PDA

Zobacz pełną wersję : Skanowanie starych matowych zdjęć



darex
18-12-2008, 10:50
Powiedzcie mi jak się pozbyć tej paskudnej faktury w postaci siatki po skanowaniu starych matowych zdjęć tak by zdjęcie nie straciło na jakości i ostrości. Wiecie o co mi chodzi. Próbowałem to blurować w PS ale fotka traci ostrość a innego sposobu nie znam.

Valdek_Tychy
18-12-2008, 14:18
Niestety nie da rady

szymony
18-12-2008, 20:21
Po pierwsze to nie matowy, tylko jedwabisty sie nazywa.
Po drugie w czasach gdy scanerów nie było, to reprodukowało się takie foto, na mokro, czyli w kuwecie z wodą, lub stosowało sie glicyrynę i przyciskało szybą.

!AGresT
24-12-2008, 16:29
Pamiętam, że na początku 90 lat operatorzy bębna u Prószyńskiego woleli odbitki matowe od błyszczących, bo po użyciu siakiegoś specjalnego żelu uzyskiwali z nich świetne skany. Świetne, jak na jakość ówczesnego druku i papieru...
Ten żel to się później bez uszkodzenia odbitki ścierało.

piotr1027
24-12-2008, 20:06
Teraz robią to samo.
"Żelazny" z Gdańska w ten sposób "dobija" negatywy, nie zdając sobie sprawy jaką niedźwiedzią przysługę funduje swoim klientom.
Fakt skany wychodzą rewelacyjnie, ale po kilku latach taki negatyw jest do wyrzucenia.