychodzi na to, że najlepiej trochę potestować stosowanie kołowego."

Poczatkowo byly liniowe.
wraz z pomiatre TTL a szczegolnie AF ten typ polara zakłocał pomiary. Opracowno kolowy - oba daje ten sam efekt z tym ze liniowy jest tanszy.

mozna robic z filtrami tak:
mierzyc bez i korygowac o wspolczynnik filtra ale polar ma korekcje zmienna - mniej wiecej ponad 1 EV roznicy - wiec slaidy moga byc zepsute

kolowy i pomiar przez obiektyw/

ALF
23-01-2005, 01:50
polecam marumi MC dobry i tani jak na kołowe...ale pamiętaj o błędzie polara (również liniowego)...stosowanie go w obiektywach szerokich często prowadzi do błędu, wynikiem czego jest dwukolorowe niebo :wink:

adik
23-01-2005, 02:23
Prawda.Co niezmienia faktu ze kolowy i basta....Liniowy uzywalem chwilke dla zabawy.Ciekawe cuda wychodza.Ale niezbyt pozadane.NIepakuj sie w to nawet.

Dyzio
23-01-2005, 12:31
wynikiem czego jest dwukolorowe niebo


Alf, mógłbyś wrzucić jakiś przykład, może na PW?

ALF
23-01-2005, 13:39
emilek poleciał...
zwróć uwage, że lewa strona nieba jest biała, wypalona, a prawa intensywnie niebieska - to typowy błąd polara przy szerokim kącie - część kadru mieściła się w zakresie 85-95 stopni i została dobrze spolaryzowana, część znalazła się znalazła się w obszarze prostopadłego padania promieni słonecznych i została wypalona, bo polarek w tym zakresie nie zadziała...

Dyzio
23-01-2005, 13:47
Rzeczywiście, widać efekt. Mimo to polar nadal mnie nęci, oczywiście kołowy, pewnie Marumi.

ALF
23-01-2005, 13:53
oczywiście...ja mam nawet 2 polarki, ale nauczony doświadczeniem używam bardzo starannie i częściej posługuję się połówkowymi szarakami (w nakrętce lub w systemie cokina)

jmj
23-01-2005, 13:58
Rzeczywiście, widać efekt. Mimo to polar nadal mnie nęci, oczywiście kołowy, pewnie Marumi.

Polar to dobra rzecz.
Poza powszechnie znanym zastosowaniem sluzy takze jako neutralny - szary filtr. (oczywiscie bez tych krotkoogniskowych zjawisk). I co ciekawe - filtr o zminnej korekcji. Zakladajac jeden na drugi filtr polaryzacyjny otrzymujemy praktycznie swobodnie regulowany (o dowolnym zakresie korekcji) filtr szary.