PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sprawdzic działanie VR



Vavamaka
12-12-2008, 14:46
Cześć, od kilkunastu dni jestem posiadaczem Nikkora 18-105 VR. Gdzieś na forum znalazłem info, ze kiedy jest włącznoe VR na obiektywie, przy nacisniecu lekko spustu obraz w wizjerze podnosi sie. Miał to niby być objaw działającego systemu. Zastanawiam się czy są inne sposoby na sprawdzenie czy VR działa poprawnie. Pozdrawaim

carl00s
12-12-2008, 15:21
skieruj caly zestaw tak, zeby obiektyw byl pionowo i wcisnij przycisk migawy do polowy. VR bedzie troche glupial i obraz w wizjerze zacznie "plywac".
Jest tez metoda na ucho - posluchaj obiektywu, czy przy wcisnietym do polowie guziku cos w nim "warczy". Jak warczy to znaczy ze dziala.
trzecia metoda tez jest na ucho, ale nie trzeba go przykladac do szkla. po zrobieniu zdjecia i puszczeniu guzika, po okolo sekundzie, uslyszysz takie charakterystyczne "klik". To wlasnie VR puscil soczewke:D.

dobryjanek
12-12-2008, 15:39
Może ja jestem jakiś dziwny, ale czy nie prościej zrobić sobie zdjęcia porównawcze (z ręki na odpowiednich czasach) z włączonym i wyłączonym VR?
Ewentualnie można zrobić to samo, ale ze statywu, tylko wtedy efekty powinny być odwrotne (tj. z włączonym VR powinno być lekko rozmyte).

Vavamaka
12-12-2008, 16:02
A czy to znaczy ze jak sie dorobie statywu i bede pstrykał z niego, to powinienem VR wyłączać? Myslalem ze VR działa na zasadzie "pływania" soczewki odwrotnie do drgania ręki, a kiedy aparat jest na statywie to nie ma jak "pływać"...

dobryjanek
12-12-2008, 16:06
A czy to znaczy ze jak sie dorobie statywu i bede pstrykał z niego, to powinienem VR wyłączać? Myslalem ze VR działa na zasadzie "pływania" soczewki odwrotnie do drgania ręki, a kiedy aparat jest na statywie to nie ma jak "pływać"...
Z tego co wiem to jest tak, że VR (czy generalnie stabilizacja?) szuka jakiś mikrodrgań i kombinuje jak ruszyć, żeby zniwelować. W przypadku, gdy drgań nie ma (statyw), VR durnieje i pewnie sam rusza starając się niwelować drgania, których nie ma, w efekcie je sam kreuje.
Nie wiem na ile to prawdziwe/sensowne, ale powiem tak: robiłem test ze swoim 18-55 VR na statywie i widać wyraźnie, że statyw+włączony VR dawał bardziej rozmyty obraz, niż z wyłączonym VR.

carl00s
12-12-2008, 16:09
dobryjanek - dobrze kombinujesz. Generalnie zasada jest taka, zeby na statywie VR wylaczac.

Vavamaka
12-12-2008, 16:13
No to dobrze ze się dowiedziałem, bo pewnie na pewniaka bym pstrykał fotki ze statywu a potem bym zachodził w głowe dlaczego obraz nie jest ostry:D Tak czy siak, jak tylko wrócę do domu, opukam i osłucham obiektyw. Troche się zraziłem do obiektywów Nikkora po moim pierwszym 18-135 który od nowości latał na wszystkie strony, więc chciałbym przynajmniej teraz mieć w pełni sprawny obiektyw.

-bob-
12-12-2008, 16:13
a to się ciekawostki dowiedziałem ........ kolejny przykład na to że warto z uwagą przeglądać posty ( nie wiedzia łem, że nie powinno się robić zdjęć na statywie z wł VR) co innego pewnie jeśli chodzi o monopod

Vavamaka
12-12-2008, 19:31
Sprawdziłem. Po naciśnięciu spustu słychać najpierw silnik, a potem cichy szum. Po puszczeniu spustu szum utrzymuje sie przez ok sekunde, a potem słychać charkterystyczny "klik". Wiec wszystko gra. Dzieki za pomoc.

124miko
12-12-2008, 22:06
Sprawdzić można b. prosto. Wyłącz VR i patrząc w wizjer poruszaj ( mocno ) zestawem aparat+obiektyw. Następnie zrób to samo z załączonym VR. Różnica będzie widoczna.

lechupe
12-12-2008, 23:39
a to się ciekawostki dowiedziałem ........ kolejny przykład na to że warto z uwagą przeglądać posty ( nie wiedzia łem, że nie powinno się robić zdjęć na statywie z wł VR) co innego pewnie jeśli chodzi o monopod

Ano człowiek sie uczy całe zycie... ja pewnie z kilkanaście tysięcy zdjec zrobiłem ze statywu, z właczonym VRem.
I teraz wiem dlaczego uciekała mi kompozycja...

Jacek_Z
12-12-2008, 23:59
...Zastanawiam się czy są inne sposoby na sprawdzenie czy VR działa poprawnie. ...Należy wyskoczyć przez okno i fotografować w locie. Jak fotki są ostre to VR działa :mrgreen:
Sorry, naszło mnie po oglądaniu reklam VR. A dobre odpowiedzi juz padły.

Vavamaka
13-12-2008, 11:36
Należy wyskoczyć przez okno i fotografować w locie. Jak fotki są ostre to VR działa :mrgreen:
Sorry, naszło mnie po oglądaniu reklam VR. A dobre odpowiedzi juz padły.
Może za dużo reklam oglądasz:-D

zotornik
13-12-2008, 17:53
O zasadzie działania VR-ki ze statywem, była mowa nawet w instrukcjach takowych obiektywów ;)

tu pozwolę sobie zacytować tekst z Nikon.pl /ogólnie dostępny, więc nie czynię chyba żadnego wykroczenia/
głównie z tego powodu, iż od zasady jak widać są wyjątki


"Technologia redukcji wibracji (VR, Vibration Reduction) zastosowana w obiektywach VR firmy Nikon może ograniczyć lub wyeliminować wibracje i ruchy aparatu podczas fotografowania. Po zamocowaniu aparatu na statywie występują bardzo małe ruchy lub nie ma ich wcale. Przy włączonej funkcji redukcji wibracji i zastosowaniu statywu może to powodować obniżenie jakości obrazu, ponieważ system VR próbuje zredukować wszystkie, nawet najmniejsze, wstrząsy, które zwykle nie mają wpływu na zdjęcie.
Gdy poniższe aparaty są zamocowane na statywie i używane są z następującymi obiektywami, funkcję redukcji wibracji należy wyłączyć (ustawienie „Off”):


COOLPIX 8800
COOLPIX L5
COOLPIX P3 / P4
COOLPIX S10
AF-S VR 105 mm f2,8G
AF-S DX VR 18–200 mm f3,5–5,6G
AF-S VR 24–120 mm f3,5–5,6G
AF-S VR 70–200 mm f2,8G
AF-S VR 70–300 mm f4,5–5,6G
AF-S VR 80–400 mm f4,5–5,6D

Poniższe obiektywy wykrywają automatycznie użycie statywu. Gdy poniższe aparaty są zamocowane na statywie trójnożnym i używane są z następującymi obiektywami, funkcję VR należy włączyć (ustawienie On):

AF-S VR 200-400 mm f4G
AF-S VR 200 mm f2G
AF-S VR 300 mm f2,8G

W przypadku wszystkich obiektywów aparatów zamocowanych na statywie jednonożnym funkcja VR musi być włączona."

telly
21-12-2008, 12:14
to może jeszcze przy okazji włączania i wyłączania VR:
VR a lampa błyskowa - wyłączamy?

kichu
21-12-2008, 12:19
to może jeszcze przy okazji włączania i wyłączania VR:
VR a lampa błyskowa - wyłączamy?

nie ma takiej potrzeby

<| MICHAŁ |>
21-12-2008, 16:40
poszukaj kogos z parkinsonem, a pozniej to juz z gorki....

Rafal1977
27-12-2008, 23:33
A czy wyłączacie VR przed wyłączeniem aparatu? W instrukcji D90 napisane jest aby nie wyłączać aparatu przy włączonej funkcji redukcji drgań. Co Wy na to?

RF

carl00s
28-12-2008, 03:08
Jak popuscisz spust, to VR zatrzymuje sie automatycznie. Nie dzieje sie to co prawda natychmiast, bo VR jeszcze jakis czas (pare milisekund) stabilizuje obraz, ale generalnie, mozna spokojnie aparat wylaczyc.

Motorniczy
28-12-2008, 05:49
skieruj caly zestaw tak, zeby obiektyw byl pionowo i wcisnij przycisk migawy do polowy. VR bedzie troche glupial i obraz w wizjerze zacznie "plywac".
Jest tez metoda na ucho - posluchaj obiektywu, czy przy wcisnietym do polowie guziku cos w nim "warczy". Jak warczy to znaczy ze dziala.
trzecia metoda tez jest na ucho, ale nie trzeba go przykladac do szkla. po zrobieniu zdjecia i puszczeniu guzika, po okolo sekundzie, uslyszysz takie charakterystyczne "klik". To wlasnie VR puscil soczewke:D.

ale czad ! chyba sobie nabede taki obiektyw :) kurde jak musi byc fajnie :)

korzen121
28-12-2008, 23:37
Nom Motorniczy kupuj i sie nie zastanawiaj:)