PDA

Zobacz pełną wersję : Pomiar matrycowy vs spot



Krakus
18-01-2005, 21:04
Sprowokowany długą dyskusją z wtrętami Radio Erewań zrobiłem zdjęcia fotografii testowej Fuji w trzech różnych sytuacjach:
- biurkowa lampka halogenowa,
- światło słoneczne o godzinie 13,
- światło pochodzące z nieba (bez słońca, bardzo chłodne).

Robiłem po dwa zdjęcia: z pomiaram matrycowym i punktowym wycelowanym w środek zdjęcia (centralny ważony dał ten sam rezultat co punktowy).
A oto wyniki niedoświeteń w EV (pierwszy to pomiar matrycowy, drugi - pomiar punktowy):
-1,17 EV/-0,83 EV
-0,33 EV/-0,50 EV
-1,67 EV/-0,50 EV

Wnioski:
1) Światłomierz Nikona D70 (punktowy, c/w) działa parawie niezależnie od barwy światła (nie mierzyłem dla lamp sodowych)
2) Wynik pomiaru matrycowego jest (co wcześniej kilku forumowiczów sugerowało) zależny od barwy światła (i to bardzo silnie - do 1,3 EV róznicy). Może być to problem sprzętowy, prawie nie do poprawienia programowo.

Robiłem jeszcze pomiar w światłach ksenonowych samochodu, ale wynik był conajmniej dziwny (zdaje się, że lampy ksenonowe mrugają, podobnie jak świetlówki).

kacperek
18-01-2005, 21:09
tez bym chcial miec taki wybor, moj biedny F75 ma ledwo matryce :( chyba ze w trybie M.
Czasami zaczynam zalowac ze mam ledwo cos takiego.

Anonymous
18-01-2005, 21:20
Sprowokowany długą dyskusją z wtrętami Radio Erewań zrobiłem zdjęcia fotografii testowej Fuji w trzech różnych sytuacjach:

Jakie moje wtręty? Ja sobie ten wątek dokładnie czytam, ale się zupełnie nie odzywam - przynajmniej w kwestii samego pomiaru.


Wnioski:
1) Światłomierz Nikona D70 (punktowy, c/w) działa parawie niezależnie od barwy światła (nie mierzyłem dla lamp sodowych)
2) Wynik pomiaru matrycowego jest (co wcześniej kilku forumowiczów sugerowało) zależny od barwy światła (i to bardzo silnie - do 1,3 EV róznicy). Może być to problem sprzętowy, prawie nie do poprawienia programowo.

I co Twoim zdaniem z tych wniosków wynika?

slawek-
18-01-2005, 23:32
Czy ktoś mógłby wyjaśnić nieukowi jak sprawdza się o ile dane zdjęcie jest niedoświetlone?

slawek-

heretique
18-01-2005, 23:39
Możesz zerknąć na histogram. Jest on podzielony na 5 części, co nie jest przypadkiem, bo przyjmuje się, że zakres dynamiki matrycy to 5 przysłon.

Jeśli pasmo górskie jest na poziomie morza w całej piątej komórce, to oznacza -1 EV :-)

Pawel Pawlak
18-01-2005, 23:44
Możesz zerknąć na histogram. Jest on podzielony na 5 części, co nie jest przypadkiem, bo przyjmuje się, że zakres dynamiki matrycy to 5 przysłon.

Jeśli pasmo górskie jest na poziomie morza w całej piątej komórce, to oznacza -1 EV :-)

To dziwne bo u mnie jest podzelony na 4 części.... czy to znaczy że mój d70 ma mniejszą dynamikę tonalną ? ;)

heretique
18-01-2005, 23:50
Możesz zerknąć na histogram. Jest on podzielony na 5 części, co nie jest przypadkiem, bo przyjmuje się, że zakres dynamiki matrycy to 5 przysłon.

Jeśli pasmo górskie jest na poziomie morza w całej piątej komórce, to oznacza -1 EV :-)

To dziwne bo u mnie jest podzelony na 4 części.... czy to znaczy że mój d70 ma mniejszą dynamikę tonalną ? ;)

Na jowisza! Faktycznie cztery! Coś mi się pozajączkowało :) :oops:
Właśnie robiłem testy w tym temacie to je zaraz powtórzę :oops:

p.s. w Cwanonach jest chyba podzielone na pięć części.

adik
19-01-2005, 03:31
No a dokładniej jak to sie ma??Opis panowie opis:P.Bo my nic nieumiemy:D

Anonymous
19-01-2005, 06:10
Zrób fotkę szrego wzorca, albo nawet białej ściany w trybie pomiaru światła centralnie ważonego.
Kolejną fotkę wykonaj z korektą +1EV. Porównaj histogramy na ekranie aparatu. Na pierwszej focie zauważysz jeden pik w okolicy środka (raczej w lewo od środka, no ale załóżmy, że jednak w środku). Na kolejnej, prześwietlonej o 1EV pik będzie przesunięty w prawo o ~1/5 długości wykresu. W lewo pik będzi eporuszać się wolniej 1/6-1/10 szerokości. W ten sposób wyskalujesz sobie pojęcie o przesunięciu histogramu i określisz zakres tonalny matrycy. Teoretycznie fotografująć od -5EV co krok do +5EV pik będzie wędrować w prawo, przyspieszając im dalej w kierunku świateł. Mój Nikon na histogramie radzi sobie od -5 EV do +4 EV bez wyłażenia wyraźnie na ramkę. Czyli ~9EV zakresu dynamiki tonalnej. Prawda jest jednak taka, że w cieniach i światłach szum zabija dynamikę tonalną.
Więcej ciekawostek na ten temat znajdziesz tu: http://www.normankoren.com/digital_tonality.html.

A jak określić cyferkowo... chyba najłatwiej suwakiem forsowania w ACRP czy NC obserwując histogram, na światłach albo na szarym 18%.

jpyt
19-01-2005, 09:27
1) Światłomierz Nikona D70 (punktowy, c/w) działa parawie niezależnie od barwy światła (nie mierzyłem dla lamp sodowych)

Jedyna pociecha :D



2) Wynik pomiaru matrycowego jest (co wcześniej kilku forumowiczów sugerowało) zależny od barwy światła (i to bardzo silnie - do 1,3 EV róznicy). Może być to problem sprzętowy, prawie nie do poprawienia programowo.


Międzyinnymi ja to sugerowałem i to czysto na podstawie obserwacji. Twoje testy tylko potwierdzają moje przypuszczenia. Według mnie nie koniecznie to musi być tak, że problem jest sprzętowy. Pamiętaj, że matryca w D70 mierzy KOLOROWO. Tzn. że wiele będzie zależało od interpretacji tego kolorowego motywu.

Swoją drogą ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz :roll: jak na to niedoświetlanie wpływa ustawienie WB. Wydaje mi się, że jeśli WB jest dobrze ustawiony (np. preset na białej kartce), to pomiar sprawuje się lepiej, tak jakby w pomiarze był uzwględniany fakt robienia przy np. żółtym świetle. Trzeba by to jeszcze sprawdzić. Przy jakim WB ty robiłeś testy ?

Campo
19-01-2005, 09:43
Czemu wszyscy tu tylko o D70 :) nikt nie uzywa niczego innego z Nikonow? ;)
Wczoraj, basen, swiatlo lekko zoltawo-pomaranczowe, raczej slabe (przy iso200 czas ok 1/4), AWB ustawiony (z braku kartki ;)) na biale kafelki - i matryca naswietlila mi wlasciwie idealniem, bez zadnej korekcji.
Badz tu madry...

Rave
19-01-2005, 10:04
szczerze to czytajac to z irytowalem sie... co to za idiotyczny test? nie rozumiem po co porownywac jeden do drugiego? prosze o wyjasnienie... wiemy przeciez ze matrycowy jest pomiarem usredniajacym... dla klatki a punktem to trzeba samemu mierzyc.....

bzdura jest porownywanie ekspozycji.... bo matryca bierze informacji z calej klatki w punkt tylko z jednego punkta. I na dodatek niepokazales nam pomiarowej sceny i punktu pomiaru dla spota..

Pozdrawiam Rave

Krakus
19-01-2005, 13:35
@jpyt:
Mierzyłem na automatycznym balansie bieli
@rave:
Test wcale nie jest taki idiotyczny, jak mówisz. Ponieważ fotografowałem zawsze to samo (zdjęcie w załączeniu) tylko w różnym świetle, wyniki są całkiem powtarzalne i miarodajne.

Metoda pomiarowa:
Robię zdjęcie, w NC doprowadzam balans bieli (kompensacja przez Set gray point/use single point) do porządku, następnie przez Advanced Raw/Exp Comp doprowadzam do pojawienia się przepaleń, następnie cofam suwak o jedną działkę i już).

Pomiar punktowy skierowany na przecięcie środkowego krzyża.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/Krakus/13-18B.jpg)

Rave
19-01-2005, 16:26
no dobrze ale to co uzyskalismy jest w miare logiczne i chyba mi sie zdaje ze kazdy o tym wie...? czy moze nie kazdy

nikon ma przez 1005 polowa matryce color matrix... wiec reaguje na swiatlo... a to jak reaguje ... no to... no..

Krakus
19-01-2005, 18:44
no dobrze ale to co uzyskalismy jest w miare logiczne i chyba mi sie zdaje ze kazdy o tym wie...? czy moze nie kazdyDla mnie niestety nie ma w tym logiki - chyba, że taka swoista. Oczekiwałbym, że pomiar matrycowy nie będzie robił psikusów.

Rave
19-01-2005, 19:04
dla mnie jasnym bylo od poczatku ze pomiar matrycowy jest jak sie foci na urodzinach albo gdzies od tak sobie... a jak sie chce powazne rezultaty i panowanie nad ekspozycja to punkt albo cw...

Anonymous
19-01-2005, 20:30
No ale pomiar matrycowy na urodzinach cioci Genowefy to murowane niepowodzenie...

jpyt
19-01-2005, 21:57
Wiecie co już drugi wątek tak ciągniemy o tym naświetlaniu matrycy i ja nadal nie pojmuję jak co niektórzy z was mogą w kółko o tym punktowym i CW. Przecież wiadomo, że te dwa pomiary są dla potrzeb "artystycznych" kiedy mamy czas i wiem dokładnie co chcemy uzyskać. Na Boga nie każcie punktowym łapać Cioci Gieni za każdą fotką !!! Do tego powienien być pomiar matrycowy i to bez żadnych korekt itp. powinien on dawać średniej jakości (akceptowalne) efekty bez żadnych rewelacji ale i bez fatalnych wpadek bo właśnie do tego został zaprojektowany !!!

Pamiętajcie, że D70 wyposażony jest w kilka gotowych programów tematycznych i w ustawienie "zielonej automatyki" i jeśli tylko takowe programy posiada to powinny one funkcjonować a tak nie jest bo pomiar matrycowy to jedna wielka kicha (dla niepamiętających w programach innych niż PAS nie da się zmienić trybu pomiaru na punkt lub CW). Wszelkie tłumaczenia tego zjawiska i próba wmawiania głównie chyba sobie, że do poważnych zadań nie są prog. tematyczne i nie matryca, to takie tłumaczenie sobie, że samochód który kupiłem przecież wcale nie musi sam jeździć pcha się go znacznie bardziej profesjonalnie, a jakie ma się nad nim wówczas panowanie :lol: I co też tak byście się ładnie pogodzili, że silnik (za który też zapłaciliście) w nim to tylko ozdoba ??

PawelC
20-01-2005, 10:18
Jpyt. A' propos Cioci spróbuj mojego sposobu. Co do programów tematycznych masz 100% rację, dałem już sobie święty spokój i w ogóle ich nie używam, co nie zmienia faktu że ta sytuacja mnie strasznie wk..wia. Fakt, że w Canonie 300D też nie używałem tych programów bo nie można było wybrać punktu AF. Tam 7 punktów AF jest rozrzucone po całym kadrze (również przy krawędzi) i zamiast ostrzyć na Cicię łapał mi np. futrynę dzwi lub inny mało znaczący element który był bliżej niz obiekt który zamierzałem sfotografować.
P.S.
Co do samochodu nie masz racji, jak Ci się zablokuje linka gazu wypadek gotowy, a pchając wbijasz podeszwy butów w ziemię i auto stoi. Pełna kontrola. :lol:

Anonymous
20-01-2005, 16:20
Co do samochodu nie masz racji, jak Ci się zablokuje linka gazu wypadek gotowy, a pchając wbijasz podeszwy butów w ziemię i auto stoi. Pełna kontrola. :lol:

Chyba, że jest z górki...

Tr0n
20-01-2005, 16:23
Alter Egonie - wydaje mi się że już masz ponad 70 postów u nas. Może załóz sobie konto - bedzie wygodniej ;)

Anonymous
20-01-2005, 16:40
Chętnie bym skorzystał z już istniejącego konta, które nie jest aktywne, bo nie miałem możłiwości wysłania faksu z potwierdzeniem rodziców, że się zgadzają.

mario
20-01-2005, 18:26
Witam.

Do Jpyt i nie tylko :wink:
Czytam i czytam i czytam i czytam i nie rozumiem dla czego tak się uwziąłeś na tą matrycę.
Ja zanim kupiłem D70 wiedziałem że pomiar matrycowy jest skopany
i nie używam go z założenia. Aparat ma wiele innych zalet które przesądziły o wyborze.
Robię praktycznie cały czas na CW. Wierz mi nawet u cioci na imieninach bez problemu można stosować ten typ pomiaru, dla wygody można sobie powiększy pole centralne do 12mm.
Po prostu najeżdżasz środkiem na główny motyw lub tak zwany walor średni blokujesz ekspozycję w razie potrzeby przekadrowujesz i pstrykasz. Cała procedura to 2 -3 sekundy.
Następna sprawa to programy tematyczne. Przygodę z foto zaczynałem zupełnie odwrotnie
niż wszyscy tu zebrani - zaczynałem od cyfraków !!!! (oly C-740)
Od początku sporadycznie korzystałem z programów , głównie jechałem na priorytecie przysłony bo programy to tylko automat który czasem mniej czasem więcej myli się.
Po prostu lubię panować nad tym co aparat robi. Moim zdaniem wyposażenie D70 w
programy tematyczne było takim samym chwytem marketingowym jak umieszczeni
ich w F90 (którego od kilku dni posiadam).

Jeśli ktoś poczuł się urażony moją wypowiedzią to przepraszam.
(starałem się ująć wypowiedź w maksymalnie łagodną formę)

Pozdrawiam również tych którzy się ze mną nie zgodzą.
Mariusz

Anonymous
20-01-2005, 18:59
A gdzie dowiedziałeś się Mario, że pomiar matrycowy jest sknocony? Bo dyskusja tu kręci się wokół pomiaru światła, który wg. części czytelników jest kulawy, a wg. innych jest po prostu doskonały.

mario
20-01-2005, 19:35
Witam.
O ile dobrze pamiętam było o ty na p.r.f.c

Pozdrawiam (o ile się nie myle powyżej Rario Erewan) :wink:
MF

PS.
Tutaj także kilka osób wcześniej pisało o nadwrażliwośći matrycowego pomiaru.

Pawel Pawlak
20-01-2005, 19:52
A gdzie dowiedziałeś się Mario, że pomiar matrycowy jest sknocony? Bo dyskusja tu kręci się wokół pomiaru światła, który wg. części czytelników jest kulawy, a wg. innych jest po prostu doskonały.

Radku, no przecie można o tym przeczytać na Twojej stronie ! Czyżbym się mylił ?

pozdrawiam

Anonymous
20-01-2005, 19:58
Ale ona jest tu personel nongrata ;-)

Krakus
20-01-2005, 23:36
Ale ona jest tu personel nongrata ;-)Radku!
Na alergię najlepszy Zyrtec :mrgreen:

Anonymous
21-01-2005, 00:08
Alertec - tego łykam, jest oki choć pewnie za czas pewien będę musiał zmienić.

ALF
21-01-2005, 00:16
radek...nie być dzieciak...zachowój się...bele jak, ale zachowój się :mrgreen:

Anonymous
21-01-2005, 02:29
Jak by to śmiesznie nie zabrzmiało, mam alergię na koty, więc musze przyjmować coś by żyć z tymi stworzeniami w symbiozie. Więc nie ze mną te numery z Zyrtekiem. ;-)

ALF
21-01-2005, 04:40
Jak by to śmiesznie nie zabrzmiało, mam alergię na koty, więc musze przyjmować coś by żyć z tymi stworzeniami w symbiozie. Więc nie ze mną te numery z Zyrtekiem. ;-)

no i widzisz...mamy coś wspólnego (oprócz fotografii)...z tym, że ja alergię na koty zwalczam zjadając je wew sandwiczu :mrgreen:

Pawel Pawlak
21-01-2005, 11:02
Co wy wiecie o..... alergiach ?! ;) Ja miałem alergię na dziewczynę w której byłem ( z wzajemnością) zakochany. Żaden zyrtec nie pomógł....

admin
21-01-2005, 19:23
Ja miałem alergię na dziewczynę w której byłem ( z wzajemnością) zakochany. Żaden zyrtec nie pomógł....

Bo na to najlepszy jest... Gumowy mlotek :)

ddMON
21-01-2005, 19:42
Pomiar matrycowy vs spot

tak myślałem... że se poczytam...

a tu kącik kulinarny, lekarz domowy i Zrób to sam...

A jest Jolka! :wink:

aldus
23-01-2005, 16:00
Zyrtec, alertec... to dobre do leczenia objawowego. Objawy złagodzi, alergia pozostaje. Ale nie popadajcie Panowie we frustrację, z tego się wyrasta... :)

vilen
11-05-2005, 16:29
Hrrr! A Może Tak Do Kóńkluzji Panowie Mędrcowie bo z przerażenia to mi oczka wypadną!

Powiem (w sensie napiszę) tak! D70'tka jest Piękna, Mądra, Sprawna, Szybka, nawet moja dziewczyna jest o nią zazdrosna aleeee! kurczeee jak robiłem fotkee analogami to nie miałem tylu problemoff. W f65 i f60 była tylko matryca i jakóś to jeździło, a teraz faktycznie coś mi to focenie nie wychodzi, hmm nigdy technicznie dobry nie byłem ale niebieskie niebo i ładną resztę to miałem nawet robiąc zdjątka zenitem ET na slajdach marki orwo, a teraż to nawet z tym mam problemy. Staż mam z 70 króciutki ale jak ja mam się tego nauczyć skoro ilu forumowiczów tyle opinii :)

Ech może się poprostu do niczego nie nadaję! Bo oglądając cudze zdjęcia muszę stwierdzić, żże jednak się da!!!

Pozdrawiam wszystkich serdecznie
licząc na responzzzzz!

ALF
11-05-2005, 23:09
to proste...w większości sytuacji stosujesz matrycę, przy kadrach punktowych centralnie ważony, zaś przy zdjęciach trudnych światłowo - punktowy :wink:

vilen
12-05-2005, 08:07
dzięki :)

Oj co by to było takie łatwe :( a jeszcze poprawkę na wiatr trza wziąść, iso ustawić, balans bieli ustavić - ciężkie jest życie :)

Okres przejściowy między analogową lustrzaneczką a cyfrową lustrznką jest wyjątkowo traumatyczny (przynajmniej dla mnie) ostatnio np skopałem zdjęcia bo się bawiłem w przestawianie iso i... zapomniałem wrócić do 200 z 1600 i jak się domyślasz wszystko było w kaszce :(

O ja biedny kiedy się tego wsiego nauczę ??? :)

ALF
12-05-2005, 13:21
wróć do analoga...niebędziesz miał problemów :mrgreen:

vilen
12-05-2005, 14:02
Noo nieee aż tak źle nie jest :)
To se nevrati :)

A poza tym tak sobie tylko maruuudzę
bo ... marudny jestem ale minie mi

Alfie hmm może to nie ten temat ale kurde jak się robi balans bieli na "białą kartkę" próbowałem zrozumieć to z instrukcji ale kurde nie idzie mi...

Tx z goory :)

aldus
12-05-2005, 16:57
Ustawiasz WB na PRE, naciskasz i przytrzymujesz przycisk WB dotąd, aż napis PRE na wyświetlaczu zacznie migać. Kierujesz obiektyw na białą kartę i ustawiasz tak, by białe tło wypełniało cały kadr (uwaga: wizjer nie pokrywa 100% kadru). Naciskasz spust migawki nie troszcząc się o ostrość. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, na wyświetlaczu ujrzysz migający napis Good (w wizjerz "gd"). I to wszystko.

vilen
13-05-2005, 08:10
Vielkie Dzięqee

:)

ALF
13-05-2005, 10:52
Noo nieee aż tak źle nie jest :)
To se nevrati :)

vrati, vrati...wielu już wróciło, a następni w kolejce :wink:

krzysiekk
13-05-2005, 11:00
Szczegolnie jak im sie matryca zapacka :)

kmdf
13-05-2005, 16:10
Witam
Panowie może powiem coś głupiego i efekt będzie taki jak po włożeniu kija w mrowisko. Ale co do pomiaru matrycowego powiem tyle, że jestem zadowolony z jego działania. Myślę, że producent bardzo słusznie skonstruował to, ustrojstwo tak, a nie inaczej. Po prostu cieszę się, że zdjęcia są nie doświetlone. Dlaczego? Panowie matryca w analogach musi działać niemal idealnie i dla tego wielu z was narzeka, bo nie mieliście z tym problemów. Jedyne, co się czasem zdarza to prześwietlenie i wtedy szlak nas trafia. Wychodząc z założenia, ze ujęcia nam się zdarzają ( szczególnie te ********e), a o to w fotografii często chodzi by złapać to, co jest niezmiernie rzadkie. (Zresztą cała filozofia Nikona jest oparta na robieniu doskonałych ujęć, a nie szklisto czystych technicznie fotek robionych w studiach) Więc skoro zapis szczególnej chwili w naszym życiu jest tak cenny to chyba lepiej jest tego nie sknocić prawda? W w D70 mamy zapis NEF i NC chyba już wam się nie raz zdarzyło korygować EV in + i in – i chyba wszyscy wiedza jak to jest, kiedy prześwietlimy i próbujemy skorygować in -! To, co jest wypalone nim zostanie lub powstają żółte plamy. A jak się sprawa ma z korekcja na + dużo można wyciągnąć z pozoru spieprzonego zdjęcia. Tego narzędzia nie mamy w analogach, dlatego pomiar matrycowy jest ustawiony na żyletę. Swoja droga chciałbym wiedzieć jak jest ustawiony ten pomiar matrycowy 1005 pix w F6? Może ktoś ma doświadczenia czy tam cos nie chodzi jak trzeba?. Poza tym pamiętajmy, że filmy, jakie zwykliśmy stosować kodaka czy fuji mają bardzo dużą tolerancje na błędy matryca nie musi. Zawsze dobre zdjęcie można wstawić, do kompa i je ustawiać, a narzędzi mamy mnóstwo wiec, po co to dzielenie włosów na czworo? Z tymi pomiarami? I udowadnianiem ze Nikon spieprzył pomiar matrycowy! Dla mnie jest ok. i choć często wkurza mnie to ze foty wychodzą ciemne i trzeba podkręcać światło, to już wolę to podkrecanie światła niż wkurzanie się na dobre ujecie, które już jest nie do odratowania!
Proszę o korektę mojego toku myślenia!

Rave
13-05-2005, 16:17
Witam
Panowie może powiem coś głupiego i efekt będzie taki jak po włożeniu kija w mrowisko. Ale co do pomiaru matrycowego powiem tyle, że jestem zadowolony z jego działania. Myślę, że producent bardzo słusznie skonstruował to, ustrojstwo tak, a nie inaczej. Po prostu cieszę się, że zdjęcia są nie doświetlone. Dlaczego? Panowie matryca w analogach musi działać niemal idealnie i dla tego wielu z was narzeka, bo nie mieliście z tym problemów. Jedyne, co się czasem zdarza to prześwietlenie i wtedy szlak nas trafia. Wychodząc z założenia, ze ujęcia nam się zdarzają ( szczególnie te ********e), a o to w fotografii często chodzi by złapać to, co jest niezmiernie rzadkie. (Zresztą cała filozofia Nikona jest oparta na robieniu doskonałych ujęć, a nie szklisto czystych technicznie fotek robionych w studiach) Więc skoro zapis szczególnej chwili w naszym życiu jest tak cenny to chyba lepiej jest tego nie sknocić prawda? W w D70 mamy zapis NEF i NC chyba już wam się nie raz zdarzyło korygować EV in + i in – i chyba wszyscy wiedza jak to jest, kiedy prześwietlimy i próbujemy skorygować in -! To, co jest wypalone nim zostanie lub powstają żółte plamy. A jak się sprawa ma z korekcja na + dużo można wyciągnąć z pozoru spieprzonego zdjęcia. Tego narzędzia nie mamy w analogach, dlatego pomiar matrycowy jest ustawiony na żyletę. Swoja droga chciałbym wiedzieć jak jest ustawiony ten pomiar matrycowy 1005 pix w F6? Może ktoś ma doświadczenia czy tam cos nie chodzi jak trzeba?. Poza tym pamiętajmy, że filmy, jakie zwykliśmy stosować kodaka czy fuji mają bardzo dużą tolerancje na błędy matryca nie musi. Zawsze dobre zdjęcie można wstawić, do kompa i je ustawiać, a narzędzi mamy mnóstwo wiec, po co to dzielenie włosów na czworo? Z tymi pomiarami? I udowadnianiem ze Nikon spieprzył pomiar matrycowy! Dla mnie jest ok. i choć często wkurza mnie to ze foty wychodzą ciemne i trzeba podkręcać światło, to już wolę to podkrecanie światła niż wkurzanie się na dobre ujecie, które już jest nie do odratowania!
Proszę o korektę mojego toku myślenia!

Sam to stosuje, z gory wiem co chce miec na zdjeciu i niedoswietlam.. jedyny minus to to ze wychodzi szum z cieni po podkreceniu... i czesto to tez partoli..

jako ze przesiadlem sie z filmu to na filmie nie doswietlenie tak mnie nie bolalo... to tu wiem z jak naswietle ok to mam plame jak pi@#@#@ bieli zamiast detali a jak czasem niedoswietle to potem duzo w szopie spedzam czasu i neat image musi pracowac.. i ja lubie ziarenka i szumy (d100 ma nikle, jak sie cale zycie robilo na filmach 400 :D)

kmdf
13-05-2005, 16:50
no i o to chodzi, zresztą tez robilem na 400 i 800 bo w minolcie mialem ciemne szkla i dlugie ogniskowe wiec nie bylo innej rady, ale nie raz widze cos super pstrykam a potem kurde nic nie bylo ustawine jak tzreba do idelanego zdjecie i tutaj czuje ulge ze zdjecia robie tylkow nefie z basic jpeg. pzregldam jpeg i patrze co wyszlo. a potem to co warto odzyskac klade na stol i bawie sie w hirurga:) przeciez nie wszystkie zdjecia jakie sie robi sa warte obrobki. ale sa jednak te szczegolne i po to to wszystko.:)
a szumy sa jak winyle i sklepy ze starociami, dlaczego je kochamy nie wiem ale kochamy:)

Rave
13-05-2005, 16:59
a szumy sa jak winyle i sklepy ze starociami, dlaczego je kochamy nie wiem ale kochamy:)


cos w tym jest;d

vilen
16-05-2005, 09:45
no nie wiem - a ja bym wolał bez szumów :) szum zawsze można dodać nawet w ps a zdjąć, to już problem :)

Seeker
16-05-2005, 13:24
Vilen: a kto ci powiedzial, ze w F60 byla tylko matryca?
A te kolo w srodku kadru? (bo podobo pokazuje wielkosc spota).
I wskazania pomiaru tez sa takie, jakby tam faktycznie byl spot :)

btw: dostepny TYLKO w manualu, jak sie doczytalem [EOF]

kmdf
16-05-2005, 15:52
ciesz sie ze nie masz minolty A2 bo tam to dopiero byś się namęczył z usuwaniem szumów:)
a z szumami przy cyfrówkach trzeba sie liczyc. komfort zmiany "czułości filmu" w każdej chwili nie może być za free i tak jest cudownie. potem najwyżej neat image i wszystko gra:) jak Rave zaleca. wole mięć szumy i zrobić zdjęcie niz nie moc zrobić zdjęcia bo.....za ciemno zresztą w nikosiu mamy naprawdę ładna matryce wiec nie ma co narzekać:)
ludzie tez lubie perfekcyjne zdjęcie ale czasmi bardziej mi zalezy na zdjęciu niz na jego walorach technicznych! czy wszyscy tu sa po polibudzie? :lol:

zkruk
16-05-2005, 16:17
a ja ostatnio z przerazeniem odkrylem ze D70 na CW przeswietla ;(
co z tym zrobic??

juz ostatnio musialem korekte -1 2/3 ev zastosowac by bylo ok..
ehh - wstreny Nikon ;)

kmdf
16-05-2005, 16:48
Jak już prześwietla to o jej :oops:
jakoś nie udało mi się mojego doprowadzić do tego stanu, dzisiaj byłem na spotkaniu kibice piłkarze i trener Lech Poznań i musze powiedzieć ze byłem mega zadowolony jak sobie poradził CW tam gdzie powinno być prześwietlone tam było a tam gdzie chciałem żeby wszystko było dobrze tez było pomimo zastosowania doświetlenia na +o,3;0,7 EV i było ok. hmm jak to się mówi życie jest bogatsze od przewidywalności sztabu ludzi:)
naszczescie jest monitorek :)

vilen
17-05-2005, 09:54
Łojej chłopacy wyście takie mądre!!! A ja kurde nic z tej korekty nie kumam, ustawianie korekty na obraz z lcd jest bez sensu, a histogramu poprostu nie łapię. Ciężkie jest życie ...

Big Pozdrov

zkruk
17-05-2005, 10:32
Korekte robisz po to by osiagnac to co chcesz osiagnac...
Patrzenie sie na histogram jest jednym z najwiekszych przejawow glupoty... histogram moze Cie calkowicie zmylic... Chyba ze wiesz jak go czytac
LCD jest ograniczonym medium - ale juz cos pokazuje
To jest kwestia wyczucia - doswiadczenia i tyle :)

kmdf
17-05-2005, 11:23
100% racji Zbyszku, pamietac tylko trzeba, że wyswietlacz jest jasniejszy niz faktyczne naswietlenie zdjecia wiec tez do konca nie pokazuje dokladnie rezultatu. a Histogram przewaznie pokazuje poprawnie, ale tylko przewaznie, sa sytuacje gdzie histogram jest kompletnie glupi a zdjecie jest super. Poprostu pstrykaj i nie baw sie w precyzyjna matematyke i wykresy tylko czuj to co chcesz miec na zdjeciu.
pozdrawiam i zycze wielu okazji do pstrykania:)

zkruk
18-05-2005, 08:57
Ale wyswietlacz w D70 i tak lepiej wyswietla niz w 10D... jakos te kolorki i jasnosc sa lepiej zestrojone... Ja mam na stale sciemnienie -1 i chyba jest ok...
Boli mnie jedynie ze zdjecia na wyswietlaczu czest poprzez swoj kontrast i nasycenie sa takie piekne a na monitorze juz nie ;)
wydaje mi sie, ze soft filtruje obraz przez jakas krzywa typu "S" bo te zdjecia sa zbyt ladne ;)

kmdf
18-05-2005, 10:42
moge tylko przytaknąć, czasem z niedowierzeniem patrze w monitorek, powikszam przygladam sie i wyglda dobrze choc czas naswietlania byl trocha za krotki i obraz powinien sie rozmazac:) ale na monitorku jest ladnie:), chyba poprostu niska jego rozdzielczosc nie przenosi szczegułow do tego stopnia by to bylo widoczne. to ustawienie na -5 tez bede musial tak ustawic choc narazie ustawilem ze po cyknieciu zdjecia nie pokazuje mi sie obrazek. W reportazu za bardzo sie potem bawie ogladaniem a akcja mi kolo nosa ucieka wiec zrobilem wyswietlaczowi pa,pa :P a co do swiatlomierza to mnie wczoraj wkurzyl musialem na manualu robic bo lampy z koncertowej sceny oglupialy go kompletnie.
a przy okazji Zbuszku moze ty mi wyjasnisz zasadnoscu uzywania BKT w tym aparacie?
przeciez jak zapisujemy w nefie to to BKT mozemy sobie zrobic w kompie wiec ?

zkruk
18-05-2005, 18:19
nie do konca - NEF ma pojemnosc 12 bitow - jest to jakis zapas - lecz niezbyt duzy - zwlaszcza gdy robimy korekte w dol (przepalone zdjecie chcemy sciemnic)
drugim genialnym przykladem stosowania BKT jest statwy i pozniejsze HDR w PSie CS II czy tez w innym oprogramowniu (zwiekszanie pojemnosci tonalnej) - w tym wypadku wystarczy wlaczyc BKT na -/+ 2EV i mamy juz spory na tyle duzy zapas by rozszerzyc zakres tonalny o dobre 3 EV - co jest iloscia tak na prawde ogromna..

HDR z 3x wywolanego RAWu ( -2, 0, +2) nie da takich efektow
Kazde ruszenie suwaczkiem powoduje utrate jakosci, rozpietosci tonalnej, pojawienie sie szumow... wiec lepiej odrazu dobrze naswietlac :)

Oczywiscie - w wiekszosci wypadkow to co mamy w RAWie calkowicie nas zadowala - lecz czasami niestety nie. Latwiej jest zdjecie rozjasnic niz sciemnic...

Poza tym BKT uczy poprawnie naswietlac - gdy pozniej przeanalizujemy zdjecie w domu - majac juz stosownie naswietlone pliki latwiej nam bedzie pozniej podjac decyzje o wlasciwym doborze parametrow...
Tak jak pisalem tutaj - musialem zastosowac dosc spora korekte - 1 2/3 EV by zdjecie wygladalo tak jakbym chcial by wygladalo.. to spore sciemnienie zdjecia - jednakze bylo niezbedne.. :)

kmdf
18-05-2005, 20:29
dziekuje Ci bardzo Zbyszku i wszytsko jasne lece kombinowac choc mam zwyczaj robienia 3 zdjeć jednego modelu na sesjach wlasnie po to, by miec z czego wybierac. choc sczerze mowiac tak robie jak pracuje w studio z lampami. A czasem zdaza mi sie ze zapominam o swiatlomierzu i ustawiam na tzw oko pstryk i widze co dalej zrobic by bylo jak ja chce czyli by wydobyc np tylko odbite swiatlo od blyszczacej gladkiej powierzchni instrymentu w ciemnosciach sceny koncertowej:) ale wlasnie tym jest fotografia:)super zabawa i pelna kontrola tego co chcemy miec:) a z bkt sie jeszcze pobawie :wink: :idea:

vilen
21-05-2005, 09:15
No i mieliśta ludzikowie recht - na lcd jest duuuzio jaśniej niż na faktycznym foto :( miałem taaaaaakie ujęcie, taaaaki temacik i taaaaaaaaaak go spaprałem, że chyba nie powinienem dotykać aparatu :(

ALF
21-05-2005, 11:19
przeca jasność LCD możesz sobie ustawić :wink:

vilen
27-05-2005, 14:30
No niby można ale... to nadal nie jest monitorek crt :)

Hmm a z perspektywy czasu stwierdzam że: p. Zbyszek miał absolutną racyję :) fakt to kwestia czasu, doświadczenia i wyczucia tematu :) olałem lcd bo kłamie, nie stresuję się histogramem, oblukałem za to nefy robione w różnych warunkach i wiem mniej więcej jak korektę ustawić :) Hurra! - nie żebym obrósł w pierze bom nadal lamer ale... przynajmniej jakóś zacząłem to wszystko obejmować moim małym móżdżkiem :)

zkruk
27-05-2005, 14:58
jasnosc w pewnym zakresie... powiedzmy ze LCD wyswietla tylko 50% od bialego do szarego poprawnie - potem czarne tony sa jasniejsze niz tak na prawde - inna krzywa przebiegu po prostu - trzeba wziac na to poprawke przy ogladaniu zdjec..

Histogram sprawdza sie tylko wtedy gdy umiemy z niego korzystac... ;)
a to wcale nie oznacza rozciagniecie od lewej do prawej...
ani tym bardziej rownomiernego wypelnienia ...
wszystko zalezy od zdjecia...

vilen
27-05-2005, 16:17
Święta racja :) dzięki za rady :)

krzysiekk
27-05-2005, 16:24
Tak, hist. bardzo zalezy od zdjecia. Jak mam ptaszka malutkiego w srodku to i tak histogram pokazuje mi
cala klatke.

Oj jak by mi sie przydalo w UFRaw histogram fragmentu obrazu :-(

Raff
27-05-2005, 18:11
Jak mam ptaszka malutkiego w srodku to i tak histogram pokazuje mi cala klatke.
To Ty wtedy na histogram patrzysz? :lol:

Sorry, ale nie moglem sie powstrzymac ;)

vilen
28-05-2005, 08:53
Hmm tak swoją drogą zamiast histogramu wolał bym większy wizjerek :)

ALF
28-05-2005, 23:39
Jak mam ptaszka malutkiego w srodku

no, ale to już nie wina firmy nikon :mrgreen:

krzysiekk
28-05-2005, 23:49
Jak mam ptaszka malutkiego w srodku to i tak histogram pokazuje mi cala klatke.
To Ty wtedy na histogram patrzysz? :lol:

Sorry, ale nie moglem sie powstrzymac ;)

Nie patrze bo to nie ma sensu. Napisalem ze przydalby mi sie histogram okreslonego przeze mnie fragmentu obrazu ...



Jak mam ptaszka malutkiego w srodku

no, ale to już nie wina firmy nikon :mrgreen:

No chyba ze nie wina firmy, ale jak juz umozliwili wybor fragmentu obrazu do powiekszania, to mogliby tez umozliwic okreslenie fragmentu zdjecia
do wyswietlenia histogramu. No ale pasek tez moglby byc miekszy :)