Zobacz pełną wersję : Balans bieli w NX2
Witam,
Pytanie jest z pewnością banalne ale gdzie w NX2 ustawić WB?
Mam np. takie zdjęcie( mam RAWa) chcę aby ten sprzęt łazienkowy był biały:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotogrzegorz.com/a/2.jpg)
Jeśli można to poproszsę ścieżkę w menu do tej opcji ( bo dopiero się uczę NX).
Dzięki.
Pozdrawiam.
Najłatwiej to chyba wejść w zakładkę Adjust/light/Levels & Curves i utawić sobie punkt bieli i czerni na krzywych i ewentualnie znależć jakąś neutralną czerń a jak takiej nie ma to dopasować krzywą na oko.
Krzysiek82
16-11-2008, 14:02
Ja proponuję Adjust -> Light -> Auto Levels... Bardzo dobre efekty. Pewnie można to zrobić ręcznie krzywymi czy suwakami, ale ten automat się bardzo dobrze sprawdza według mnie.
Często z tego korzystam.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img117.imageshack.us/img117/7210/80435026vg5.jpg)
Jeżeli obrabiasz Nef-a w prawym oknie jest Camera setings tam masz możliwoś korekcji WB. A w JPEG możesz wykorzystać znajdujące się na górnym pasku trzy pipety (control pointy) dla czerni, bieli i szarości. Dodatkowo możesz pipetami mozesz skorygoawć jasność i kanały Rgb.
Tu masz przykład . Wykorzystałem tylko te trzy pipety i trochę podostrzyłem
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img204.imageshack.us/img204/982/80327953uq5.jpg)
dla NEFa:
- NX - z bocznej listwy Base Adjustements > RAW Adjustements > White Balance > Set Gray Point
- NX2 - z bocznej listwy Develop > Camera Settings > White Balance > Set Gray Point
a następnie korekta ekspozycji, bo ciut ciemnawo
dla JPGa:
- NX/NX2 - u-point neutral color point lub white color point, przy czym w tym przypadku prawdopodobnie będzie konieczne dodanie małego u-pointa koloru z saturacją na minus, bo tak cyjanowego zlewu i sedesu to raczej nie chcesz ;)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img353.imageshack.us/img353/5186/2eriepe4.jpg)
Dziękuję szanownym kolegom za pomoc.
Pozdrawiam.
A tak nawiasem mówiąc jak nie masz instrukcji obsługi do NX2, to można ją poczytać na stronie Nikona we wsparciu technicznym.
A tak nawiasem mówiąc jak nie masz instrukcji obsługi do NX2, to można ją poczytać na stronie Nikona we wsparciu technicznym.
Dzięki. Już się tam udaję ;-)
Pozdr.
tomekudla
17-11-2008, 00:38
Dobrze wiedzieć, też poczytam bo słabo u mnie z obróbką.
A można może link prosić na PW? Z góry dzięki
Dobrze wiedzieć, też poczytam bo słabo u mnie z obróbką.
A można może link prosić na PW? Z góry dzięki
Witam,
Faktycznie byłem i pobrałem instrukcje. Jest nawet w j. polskim. Warunek
taki, że trzeba zarejestrować jakiś produkt Nikona.
Pozdr.
Witam,
a jak najlepiej podostrzyć w NX2?
Pozdrawiam
Witam,
a jak najlepiej podostrzyć w NX2?
Pozdrawiam
wyłączyć wyostrzanie z puszki i dać unsharp mask oraz dopasować parametry do konkretnego zdjęcia oraz aparatu jakim było robione
Control pointy możesz wykorzystać też w rawach.
Pzdr.
Control pointy możesz wykorzystać też w rawach.
Pzdr.
Może, ale lepiej skorzystać z ustawiania balansu bieli w trakcie wywoływania. Control pointy działają już na ograniczonym wywołanym obrazie, przez co wprowadzają większe zniekształcenie obrazu niż korekta WB na niższym poziomie.
igusiek21
20-02-2010, 15:36
może i głupie pytanie a co do wywoływania w nx2 dokładniej możecie? nie rozumiem dokladnie...uczę się a program jest naprwade zadowalający :)
igusiek21
20-02-2010, 16:16
dla NEFa:
- NX - z bocznej listwy Base Adjustements > RAW Adjustements > White Balance > Set Gray Point
- NX2 - z bocznej listwy Develop > Camera Settings > White Balance > Set Gray Point
[/IMG]
develop mam lecz camera settingnie moge znalezc może ktoś ma jakieś sugestie?
witold68
20-02-2010, 17:03
Tu masz przykład . Wykorzystałem tylko te trzy pipety i trochę podostrzyłem
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img204.imageshack.us/img204/982/80327953uq5.jpg)
To raczej nie jest dobry przyklad, a wrzecz beznadziejny......zółc i sanitariaty niebieskie a nie białe...
To raczej nie jest dobry przyklad, a wrzecz beznadziejny......zółc i sanitariaty niebieskie a nie białe...
dokładnie to miałem napisać - kolorystyczna masakra:mrgreen:
Tomasz Dudrak
20-02-2010, 18:29
develop mam lecz camera settingnie moge znalezc może ktoś ma jakieś sugestie?
Pewnie dlatego, że obrabiasz plik JPG. Wydaje mi się, że paleta Develop pojawia się tylko w rawach.
igusiek21
21-02-2010, 12:39
Tomasz Dudrak dzieki chociaż coś konkretnego...:) napiszesz mi coć wiecej na temat wywolywania fotek poniewaz nie do końca rozumiem... :)
Tomasz Dudrak
21-02-2010, 16:09
Tomasz Dudrak dzieki chociaż coś konkretnego...:) napiszesz mi coć wiecej na temat wywolywania fotek poniewaz nie do końca rozumiem... :)
Nie jestem żadnym specem, ale powiem Ci, jak ja to rozumiem.
Zakładka Develop - Wywoływanie jest dostępna dla plików NEF,
ponieważ te pliki można po prostu wywołać - możesz bezstratnie
skorygować balans, bieli, ekspozycję, ostrość, profile kolorów, itp.
Zakładka Develop nie jest dostępna dla plikow JPG, ponieważ te
ustawienia są już w tych plikach wprowadzone. JPGa się nie wywołuje.
wyłączyć wyostrzanie z puszki i dać unsharp mask oraz dopasować parametry do konkretnego zdjęcia oraz aparatu jakim było robione
No chyba lepiej najpierw wyostrzyć (pod warunkiem że mamy NEF-a) w sekcji develop?
Może, ale lepiej skorzystać z ustawiania balansu bieli w trakcie wywoływania. Control pointy działają już na ograniczonym wywołanym obrazie, przez co wprowadzają większe zniekształcenie obrazu niż korekta WB na niższym poziomie.
Ale mają dużą przewagę nad WB który działa na całą fotografię. Control Pointy można maskować i używać ich wielu i o różnych wartościach. Nieocenione w przypadku światła mieszanego.
Pozdrawiam
No chyba lepiej najpierw wyostrzyć (pod warunkiem że mamy NEF-a) w sekcji develop?
Właśnie, że nie - wyostrzanie powinno być praktycznie ostatnią operacją na zdjęciu (może tylko przed zmianą profilu do np. sRGB). Jeżeli wyostrzysz obraz i potem na nim przeprowadzasz różne przekształcenia to artefakty wynikające z wyostrzania tylko się pogłębiają, a w skrajnych wypadkach uniemożliwiają poprawną pracę.
Ale mają dużą przewagę nad WB który działa na całą fotografię. Control Pointy można maskować i używać ich wielu i o różnych wartościach. Nieocenione w przypadku światła mieszanego.
Pozdrawiam
owszem, u-pointy są do tego dobre, aby skorygować WB przy świetle mieszanym, jednak wciąż dla całego obrazu lepiej robić to w ustawieniach RAWa a potem dopiero ewentualnie korygować określone obszary, które się rozjechały przez użycie u-pointów
igusiek21
25-02-2010, 20:00
teraz to coraz bardziej lepi mi sie to w kupke :D dzieki za info nie zmarnuja sie.:)
a może macie jeszcze jakies ciekawe wskazówki :) wiem ze to nie moj post , zmieniam tem wiec jesli chcecie modernatorzy usuncie mnie stad:)
nie bardzo wiem jak obrobić jpg gdyż jak majstruje pointami to mi zdjęcie niebieskie wychodzi, czy ktoś mi powie gdzie postawić pointy aby było dobrze?
nie bardzo wiem jak obrobić jpg gdyż jak majstruje pointami to mi zdjęcie niebieskie wychodzi, czy ktoś mi powie gdzie postawić pointy aby było dobrze?
jezeli obrabiasz powyższe zdjęcie to cyt. "dla JPGa:
- NX/NX2 - u-point neutral color point lub white color point, przy czym w tym przypadku prawdopodobnie będzie konieczne dodanie małego u-pointa koloru z saturacją na minus, bo tak cyjanowego zlewu i sedesu to raczej nie chcesz"
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.