PDA

Zobacz pełną wersję : nef i d50



koniksk
07-07-2006, 08:07
Być może się wygłupie ale spróbuje.
Czy można onrabiać nef-y z nikona d50 w sposób taki jak by się to robiło w menu aparatu w opcji optimize image. Nie potrafię tego rozpracować (słaby jestem w grafice). Nigdy nie obrabiałem fotek na kompie, zawsze robiłem jpeg a teraz chciałbym nef przetestować i potrzebuje pomocy. Chodzi mi o prostą obsługę. A ponieważ przyzwyczaiłem się do optimize image (tylko nie bardzo czaje jeszcze jak to działa dokładnie) to bym chciał w podobny sposób obrabiać swoje fotki. Czy ktoś moze ma dobrą, prostą :) instrukcję do optimize image? Bo programu pewnie jakiegoś prostego nie znajdę o działaniu takim jak pisałem powyżej.
Z góry dziękuję

qczman
07-07-2006, 08:51
Prostym i dobrym programem do obrobki nef-ow jest RawShooter (http://www.pixmantec.com/products/rawshooter.asp) .
Masz w nim pare suwaczkow, ktore przesuwasz i tym samym zmieniasz efekt wyjsciowy.
Polecam ci go i na twoim miejscu sprobowal bym sil z tym programem, bo praca z nim jest naprawde banalna.

koniksk
07-07-2006, 09:17
Próbowałem już i jest faktycznie dobry nawet jak dla mnie :) ale liczyłem po cichu na inną radę. Otóż nie rozumiem pojęć fotograficznych i graficznych i do czego one służą, tzn wiem co to ostrość, kontrast ale hue, saturation, przestrzeń barw czy jakoś tak to już zagadka. Z reguły ustawiam w aparacie i czasem zdziwiny jestem. A czy rawshooter ma możliwość wczytywania krzywych, czy można jakoś zdefiniować swoje ustawienia?

PaSkal
07-07-2006, 09:26
(p)odpowiedzi qczmana:

Konkretnie chodzi o program Rawshooter Essentials - jest darmowy. Firmę Pixmantec dopiero co kupił Adobe, więc pospiesz się, bo nie wiadomo co będzie dalej. Jest kilka wątków o tym w dziale Oprogramowanie.
Ściągnij go sobie, zainstaluj, przerzuć kilka NEFów z aparatu na komputer i zobacz jak to działa.

NEF to jest taki cyfrowy "negatyw". Nie możesz go zanieść do labu na płytce, żeby zrobili odbitkę.
Obróbka w RSE to przede wszystkim korekta ekspozycji, balansu bieli itp. Żadnych tzw. bąbelków (czyli efektów specjalnych) w tym programie nie dodasz. Kiedy już zrobiłeś swojego NEFa na bóstwo, zapisujesz go jako plik JPG albo TIF i dopiero wtedy albo

- zanosisz do labu
- otwierasz w Photoshopie czy czymś tam i dodajesz bąbelki.

Podstawową "wadą" w darmowej wersji Rawshootera jest brak możliwości wyprostowania horyzontu, wykadrowania zdjęcia i pracy na wybranej części obrazu - wszystkie operacje robisz na całym zdjęciu. Wszystkie te opcje są dostępne w płatnej wersji programu, bądź w Nikon Capture albo innych płatnych programach do obróbki NEFów - Bibble, Capture One i inne.
Ale te rzeczy możesz zrobić już w Photoshopie, po przekształceniu NEFa w TIF.

Jak powiedział qczman RSE jest bardzo prostym programem w obsłudze - zasysasz zdjęcie, suwasz suwaczkami i patrzysz na efekt.

Na pewno lepiej obrabiać zdjęcie na monitorze komputera niż na wyświetlaczyku aparatu.

Paweł

ps. po przeczytaniu postu

krzywe - nie ma.
pojęcia obróbki - jeśli masz podstawy angielskiego, to przeczytaj tutorial do rawshootera - jest bardzo prosty i skuteczny. Poza tym szybko się zorientujesz co robi każdy suwak, bo nie ma ich dużo.

koniksk
07-07-2006, 09:52
spoko dzieki wam. Przekonaliscie mnie calkowicie do rse. Dlatego pytałem czy sa jakies predefiniowane ustawienia bo chodziło mi o przerobke serii zdjęć. Chociaż w sumie to każde zdjecie jest inne a z reguły i tak z całej serii tylko kilka wybieramy więc się można pomęczyć, najpierw w picassie przeglądnąc a potem obrobić sobie

PaSkal
07-07-2006, 10:13
W RSE jest gdzieś guziczek "auto-everything" chyba (nie pamiętam - nie mam programu przed sobą). Taki samograj. Klikasz raz i masz.

Możesz zdefiniować serię poleceń w batchu. Wtedy też samograj.

Dodatkowa zaleta RSE, to że nigdy nie zmienia oryginalnego NEFa tylko pracuje na kopii, więc nawet jak coś zepsujesz i niechcący zachowasz, to zostaje Ci nieruszony oryginalny NEF.

Jeszcze ostatnia zaleta RSE - jest bardzo szybki (w porównaniu do np. Nikon Capture). Na moim komputerze z Athlonem 1800 i 512 MB RAM chodzi jak szatan, czego bynajmniej o Kapturze nie mogłem powiedzieć.

P.

pebees
07-07-2006, 10:22
No ale RSE już nie będzie więcej za free... ;-)

koniksk
07-07-2006, 11:35
Chodzi na kopii tzn. ze robi sobie kopie, tak? To trzeba to potem wszystko pousuwać (cache) bo się dysk zapcha, czy może on to sam robi. NC jest straszny bo nikon nie specjalizuje się w pisaniu oprogramowania tylko w sprzęcie, pozdrawiam

PaSkal
07-07-2006, 12:24
Tak - sam robi kopie.
Cache też się czyści sam, ale ustawienia możesz zmieniać (max. rozmiar i czas trzymania plików na dysku(?)).

Niedogodnością (dla mnie) w RSE jest to, że nie ma "undo", i że jak coś tam napsuję i zamknę program, to po ponownym otwarciu tego pliku mam go wciąż w "zepsutej" wersji - wtedy trzeba czyścić właśnie cache.

koniksk
07-07-2006, 14:11
jeszcze jedno mam pytanie. Robię nef-y ale w aparacie mam jakies ustawienia wprowadzone typu wb i optimize image korekcja ekspozycji. Czy one są zachowane? Korekcja ekspozycji musi być jak się domyślam. Ja bym chciał żeby mi program wywoływał tak jak zrobiłem (co wtedy z ekspozycją - as shot czy 0 czy to to samo?) ewentualnie potem bym się pobawił szczególnie.

MyKeey
17-07-2006, 13:06
A macie może jakiegoś linka do turtoriala lub polską instrukcję do RawShootera??