Zobacz pełną wersję : Skanowanie starych matowych zdjęć
Powiedzcie mi jak się pozbyć tej paskudnej faktury w postaci siatki po skanowaniu starych matowych zdjęć tak by zdjęcie nie straciło na jakości i ostrości. Wiecie o co mi chodzi. Próbowałem to blurować w PS ale fotka traci ostrość a innego sposobu nie znam.
Valdek_Tychy
18-12-2008, 14:18
Niestety nie da rady
Po pierwsze to nie matowy, tylko jedwabisty sie nazywa.
Po drugie w czasach gdy scanerów nie było, to reprodukowało się takie foto, na mokro, czyli w kuwecie z wodą, lub stosowało sie glicyrynę i przyciskało szybą.
Pamiętam, że na początku 90 lat operatorzy bębna u Prószyńskiego woleli odbitki matowe od błyszczących, bo po użyciu siakiegoś specjalnego żelu uzyskiwali z nich świetne skany. Świetne, jak na jakość ówczesnego druku i papieru...
Ten żel to się później bez uszkodzenia odbitki ścierało.
piotr1027
24-12-2008, 20:06
Teraz robią to samo.
"Żelazny" z Gdańska w ten sposób "dobija" negatywy, nie zdając sobie sprawy jaką niedźwiedzią przysługę funduje swoim klientom.
Fakt skany wychodzą rewelacyjnie, ale po kilku latach taki negatyw jest do wyrzucenia.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.