Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Redukcja szumów - używacie?



velaskez
27-11-2008, 05:30
Właśnie naszło mnie coś takiego, że skoro ostatnio nawróciłem się na RAWy, to po cholerę mi redukcja szumów włączona w puszce. Wyłączyłem i doznałem olśnienia. Może i szum większy, ale szczegółowość obrazu na ISO 1600 o niebo lepsza. Jak widać człowiek się uczy całe życie. Jak dotąd redukcję szumów na wysokich czułościach i redukcję dla długich czasów miałem włączone od kupna. Ale po tym co zobaczyłem dziś zdecydowanie na OFF!:) Jak tam u Was to wygląda?

sokrates
27-11-2008, 08:13
również OFF ;-) tylko w NX odszumiam jak jest potrzeba oczywiście.

Umbra
27-11-2008, 08:25
Podobno całkowicie nie da się wyłączyć odszumiania.

FajaR
27-11-2008, 09:25
velaskez, czyli masz wrażenie że RAW'y w D80 jednak są odszumiane? Dobrze zrozumiałem?

stachmuszel
27-11-2008, 09:30
Kiedyś dawno temu :-) optyczni.pl testowali D80 i głównym zarzutem pod D80 było właśnie odszumianie NEF-ów.
Pozdr.

tjach
27-11-2008, 09:36
O ile pamiętam testy, to stwierdzili, że D90 też cierpi na odszumianie NEFów.

FajaR
27-11-2008, 10:24
Pod względem oceny puszek to optyczni różne ciekawe rzeczy widują, MZ żadna to wyrocznia. Test D80 czytałem, ale kilkukrotnie, choćby i na forum słyszałem że to bzdura. U siebie (D40X) czegoś takiego nie zauważyłem (wiem,wiem,krótkowidz :mrgreen: ), zazwyczaj robię w NEF'ach więc zakładałem że to surowy zrzut z matrycy, a odszumianie mam włączone na te wypadki kiedy robię szybko fotkę do sieci czy u znajomych-dla znajomych i ma od razu na ekranie wyglądać ślicznie i gładko :mrgreen:

stock
27-11-2008, 10:33
bez odszumiania

baku127
27-11-2008, 11:35
Nie używam tej opcji.Są do tego programy.

velaskez
27-11-2008, 15:16
velaskez, czyli masz wrażenie że RAW'y w D80 jednak są odszumiane? Dobrze zrozumiałem?

Nie, nie mam takiego wrażenia:) Są ostrzejsze jak wyłączysz odszumianie, czyli po prostu nie odszumione. Choć musiałbym zobaczyć RAWy z np. D40, tego samego kadru, to można by dopiero coś tam podejrzewać.

FajaR
27-11-2008, 15:43
Hmmm... Nigdy się mi nie chciało, ale może "się wezmę i sprawdzę" jak w D40X wygląda identyczny kadr w NEF, z włączonym/wyłączonym odszumianiem przy niewprawnym oku. Dzięki.

blackside
29-11-2008, 14:57
Osobiście generalnie mam OFF, ale jak kiedyś robiłem NEFy w iso 800 to byłem zaskoczony że są takie ładne... więc takie szybkie strzały nocne wole robić w nefie i nastepnie próbować odszumić. Trzeba tylko zaznaczyś że aparat przy iso 800 włacza lekkie odszumianie<normal>

VanRay
29-11-2008, 16:58
ja mam jak fabryka ustawila, generalnie staram sie unikac iso wyższych jak 800

velaskez
29-11-2008, 18:27
Czasem się nie da uniknąć...i wtedy myślę: "kurde czemu to nie jest D3?!"