PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić takie zdjęcie pod słońce



celine
25-11-2008, 22:07
Witam, jak w temacie, zdjęcie ( z góry przepraszam za źródło :P)
http://nasza-klasa.pl/profile/757164/gallery/179
Jak zrobić takie zdjęcie? Generalnie chodzi o to, że robione jest pod słońce a zachowany jest kontrast, jak ustawić przesłonę (podejrzewam że jak największy numer), czy dopalane jest lampą?? Pytam, bo może dla kogoś takie fotki to chleb powszedni :). No i jeszcze jedno pytanie, czy wystawiając obiektyw prosto na słońce czegoś nie uszkodzę (matrycy, szkła...)
Czekam na odpowiedzi :)
PZDR!

stock
25-11-2008, 22:20
użyć blendy ?

loki_p
25-11-2008, 22:21
Lampa i możliwe że nie jedna.

celine
25-11-2008, 22:32
blenda tak, ale watpie ze sama blenda taki efekt sie uzyska

sebah
25-11-2008, 22:33
a moze podaj jakiegos screena czy cos w tym stylu, nie kazdy moze wejsc na nk gdyz nie jest zarejestrowany i nie ma takiego zamiaru!

celine
25-11-2008, 22:36
http://www.matrimonio.pl/?gallery=session
strzałeczkami w bok i znajdziesz, przy okazji mnóstwo świetnych zdjęć

marszull
26-11-2008, 11:34
raczej nikt tego nie znajdzie kto nie widzial zdjecia z pierwszego linka, napisz ktore to konkretnie zdjecie

ps wiem ze pod slonce ale jest tam kilka takich zdjec :-)

celine
26-11-2008, 14:10
m.in. takie zdjęcie

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/11/003-1.jpg
źródło (http://www.matrimonio.pl/wp-content/themes/m2/img/portfolio/session/003.jpg)

tomtytus
27-11-2008, 00:45
Heh, pamiętam tego gościa z innego forum, jak jeszcze raczkował...A teraz: ja nadal raczkuje a on wymiata!
Moim zdaniem blenda nie da nam wystarczającej ilości światła. W powyższym przypadku raczej jest czymś błyśnięte: zdjęcie zrobione szerokim kątem - nie bardzo widzę miejsce na blendę.

Ale blenda na pewno w podobnych przypadkach się sprawdza - z poniższego linka zdjęcia nr 11 i 14 z zastosowaniem tegoż wynalazku.

http://www.cyberfoto.pl/inne-tematy-zdjec/96978-listopadowy-slub.htm

marszull
28-11-2008, 01:12
blysniete na 100% od przodu ale nie za duzo, bo caly czas sa cienie od kontry (na ziemi)

adrian
28-11-2008, 09:57
przywalone lampą + obróbka ;-)

elanek
28-11-2008, 12:16
trzeba zapytać Krzysztofa Wasowicza - chyba to autor zdjęć - przeleciałem sie po profilu :)

jacek1.4
12-12-2008, 02:16
Może HDR z RAWa?

cialat
12-12-2008, 13:54
na mój gust :

szeroki kąt+wbudowana lampa (bądź inna)+D-light (albo coś podobnego)+PS = fota powyżej

Borowa
12-12-2008, 14:47
na mój gust :

szeroki kąt+wbudowana lampa (bądź inna)+D-light (albo coś podobnego)+PS = fota powyżej

PS tak, D-lighting pewnie pod PSem, Szeroki Kąt a nawet Rybie Oko - zapewne

Ale pojechałeś z wbudowaną lampą - nie wiem która ma moc 300-500WS

Biorąc pod uwagę wysokie słońce, mocne cienie i lekkie ubrania mlodych - okres późna wiosna, lato, wczesna jesień (nasycenia zieleni, liście na drzewie), brak ostrego switała (cienia od gołej lampy) użyty pewnie soft box a tu już bez dużej ilość WS sie nie obejdzie

Sabina ma chyba nie więcej jak 32-35WS, wbudowana pewnie 1/3 z tego




użyć blendy ?

Powodzenia z ekspozycja 5s, zamrożeniem ruchu i nieprzejaraniem....

brun
27-12-2008, 23:47
jeśli na tym forum jest INZ to on na pewno będzie wiedział, prawdopodobnie że GARY też wie www.sebastianmalachowski.pl

Tommy
02-01-2009, 00:41
dwie sabiny załatwiają takie ekspozycje bezproblemowo- nie musiało być żadnych softów w tej sytuacji. na mój gust pan młody nie był dobrze doświetlony i został lekko 'wydłubany z cieni'

stig
11-01-2009, 11:51
Za Tommym... Dwie Sabinki wspomagane Shopem dadza sobie rade z taka sytuacja.

sonne
12-01-2009, 16:23
A jak to wszystko ze sobą zegrać? Mierzyć niebo? Jak ustawić lampę? Na 10 moich prób 2 są dobre reszta muszę wyciągać w nx, a pewnie jest jakiś sposób żeby od razu chociaż podobny efekt osiągnąć.

Tommy
12-01-2009, 18:36
praktyka lub doobry światłomierz ;) -generalnie warunki powtarzalne w ciągu chociaż godziny więc jedno pstryk na próbę, a w drugim i trzecim ustawić wszystko perfekt wedle podglądu/histogramu- zalety cyfrówki ;)

stig
12-01-2009, 20:06
A jak to wszystko ze sobą zegrać? Mierzyć niebo? Jak ustawić lampę? Najprosciej dla uzyskania powtarzalny efektow -- wszystko na manual. Czas naswietlania i przyslone tak, zeby poprawnie wyeksponowac calosc, a potem lampy (tez w manualu) tak, aby dobrze oswietlic postaci. Przy odrobinie wprawy, niezaleznie od warunkow i sceny, powinienes sobie poradzic w dwoch, trzech pstrykach testowych.

sonne
13-01-2009, 09:17
Często robię zawody sportowe, rowery, bieganie i takie tam, wybieram sobie miejsce, mierzę ekspozycję M (mam czas przed pojawieniem się zawodnika), słońce fajnie prześwituje przez gałęzie drzew i teraz biegnie potencjalny model i ja mu lampą (TTL, TTLBL, M?). Wcześniej nie mam na kim testować ustawień lampy i nie mam jak wprowadzić korekcji. Jak lampa na M, to mam ustawić moc lampy tak zeby ludzik znalazł się w zasięgu lampy (patrząc na wskaźnik zasięgu na ekraniku) czy jeszcze jakoś inaczej? Lampa sb800 +d70s

gary
18-01-2009, 01:38
no coz.. tu był generator.
z 3 lampami typu sabina robilismy podobne ale zdominowanie slonca bylo troche trudniejsze (ograniczenia skyportow w synchronizacji) - ale i tak sie udawalo

holi
20-01-2009, 15:33
najbardziej to widać tutaj właśnie HDR :) bardzo charakterystyczny efekt łatwy do rozpoznania :) taki powiedziałbym klasyczny Photomatix z NEF-a pewnie, z uwagi na "dynamikę" zdjęcia :)

stig
20-01-2009, 15:38
najbardziej to widać tutaj właśnie HDR :)Ty tak naprawde, wszystko co jest poprawnie naswietlone, nazywasz HDRem, czy to tylko taka nierozpoznana przeze mnie zgrywka?

life
20-01-2009, 17:13
no tak naświetlić co najmniej 3 klatki dla różnych ekspozycji przy takiej scenie (wyskok) to myślę ze by trzeba było mieć czasy minimum 1/1000 zakładając że nie rusza się przysłony be GO była na każdej taka sama to trzrba operować ISO

no ciekawy pomysł zaiste z tym HDR :D

stig
20-01-2009, 17:21
no tak naświetlić co najmniej 3 klatki dla różnych ekspozycji przy takiej scenie (wyskok) to myślę ze by trzeba było mieć czasy minimum 1/1000I aparat robiacy przynajmniej 1000 klatek na sekunde, zeby nie bylo widac zbyt duzego przesuniecia w ruchu, po naswietleniu przynajmniej 5 klatek. ;) Zreszta -- tu jest roznica w ekspozycji, ktorej nie da sie nawet w 5 EV zawrzec. Trzeba by miec przynajmniej 2 EV roznicy pomiedzy kazda klatka.
Bardzo sie trzeba na tym wszystkim nie znac, zeby w ogole wpasc na pomysl bracketingu i sklejania HDRa z takiej sceny. :)

vasper31
21-01-2009, 09:07
zgadzam sie ze Stigiem i Tommym co do poprawnej ekspozycji i sabinek ale moim zdaniem to zdjecie jest wywołane przynajmniej dwa razy z Nefa.. a przynajmniej ja czasami tak robie i wygląda to podobnie.. można też popracować na maskach w szopie i pobawić się wyciąganiem szczegółów z cieni.. niebo na drugim zdjęciu jest zachowane tylko pod winietą (dodge tool??? może)... Inna sprawa jest taka że możemy sobie tu polemizować jak zostało zrobione to zdjęcie a sposobów pewnie byłoby kilka... :P

bialogardzianin
08-05-2009, 16:35
Abstrahując od tego, czym autor błysnął/ obrobił zdjęcie, zastanawiam się (przed zakupem) czy okrągłą 120 cm doświetlę dwie stojące/ osoby?

jevel
10-05-2009, 22:01
właśnie właśnie, jaj mam pytanko jak myślicie jak to zdjęcie zostało doświetlone? http://plfoto.com/1846898/zdjecie.html
wygląda mi to za miękko jak na blendę, a tym bardziej zewnętrzna lampę błyskowa odbitą od blendy i wygląda na takie światło trochę od dołu sądząc po rozkładzie cieni...
kto wie?

jevel
10-05-2009, 22:05
Za Tommym... Dwie Sabinki wspomagane Shopem dadza sobie rade z taka sytuacja.

dwie sabinki tak po oczach?

stig
10-05-2009, 22:08
właśnie właśnie, jaj mam pytanko jak myślicie jak to zdjęcie zostało doświetlone? http://plfoto.com/1846898/zdjecie.html
wygląda mi to za miękko jak na blendę, a tym bardziej zewnętrzna lampę błyskowa odbitą od blendy i wygląda na takie światło trochę od dołu sądząc po rozkładzie cieni...
kto wie?Tak na 100% wie tylko autor. :) Jak na blende, to troche za mocne to swiatlo. Ja stawialbym na sabine. Oczywiscie od dolu.

jevel
10-05-2009, 22:12
[QUOTE=stig;1270303]Tak na 100% wie tylko autor. :) Jak na blende, to troche za mocne to swiatlo. Ja stawialbym na sabine. Oczywiscie od dolu.[/QUOTE

tak podejrzewam, ale powątpiewałam, żeby sama lampa mogła dac takie ładne światło, chyba za mało eksperymentuję...:D

Boghol
11-05-2009, 07:48
a nie będzie to czasami HDR albo coś podobnego? Wywołane z jednego RAWA (błyśnięte oczywiście też ;) ). Garnitur Pana Młodego dość hadeerowo wygląda moim zdaniem.

EDIT: Mógł też ustawić aparat na stawie, zrobić zdjęcie bez młodych, ustawić młodych, zrobić drugie zdjęcie i polączyć na warstwach.

stig
11-05-2009, 09:24
EDIT: Mógł też ustawić aparat na stawie, zrobić zdjęcie bez młodych, ustawić młodych, zrobić drugie zdjęcie i polączyć na warstwach.Przy takich fantazjach powinienes uzywac emotek na koncu, zeby nikt tego na serio nie bral.

Boghol
11-05-2009, 12:03
Przy takich fantazjach powinienes uzywac emotek na koncu, zeby nikt tego na serio nie bral.

:D

Jarema
11-05-2009, 15:06
a ja myśle, że poza oczywistym doświelteniem z przodu (nie chce dywagować ile sabinek i WS bylo potrzebnych) zdjęcie zostało potraktowane Lucis Pro, lub podobnym pluginem...:)

edit: chyba nawet moge sie założyć o piwo:)

frostic
13-05-2009, 21:17
tutaj Tomek zdradza trochę warsztatu w podobnym pod-Słonecznym temacie:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=94871