PDA

Zobacz pełną wersję : Ceny zdjęć



Bsk
07-07-2006, 11:00
Witam,
Pewnie mnie zaraz zjecie że temat był poruszany wiele razy ale szukałem na forum i znalazłem tylko pare wątków a konkretów o jakie mi chodziło w nich nie znalazłem...Mianowicie mam propozycję sprzedaży paru zdjęć dla firmy w celach reklamowych.Zdjęcia mają być wykorzystane na ulotkach,gazetach, plakatach itp.Z uwagi na to że nie wiedzą ile dokładnie będzie tego wszystkiego razem (sztuki) chcą kupić zdjęcia wraz z prawami autorskimi do nich....Niestety nie siedzę w tej branży dlatego też nie jestem zorientowany w cenniku więc może poradzicie ile wziąć za 1 zdjęcie i czy można np sprzedać zdjęcie wraz z prawami autorskimi np na 2 lata lub rok?
STawki ZPAF znam ale chyba mają znikome zastosowanie w praktyce...
z góry dziękuje za konkretne informacje

NiseriN
07-07-2006, 11:14
Za zakupienie praw autorskich do 1 zdjęcia sugeruję cenę od 500 do 1500 zł. Oczywiście to jest cena na polskie warunki, za granicą jest dużo więcej.
Pozdrawiam

Bsk
07-07-2006, 11:18
dzięki, lepiej sprzedać je z prawami na jakis określony okres np rok,dwa lata? bo jak sprzedam bez tej klauzuli to cena bedzie chyba zbyt wysoka dla klienta....

pebees
07-07-2006, 11:19
Bsk, zalezy jakie zdjęcia, do jakiego dokładnie wykorzystania, co to za firma chce je kupić itd. Firma w każdym razie na pewno ma orientację w cenach, więc niech Ci coś zaproponują, jeśli będzie to rozsądne, to zaproponuj +15 % :)

Bsk
07-07-2006, 11:26
@pebees firma z tego co widze solidna,chcą kupić 2 zdjęcia w tym jedno z moich ulubionych :) Jak na razie to ja mam przedstawić ofertę cenową i nie mam zielonego pojęcia jaką kwotę zaproponowąć za udostępnienie im 1 pliku cyfrowego.Jedno zdjęć które chcą jest skadrowane przeze mnie przez co straciło na Mpix o jakieś 30% więc mam zaoferować im oryginalny plik czy wersję którą wystawiam? dzieki za góry za sugestie pozdrawiam

rabijki
07-07-2006, 12:28
nie mozna sprzedac praw autorskich! Cos takiego w ogole nie wystepuje. mozesz zbyc na kogos prawa majatkowe do utworu, ale nie prawa autorskie.
najlepszym rozwiazaniem w takim przypadku jak opisujesz jest sprzedaz na zasadzie licencji do wielokrotnego uzytku bez prawa wylacznosci.
klient kupuje raz - robi co chce.
ty dalej jestes autorem i jakby co to zdjecia masz

fragles
07-07-2006, 12:34
czyli tzw licencja Royalty Free: kupują raz na zawsze ale nie na wyłączność. Takie fotki "chodzą" po od 700 - 3000 zł - rozsądna, średnia cena to około 1000 zł za "skan" wielkości A4 (bo tu cena zależy od wielkości skanu).

Bsk
07-07-2006, 12:48
ok rozumiem, cos takiego jak Royalty Free mi pasuje.Czyli rozumiem ze zdjęcie dalej będe mógł w tym przypadku uzytkowąc i ew sprzedać innemu klientowi ?sprzedać plik cyfrowy czy lepiej przesłać wydruk A4 ? Posiadam D50-tkę wiec A4 wyjdzie z dobra jakością.dzięki za porady

krzysztof jot
07-07-2006, 13:48
Nikt normalny nie kupi w celach reklamowych zdjecia z licencja Royalty Free - ta
licencja nie gwarantyje wyłacznosci. Ja rozumiem ze ty moze to sprzedajesz raz jeden
jedyny - ale załózmy ze nagle za miesiac ktos inny tez kupi te fotke - I co. Firma
robi ulotke czy reklame do prasy, a tu obok identyczna, inej firmy ? To jest dobre
do kolorowych gazet na codzien - A tu tylko zdjęcia z licencją "Rights-Managed" Cytat :

Rights Managed są to zdjęcia na które istnieje możliwość nabycia licencji wyłącznej.
Opłata za zdjęcie jest uzależniona od kilku czynników: rozmiaru, usytuowania zdjęcia,
czasu użycia zdjęcia i lokalizacji. Zdjęcia Rights Managed posiadają licencję tylko na specyficzne
użycie i nie mogą być użyte na inne cele niż wskazują na to warunki umowy.

Dodatkowo zaznaczam iz przy fotach komercyjnie wykozystanych TY musisz miec dwie umowy:
- Model release - umowa pisemna z osobą (osobami) pokazanymi na zdjęciu
- Property release - umowa pisemna z właścicielem nieruchomości pokazanej na zdjęciu
To pozwoli uniknąc przykrych sytuacji o jakich jeszcze dzis mozesz nie myslec ale
jakie moga sie pojawicć. Jak wspomniał ktos powyzej - prawa autorskie sa niezbywalne - mozesz
wiec udzielic licencji na wyłącznosć na okreslony czas i np. do dowolnej formy przekazu.
Cena ? Od 300-500zł za zdjecia do 1000-1500 w Polskich warunkach. No i zakładam, ze
nie jest to jedyne na swiecie fzdjecie sikajacego elKomendante - bo wtedy mozesz powiedziec to samo ale w Euro :)

fragles
07-07-2006, 13:53
krzysztof jot,

Non stop klienci kupują zdjęcia RF - i to bardzo duzi klienci. Zdjęcia RM też nie musisz kupować na wyłączność - i szczerze mówiąc nie znam takiego przypadku a w reklamie siedzę od prawie 6 lat. Oczywiście inaczej jest w przypadku sesji foto robionej specjalnie dla danego klienta.

Bsk
07-07-2006, 13:55
dzieki @Krzysztof Jot. Na szczęście na tych zdjęciach są pola i nic więcej więc nie ryzykuje niczego.W takim razie jak określić czas na wyłączność zdjęcia, w praktyce ile zazwyczaj się daje? I czy zdjęcie musi być sprzedane jako plik cyfrowy? pozdrawiam

krzysztof jot
08-07-2006, 01:19
to ustalisz sobie z klientam - czasem dostaje (dostawałem) diapozytyw
i sam skanowałem na skanerze bebnowym. Jesli wyjsciowo masz plik
cyfrowy do oczywiscie czysty TIF bedzie najlepszym rozwiazaniem, jak
masz analoga - ustal czy ty masz zeskanowac czy oni to sobie zrobią.

fragles do czego kupuja ? napisałem "w celach reklamowych" i jesli chcesz
mi powiedzieć, że "bardzo duzi klienci" w celach reklamowych kupuja zdjecia RF których
wypływu nie ujmuje w ewidencji żaden bank zdjęć, (a czesto są w kilku te same)
i narazaja duże kampanie reklamowe na możliwośc zetkniecia sie dwu identycznych obrazków - to nie wiem w jakiej ty reklamie pracujesz. Bo sa reklamy i reklamy :)
Jak robisz ulotke A5 dal pani Krysi z solarium to faktycznie płyta z 100-ką fotek RF
jest dobra na takie fuchy, czy do miesiecznika przy materiale tekstowym tez można
zaryzykowac, ale nigdy do kampanii reklamowej... ale odbiegamy od tematu.
bsk wyłaczność - tzn że gwarantujesz im iz w tym czasie nie pojawi sie ono na" "rynku". Zazwyczaj to są dwa lata, ale to zalezy od specyfiki klienta - moze im
zalezy aby to było piec lat ? bo jest ekstra obrazek i chca to eksploatowc do bulu...
ale najczęściej dwa lata - nic dłuzej obecnie nie jest w stanie pozostac na rynku - zaden
leyaut, projekt itp - mowy nie ma, więc sądze że dwa max trzy i bedą zadowoleni.
Jak to firma duza - mozesz myslec o przedziale 1500-4000 - a ile - musisz "wyczaić" :)
Inaczej zapłaca w Warszawie inaczej w Gdansku, a jeszcze inaczej w Kielcach.

fragles
08-07-2006, 09:20
krzysztof jot, Pracuję w jednej z największych agencji sieciowych. Duzi klienci to Orange, PZU, TP itd.

Nigdy nie spotkałem się z zakupem fotki na wyłączność - NIGDY.

A zagrożenie, że zdjęcie będzie powtórzone oczywiście jest, ale accounci z Getty Images, Corbisu, Zefy i innych dużych stocków zawsze informują mnie czy ktoś nie wykupił danej fotki. I ten mechanizm działa - od zawsze.

EDIT: żeby było jasne: nie kwestionuję Twoich racji. Tak powinno być jak piszesz Ty ale niestety nawet Ci najwięksi "Marketerzy" twierdzą, że nie mają pieniędzy na wyłączność.... i tyle... zdziwiłbyś się jak bardzo negocjują czasem stawki za zdjęcia do nawet sporych kampanii... Do kampanii, w których bużetach (mediowych i egzekucyjnych) koszt fotki to promil...

krzysztof jot
10-07-2006, 00:33
zawsze informują mnie czy ktoś nie wykupił danej fotki. I ten mechanizm działa - od zawsze.

no wiesz, wiadomo ze jest taniej, widocznie dobre układy z bankami zdjeć pozwalają
na takie rozwiazania, bo jak wiesz RF generalnie nie musi byc ewidencjonowany, i gdzies
moze wypłynac. Ja raz w zyciu 4 lata temu miałem niestety taki przypadek - stety, że
dwa dni po zakończeniu czterotygodniowej kampanii klienta, i w innym ale też duzym
tytule. Liczyłem że nie wyjdzie, i nie wyszło, ale jak widziałem te fotke - dosc charakterystyczną
w zupełnie innyl leyaucie, to ciarki mi przechodziły po plecach, na myśl że ktos z firmy
klienta moze kupic ten dziennik :) I niby nic - przeciez zostało zatwierdzone, podpisane
ale wiesz.. tem niesmak :) Od tej pory staram sie mieć swoje własne materiały, a jak
kupuje zdjecia RF to do tematów bezpiecznych...

mirwil
24-07-2006, 11:21
nie mozna sprzedac praw autorskich! Cos takiego w ogole nie wystepuje. mozesz zbyc na kogos prawa majatkowe do utworu, ale nie prawa autorskie.




Jak wspomniał ktos powyzej - prawa autorskie sa niezbywalne


Mylicie sie. Autorskie prawa majątkowe są zbywalne - w przeciwieństwie do autorskich praw osobistych. Popełniacie dość powszechny błąd - prawa autorskie utożsamiacie z autorskimi prawami osobistymi. Tymczasem prawa autorskie dzielą się na osobiste i majątkowe. W razie czego wszystko jest w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych

krzysztof jot
24-07-2006, 12:20
Autorskie prawa majątkowe są zbywalne - w przeciwieństwie do autorskich praw osobistych

to wiemy - ptrzeciez to wynikało z tego zdania które zacytowałeś: nie mozna sprzedac praw
autorskich! Cos takiego w ogole nie wystepuje. mozesz zbyc na kogos prawa majatkowe do utworu, ale nie prawa autorskie

mozna zbyc autorskie prawa majatkowe, a autorskie prawa osobiste sa niezbywalne
i dziedziczone - przez małzonka oraz kolejnych (zstępnych) z rodziny: rodziców, rodzeństwo itd...

Jesli to nie wynikało z tych wypowiedzi, to dzieki za posta - bo oczywiscie masz racje,
tak ustanawia ustawa Prawa Autorskiego.

gmoszkow
25-07-2006, 10:31
No to może ja też się wypowiem w tej kwestii bo zdjęcia kupuję już od jakiegoś czasu i spore doświadczenie już mam.

1. Kupowanie zdjęć na wyłączność - zdarza się, ale raczej sporadycznie natomiast bardzo często kupuje się na wyłączność dla danej branży - czyli przy zakupie zdjęcia mówimy, że np. to zdjęcie nie może być wykorzystane przez innego klienta z branży (u mnie to alkohol) i dodatkowo np napojów.

2. Oczywiście kupiłem już kilka zdjęć zupełnie na wyłączność - np ostatnio kupiliśmy zdjęcie które jest key visualem do naszej najnowszej kampanii i jest ono w 100% dla nas, ale kupiliśmy je na 5 lat - na niektóre zdjęcia nie można kupić praw na dłużej niż 5 lat. Takie zdjecie kosztuje w zależności od zdjęcia od 10 to 50 tys. pln. Mówię o profesjonalnych zdjęciach do których dostaję pliki produkcyjne w rozmiarze wystarczającym na spory billboard.

3. Cena jest szalenia zależna od nośników na jakich będzie wykorzystane zdjęcie. Jeśli np kupuję tylko na internet to ceny za dobre zdjęcia potrafią być śmieszne (500 pln i nawet mniej) - to samo dotyczy cen na materiały merchandisingowe. Jeśli jednak choć raz to zdjęcie ukaże się w prasie lub billboardzie ceny natychmiast jadą w kompletny kosmos.

4. Oczywiście ja do tej pory pracowałem w branżach, z których zdziera się straszną kasę za zdjęcia (najpier papierosy a teraz wódka) więc i my płacimy więcej niż inne firmy za te same zdjęcia.

Fragles: Pracujesz w testardo???

Grzegorz

fragles
25-07-2006, 14:05
gmoszkow

Nie :)

w DDB

NiseriN
25-07-2006, 15:07
A co myślicie Panowie o zdjęciach typu stock, licencja RF, gdzie ceny zdjęć wahają się od 1 do 5$ ? :)

fragles
25-07-2006, 19:01
NiseriN,

Myślę, że chciałbym być ich właścicielem (wykonawcą) :lol:

NiseriN
25-07-2006, 20:53
Fragles a można wiedzieć dlaczego ? Ja jestem wykonawcą tego typu zdjęć, przez ostanie 3 miesiące sprzedałem koło 300 tego typu zdjęc poprzez agencje Dreamstime, Istock i jakoś nie moge powiedzieć ze zarobiłem na tym kokosy :)

fragles
25-07-2006, 21:48
z pośpiechu i gorąca przeczytałem 1000$ zamiast 1$... niedobrze ze mną... przepraszam Cię - pomyłka...

Ale chciałbym mieć 300 fotek (tak jak Ty), które nadają się na sprzedaż.

NiseriN
25-07-2006, 23:00
300 razy to zostały sprzedane, a zdjęć jest mniej które to własnie zostały sprzedane :).

Sedin
27-07-2006, 03:06
Mówię o profesjonalnych zdjęciach do których dostaję pliki produkcyjne w rozmiarze wystarczającym na spory billboard.

Jaka taka fota ma rozdzielczosc?
I drugie pytanie, na co mozna sprzedac fotke z D70? Tzn. do jakich zastosowan, bo tu wynika, ze bilboard - nie. Chcialbym poznac gdzie sie konczy zasieg 6milionowek, a gdzie np 10mpix. Oczywiscie zakladajac ze fotka ma perfekcyjna ekspozycje, ze nic nie trzeba ratowac.

fragles
27-07-2006, 09:06
Jeśli się mogę wciąć.

Billboardy drukowane są w skali. Np 1:10. I takie właśnie fotki są potrzebne.

Operator, z którym pracuję pokazał mi jakie zdjęcia czasem TRZEBA wykorzystać na billboardy i jakie to daje efekty i powiem szczerze - byłem zaskoczony jaki pasztet czasem idzie (oczywiście dopieszczony przez DTPowca).

Dobrze naświetlony kadr z D70, ostry i dobrej jakości będzie się nadawał na billboard. W studio DTP powiedziano mi, że fotkę można bezkarnie nadmuchać do 125%, a w miarę bezkarnie do 140% (oczywiście wszystko zależy od samej fotki. Obowiązuje zasada "z gówna bicza nie ukręcisz").

Billboard oglądasz z daleka. Z bliska to tylko kolorowe kropy rastra.
Spora odległość sporo wybacza ;)

ars
27-07-2006, 09:17
Ciekawe jak sie to skonczy :) Dostaniemy jakies info za ile poszlo ? 8)

pebees
27-07-2006, 10:02
Jeśli się mogę wciąć.

Billboardy drukowane są w skali. Np 1:10. I takie właśnie fotki są potrzebne.


Czyli jakie? Jeśli mam fotkę np. 100x70 cm, to w skali 1:10 będzie ona miała 10x7 cm. Żeby uzyskać powiedzmy 300x200 cm, po przeskalowaniu 1:10, to oryginał powinien mieć jakieś 3000x2000 cm. Co przy np. 75 dpi daje obrazek jakieś 88500 x 59000 punktów. Czyli aparat by musiał mieć nie mniej niż 5000 milionów pikseli. O ile się gdzieś nie rąbnąłem w obliczeniach.. No to jaki masz aparat? :D

fragles
27-07-2006, 10:10
pebees,

Jeżeli chcesz billboard 300x200 cm to fotkę musisz mieć 30x20 cm (z rozdzielczością 300 DPI)

itd

Często fotka nie jest na całym billboardzie tylko mniejsza więc wtedy skan może być odpowiednio mniejszy.

pebees
27-07-2006, 10:16
fragles, aha, czyli skala 10:1 , a nie 1:10. Ech, za PRL to było fajnie, skalę omawiano dwa razy, w podstawówce, na matematyce i geografi... ;-)

fragles
27-07-2006, 10:44
źle się wyraziłem

pliki muszą być przygotowane w skali 1:10. I teraz chyba gra :)

pebees
27-07-2006, 10:46
fragles, pliki muszą być przygotowane w skali 1:10? Dalej nie gra.... :D Wiem, że trudno Ci powiedzieć, rozumiem nawet o co chodzi, a tymczasem kombinuj dalej :) Podpowiem - skala nie ma jednostki miary, więc wynik, czyli Twoje pliki, zostaną przygotowane z innych, 10 razy większych plików.. ;-)

fragles
27-07-2006, 10:48
no coś ty...

jak coś jest w skali 1:10 to jest 10x mniejsze od rzeczywistego rozmiaru tak?

pebees
27-07-2006, 10:53
fragles, no .. tak jakby.. np. modele do sklejania są w skali 1:72.. są mniejsze czy większe niż oryginały? :) Albo taka mapa... 1:10000 ... ona jest 10000 razy mniejsza niż teren, który na niej jest, czy może większa? :) Czepiam się, wiem. I to tego, czego samemu mi czasem brakuje - precyzji wypowiedzi :)

fragles
27-07-2006, 11:20
czyli jeżeli plik ma być przygotowany w skali 1:10 to oznacza, że ma być 10x mniejszy od wydruku, który z niego powstanie.

Plik to taki "model" billboardu.

Czyli zgadza się, że plik ma być przygotowany w skali 1:10.

Jeżeli nie to ja już nic nie kumam...

pebees
27-07-2006, 11:29
fragles, czyli z tego co mówisz, to plik z d50 czy d70 spokojnie się nada na bilboard 3x2 metry :)

fragles
27-07-2006, 12:07
plik plikowi nierówny ;)

Jakość zdjęcia ma tu też znaczenie. To nie tylko czysta matematyka.

EDIT: Ale "matematycznie" tak. Nawet na większe po "nadmuchaniu" z głową.

gmoszkow
27-07-2006, 23:23
Pytaliście się o rozmiar foty. No więc przyszła płytka z plikiem o rozmiarze 12 000 x 12 000 - skan z foty 6x6.

Oczywiście nie braliśmy całego zdjęcia tylko jego część (dużą około 70%) i z tego dalej były przygotowywane pliki.

Co do billboardów - to akurat nie jest najabrdziej niewdzięczny rodzaj druku - gdyż ogląda się je przeważnie z dużej odległości. Według mnie najgorsze do przygotowania są plakaty na bus-sheltery i duże plakaty klubowo-sklepowe gdzie oglądacz zbliża się często znacznie bardziej niż wskazywał by na to rozsadek - i tu trzeba utrzymać jakość taką, by z odległości 20-30 cm nie było widać kichy.

Fragles: DDB powiadasz - z DDB jako agnecją jeszcze nigdy nie pracowałem.

Pozdrawiam

Grzegorz

kwasik
28-07-2006, 14:18
panowie z ta skala to rzeźbicie w przysłowiowym gó**ie. wszyscy i tak wiedza o co chodzi przeciez ;)

pebees
28-07-2006, 14:31
kwasik, jak widać, nie wszyscy...


no coś ty...

jak coś jest w skali 1:10 to jest 10x mniejsze od rzeczywistego rozmiaru tak?

fragles
28-07-2006, 15:10
pebees,

sorry stary ale chyba masz jakiś problem.

jeżeli plik jest przygotowany w skali 1:10 w stosunku do wydruku. To jest chyba od niego mniejszy a nie większy... chyba, że ty tego nie rozumiesz... Widziałeś kiedyś specyfikację do druku?

Nieistotne
Nie chce mi się z Tobą na ten temat dywagować bo to rzeczywiście rzeźba i zaśmiecanie forum.

pebees
28-07-2006, 15:55
fragles, no tak, przepraszam. Mowa była przecież o cenach zdjęć, a zeszło na jakieś dziwne skale. A najprościej zakończyć rozmowę słowem 'nieważne', czy 'nieistotne'. W każdym razie dzięki za ciekawe informacje na temat billboardów.

fragles
28-07-2006, 16:06
pebees,

Przyznać muszę, że działasz mi na nerwy. Nie masz pojęcia o czym piszesz ale niestety piszesz... trudno... wolny kraj :? Albo się po prostu zgrywasz... naprawdę nie rozumiem o co Ci chodzi. Sam dajesz przykład z modelem w skali... a później... echhh....

Przyznać też muszę, że nie mam pojęcia czemu to robisz? Nie rozumiem Twoich motywacji.

Tym razem naprawdę kończę dyskusję z Tobą. Napisz artykuł o skali i go wrzuc na forum. Chętnie poczytam - NAPRAWDĘ.

pebees
28-07-2006, 16:23
fragles, przepraszam Cię bardzo - naprawdę myślałem, że nie wiesz, jak to jest ze skalą. Wyraziłeś się nieprecyzyjnie, przynajmniej dla mnie, nie zrozumiałem, a jak już zrozumiałem, to zechciałem, byś wyraził to konkretnie i jednoznacznie. To moje motywacje. To, że działam Ci na nerwy dziękując za informacje, który wyszły jako dygresje w tym wątku - no cóż.. przykro mi. Nie miałem takiego zamiaru.

fragles
28-07-2006, 16:34
ok

może ja Cię źle zrozumiałem. Sorka.

Mam ciężki czas (robota)

PEACE

pebees
28-07-2006, 16:46
fragles, ok.

stig
28-07-2006, 19:16
Problem niezrozumienia Panow polegal na tym, ze fragles nie podal rozdzielczosci bazowej zdjecia. :) Jako standard przyjmuje sie 300 PPI. Wiadomo, ze billboardu nie drukuje sie w takich rozdzielczosciach, wiec dla okreslenia wielkosci zdjecia przyjmuje sie wspomniana skale 1:10. Czyli zakladajac, ze material finalny ma wielkosc 300x200 cm, to zdjecie w skali 1:10, ktore ma byc przeniesione na tenze material, powinno miec 30x20 cm przy 300 PPI. Czyli taki lekko nadmuchany pelny kadr z D70. ;)

fragles
28-07-2006, 21:21
stig,
podałem to tu:
"Jeżeli chcesz billboard 300x200 cm to fotkę musisz mieć 30x20 cm (z rozdzielczością 300 DPI)"


być może użyłem skrótu i stąd niedopowiedzenie.

Tak czy siak - obaj mielismy zapewne na myśli to samo

stig
29-07-2006, 02:20
stig,
podałem to tu:
"Jeżeli chcesz billboard 300x200 cm to fotkę musisz mieć 30x20 cm (z rozdzielczością 300 DPI)"
Fakt. Przegapilem. A pebees pewnie nie przyjal, ze to dla nas wlasnie 1:1. :)

Nivelen
29-07-2006, 11:56
panowie koniec, koniec :P prosze :P spamujecie juz bo to odbieglo od tematu :P

Profesjonalista
13-09-2006, 18:02
Fragles dlaczego Ty nie robisz fotek dla DDB?

fragles
18-09-2006, 14:25
Profesjonalista,

Dla DDB sesje robią raczej duzi np Andrzej Świetlik, Wieteska, Sikora. Biorą za to ogromne pieniądze, ale też efekt jest gwarantowany no i... klienci chcą z nimi pracować ;)
Któżby chciał pracować ze mną hehehe :)

Natomiast zacząłem robić zdjęcia dla innej agencji będącej w grupie DDB i ostatnio nawet 2 sprzedałem i nawet przyjemnie na tym zarobiłem... tak więc niniejszym CHWALĘ SIĘ ;)