PDA

Zobacz pełną wersję : Efekt podczerwieni



koniksk
10-07-2006, 11:04
Czy ktoś próbował aparatem cyfrowym zrobić zdjęcie z filtrem czerwonym w celu uzyskania na zdjeciu tzw. efektu podczerwieni? Robiłem takie zdjecia czarno-biale analogiem przy użyciu filtra czerwonego 25A. Na obiektywie jest taki punkt na ktory zmienia sie uprzednio ustawiona ostrość. Kompuerowa obrobka podobno jest mozliwa ale ja nie wiem jak to zrobic. niestety ponieważ aparat robi tylko kolorowe zdjecia wieć i tak trzeba będzie jakoś zdjąc kolor komputerowo...

paskud
10-07-2006, 11:06
chyba mylisz filtr czerwony z filtrem do podczerwieni ;)

zobacz tu: http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?p=237006

koniksk
10-07-2006, 11:10
nie, nie myle sie :)
Ja nie wiem jak to jest w cyfrowkach. Filtr mam taki jaki był napisany zeby zastosować z kliszą ilforda żeby osiągnąc taki efekt. I dawał taki efekt ale dzieki za link cos tam jest.
No chyba ze w cyfrowkach stoduje sie jakis inny filtr??

paskud
10-07-2006, 11:13
ja stosuję Hoya infrared R72 :)
czasem nawet mi coś z tego wychodzi :P

koniksk
10-07-2006, 12:12
A jak to jest z ekspozycją? I trzeba ostrość przestawiać?

paskud
10-07-2006, 12:28
ja robię obiektywem 50/1,8D - bo filtr ma mocowanie na 52mm - i mniej więcej staram się ustawić F9 - do F13 i delikatnie skręcam obiektyw "na oko" (najpierw łapię ostrość bez filtra i ustawiam kadr, następnie przełącznik na manualne ostrzenie i delikatnie skręcam)
czasy mi najlepiej pasują 1s i 1,3s

cóś takiego mi ostatnio wyszło: http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=948871

koniksk
10-07-2006, 13:18
Super zdjęcie a nie wiesz jak z cz.b.? Wystarczy tylko zrobić skale szarosci albo w jakiś inny prosty sposówb?A czy trzeba stosować jakąś korekcję ekspozycji? Lece po pracy od razu testować to co się dzisiaj nauczyłem

paskud
10-07-2006, 13:50
no z cz-b raczej Ci nie pomogę - ale wszystko się da :) metodą "próbuj aż do skutku" :D:D:D

koniksk
11-07-2006, 10:32
Jeszcze się tylko zastanawiam nad przygotowaniami do robienia zdjęć bo nigdzie tego nie znalazłem. Jak mierze balans bieli (na zielony kolor nastawiam) to kompensacja ekspozycji ma znaczene? Jak nastawiam wb na czerwony to nie potrafi aparat tego zmierzyc. Ciekawe dlaczego

[ Dodano: Sro 12 Lip, 2006 ]
A czy ktoś wie jaki to ma być ten zielony kolor do pomiaru balansu bieli? jaki indeks czy co

[ Dodano: Sro 19 Lip, 2006 ]
Jak zrobiłem zdjęcie bez filtra ale za to ze zmierzonym balansem bieli z założonym filtrem to wyszło ono całe niebieskie. Co to oznacza?