PDA

Zobacz pełną wersję : Interpolacja kontra unsharp mask!



bugdi
17-01-2005, 20:54
Mam fotke o niskiej rozdzielczosci i troszke rozmyta, czy najpierw ja zinterpolowac a poznij wyostrzyc czy odwrotnie, jak to sie ma do jakości?

Z góry dziekuje za odpowiedź. :D

c2h5oh
17-01-2005, 21:05
Zmiana rozmiaru zmiekcza i trzeba jeszcze raz podostrzyc, wiec raczej najpierw interpolacja, pozniej ostrzenie, ale roznica bedzie niewielka.

bugdi
17-01-2005, 21:29
Dziękuję, myślę że tak zrobię.

darkriver
17-01-2005, 23:00
interpolacja nie powoduje wzrostu jakosci foty... sa programy ktore sluza do 'sztucznego powiekszania' robia to lepiej niz PS ktory dzili wszystkie pixele na kilka innych w zaleznosci od wielkosci powiekszenia, moge ci poradzic moja metode jak mi naprawde zalezy odbijam fotke na minilabie (bez interpolacji luz bardzo mala) i pozniej skanuje na skanerze w rozdzielczosci jaka mi odpowiada, czasami wychodzi naprawde przyzwoicie pozdrawiam !

Sedin
17-01-2005, 23:45
W Photoshopie w Image Size przy resamplingu mozna sobie ustawic algorytm Bicubic Sharper. Niekiedy daje zadowalajacy efekt, tak zrobilem z kompletnie nieostra fotka, ktora mi brat zrobil podczas jazdy autem wieczorem (patrz obok). Scott Kelby w swojej ksiazce Fotografia cyfrowa w rozdziale Jak z malego zdjecia zrobic wielki plakat poleca ustawic Bicubic Smoother (!) oraz wartosc powiekszenia na 110% i tak powtorzyc kilka razy. Podobno dziala. Nie sprawdzalem.

c2h5oh
18-01-2005, 00:23
Scott Kelby w swojej ksiazce Fotografia cyfrowa w rozdziale Jak z malego zdjecia zrobic wielki plakat poleca ustawic Bicubic Smoother (!) oraz wartosc powiekszenia na 110% i tak powtorzyc kilka razy. Podobno dziala. Nie sprawdzalem.

Robilem test porownawczy (jest w aparatach cyfrowych) i dowiodlem eksperymentalnie ze to bzdura.

Sedin
26-03-2005, 23:18
No wlasnie, mi tez wychodzi, ze to bzdura a jednak w watku (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=445) o katalogowaniu slawek- zapodal link (http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=7-6453-6821) , gdzie goscie ze Sport Illustrated pisza: When upsizing images, the department uses Photoshop's bicubic interpolation and uses a "stair-step" technique, increasing resolution in 110% increments. No to jak to jest c2h5oh? Mi to nie dziala, Tobie rowniez, moze to amerykanski patent i tylko tam dziala? ;)

c2h5oh
26-03-2005, 23:23
moze oni maja lepsiejszego fotoszopa ;-)

piotrek.t
17-04-2005, 13:46
jesli mozna w tym watku to mam troche inne pytanie. czy jak obrabiam zdjecie w fotoszopie np zmieniam kolor na czarno biale to najpierw je powiekszyc czy na koncu? czy nie ma roznicy?

c2h5oh
17-04-2005, 17:39
jesli nie zapisujesz wersji po zmianach w pelnej rozdzielczosci to najpierw zmniejsc - przy kolejnych przeksztalceniach komp bedzie mial mniej do liczenia.

piotrek.t
17-04-2005, 18:31
widze ze mnie nie zrozumiales. chodzi mi o powiekszanie zdjecia. czy bedzie lepsza jakosc jak powieksze przed czy po obrobce?

c2h5oh
17-04-2005, 23:12
Wybacz, moj blad - na szybko odpowiadalem. Tu akurat zwyczajnie nie wiem. sadze ze w wiekszosci przypadkow roznicy nie bedzie.

Seeker
18-04-2005, 00:21
A mnie sie wydaje, ze to bedzie zalezne od sposobu dzialanie filtrow.
Zaleznie, czy beda operowac bardziej na pojedynczych poxelach, czy na wiekszych grupach, bo wtedy zmienia sie nieco sytuacja "materialowa". Lepiej, czy gorzej - najlepiej samemu sprobowac. Dodam tylko, ze do prac typowo malarskich lepiej bedzie chyba uzyc wiekszego, poniewaz potem po pomniejszeniu kosmetyka bedzie nieco mniej widoczna (w sytuacjach, kiedy nie wszystko wyjdzie nam idealnie). Mam nadzieje, ze naprowadzilem na wlasciwy trop :)

piotrek.t
19-04-2005, 21:48
chodzi mi dokladnie o wywolanie odbitek 20x30cm. w fotoszopie chcialbym skadrowac i moze poprawic levels zdjecia i na koncu interpolacja. Problem w tym ze nie wiem w jakiej kolejnosci to zrobic. a moze niepotrzebnie sie martwie i to nie ma znaczenia?

c2h5oh
19-04-2005, 22:04
Seeker madrze gada - interpolacja bedzie miala wplyw przede wszystkim na filtry dzialajace na grupach pikseli, takie jak np unsharp, a nie powinno miec wiekszego wplywu na pozostale. Co do levelsow i/lub krzywych zrob sobie eksperyment - wytnij kawalek tego zdjecia najpierw zaaplikuj mu krzywa (i zapisz ja) a potem powieksz, a nastepnie odwrotnie (zapisana krzywa) i porownaj.

Seeker
20-04-2005, 03:25
Ech, gdybym tak był programistą.... Dawno mi się w oczy rzuciło, że większość filtrów działa szokująco nielogicznie, innym też? :)

Wracając do poprzedniego: naprawdę szkoda, bo kilka pomysłów by się znalazło.
Konwolucje też fajna sprawa, ale trzeba mieć w głowie conajmniej excela jakiegoś...