PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki filtr do portretu ?



MirekM
13-07-2006, 21:02
Jakie najchętniej stosujecie w tego rypu zdjęciach ? I jeśli ktoś mógłby podać stronki z dobrymi przykładami (te fitmowe niestety są zwykle kiepskiej jakości) .

Jacek_Z
13-07-2006, 23:26
przy cyfrze nie potrzebny żaden filtr, wszystko sie da wygenerowac odwracalnie w PS
czasami używa sie filtrów zmiękczających (jak kto lubi)
jest ich kilka rodzajów i o różnej mocy zmiękczania.

MirekM
13-07-2006, 23:38
O.K. ale ja co fotka to mam nową matrycę .

Jacek_Z
13-07-2006, 23:50
???

ALF
14-07-2006, 01:45
MirekM, zajrzyj na moją stronę, tam masz tekścik o filtrach...również do pobrania :P

MirekM
14-07-2006, 12:00
Dzięki Alf , dobry wykład . Mnie bardziej interesuje Wasze doświadczenie w pracy z grupą filtrów uznawanych powszechnie jako portretowe/zmiękczające .

ALF
14-07-2006, 13:12
ja osobiście bardzo rzadko fotografuję ludzi, ale czasem zdarza mi się robić śluby i wtedy, jeśli się ludziom nie śpieszy zakładam cokina spot incolor 1, ale znam takich co lubują się w tych filtrach (spot) i wykorzystują również spoty kolorowe...mnie osobiście to się średnio podoba i wymaga sporo czasu na przygotowanie kadru...czasem też wykorzystuję filtr zmiękczający nakręcany (softener i weichzeichner – duto) – to są filtry typowo zmiękczające centralnie lub odwrotnie, zmiękczające tło...być może gdybym częściej fotografował ludzi, mój zestaw filtrów tego typu byłby większy :D

Jacek_Z
14-07-2006, 13:21
mam kilka takich filtrów, ale własciwie nie używam (po częsci dlatego, że mam je na 52 mm, a obiektywy pozmieniałem na wiele większe)
wolę po prostu pracować na otwartej przysłonie i miec małą GO - to lubię.
jedna wazna uwaga co do duto - efekt zmiękczania będzie zależał od użytej przysłony. czym bardziej otwarta - tym zmiękczenie większe.

MirekM
14-07-2006, 14:07
Generalnie potrzebuję do pleneru ślubnego . Normalnie robię Olympusem C5060 , ale jego obiektyw ma swoje ograniczenia i część robię F80 z 50 1.4 . Jakiś czas temu robiłem moim dziewczynom portrety , dosyć ciasne (mała odległość ) i jakoś tak zaaferowany nie zauważyłem specyficznego oświetlenia i żonie wyszły wszystkie zmarchy , a córze wszystkie pryszcze , no i wiecie ... Ale jakoś jeszcze żyję . Dla tego chciałbym się zabezpieczyć na taki przypadek , gdybym jednak czegoś nie dopatrzył (bo na plenerze jednak czas strasznie goni) i dla urozmaicenia fotek .

HYPER
14-07-2006, 23:27
jesli ma byc najlepszy to tylko Carl Zeiss Softar

MirekM
15-07-2006, 05:46
Aha , no dzięki ... Ale mimo to , czy ma ktoś próbkę z zastosowanym j/w ?

Jacek_Z
17-07-2006, 12:13
do usunięcia pryszczy sa korektorki (wyglądają najczęściej jak zielona pomadka)
i nalezy stosowac odpowiednie (nie ostre) oswietlenie.
zmiękczenie tak duże, by znikły pryszcze zniszczy tez wiele innych szczegółów obrazu, nie wiem, czy to bedzie odpowiadać.
niestety nie moge przysłac przykładów - nie moge nakrecić tych filtrów na moje obiektywy, nie te srednice.