PDA

Zobacz pełną wersję : Lampy do małego studia



harryzimm
07-07-2006, 11:00
Witam. Dysponuję pomieszczeniem wysokim na 2.5m a dużym na jakieś 19m2. Chiałbym kupić lampy i zrobic małe studio. Poczytałem archiwum więc proszę nie odsyłać mnie;) Myślałem o dwóch lampach. Jedna z softboxem druga z parasolką. Będę fotografował głównie ludzi. Lampy muszą mieć regulacje mocy błysku i zdalnie się wyzwalać. Chciałbym od razu kupić gotowy zestaw z możliwością dokupienia jakiegoś osprzętu. Jaką moc błysku muszą mieć lampy? Myślałem o 500, ale czy to nie za wiele? Co byłoby lepsze lampy błyskowe czy może światło ciągłe? Jakie firmy robią w miarę przyzwoity i niezawodny sprzęt godny polecenia? Mam 3500 PLN. Proszę o odpowiedzi i serdecznie za nie dziękuję.
Pozdrawiam.
HZ

Jacek_Z
07-07-2006, 11:44
Ja lubię miec mozliwość pracowanie na przymknietej przysłonie. Ale 500 - 600 WS to max w takim studiu. ale one musza mieć mozliwość regulacji mocy - 5 stopni czyli cztery przysłony. Wtedy na minimum bedziesz miał i tak prawdopodobnie z f=4.
jak chcesz pracować na zupełnie otwartym portretowym f=1,8 np, to jeszcze słabsze lampki.
Sęk w tym, że te słabsze często nie mają takigo zmniejszania mocy o 4 przysłony i w praktyce wychodzi na to samo. Bo jak mają regulacje np 3 stopnie to na minimum dadzą ci więcej niż 500 na minimum. Mam nadzieje że łapiesz o czym pisze. Zwróc na to uwage przy zakupie, rózni producenci mają różnie, w dodatku zależy czy lampki nowe i jaka seria, bo np Elfo klika lat temu miały mniejszy zakres, teraz jest większy.
preferuje błysk, szczególnie przy robieniu ludzi, na ciągłym mogą wychodzić za długie czasy jak sie przymknie obiektyw.
Firmy - na te najsolidniejsze masz za mało kasy. Albo chińskie, albo Marko, albo Elfo.
Możesz kupić 250 i 500 (600), nie musza byc równe moce - to taka kolejna rada.

Czornyj
07-07-2006, 11:51
Ew. budżetowe zestawy Elinchrom

Al Bundy
07-07-2006, 16:40
A czy w przypadku zbyt mocnych lamp nie wystarczy filtr szary? Nigdy nie słyszałem żeby ktoś to w studio stosował ale nie wiem czemu ? Są przecież naprawdę niezłe filterki...

Jacek_Z
07-07-2006, 16:48
można stosować, czemu nie. ale generalnie to cos co moze pogorszyć jakośc obrazu (jak kazdy filtr, dlatego ALF poleca najlepsze), wiec lepiej jak nie trzeba to nie zakładać.
ja zakładam co innego - biały materiał na lampy i w ten sposób tracę przysłonę czy dwie (zależy ile warstw i jak grubego materiału)

ALF
07-07-2006, 20:07
pewnie, że można zastosować filtry...nie tylko ND, ale również zmiękczające...no i przeca można stosować rozpraszacze, softboksy, parasolki itp

Jacek_Z
07-07-2006, 22:02
on pisze, że chce kupić softbox i parasolkę.
ja nakładam materiał także na softboxy (przecież niektóre konstrukcyjnie mają w środku dodatkową drugą szmatę, moje w akurat nie, sam to dokładam by gubić swiatło).
nakładam tez na reflektory itd.
mierzę światło każdej z lamp (u mnie do 4) osobno i czasami mam potrzebe stracić na mocy bardziej niz pozwala na to minimum na potencjometrze jednej z nich.

jak by sie w tej sytuacji nałozyło ND to jakby by spadła moc ze wszystkich. Możnaby też zamiast tego podkręcić tym innym moc i nałożyc ten filtr - zawsze jest inny sposób.

harryzimm
12-07-2006, 11:31
preferuje błysk, szczególnie przy robieniu ludzi, na ciągłym mogą wychodzić za długie czasy jak sie przymknie obiektyw.
Możesz kupić 250 i 500 (600)

Dzięki za odpowiedź. Myślałem właśnie o 500 i coś koło 250. Zastanawiam się jeszcze nad sensem błysku czy lepiej może ciągłe? Wydaje mi się (nie wiem jak w praktyce), że na ciągłym postawie sobie modela zmierze światło i zrobię zdjęcie ewentualnie regulował będę światło w aparacie. Przy błysku musiałbym mierzyć siłę błysku i nonstop błyskać i próbować czy zdjęcia nie są za jasne lub ciemne. Nie wiem przynajmniej ja to tak rozumiem. Mam SB-600 pewnie działa na tej zasadzie co lampy do studia. Ustawiam manual i mam 1/1, 1/2, 1/4. Jak już pisałem za bardzo to nie znam się na tym więc proszę o poradę. Z góry dziękuję.

Czornyj
12-07-2006, 11:52
Światło stałe o mocy i jakości światła błyskowego kosztuje niebotyczne pieniądze. Można oczywiście użyć jakich halogenów, ale dają światło o porąbanym widmie, jest kłopot z regulacją mocy i nie ma szans na użycie softboxów. Trzeba też brać pod uwagę, że nieludzko grzeją i przy dłuższej sesji tak silne światło potwornie męczy wzrok. Stałe światło nie nadaje się również za bardzo do tematów dynamicznych.

harryzimm
12-07-2006, 12:13
Elfo posiada halogeny w znośnych cenach, ale jak ze światłem to nie mam pojęcia. Tego, że grzeją to się spodziewałem;) W takim razie decydując się na błysk jak mierzyć światło aby dobrze ustawić parametry w aparacie? Metodą prób i błędów? Jeśli chodzi o plan to ustawię sobie modela na 1 tle i światła. Chcąc przejść na inne tło (ściane) muszę wszystko od początku ustawiać. Generalnie boję się zdjęć prześwietlonych, albo niedoświetlonych. Wiem, że po kilku sesjach będę wiedział co i jak i kiedy ustawiać jakie parametry, ale narazie wolę popytać.
HZ

Jacek_Z
12-07-2006, 13:09
nawet jak popytasz to i tak te pare pierwszych sesji masz na naukę :D
jak chcesz by osoba sie nie poruszyła i miec np 1/125 s na sztucznym (ciągłym) oświetleniu to ci wyjdzie że w studiu masz naprawdę bardzo, bardzo jasno. A zdjęcia dynamiczne to jeszcze większy problem. Poza tym kłopot z modyfikowaniem swiatła (bardziej skupione czy rozproszone, reflektor, spot, softbox - na zarówkach czy jarzeniówkach?)
dlaczego zmianiając tło miałbyś wszystko robic od poczatku? - wcale nie. parametry powinny zostać te same (zmiana o jakiś niuans jak przejdziesz z czarnego na białe czy na odwrót - wpływ światła odbitego)
nowy pomiar robisz gdy zmieniasz odległość lub moc. jak masz swiatłomierz do błysku to przecież podaje on wskazania do nastawienia na aparacie. ustawiasz tak, robisz, patrzysz na histogram, ewentualnie zmieniasz nieznacznie przysłonę by przesunąć histogram do prawej.
jak ma sie 2 lampy to kombinacji nie jest wiele (bo oczywiscie trzeba ustalic między nimi jakieś proporcje)

harryzimm
12-07-2006, 13:24
No tak nauka na sesjach to podstawa;) Ze zmianą teł chodziło mi o to że docelowo w pomieszczeniu będę miał każdą ścianę inną i na każdej chcę robić zdjęcia (ale to kwestia przyszłości) więc transport,a raczej przesunięcie lamp wydało mi się skomplikowane aby potem ustawić tak jak miałem poprzednio stąd wydało mi się lepsze rozwiązanie ze światlem ciągłym. Światłomierza niestety nie posiadam...Chyba pozostaje faktycznie zakup 2 lamp błyskowych i nauczenie się na nich pracy. Dzięki za odpowiedź.
HZ

Jacek_Z
12-07-2006, 21:03
zgadza się, przestawianie lamp na inną scianę to problem, nie polecam z kilku praktycznych powodów.
jak będziesz robił portrety na lekkim tele to nie potrzebujesz zbyt dużego tła. wykombinujesz sobie jakieś materiały, płyty jako tło i zmieniaj je za modelem.
mozna to wtedy zmieniac szybko - jak się modelka bedzie przebierała w inny kolor np.