PDA

Zobacz pełną wersję : Zenit-E



robe87
29-11-2008, 02:44
witam, odrazu mowie ze nie mam zielonego pojecia o starych apratach ale zakladam ze sa tu tacy co maja :)
planuje kupic sobie zenita-E w stanie jak nowy.. za 35zl, mam w domu sporo obiektywow na m42 i ten model zenita ale ze nie jest moj to go nie ruszam i chce miec swoj :) pozatym nie jestem pewien czy dziala. pytanie moje brzmi czy ten aparat ma wbudowany switlomierz? i czy warto go kupic do 'zabawy' ?

!AGresT
29-11-2008, 03:39
Zenit E ma światłomierz zewnętrzny, tzn. nie mierzy światła przez obiektyw (TTL). Jeśli masz obiektywy M42 to zdecydowanie polecam Prakticę (różne modele) - konstrukcja migawki "jak w nikonie" czyli lamelkowa pionowa (a nie pozioma szmata) i dużo większy zakres czasów - zenit od 1/30 do 1/500 bodaj a praktica od 1s do 1/1000 (taką kiedyś miałem - MTL?)
Myślę, ze warto dołożyć 20-30 zł i mieć "pińcet" razy lepszy aparat.

robe87
29-11-2008, 04:14
a jak wyglada pomiar swiatla w takim analogu? np w tej praktice? jakas analogowa drabinka :)? bateria jest potrzebna?

!AGresT
29-11-2008, 21:18
Różnie, bateria jest potrzebna. Ja miałem wskazówkę z boku wizjera - góra/dół - jak była poziomo, to dobrze :)
Były też z układem diod.

Acha, no i zasadnicza różnica - pomiar jest TTL (przez obiektyw) a w Zenicie-E jest zewnętrzny światłomierz na pryzmacie, mierzący po prostu światło padające na aparat.

c-man
29-11-2008, 21:28
Tu masz trochę o Praktikach ( z mojego starego wątku):
http://praktica.w.interia.pl/p.html

http://www.photojack.webpark.pl/

http://www.classiccamera.com.pl/praktica.html

Ewentualnie nie po naszemu:

http://www.praktica-collector.de/

Mam nadzieję że się przyda...

c-man
29-11-2008, 21:51
Jeszcze jedna ważna uwaga:
W aparatach na M42 takich jak Zenity i Praktiki były stosowane 2 rodzaje światłomierzy: selenowe i CdS (siarczkowo-kadmowe).
Selenowe to głównie światłomierze zewnętrzne, tak jak w Zenicie o którym piszesz. Ja miałem i mam Zenita ET, z takim właśnie zewnętrznym światłomierzem - okienko jest nad obiektywem, po lewej stronie, na górnej ściance masz wskazówkę i wskaźnik który musisz na nią naprowadzić - wtedy światłomierz wskaże ci odpowiednie pary naświetlań.
U mnie działa super - ale z jednym zastrzeżeniem: ten Zenit ma wprawdzie te swoje co najmniej 20 lat, ale był kupiony, parę razy użyty i zawieszony w futerale w ciemni - tak przewisiał kawał czasu... To ważne, bo selen uzyty w tego typu światłomierzach starzeje sie pod wpływem swiatła i traci czułość - po jakimś czasie będzie pokazywał po prostu bzdury... Dlatego kupno ponad dwudziestoletniego aparatu z zewnętrznym swiatłomierzem, a szczególnie przez internet, bez sprawdzenia, uważam za nie najlepszy pomysł....
Dużo lepsze są światłomierze wewnętrzne, CdS lub krzemowe. Mierzą przez obiektyw dokładnie to swiatło, które utworzy obraz, nawet przy zmianie obiektywu. Tymczasem zewnętrzne mają stały kąt widzenia, i jak załozysz obiektyw 500 mm, dalej będą pokazywać naświetlenie odpowiednie dla standardowego szkła 50 mm.
Ale tu tez jest haczyk - te światłomierze wymagają baterii, zwykle pastylkowych, a czasami wymagane typy już od dawna nie są produkowane... Czasami takie baterie miały bardzo dziwne napięcia, a jak założysz nowe, niby pasujące , ale nieznacznie różniące się napięciem, będziesz miał zafałszowaną ekspozycję...
Zwróć na to szczególna uwagę przy poszukiwaniach.

wist
03-12-2008, 20:39
Za przedmówcami w uzupełnieniu - jeśli masz szkła M42 to tylko praktika. Ma migawkę lamelkową i w znacznej większości aparatów (nawet wiekowych) abarat będzie trzymał w miarę powtarzalnie nastawione czasy. Nie uzyskasz tego w Zenicie nawet jeśli jest w idealnym stanie a ma swoje lata. Taka była uroda tych aparatów. Bez odwiedzenia serwisu większość zenitów sądzę iż nie będzie trzymała czas naswietlenia.
Praktiki poprzez typ TTL, MTL, PCL, VCL miały pomiar TTL przez obiektyw, ( bardzo ładnie opisane jest to na stronach podanych przez clostermana). Tak więc jeśli chcesz pobawić się sprzętem na obiektywy M42 i mieć efekty i zadowolenie to odpuść sobie Zenity( chyba iż potrzebujesz legalny sprzęt obronny).
Poza tym popatrz na Allegro - jest tam oprócz praktik wiele innych tanich aparatów tego systemu (M42) za niewielkie pieniądze np. firmy REVUE. Wybieraj tylko aparaty z migawką lamelkową a nie szmacianą. Lamelkowe mają inny rodzaj mechanizmu, mniej podatny na czas (starzenie się smaru).

wlopis
03-12-2008, 20:58
Uzupełnię że ZENIT-E posiada zwykłą matówkę, okrojone pole widzenia, w PRAKTICe MTL3 którą posiadam od ........roku, są wbudowane : soczewka Fresnela, bardzo rozjaśniającą obraz, mikroraster i kliny pryzmatyczne.
Te trzy drobne elementy wyraźnie poprawiały komfort pracy.
Ponadto ZENIT-E posiada tylko możliwośc preselekcyjnego wyboru przysłony, PRAKTICA o której pisałem już możliwośc stosowania obiektywów z tzw automatyczną przysłoną która domykała się w momencie wyzwolenia migawki. ( szczelinowej o przebiegu pionowym ). Migawka ZENITA płócienna gumowana o przebiegu poziomym.

szymony
03-12-2008, 21:26
He he. Widzę że grono fanów prakticy się zebrało. Też darze ten aparat wielkim sentymentem. Jednak jak bym dziś miał kupić body na M42, to brałbym np. to:
http://www.allegro.pl/item488929760_fujica_z_gwintem_m42_obiektyw_super_ stan.html

Jacek_Z
03-12-2008, 22:50
wygląda jak .... Praktica :-D ale czas synchro ma tylko 1/60, a Praktica miała 1/125 o ile dobrze pamiętam

wlopis
03-12-2008, 22:59
tak, PRAKTICA miała synchro 1/125 sek. ZENIT 1/30 sek.

wist
03-12-2008, 23:30
Dobrze pamiętasz. Praktiki i aparaty z migawką lamelkową miały czas synchro 1/125 s, z migawką roletkową przeważnie 1/60 s.

Jacek S
04-12-2008, 16:14
Zenith E ma światłomierz selenowy, więc sobie odpuść, bo prawie na pewno nie mierzy już prawidłowo (z czasem selen traci właściwości.
Jak koledzy radzę Prakticę, to świetne aparaty, najbardziej optymalny jest model MTL 50, ale inne też są ok. różnice nie są bardzo znaczące, ale są modele, które są kłopotliwe ze względu na trudno dostępną baterię PX-21.
Z Zenithów warto poszukać modelu 19, ale jest on bardzo żadki, ma syncho na 1/125s i czasy od 1s do 1/1000s jak praktica.
Na M42 były też świetne korpusy Mamiya, ale cieżko je dostać i cena trochę wyższa.

szymony
05-12-2008, 20:26
wygląda jak .... Praktica :-D ale czas synchro ma tylko 1/60, a Praktica miała 1/125 o ile dobrze pamiętam
Wygląd, wyglądem, jednak mimo gorszego synchro, kultura pracy mimo "szmacianej" migawki o przebiegu poziomym (ot i wyjaśnienie czasu synchro" jest dużo wyższa. A wizjer bajka lepszego na M42 nie widziałem. A trochę gratów mi się przewinęło.

Jeżeli ktoś chce się pobawić w wykopaliska i szuka dinozaura na M42, to tu może popatrzeć, czego szukać:
http://www.m42.republika.pl/