PDA

Zobacz pełną wersję : D3 i jego Live View oraz Camera Control Pro 2



Marko125
26-11-2008, 04:52
Witam wszystkich.
To moj pierwszy post wiec prosze nie bijcie :)

Jestem nowym uzytkownikiem D3 i jako tako nowym uzytkownikiem tego typu SLR w ogole. Mentalnie raczej przyzwyczajony i rozpuszczony przez analogi z manualnymi nawykami jak h 500 czy poczciwe Leici. Chwytajac sie mody i zmiany czasow a takze posiadajac jeszcze pare dobrych szkiel od F i FM, postanowilem zainwestowac w gadget typu D3. Zachecony folderami i ogolnym Nikonowskim adwertajsingiem ... przeszedlem do wymagan.
Tyle wstepu...
Teraz problem:
nr1. Odpalam Live View i.. czy jest jakas mozliwosc zobaczenia korekt ISO lub przyslony tudziez czasow na LV wlasnie? Balansy bieli to juz pomine. Czy LV to jest taki bajer tylko dla kadru? Bo jakos chyba nie moge przez to menu przebrnac ani znalezc.. ale tak mi sie wydaje, ze nic wiecej nie wycisne. Kadr tylko i koniec. Toz ta funkcja byla nawet w Canonowskich idiotach za 600 zl.. Czyzby D3 to przepuscilo?
nr2. Odpalam aplikacje Camera Control Pro 2. Pomijam totalne nieporozumienie, iz kupujac teraz body otrzymuje stare wersje softu sprzed 3 lat! Czyli Camera Control Pro v1 i Capture NX takze v1.0, podczas gdy juz sa upgrady na stronie Nikona za ktore, niestety, trzeba zaplacic. Troche nieladnie. Pomine takze fakt, ze Camera Control Pro 1 ktore mam na CD nie dziala na Intelowym Macu wogole, wiec v2 MUSZE kupic! Na szczescie dla proby, moge sobie scignac 14 dniowa versje dwa.. Odpalam i co? Caly blichtr Camera Control Pro 2 siada, gdyz sa to dwa idiotyczne okna w ktorych, w jednym jest prewka obrazu z matowki a w drugim opcje aparatu. Problem polega jednak na tym , ze majac otwarty obraz w preview nie mozna dokonac zadnej zmiany w oknie z opcjami.. WTF? :((( Zamknac okno LV i wtedy mozna. Co to za sens? Albo ja cos zle robie, albo, przepraszam, ale cala ta funkcja to badziew...
Czy macie te same spostrzezenia..?
Pomozta

max_xm
26-11-2008, 13:27
Sprawdzę w domu jak to sie ma u mnie dawno nie korzystałem i wieczorem postaram sie dać odp.

AMI
26-11-2008, 14:25
Z tego co pamiętam NX uaktualnia się automatycznie jak pojawi się nowa wersja ( bo mi się uaktualnia co jakiś czas i nie muszę za to płacić ).

Sprostowanie: faktycznie bezpłatnie to do wersji 1.3.4 a za 2.0 to jednak zapłacić trzeba :(

Pozdrawiam,
AMI

Marko125
30-11-2008, 04:00
Zwracam honor.. w 1/10
Jedyne co dziala na Live View to własnie balans bieli.. Przynajmniej to.
Reszta to porażka. Nawet ostrosc sie nie potwierdza. A korzystam w wiekszosci ze
starszych stalek krecąc obrożą , wiec.. lipa.
Bezwartosciowy program prawie zupelnie.
A tak niewiele brakowało do szczęścia.. hm :(

Kaelthas
13-12-2008, 18:20
kolego po co używać LV po to masz piekny duży wizjer żeby z niego korzystać... a co do softu to masz racje

lesiu999
13-12-2008, 18:28
Po co kupowałeś D3 jak LV jest dla Ciebie tak ważny ?? Jak to kolega Kaelthas zauważył, masz tam piękny jasny wizje, który pokrywa Ci 100% kadru. Mam wrażenie że kupiłeś ten aparat bo to dobrze mieć wypasioną puchę Nikona... no ale nie moje pieniadze nie moja sprawa :) Oby zdjęcie były udane.

wilk325
13-12-2008, 18:51
kolego po co używać LV po to masz piekny duży wizjer żeby z niego korzystać... a co do softu to masz racje


Po co kupowałeś D3 jak LV jest dla Ciebie tak ważny ?? Jak to kolega Kaelthas zauważył, masz tam piękny jasny wizje, który pokrywa Ci 100% kadru. Mam wrażenie że kupiłeś ten aparat bo to dobrze mieć wypasioną puchę Nikona... no ale nie moje pieniadze nie moja sprawa :) Oby zdjęcie były udane.

A może kolega chce się pobawić LV + WT-4, i co wtedy?

Browar
14-12-2008, 10:59
Po co kupowałeś D3 jak ...

Lesiu badz madrzejszy :)

Marko125
19-12-2008, 00:37
Taa.. kupiłem D3 bo chciałem zrobić zdjęcia kota żony.. I dziecko też mi się ostatnio urodziło, więc zrobie parę fajnych fotek ..wypasionych.. Bo sprzęt wypasiony więc fotki też będą git!. Hasla FE kupiłem żeby zrobić troche "pamiątkowych" z wycieczki do Zakopca ale po zdjęciu body, palcem przejechałem po matrycy, więc chyba na półke postawie bo do serwisu nie chce mi sie jechać...
Boże.. że też w tem oto się dowarościowujemy.. ehh..
PS. Komentarz dotyczył tego, że jeżeli dany sprzęt tak się szczyci opcjami i fajerwerkami to trzeba wymagać. To było zwykłe spostrzeżenie. Tak czy inaczej, caly ten Live Control to badziew jakich mało. Po co dawac coś do rzekomo topowego sprzętu, jak to jst niefunkcjonalna lipa? A jeżeli ktoś uważe że patrzenie na detal w studio na 3 calowym ekraniku jest lepsze i wygodniejsze niz domniemane na 15 calowym ekranie Bridge czy monitora no to chwała... TAkie tam.. ale może sie nie znam..

Jacek_Z
19-12-2008, 00:48
..
nr1. Odpalam Live View i.. czy jest jakas mozliwosc zobaczenia korekt ISO lub przyslony tudziez czasow na LV wlasnie? W jaki sposób to pokazanie by miało być realizowane, wg ciebie? Zastanów się chwilę nad odpowiedzią. Potem możesz marudzić :)


..Tak czy inaczej, caly ten Live Control to badziew jakich mało. Po co dawac coś do rzekomo topowego sprzętu, jak to jst niefunkcjonalna lipa? ..Bo inne modele tak mają i marketing tak każe?
LV przydaje się tylko w nielicznych zastosowaniach, w większości zastosowań jest na tyle ułomny, że bez sensu. U każdego producenta, w każdym modelu.

Marko125
19-12-2008, 01:07
Nie mam co sie zastanawiać :)
Na dole obrazu jest pasek gdzie są wyświetlane wszystkie te wartości.. Sęk w tym, że zmieniając je na LV, to w tym pasku nic się nie zmienia. W wizjerze tak. na kompie nie..
O to chodzi.
Jak wyłączysz okno obrazu podglądu, to korekcja sie "updatuje" SIC!. I z powrotem musisz włączyć okno obrazu z menu. Bzdura no po prostu..
Mi to tak bardzo nie przeszkadza ale z punktu tak skomputeryzowanego sprzętu wydaje sie nonsensowne.
To moje pierwsze cyfrowe body małego obrazka.. Dotychczas pracowałem tylko F3, F4, R6/8 i średnim na których wszystko "z ręki". W D3 tyle tych bajerów, że nie ogarniam.
Ale wydało mi się to oczywiste. Na Hasslu CFV i Leaf tak jest.. i to od stu lat (czyli jakichś 5). Myślałem ze na Nikonie też, tymbardziej ze w ulotce reklamowali :)...

samek
19-12-2008, 01:18
nr1. Odpalam Live View i...
Czy LV to jest taki bajer tylko dla kadru? Bo jakos chyba nie moge przez to menu przebrnac ani znalezc.. ale tak mi sie wydaje, ze nic wiecej nie wycisne. Kadr tylko i koniec...

Jacek Ci już odpowiedział.
Od siebie dodam, że nie tylko kadru. Bo dosyć prezyzyjnie można ustawić w manualu ostrość. Nie zauważyłeś, że można powiększyć interesujący Cię fragment?



nr2. Odpalam aplikacje Camera Control Pro 2. Pomijam totalne nieporozumienie, iz kupujac teraz body otrzymuje stare wersje softu sprzed 3 lat! Czyli Camera Control Pro v1 i Capture NX takze v1.0, podczas gdy juz sa upgrady na stronie Nikona za ktore, niestety, trzeba zaplacic. Troche nieladnie. Pomine takze fakt, ze Camera Control Pro 1 ktore mam na CD nie dziala na Intelowym Macu wogole, wiec v2 MUSZE kupic! Na szczescie dla proby, moge sobie scignac 14 dniowa versje dwa.. Odpalam i co? Caly blichtr Camera Control Pro 2 siada, gdyz sa to dwa idiotyczne okna w ktorych, w jednym jest prewka obrazu z matowki a w drugim opcje aparatu. Problem polega jednak na tym , ze majac otwarty obraz w preview nie mozna dokonac zadnej zmiany w oknie z opcjami.. WTF? :((( Zamknac okno LV i wtedy mozna. Co to za sens?...

Czego się pieklisz? Że Ci dali wersję 1? To się ciesz. Nie musisz kupować pełnej wersji 2 tylko upgrade.
Nie MUSISZ kupić wersji 2 - bo w ogóle nie musisz go mieć. Jeśli chcesz to kup i nie marudź.
Sprawdź no jeszcze raz. Otwierasz okno Camera Control i drugie Live View. Mając obydwa otwarte mogę zmienić w CCP np przysłonę mimo równocześnie otwartego podglądu w LV. Nic nie muszę zamykać.

Jacek_Z
19-12-2008, 01:27
Myślałem, że chcesz by ci się obrazek zmieniał :mrgreen: zmiana przysłony - zmiana GO itp - to niemożliwe, bo to wszystko pracuje na symulacji przysłony, na pełnej dziurze.
Jedyne co mogę radzić - każda firma ma swoje rozwiązania i nie sugeruj się jak to gdzie indziej funkcjonuje. Czytaj szczegółowo instrukcje.
Przedtem pisałeś, że tak jest w kompaktach za 600 zł. tam jest sterowanie nimi z laptopa?
A Hasel ile kosztuje? :wink: I co hasel robi z oprogramowaniem? Ich plików nawet ACR nie rusza. To wkurzająca polityka producentów body, ograniczająca innych i wymuszająca płacenie za soft.

Martini30
19-12-2008, 15:14
Myślałem, że chcesz by ci się obrazek zmieniał :mrgreen: zmiana przysłony - zmiana GO itp - to niemożliwe, bo to wszystko pracuje na symulacji przysłony, na pełnej dziurze.


Na manualnych szkłach zmienia sie głębia z przesłoną ;)))

Jacek_Z
19-12-2008, 17:15
Na manualnych szkłach zmienia sie głębia z przesłoną ;)))
niekoniecznie. Na manualnych nikkorach pracuje się nadal na przysłonie otwartej (tak sądzę, chyba D3 nie pozbawiono mechaniki?)
Co innego szkiełka np M42 itp wynalazki.

Martini30
20-12-2008, 14:16
niekoniecznie. Na manualnych nikkorach pracuje się nadal na przysłonie otwartej (tak sądzę, chyba D3 nie pozbawiono mechaniki?)
Co innego szkiełka np M42 itp wynalazki.


Zwracam honor ;) Faktycznie pamietam to z M42.