PDA

Zobacz pełną wersję : Bezprawne wykorzystanie zdjęcia na www - kogo ścigać?



strazaq
23-11-2008, 15:20
Witam,
mam to nieszczęście, że fotografuję dosyć rzadki temat i ktoś ostatnio połasił się na zdjęcie z mojej strony internetowej, wykorzystując je do stworzenia banera reklamowego na własnej stronie www. Z lektury forum mniej więcej wiem jak wygląda kolejność postępowania, czyli notariusz, wezwanie do usunięcia, propozycja ugody/umowy, sąd. Mam jednak pytanie do kogo mam się zwrócić z tą propozycją. Do właściciela strony, czy do firmy, która ją wykonywała? Teoretycznie to firma wykonująca dopuściła się naruszenia przepisów, jednak moim zdaniem właściciel powinien zweryfikować treść i poprosić o wskazanie źródeł zdjęć. Także ja optuję za wysłaniem papierów do właściciela strony z całkowitym pominięciem wykonawcy. Chciałbym jednak wiedzieć jak to wygląda od strony prawnej i czy właściciel nie odeśle mnie z kwitkiem do wykonawcy.

Druga sprawa - w cennikach ZPAF są podane kwoty w zależności od okresu, w którym zdjęcie się ukazuje. Zobaczyłem zdjęcie na stronie dopiero teraz, ale zapewne wisi tam już dłużej. Strona archive.org nie ma w swojej bazie tej witryny, natomiast wiem, że istnieje ona od jesieni 2007. Zdjęcie zrobiłem w marcu 2008. Czy mogę przyjąć okres 6 miesięcy za czas wykorzystywania?

Dziękuję z góry za pomoc i proszę o odpowiedzi potwierdzone doświadczeniem bez zbędnych spekulacji.

ajt
23-11-2008, 21:13
Ciebie interesuje tylko właściciel strony, nie daj się zbyć odbijaniem piłeczki do wykonawcy. Właściciel może sobie potem od niego dochodzić rekompensaty, ale to już wyłącznie sprawa między nimi.

bahuone
23-11-2008, 21:32
a jaki temat fotografujesz?:P jezeli mozna wiedziec

dobryjanek
23-11-2008, 21:57
Ciebie interesuje tylko właściciel strony, nie daj się zbyć odbijaniem piłeczki do wykonawcy. Właściciel może sobie potem od niego dochodzić rekompensaty, ale to już wyłącznie sprawa między nimi.
Pozwolę sobie poprzeć. Tym bardziej, że (choć nie wiemy, jak wygląda ta konkretna sytuacja) mogło być chociażby tak, iż wykonawca stronę wykonał, odebrał należność i zakończył swoją działalność, zaś właściciel czy też np. zatrudniony przez niego opiekun strony zajmował się już umieszczaniem treści, w tym rzeczonego zdjęcia.