PDA

Zobacz pełną wersję : Przygotowanie zdjęć do fotolabu



Lord Rayden
20-01-2005, 13:43
Powiedzcie mi drodzy siostry i bracia jak sobie poradzić z tym problemem. Załózmy,że mam zdjęcie na kompie w max rozdzielczości aparatu. Trochę je obrobiłem i chciałbym dać do druku. Co muszę zrobić przedtem ? Bo probowałem za pomocą programu JPEGCrops obciąć zdęcia do formatu 10x15, nie zmieniając rozdzielczości samej fotki i wyszło mi,że często obcięcie da fatalne efekty - albo nóżka obcięta albo główki część . Czy da się to zrobić jakoś inaczej ? Że najpierw jakaś zmiana rozdzielczości (czy zmniejszenie zdjęcia) a potem dopiero działanie w JPEGCrops ? Profilami fotolabu to już nie będę się bawił, no może w przyszłości...

Pozdrawiam

Rayden

c2h5oh
20-01-2005, 13:50
1. Zestrajasz monitor z labem - bez tego mozesz dostac efekt mocno odbiegajacy od zamierzonego.
2. Tniesz zdjecie zeby miec na nim dokladnie tyle ile chcesz pokazac.
3. Skalujesz zdjecie tak aby mialo rozmiary maksymalnie zblizone ale nie wieksze od rozmiaru odbitki przy 300dpi
4. Wysylasz/zanosisz do laba zaznaczajac wyraznie zeby nie robili zadnej korekcji.
5. odbierasz odbitki i cieszysz sie jak dziecko.

Lord Rayden
20-01-2005, 13:58
Z zestrajaniem może być problem - robiłem pierwsze foty w Fotojokerze, nie wiem czy zechcą mi udostępnić jakiś profil.

- co do cięcia zgadzam się - tak, chciałbym to zrobić aby usunąć nieporzebne elementy.
- skalujesz - no właśnie, w czym ? PSP czy PS ? Do rozmiarów odbitki 10x15 ? Znaczy sie zrobić mu RESIZE ?

Pozdrawiam

Rayden

c2h5oh
20-01-2005, 14:00
PS lub PSP - nie ma wiekszej roznicy - oba uzywaja implementacji tego samego algorytmu dwuszesciennego i efekt powinien byc zblizony jesli nie taki sam.

Lord Rayden
20-01-2005, 14:05
PS lub PSP - nie ma wiekszej roznicy - oba uzywaja implementacji tego samego algorytmu dwuszesciennego i efekt powinien byc zblizony jesli nie taki sam.

No tak - to zrobić mu RESIZE ? I skorzystać z BICUBIC Resample ? A w Width/Height wpisać po prostu 15 cm i 10 cm ?

EDIT : Aha jak w PSP zmnieszyłem zdjecie do 15x10 (wyszło 15x11,43) to JPEGCrops dalej chce je obcinać... :(

Pozdrówka

Rayden

c2h5oh
20-01-2005, 14:09
Dokladnie bicubic=dwuszescienny. ustawiasz 300dpi (punktow na cal) i ustawiasz rozmiar. jesli zdjecie nie ma proporcji 3:2 to nie bedzie to dokladnie 15x10 tylko jeden z wymiarow wyjdzie mniejszy.

Lord Rayden
20-01-2005, 14:16
Dokladnie bicubic=dwuszescienny. ustawiasz 300dpi (punktow na cal) i ustawiasz rozmiar. jesli zdjecie nie ma proporcji 3:2 to nie bedzie to dokladnie 15x10 tylko jeden z wymiarow wyjdzie mniejszy.

Jak na razie to wychodzi mi 15x11,250 (przy 300dpi). I JPEGCROPS dalej chce je obcinać, co psuje zdjecie (podejrzewam,że lab też zechce je obciąć).

Rayden

c2h5oh
20-01-2005, 14:24
Zrob tak zeby bylo mniej-niz-15x10 bez obcinania.

Lord Rayden
20-01-2005, 14:29
Zrob tak zeby bylo mniej-niz-15x10 bez obcinania.

Ja już nie łapię tego. Fotka przekadrowana do mniej niż 15 x 10 a dalej chce ją JPEGCrops obcinac. No wiem, te cholerne 4:3 i 3:2. Ale co zrobić,żeby najmniej z fotki stracić. Wiem,ze to głupie ale nie wiem co zrobić.

Rayden

Krakus
20-01-2005, 17:59
1. Zestrajasz monitor z labem - bez tego mozesz dostac efekt mocno odbiegajacy od zamierzonego.Alkohol, byłbyś uprzejmy coś więcej? A może jeszcze słówko o osadzaniu profili/konwersji do profilu labu?
Raz skonwertowałem do profilu (i osadziłem profil) po czym oddałęm do jednego z najlepszych labów w Krakowie - i to co otrzymałem było tragiczne.

Gamling
20-01-2005, 18:44
Moje wlasne doswiadczenia z importowaniem profili sa raczej zle. Na 2 razy zawsze efekt byl zly. W koncu ustawilem sobie monitor na podstawie testowego zdjecia Fuji otrzymanego na CD i na odbitce i teraz nie mam wiekszych zastrzezen.

chalzen
20-01-2005, 20:10
Hej c2h5oh-dlaczego 300dpi a nie tyle co lab naświetla?
Bedą przeskalowywać trochę .
Lordzie Raydenie-wiesz już do którego labu dasz te pliki?
Jak tak to zapytaj ich o dokładne wymiary odbitek,a przynajmniej o ten mniejszy(ten ok 10cm) Generalnie to 10cm to jest 10,2cm i dlatego Jpegcrops Ci chce ciąć.

adik
20-01-2005, 20:23
Ja ufam labowi.Chlopaki wiedza co robia.Pozatym wszyscy pracownicy to fotografowie z reguly.Naprawde sie niepatyczkuja:)))

Lord Rayden
20-01-2005, 22:36
.
Lordzie Raydenie-wiesz już do którego labu dasz te pliki?
Jak tak to zapytaj ich o dokładne wymiary odbitek,a przynajmniej o ten mniejszy(ten ok 10cm) Generalnie to 10cm to jest 10,2cm i dlatego Jpegcrops Ci chce ciąć.

Początkowo myślałem o Fotojokerze. Ale przeczytałem,że są laby, które wywołują zdjęcia w formacie cyfrowym tzn. podobno zamiast 10x15 dają 10x13. Taki jest tu :
http://www.fotolab.pl/obrobka.phtml
i mają taką ofertę :
Format cyfrowy Wymiary zdjęć
3 RD (9x13 cm) 95x127 mm
4 RD (10x15 cm) 102x136 mm
5 RD (13x18 cm) 127x170 mm

piszą oni :
"Jeśli chcesz otrzymać fotki wykonane w formacie cyfrowym o stosunku boków 4:3 (np. odbitki 10,2x13,6 cm), to w rubryce formularza "uwagi" wpisz zwrot FORMAT CYFROWY (bez tej uwagi laboratorium domyślnie wykonuje odbitki w formacie analogowym). Jeżeli przesyłasz pliki zdjęć mailem, bądź zapisane na CD-R, DVD lub karcie pamięci, to umieść powyższą informację w opisie zlecenia. Pojawiające się w tym formacie białe boki domyślnie usuwamy, chyba że wyraźnie będzie zaznaczone by je pozostawić."
czyli chyba mi nic by nie obcięli.

Jest też www.superfoto.pl , którzy piszą :
"Możliwość 2
Wybierz format 10x13, ale pamiętaj ze nie pasuje on do albumów i jest mniejszy niż format 10x15 !"
Istnienie formatu 10x13 jest wyraźnie zaznaczone w cenniku.

Generalnie we Wrocławiu nie znam jeszcze innych labów poza FJ oraz jakimś na Odrzańskiej (tam gdzie komis). Ale u nas ciężko w Rynku parking znaleźć, no i jest płatny ;) .

Rayden

chalzen
21-01-2005, 00:07
Lord Rayden był, uprzejmy napisać

są laby, które wywołują zdjęcia w formacie cyfrowym

Każdy lab to robi ,tylko się tym nie chwali :) Twoim zadaniem jest przygotować plik o określonej "szerokości" papieru i będzie to np 10,2cm. Długość możesz zamówić prawie dowolną choć istnieją ograniczenia. Jak się zdecydujesz już na konkretny lab to dowiedz się w jakiej rozdzielczości naświetlają i przygotuj pliki w/g ich maszynerii. Stracisz wtedy niewiele.
Kadrując "daj na spad" jeszcze ok 2-3%,bo Ci utną
Laby naświetlają najczęściej 320 dpi lub 400dpi, choć są takie co ponoć 300dpi,ale na taki jeszcze nie trafiłem.

[ Dodano: Czw Sty 20, 2005 11:14 pm ]
PS
dając pliki o w rozdzielczości w jakiej naświetla lab i dostosowując wymiar w pikselach do szerokości papieru, długość odbitki możesz dostać taką, jaka wynika z pliku.
I masz wtedy format jaki sobie wymyślisz. Trzeba to oczywiście uzgodnić z labem.
W labie papier jest pobierany z rolki w kasecie.Szerokość jest z góry narzucona, długość odbitki jest "końcem pliku".
Nie wiem czy jasno napisałem.Jeśli nie to proszę o korektę.

Argymir Iwicki
23-01-2005, 19:25
A ja w PS crop-uję fotki cyfrowe do formatu np. 15x10 (trzeba wpisać w oba pola żądane rozmiary) i ustawiam 300dpi.
Poza tym zauważyłem,że w niektórych labach nie mogą odczytać nazw plików z polskimi znakami.